Wirus na UA.

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Post autor: KrzysztofLtm »

Witam.Głownym tematem w mediach jak i w rozmowach jest teraz koronawirus.Jakos tutaj nikt tego nie poruszył.Jak wyglada sytuacja na UA.Przeglądajac internet to na Ukrainie nie ma tragedii,sytuacja chyba podobna jak w Polsce a moze i lepsza ale ciekawi mnie co sie pisze i mowi na samej Ukrainie.A na granicy,są jakies obostrzenia,zakazy,nakazy itp?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Post autor: pietia »

Parę dni temu przekraczałem granicę ukraińsko-białoruską (autobusem), ruch jak zwykle, żadnych dodatkowych pytań czy badań. W samej Ukrainie też żadnych śladów paniki nie zaobserwowałem, jedynie dyżurne w kijowskim metrze były w maseczkach. Za 2 dni pojadę z powrotem
arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Wirus na UA.

Post autor: arko »

Na Ukrainie do 3 kwietnia została wprowadzona kwarantanna .

Карантин ввели во всех областях

Кабинет министров ввел карантин в Украине в связи со вспышкой коронавируса в мире.
Об этом сообщила нардеп Виктория Сюмар в Facebook.
Нардеп отметила, что с 12 марта на три недели, до 3 апреля, в Украине вводят карантин
https://www.rbc.ua/rus/news/ukraine-vve ... 19251.html
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Mówi sią też o czasowym zamknięciu większości przejść granicznych, tych dla ruchu lokalnego i bilateralnego. Normalnie działać ma tylko 49 przejść o statusie międzynarodowym, czyli m.in. chyba wszystkie na granicy z Polską
Ponadto UIA zawiesza loty do Włoch i ogranicza do wielu innych krajów, w tym Polski
Wajheczka
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Wirus na UA.

Post autor: Wajheczka »

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Dziś potwierdzono 2 nowe przypadki koronowirusa w UA
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Dziś zapadła oficjalna decyzja o zamknięciu granic UA na wjazd cudzoziemców, ma wejść w życie w ciągu 48 godzin. Z kolei Ukraińcy, wracający do kraju z państw gdzie szaleje koronerowirus (czyli zapewne ze wszystkich, do których jeżdżą), będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę
Gab001
Radca Stanu
Radca Stanu

Wirus na UA.

Post autor: Gab001 »

pietia pisze:
czw 12 mar, 2020 19:06
Dziś potwierdzono 2 nowe przypadki koronowirusa w UA
Biorąc pod uwagę jak ogromna ilość Ukraińców migruje w tę i we w tę w celach zarobkowych, wybuch epidemii to chyba tylko kwestia czasu.
Z ciekawostek: na przejściu granicznym Jahodyn/Dorohusk zatrzymano Ukraińca który usiłował wywieźć 50000 masek ochronnych (jest to prawnie zabronione). I wiadomość z pierwszej ręki: w sklepach w Łucku (nie wiem jak w innych miastach, ale wkrótce się dowiem) w sklepach wykupuje się zapasy mąki, cukru, soli; zabrakło nawet zapałek...
marcinzoled85
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Wirus na UA.

Post autor: marcinzoled85 »

A w czasie Wielkanocy miałem jechać...bilety, rezerwacje. Są teraz ważniejsze sprawy.
Zdrowia.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Gdyby ktoś jednak w najbliższym czasie jechał mimo wszystko na Ukrainę (bo ma ukraiński paszport lub poswidkę na prożywannia), albo stamtąd wracał, to musi pamiętać, że do dyspozycji ma jedynie 3 drogowe przejścia: Drohusk/Jahodyn, Hrebenne/Rawa Ruska oraz Korczowa/Krawkowiec. Wszystkie pozostałe, w tym piesze w Medyce, są zamknięte
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Z tą szczelnoscią granic bywa roznie.Koledzy znajomego ukrainca wracali wczoraj z pracy z Niemiec.Na granicy D/PL kolejki i mierzenie temperatury.Polacy nakazali im zeby zostali w Polsce 2 tygodnie i puscili.Pojechali na Dorohusk,juz są na UA.
meter30
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Wirus na UA.

Post autor: meter30 »

To można przez tą granicę przejeżdżać czy nie? Podobno "zamknięcie granic" to nie jest dosłowna interpretacja, tylko nakaz obowiązkowej kwarantanny. Znajomy Białorusin chce ode mnie kupić auto i boi się przyjechać bo podobno granicę zamknięte.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Jeśli ten Białorusin nie ma w Polsce pozwolenia na pobyt lub pracę, Karty Polaka albo polskiej żony, to raczej nie wjedzie
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Post autor: marcin- »

Wie ktoś jak to jest teraz z podwójnym obywatelstwem?
Oficjalnie Ukraińcom nie wolno, ale pewnie z połowa deputatów ma, wiadomo, "co wolno wojewodzie...".
Jeśli ktoś ma obywatelstwo polskie, to w ukraińskim paszporcie nie ma żadnej wizy (już ich nie potrzebuje) = murowane problemy na granicy?
Znacie przypadki Ukraińców z polskim/niemieckim/włoskim/... obywatelstwem, którzy wrócili w czasie kwarantanny do domu?
Pozdrawiam
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Jakie problemy na granicy? Przy wyjeździe z Polski pokazują paszport polski/niemiecki/włoski czy inny, przy wjeździe na Ukrainę - ukraiński. W drugą stronę - na odwrót. Oczywiście żadnej wizy do UE w związku z tym nie potrzebują
Ci Ukraińcy, którzy wrócili na Ukrainę w czasie kwarantanny, zapewne wrócili tu jako obywatele UA
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Wirus na UA.

Post autor: zeneczek »

marcin- pisze:
sob 25 kwie, 2020 11:20
Wie ktoś jak to jest teraz z podwójnym obywatelstwem?
Oficjalnie Ukraińcom nie wolno, ale pewnie z połowa deputatów ma, wiadomo, "co wolno wojewodzie...".
Jeśli ktoś ma obywatelstwo polskie, to w ukraińskim paszporcie nie ma żadnej wizy (już ich nie potrzebuje) = murowane problemy na granicy?
Znacie przypadki Ukraińców z polskim/niemieckim/włoskim/... obywatelstwem, którzy wrócili w czasie kwarantanny do domu?
Pozdrawiam
napiszę tak,jest dyskretna różnica między podwójnym obywatelstwem a tzw drugim obyw..goglując w @ natrafisz na subtelne różnice w tych pojęciach.i tu tkwi diabeł w szczegółach.ja tematu rozwijać nie będę.
tak jak pietia napisał wszystko zależy od tego w jakim celu i na jak długo chcesz wjechać do UA.Bez prawnie uzasadnionej przyczyny i na krótko pokazujesz jeden paszport po obu stronach.w innym wypadku robisz pod wskazania jak post wyżej.
W obecnej sytuacji(pandemia) wjazd do UA tylko dla swoich,dyplomatów,pracowników "obcych" którzy muszą tam wjechać,posiadacze kart pobytu czasowych lub stałych(UA) lub obcokrajowcy członkowie rodziny obywateli UA(żona,dzieci).
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Dzięki za odpowiedzi Panowie, ale muszę dopytać.

Jest sobie Ukrainiec, który mieszka od 20 lat w Polsce, najpierw były to wizy chyba dwuletnie, potem rezydent UE; od 10 lat ma też dodatkowo obywatelstwo polskie, jesteś pewny, że w Dorohusku może pokazać paszport polski a za mostem w Jagodzinie paszport ukraiński i ukr. pogranicznik nie zapyta na jakiej podstawie wjechał do Unii skoro paszport ukraiński nie ma od 10 lat wiz wklejonych? Chodziło bardziej o problemy po przekroczeniu granicy, później. Bo wpuścić pewnie wpuszczą, ale potem jakieś kary albo sądy itd.? W kajdanki nie zakują, ale sprawę mogą przekazać dalej.
Zgadujesz @pietia czy znasz konkretne przypadki swoich znajomych/przyjaciół/itd.?
To w jaki sposób łapią tych z podwójnym jak nie na granicy?
zeneczek pisze:
ndz 26 kwie, 2020 10:55
napiszę tak,jest dyskretna różnica między podwójnym obywatelstwem a tzw drugim obyw..goglując w @ natrafisz na subtelne różnice w tych pojęciach.i tu tkwi diabeł w szczegółach.ja tematu rozwijać nie będę.
Jeśli możesz, to wklej choć jeden przykładowy link, bo szukam od 10 minut i nie widzę różnicy. :(
Albo po prostu napisz, którym przypadkiem jest w/w Ukrainiec, którego opisałem dokładniej.
zeneczek pisze:
Bez prawnie uzasadnionej przyczyny i na krótko pokazujesz jeden paszport po obu stronach.w innym wypadku robisz pod wskazania jak post wyżej.
Coś dziś słabo mi myślenie chyba idzie. Chodzi o odwiedzenie rodziców, bo może za rok otworzą granicę (a może za miesiąc, kto to wie).
zeneczek pisze:
Bez prawnie uzasadnionej przyczyny i na krótko pokazujesz jeden paszport po obu stronach.w innym wypadku robisz pod wskazania jak post wyżej.
W obecnej sytuacji(pandemia) wjazd do UA tylko dla swoich
Pewnie wpuszczą tych grzesznych z podwójnym również :D ale chodzi o to, żeby nie mieć problemów.
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Wirus na UA.

informacji masz szukać na "ich"stronach.
Granicę można również przekraczać na kartę pobytu(oczywiście z paszportem),bez żadnych wiz i pieczątek w paszporcie.A tak naprawdę taka Karta Pobytu(polska czy inna)pograniczników nie interesuje po stronie UA.Alternatywy i tak nie masz jak chcesz jechać w najbliższym czasie bo jako obcokrajowca nie wpuszczą(oprócz wyjątków napisanych wyżej).
Pytasz Pietii o znane przypadki,ja też odpowiem,oczywiście że tak.nie pisał bym gdybym nie wiedział.
Natomiast nie wymagaj szczegółowej wiedzy i informacji na otwartym forum.Pewne niuanse nawet adwokaci muszą dobrze szukać i główkować,i to nie zawsze z dobrym skutkiem(to akurat znam z autopsji).
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

zeneczek pisze:
ndz 26 kwie, 2020 12:32
informacji masz szukać na "ich"stronach.
Kac daje o sobie znać, naprawdę myślę wolniej dziś. :wink: Poczytam, np. tu
https://protocol.ua/ru/dvoynoe_ili_vtor ... pasportov/

В Украине многие не понимают разницы между "двойным гражданством" и "вторым гражданством".
W Polsce widać też nie ponimali hehe

Trochę słabo tak ryzykować, jeśli to prawda:
И даже если станет известно о наличии второго паспорта, человек может быть лишен украинского гражданства, но президент (а согласно закону, лишь президент имеет право лишать гражданства Украины) не обязан этого делать.
Poczytam później na innych stronach, ale słyszałem, że burdel tam jest z tym i tyle.
Jeśli znajomy nie zrzekł się ukraińskiego i ma dwa, to znaczy, że nie chce też go stracić.
zeneczek pisze:
Granicę można również przekraczać na kartę pobytu(oczywiście z paszportem),bez żadnych wiz i pieczątek w paszporcie.
Zgadza się, mój błąd. Karta rezydenta wyglądała podobnie do naszego dowodu (rozmiar, plastik itd.). Chodziło mi o podstawę pobytu w Polsce obywatela Ukrainy. Skoro ukrywa drugie obywatelstwo (zechce ukrywać dla spokoju ducha), to na jakiej podstawie wjechał wcześniej do Polski.
zeneczek pisze:
A tak naprawdę taka Karta Pobytu(polska czy inna)pograniczników nie interesuje po stronie UA.
No to ponowię pytanie: jak wyłapują tych z drugim? Pytam serio. Władza ma gdzieś to i tylko co tysięczny ma pecha i robią akcję pod ТСН i inne подробности? :wink: Przecież na granicy najprościej.
A może mają po prostu porównywarkę dat urodzenia i transkrypcji/transliteracji nazwisk. 10 lat jeździł jako Тарас Шевченко, nagle przestał i pojawił się Taras Szewczenko. :D
zeneczek pisze:
Natomiast nie wymagaj szczegółowej wiedzy i informacji na otwartym forum.Pewne niuanse nawet adwokaci muszą dobrze szukać i główkować,i to nie zawsze z dobrym skutkiem(to akurat znam z autopsji).
Nie wymagałem. :)
Spytałem potem jasno, czy zna (powinienem: "znacie") takie przypadki.
Ale jeśli ktoś by miał taką wiedzę, to czemu nie miałbym skorzystać.

Pozdrawiam
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Wirus na UA.

tajemnicą poliszynela jest to że Ukraińcy z Kartą Polaka wyrabiają bez problemu polski paszport,oczywiście zostając jednocześnie przy starym.I to nie jest garstka ludzi.Urzędy Wojewódzkie w PL które się ze względu na miejsce zamieszkania takimi sprawami zajmują nie informują strony drugiej o nabyciu obywatelstwa żadnego państwa,a sami "tolerują"taką sytuację.Jak to ładnie brzmi.
Sprawa przekroczonych dni pobytu poza granicami np UA tej strony nie obchodzi,tylko Polaków(jako granica zew. UE),nie spotkałem się z sytuacją żeby Ukraińcy wypytywali o podstawę prawną pobytu za granicą,jest to mało prawdopodobne.
Natomiast tylko liznąłeś temat o możliwości pozbawienia obywatelstwa przez prezydenta,to nie takie proste.Jest jeszcze konstytucja i trochę innych przepisów którymi to ma związane ręce.Oczywiście znamy niedawny przypadek-Sakaszwili-no ale to bardziej polityka(zauważ że ten jegomość też ma inne paszporty),a ta wiadomo grubymi nićmi jest szyta.
Kolejna sprawa,granica jest od spraw celnych,i rejestracji wj-wyjeżdzających,nie od dyskusji na temat podstaw prawnych związanych z posiadaniem paszportu ich strony, czy Karty Pobytu.Oczywiście nie piszę tu o sprawdzeniu oryginalności dokumentu.
W ogóle czym głębiej będziesz wchodzić w zaplątane prawne aspekty zabraniające lub pozwalające posiadać,lub nie, tym więcej będziesz mieć wątpliwości co do legalności nawet nabytych uprawnień.Tak jest w wielu stronach,a na pewno w UA(to są furtki dla potrzebujących),ale do odważnych świat należy.
Ostatnio zmieniony ndz 26 kwie, 2020 19:58 przez zeneczek, łącznie zmieniany 1 raz.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Wirus na UA.

Skoro zostałem wywołany do tablicy do odpowiem - nikt z moich znajomych/krewnych.przyjaciół nie ma podwójnego obywatelstwa, ale wielokrotnie przekraczając granicę polsko-ukraińską (pociagiem bądź autobusem) byłem świadkiem jak ta sama osoba ukraińskim pogranicznikom pokazywała paszport ukraiński, zaś niedługo później polskiemu - polski. Nie zauważyłem, żeby zadawano im dodatkowe pytania dot. podstawy pobytu w tym drugim kraju. Podobne sytuacje obserwowałem też wielokrotnie na granicy polsko-białoruskiej.
Zresztą - nie przypominam sobie, żeby mnie samemu, przy wyjeździe z Polski, funkcjonariusz SG kiedykolwiek sprawdzał czy mam ważną wizę białoruską, rosyjską czy jakąkolwiek inną. Co najwyżej zapytał ogólnie dokąd jadę, ale to też raczej rzadko
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KrzysztofLtm
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Witam.Pytanie raczej do kogos kto jest na Ukrainie.Jak wygląda sytuacja na UA?Jakie sa obostrzenia?Czy mowi sie cos o luzowaniu obostrzeń jak to ma miejsce w Polsce.Po prostu,jak to tam wygląda.W polskiej prasie prawie nic o tym nie piszą.
marcin-
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Wirus na UA.

Premier napisał przedwczoraj na FB
Карантин не буде тривати вічно. Україна вчасно в нього зайшла та вчасно з нього вийде.
Powinno nam wystarczyć :D

Ja wiem tyle:

Granica zamknięta do 11 maja.
24.04 podali taki plan: https://zik.ua/news/ludyna/uriad_opryli ... ynu_966571
ale premier później powiedział 27.04: https://hromadske.ua/posts/ukrayina-moz ... no-premyer

Może już coś nowszego jest, nie wiem.
ODPOWIEDZ