Mandat od drogówki

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
sszyme
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Mandat od drogówki

Post autor: sszyme » wt 17 kwie, 2018 01:04

Cześć, miałem niedawno niemiłą, albo w sumie nawet miłą, przygodę z nową ukraińską Policją. W drodze za Małym Bereznyj niedaleko granicy SK/UA zatrzymali mnie do kontroli. Przedstawił się jeden i powiedział, że nie mam świateł, kazał dać dokumenty i powiedział, że będzie sztraf. Ja mówię: "nie rozumiju, ja z Polszy", on podumał i powiedział: "pokuta będzie". Powiedział 600 EUR. Zaśmiałem się i zatrwożyłem w jednym. Jak powiedziałem, że nie mam tyle to zszedł do 60 EUR sztraf w bank ale jutro, bo dziś niedziela. Ja mówię że wracam dziś, postraszył, że pograniczniki nie wypuszczą. Zaproponował na miejscu 40 EUR, ja mówię, że nie mam. On pyta a 100 zł ile to hrywien, ja mówię że 760, oni się śmieją i mówią, że max 500, ja nie daje za wygraną i przekonuję, on dzwoni gdzieś i przyznaje rację. Każe dać 100 zł. Ja mówię, że nie mam. On się wkurzył i trochę groźnie mówił, że wypisuje sztraf i nie wyjedziesz na SK, ja zaczynam gadać że chcę sąd i nie zgadzam się, że korupcja niezakonaa, mówię, że ja student, że mam tylko 30 zł. On odpuścił i mówi daj 30 zł i spadaj. Przyniosłem mu - uwaga - bilon i banknot 20. Wziął tylko banknot oddał dokumenty i kazał jechać.

Rodzi się pytanie jak powinno się postąpić w tej sytuacji? Oczywiście legalnie. Czy to prawda, że pograniczniki nie wypuszczą z kraju, jak się dostanie mandat? Gdzieś czytałem, że Milicja nie mogła wypisać mandatu, tylko protokół i wysyłała go do sądu i to on karał - czy dalej tak jest? I czy powinienem dawać im dokumenty do ręki? Na filmach z YT kierowcy tego nie robią. Wie ktoś jak wygląda cała procedura mandatowa na UA? Ja się nie zgadzałem z mandatem, chciałem odmówić jego przyjęcia, ale nie wiedziałem czy tak się da.

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Mandat od drogówki

Post autor: arko » czw 19 kwie, 2018 08:46

Procedura powinna wyglądać tak - wykroczenie,zatrzymanie,kwota,targowanie,wypisanie mandatu lub nie, jazda dalej....
(zresztą podstawa to język a potem dyskusja z policją na UA) i zawsze trzeba być stanowczym ale grzecznym.
z tym straszeniem sądami to trzeba uważać i wiedzieć kiedy i kogo chyba,że masz dużo czasu i pieniędzy...
Nie można wierzyć we wszystkie filmiki...
Jako obcokrajowiec musisz zapłacić mandat tylko bierz pokwitowanie.

meter30
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Mandat od drogówki

Post autor: meter30 » czw 19 kwie, 2018 10:07

arko pisze:
czw 19 kwie, 2018 08:46
Czyli nie wypuszczą z kraju kiedy ma się niuregulowane należności?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Mandat od drogówki

Post autor: gorodok » czw 19 kwie, 2018 11:08

meter30 pisze:
czw 19 kwie, 2018 10:07
arko pisze:
czw 19 kwie, 2018 08:46
Czyli nie wypuszczą z kraju kiedy ma się niuregulowane należności?
Policja wypisuje protokół oraz mandat który należy spłacić lub zaskarżyć do sądu w ciągu15 dni. Jest oczywiste, że ukraińska straż graniczna wypuści obcokrajowca z kraju - niby dlaczego ma nie wypuścić? :) Takie straszenie jest bzdurą - przecież nie chodzi o jakieś wykroczenie karne! Jednakże jeśli nie spłacimy mandatu to wtedy ukraińska straż graniczna może taką osobę nie wpuścić na Ukrainę.
стаття13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в’їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється, зокрема, у разі якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або мають інші невиконані майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну.
Więc jeśli ktoś nie zamierza już nigdy odwiedzać Ukrainy może po prostu olać to. :) W innym przypadku najlepiej spłacić mandat na miejscu lub w pobliskim banku, bo później powstaje problem co z tym zrobić - ponieważ spłacić taki mandat można tylko w banku ukraińskim.
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

marcin-
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Mandat od drogówki

Post autor: marcin- » czw 19 kwie, 2018 13:55

Czyli zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest nielegalne?
Kilka lat temu jechałem 85 km/h przy 60tce, zero domów i ludzi, na końcu się zaczaili.
Był świt, miałem jechać za kilka godzin do banku, chcieli zatrzymać mi dowód i dać pokwitowanie.
Skończyło się drogą habarową chociaż się bałem, bo to moja pierwsza łapówka była. Zacząłem kręcić, że male dziecko, wracam do Polski itd. itp. na co milicjant z rozwalającą szczerością zapytał czy jestem pierwszy raz na Ukrainie, że nie wiem co robić :lol: :D

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Mandat od drogówki

Post autor: gorodok » czw 19 kwie, 2018 14:26

marcin- pisze:
czw 19 kwie, 2018 13:55
Kilka lat temu jechałem 85 km/h przy 60tce, zero domów i ludzi, na końcu się zaczaili.
Był świt, miałem jechać za kilka godzin do banku, chcieli zatrzymać mi dowód i dać pokwitowanie.
Skończyło się drogą habarową chociaż się bałem, bo to moja pierwsza łapówka była. Zacząłem kręcić, że male dziecko, wracam do Polski itd. itp. na co milicjant z rozwalającą szczerością zapytał czy jestem pierwszy raz na Ukrainie, że nie wiem co robić :lol: :D
Oczywiście że jest nielegalne. Co więcej - kierowca nie jest zobowiązany przekazywać prawa jazdy oraz dowodu do rąk policjanta. Jest zobowiązany jedynie okazać owe dokumenty. Oczywiście oni są świadomi, że wypisany mandat dla obcokrajowca w 90% trafi do kosza dlatego zastraszają jak tylko mogą...
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Mandat od drogówki

Post autor: arko » czw 19 kwie, 2018 14:51

marcin- pisze:
czw 19 kwie, 2018 13:55
Legalne :lol: :lol: :lol: ....bo takie są "procedury" dla obcokrajowców szukasz w kieszeni i znajdujesz albo
jedziesz do banku i płacisz ..... i w zgodzie z policją rozstajesz się....
W Polsce przepisy dla obcokrajowców przy płaceniu za mandaty są podobne.

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Mandat od drogówki

Post autor: Kshyhu » czw 19 kwie, 2018 15:34

Nie są podobne. Obcokrajowiec płaci na miejscu, inaczej nie odjedzie (chyba, że z Policją do aresztu :)).
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Mandat od drogówki

Post autor: arko » czw 19 kwie, 2018 19:02

Jest podobieństwo,na Ukrainie obcokrajowiec zapłaci to pojedzie dalej tylko odbiorca pieniędzy może być inny.(państwowy lub prywatny) :D

sszyme
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Mandat od drogówki

Post autor: sszyme » sob 21 kwie, 2018 16:58

@gorodok
органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення
Czy Національна поліція України jest takim organem? No i pytanie: przyjąłem oficjalnie mandat i mam 15 dni na zapłatę - mogę więc wyjechać i wrócić za 4 dni i zapłacić? Kolejne pytanie: przyjąłem wyjechałem i za miesiąc wracam na UA. Czy pograniczniki wiedzą o tym, że miałem mandat, mają to rzeczywiście w systemie? Kolejne: Czy jeżeli nie wpuszczą do kraju to - do paszportu dostaję tylko pieczątkę "odmówiono wjazdu" czy "wjazd zabroniony na okres..."?

kniazix
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor
Kontakt:

Mandat od drogówki

Post autor: kniazix » pn 23 kwie, 2018 23:15

może oni chcieli radiowóz sprzedać za 600 ojro ?;)
tak jak przedmówcy napisali po pierwsze rozmawiać....przygoda sprzed kilku dni na Ukrainie...kierowca był Ukrainiec...capnęli nas za niezatrzymanie się przed znakiem "stop". Środek nocy, ciemno jak...Dokumentów w ręce nie dostali. Po krótkiej rozmowie i zapomodze dla chłopaków na kawę,żeby się rozgrzali pojechalismy dalej.

Gab001
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Mandat od drogówki

Post autor: Gab001 » czw 03 maja, 2018 19:19

sszyme pisze:
wt 17 kwie, 2018 01:04
Powiedział 600 EUR
Mają rozmach, sukinsyny :lol:
Wg. ichniego kodeksu:
"Керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів"
zagrożone jest standardowo mandatem w wysokości 340 uah. A może coś się zmieniło... Ktoś zna szczegóły?

ODPOWIEDZ