Wjazd na Ukraine samochodem w leasingu/które przejście wybrać

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
sew
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wjazd na Ukraine samochodem w leasingu/które przejście wybrać

Post autor: sew »

1. Witam, wybieram się na 3 dni do Lwowa, posiadam samochód w leasingu na firmę której jestem właścicielem. Po zasięgnięciu informacji u kilku źródeł, większość przeważała za tym, iż upoważnienie wydane przy podpisywaniu umowy, wraz z podpisem przedstawiciela banku, przetłumaczona na język ukraiński będzie wystarczające do wjazdu (z racji iż właścicielem jest bank, podobno nie jest potrzebne poświadczenie notarialne) jednak kiedy skontaktowałem się z pewnym biurem tłumaczeń, w celu przetłumaczenia, otrzymałem informacje zwrotną, iż z ich doświadczenia jak i doświadczenia klientów, z zeszłego tygodnia, podobno ktoś został zawrócony przez ukraińskie służby, z racji tego, iż według celnika na upoważnieniu musi być napisane "do wyjazdu na Ukrainę" a nie do wyjazdu "za granicę". Czy rzeczywiście tak jest ? Czy po prostu ktoś trafił na wyjątkowo nadgorliwego celnika, a nie chciał wyskoczyć z "tradycji" ? Jak to wygląda w praktyce z waszego doświadczenia, czy rzeczywiście, aż tak czepiają się o formę takiego upoważnienia czy bardziej chodzi o wyciągnięcie kasy od turystów ?

Na moim upoważnieniu są podstawowe informacje o pojeździe, użytkowniku itd. i jest zwarta formułka "Niniejszym upoważniam użytkownika do użytkowania pojazdu na terenie RP oraz za granicą na terenie krajów objętych polisą ubezpieczeniową..." Wydana jest również Zielona Karta, oraz rozszerzone ubezpieczenie o kraje wysokiego ryzyka, m.in. Ukraina. Upoważnienie wydane jest w 4 językach: polskim, niemieckim, angielskim oraz rosyjskim. Oczywiście chcę przetłumaczyć je u tłumacza przysięgłego na język ukraiński.

2. Które przejście polecacie wybrać ? Jak wygląda aktualny ruch przy obostrzeniach covidowych ? Planuję jechać w nocy ze środy na czwartek więc na przejściu byłbym ok 3-4 nad ranem, pierwszą myślą jest Korczowa - z racji fajnego dojazdu A4, jednak biorę również pod uwagę Medykę lub Budomierz (i tutaj kolejne pytanie, czy za Budomierzem po stronie UA jest już położony asfalt czy nadal jak pare lat temu asfalt jest tylko do ronda, a później szutrowa droga z dzurami ? Teoretycznie jeśli w Budomierzu wszystko załatwia sie po stronie polskiej i jest wspolna odpraw, to powinno pójść najsprawniej, jednak z racji bliskości polskich kolegów, ukraińscy celnicy mogą się bardziej czepiać o upoważnienie :roll:
ODPOWIEDZ