Język rosyjski językiem urzędowym na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
marcin-
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: marcin- » śr 02 paź, 2019 19:29

Czy po rozpadzie CCCP rosyjski był choć przez pewien czas językiem urzędowym na Ukrainie?
Chodzi mi w szczególności o rok 1998.
Wydaję mi się, że nie, ale proszę o potwierdzenie razem z podaniem zakonów.
Dzięki

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 02 paź, 2019 20:21

Od rozpadu ZSRR (a ściślej od uchwalenia przez Ukrainę niepodległości w 1991 r.) ogólnokrajowym językiem urzędowym był tylko ukraiński. W 2012 r. uchwalono co prawda ustawę, dopuszczającą drugi język urzędowy w regionach, zamieszkałych przez mniejszości narodowe, ale tylko lokalnie. Ustawa ta od początku była zresztą krytykowana przez część ukraińskich ugrupowań, i po przewrocie 2014 r. została uchylona
Język rosyjski (jak również krymskotatarski) przez cały czas był też jednym z języków urzędowych na Krymie, a chyba też w Sewastopolu, choć tego ostatniego nie jestem pewien

marcin-
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: marcin- » czw 03 paź, 2019 11:29

Dziękuję.
Tak też myślałem.
W świetle polskich przepisów mgr filologii angielskiej z Ukrainy, który ukończył rosyjskojęzyczną szkołę nie może uczyć rosyjskiego w polskiej szkole, ale inżynier budownictwa z Kaliningradu już TAK :?
Dodatkowo z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego można sobie zdać z marszu certyfikat i też uczyć kolejnego języka w szkole, a z rosyjskiego nie, bo nie ma na liście w rozporządzeniu.
Tylko dwuletnie studia magisterskie, aby uczyć się języka, który się zna perfetto...

Ktoś jeszcze potwierdzi? Gorodok?

Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok » czw 03 paź, 2019 11:38

Nie jestem prawnikiem więc mogę jedynie zacytować wikipedię :) "Kwestię pozycji języka rosyjskiego na Ukrainie i praw mniejszości językowej regulują akty prawa międzynarodowego i krajowego. Kwestię tę podejmuje Konstytucja Ukrainy w art. 10 i 24, ponadto obowiązująca wciąż ustawa z 28 października 1989 roku o językach w USRR, deklaracja praw narodowości z 1991 roku, dekret prezydenta o mniejszościach narodowych na Ukrainie z 25 czerwca 1992 roku oraz ustawa o ratyfikacji Europejskiej Karty Języków regionalnych i Mniejszościowych z 24 grudnia 1999 roku."
Potwierdzam, że językiem urzędowym rosyjski od 1991 roku na Ukrainie (oprócz Krymu) nigdy nie był. Przez pewien czas był jedynie językiem regionalnym.
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua

marcin-
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: marcin- » czw 03 paź, 2019 19:53

No to klops :D
Dziękuję Wam

ODPOWIEDZ