Kurs hrywny - zakup !

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

"Na UA nie trzeba nawet wymieniać w kantorach, przy przejściach stoją przeważnie ludzie którzy wymieniają waluty (łatwo ich zlokalizować) albo w sklepach zaraz za granicą trzeba się pytać czy wymianiają"

Faktycznie istnieje taka możliwość. Możesz jednak równie dobrze stracić na tym interesie gdyż albo zrobią przewałkę albo dostaniesz banknoty wycofane z obiegu. I co wtedy zrobisz. Oczywiście opisana sytuacja nie jest regułą ale od wymiany są kantory czy banki.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

ADiKO
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: ADiKO »

Nie dramatyzuj tak, zawsze jak jadę na ukrainę to wymieniam właśnie pieniadze u takich osób i nigdy nikt nie starał się mi wepchnąć starych banknotów, podobnie nikt nigdy nie robił wałków na kursie bo wymieniają zawsze stałe osoby i przez takie przekręty traciłyby tylko klientów. Oczywiście to nie zwalnia z nieznania aktualnego kursu ponieważ czasami chcą nam wymieniać po wczorajszym jeśli był słabszy.
Czasami ukraińcy jadący do Polski sami chodzą się pytać polaków czy nie chcą wymienić, z takimi nawet idzie się utargować bez żadnych problemów na cenę powyżej aktualnego kursu ;)
Dodam że na UA już trochę razy byłem ;)
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Nie dramatyzuję , zasygnalizowałem jedynie fakt istnienia takiego procederu. Przewałki znane są nie tylko na Ukrainie.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 »

ADiKO napisal:
zawsze jak jadę na ukrainę to wymieniam właśnie pieniadze u takich osób i nigdy nikt nie starał się mi wepchnąć starych banknotów, podobnie nikt nigdy nie robił wałków na kursie
Jesli to forum ma byc miejscem porad dla innych turystow, to ta porada jest oglednie mowiac malo rozsadna,ryzykowna a na dodatek sprzeczna z ukrainskim prawem.Juz sto razy na tym forum udowodniono,ze przy drogowym przekraczaniu granicy,rozsadnie jest wymienic zlotowki we Lwowie w kantorze(np.w okolicy rynku),wybierac gotowke z bankomatow(konto under 30 bez kosztow) i miec w skarpecie troche drobnych dolarow lub euro.Proste jak cep ale prawdziwe.Pozdrawiam bywalcow.
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

yanas pisze:z kartą Visa Electron też nie ma problemu? chciał bym wypłacić pieniadze na lotnisku Boryspol w Kijowie..
nie ma problemu
Rzadko bywaja takie problemy, ze nie chce wyplacic w jednym bankomacie, i trzeba poszukac innego. Ale zdarzylo mi sie to tylko w jednym dniu, a wyplacam dosc czesto.
Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś »

Witam kupowałem dzisiaj hrywne po 0,46PLN w Warszawie w kantorze 777 pod hotelem MARIOT co ciekawe w kantorze oddalonym o jakieś 100-150metrów naprzeciwko wyjścia z holu głównego dworca centralnego w podziemiach ta sama waluta była po 56 groszy to chyba najdroższy kantor w mieście.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

a nbp po: 0,4144

i tak sie to ma do rzeczywistości :-)

Ale ludzie drozy,,,. kto w Polsce kupuje Hrywny???? -->> EURO!!!! sie kupuje czy USD!!!
KubaK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: KubaK »

Czy mógłby ktoś w końcu powiedzieć jak wymieniać? :wink: Już kompletnie nie wiem czy jechać na Ukrainę z USD/EUR w kieszeni czy wymieniać złotówki we Lwowie. Dodam, że do wymiany jest kwota > 6 tys. złotych na raz, więc byłbym wdzięczny za info czy można się targować z naszymi wschodnimi sąsiadami.
stonoga
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: stonoga »

Twarda waluta jak ktoś już ma euro czy dolarki - mysle że kupować nie warto bo dwa razy przewalutowanie tak ze albo karta albo bankomat po Ukraińskiej stronie.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

Totalna bzdura...

Pewnie ze sie opłaca przewalutowanie!

USD / czy EURO zawsze ma mocna wartość!
nawet ma to nazwe... spekulacja walutowa.
Oczywiscie trzeba wiedziec ze kupic euro taniej czyli sie targować w Polsce a sprzedać drożej czyli tez sie targowac...
Na takim "obrocie PLN->EU->HRY" mozna wyjść do przodu około 2%, niz PLN->Hrywna

Gdy musze duzo wymienic zawsze! kupowałem przez EURO! czasem USD...
jest logiczne ze jak spda EURO u nas to i na ukrainie, ... a z Hrywną spadek wkiększy!!! a w polsce uniklana waluta doższa!!!
na 6.000pln około 250-300 (jak pamiętam?) HRY, będziesz do przodu jak nic! jak nie wiecej! przez EURO!
Najwieksze ceny EU wiadomo sa w KIJOWIE stolica!

jak ktos mowi ze przy duzej kwocie oplaca sie bezposrednia wymiana... :lol: to chyba nic niegdy nie wymienial! :lol:

Inna sprawa ze 6.000pln to z 14000? HRY? gdzie tyle w Polsce znajdziesz ?
Wymienia sie zawsze przez walute ogolno dostepną...
W Polsce bez klopotu kupisz EURO, a na Ukrainie bez problemu sprzedasz...
Sprobuj sprzedać PLN w KIJOWIE... życze powodzenia!!!

i podpowiedz... nigdy!!! nie sprzedaje sie Waluty na dworcach, lotniskach itd... bo tam jest zawsze slaby kurs! ;-) na turystów! ... czasem oplaca sie kupic bo maja niski kurs! a sprzedaje to sie... w CENTRUM miast bo zawsze jest drożej!

ehhh młodzieży... co Wy wiecie o "KONIKACH" pod PKO :lol:
Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Ja osobiście kupiłem hrywien kilka by mieć drobne a wiozę dolary BO na hrywne opłaca się przeliczyć z dolara. Choć uważam że kurs 0,46 za hrywne złym nie jest
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: grabarz_tg »

Kupno po 4.100 w stolicy w kantorze to chyba bardzo dobry kurs? Cena hurtowa od 1 tys ero ale jedzie nas troche wiec przekroczymy mocno ten pułap. Czy z Inteligo jest jakaś prowizja na Ukrainie za wybieranie z bankomatu? Rok temu w Sudaku w bankomacie brałem kase po lepszym kursie jak w wawie w kantorze. Prosze o opinie
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu »

Przylaczam sie do pytania :) Bardzo powaznie sie zastanawiam, czy nie wziac 50UAH do jednej kieszeni, a karty Inteligo do drugiej ;)
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Wlasnie znalazłęm kantor przy metrze Marymont gdzie cen a w hurcie to 0.40 za hrywne wiec jeśli ceny sie bardzo nie zmienily co do roku ubiegłego to super - rok temu bralem po 0,48
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Po mojemu miejscowa waluta w gotówce się przyda ( 200 hrw ) , cześć w Euro i dolarach + karta.
pozdrawiam robert

Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

grabarz_tg pisze:Wlasnie znalazłęm kantor przy metrze Marymont gdzie cen a w hurcie to 0.40 za hrywne wiec jeśli ceny sie bardzo nie zmienily co do roku ubiegłego to super - rok temu bralem po 0,48
Poniżej kursu NBP?? Dziwne... Możliwe to w ogóle?
qyon
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: qyon »

Kshyhu pisze:Przylaczam sie do pytania Bardzo powaznie sie zastanawiam, czy nie wziac 50UAH do jednej kieszeni, a karty Inteligo do drugiej
Podczas majowego wypadu zakupiłem hrywny w Przemyślu po 0,44, więc nie było tak źle. Natomiast w Kijowie tranzakcja bankowa PKO BP :

500,00 UAH = 217,13 PLN + 10 zł prowizja / około 0,45 za hrywnę, więc również nie tak źle.

Podczas sierpniowego wypadu zweryfikuję jak są przeliczane tranzakcje bezprowizyjne, bo coraz więcej banków umożliwia tego typu tranzakcje za granicą.
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Podsyłam link do kantoru http://kantor-zoliborz.pl/ Dzwoniłem tam, kurs sie zgadza z tym ze strony. Rok temu wypłacałem kasę z bankomatu i nie bylo prowizji. Ale nie wiem moze to zalezy od banku
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

A nie orientuje się ktoś, ile kantory we Lwowie płacą w tej chwili za złotówkę (ew. euro/usd)? Chodzi mi o jak najbardziej aktualne kursy :) Może ktoś wrócił z Ukrainy wczoraj lub nawet dziś? ;)
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

typowo turystyczne wywody,w/g prawa ukraińskiego wywóz i ewentualnie wwóz lub tylko to drugie nawet kupione w kantorze legalnie hrywien podlega drastycznym ograniczeniom,nie pamiętam kwot w hrv ale one są niewielkie.Na tzw ustną deklarację można wwieź do UA 3000$ lub równowartość w innej walucie prócz ich własnej(ukraińskiej),powyżej kwoty 3000$ na osobę deklaracja papierowa i potwierdzenie z polskiego banku o wypłacie takiej kwoty.Często przymykają oko ale jak nie przymkną to co??????najbezpieczniej dolar,euro lub karty,pozdr.
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

A oto treść maila od pani z Inteligo

W odpowiedzi na Pana wiadomość elektroniczną informujemy, że karta Inteligo Visa Elektron jest kartą międzynarodową i na całym świecie można nią dokonywać zakupów bezgotówkowych (także w Internecie) i wypłat gotówki w bankomatach akceptujących karty Visa Electron. Kwota transakcji jest przeliczana przez Visa International z waluty transakcji na dolary amerykańskie po kursie obowiązującym w Visa International. Następnie, w dniu rozliczenia transakcji rachunek Klienta jest obciążany kwotą w PLN po kursie sprzedaży dewiz obowiązującym w danym dniu w PKO Banku Polskim.
Jednocześnie informujemy, że transakcje bezgotówkowe przeprowadzane kartą Inteligo Visa Electron, zarówno w kraju jak i poza granicą, wykonywane są bez prowizji. Wypłata gotówki w bankomatach poza granicami kraju związana jest z prowizją 2% kwoty wypłaty, nie mniej niż 8,50 PLN.
W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o ponowny kontakt.

Tak wiec prowizja jest :/ A szkoda :/
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Kurs NBP: 3,1733, kupno: 3,1806 (USD). Tak więc na przewalutowaniu niewiele się traci. Myślę, że te 2% to naprawdę niewiele i oferta Inteligo jest niezła :)
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Ja troche tego nie czaje. Możesz podać ile zostanie ściągnięte mi z konta gdy bede chciał wypłacić odpowiednik 100 zł? Bo niestety nie jestem wstanie sobie tego wyobrazić. Przepraszam ;)
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Napisz raz jeszcze do Pani z Inteligo i zapytaj, gdzie znajdziesz aktualny kurs przewalutowania UAH ---> USD, bo próbowałem i nie mogę znaleźć niestety... Jak będziemy mieli tą tabelę, to Ci przeliczę dla każdej kwoty i zobaczymy, po ile wyjdzie hrywna :)
Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Kurs hrywny do dolara lub euro sprawdzicie na www.finance.ua
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

jajeś pisze:Kurs hrywny do dolara lub euro sprawdzicie na www.finance.ua
Tak, ale nie o ten kurs mi chodzi. Visa International ustala swój kurs kupna/sprzedaży danej waluty i to dokładnie po tym kursie następuje przewalutowanie. Jeśli chcemy wyliczyć dokładnie, musimy ten właśnie kurs znać :)

Na http://corporate.visa.com/pd/consumer_s ... _rates.jsp niestety UAH nie ma ;)
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Wyslalem juz maila do Inteligo teraz czekac tzreba na odp. A rok temu bylo tak:

Obrazek

Moze to coś ci pomoże ;)
Stasiu47
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Stasiu47 »

Też jestem zainteresowany tematem. Planuję w II poł. sierpnia przejechać całą Ukrainę w drodze do Rostowa. Zamierzam kupić hrywny, żeby nie było problemu z płaceniem za paliwo, żywność, hotel itd. Zależy mi na czasie i stąd pytanie:
Czy mogę kupić hrywny w Korczowej ew. w Radymnie, jeśli nie to czy po drugiej stronie jest jakiś kantor. Nie chcę zjeżdżać np. do Lwowa bo to spora strata czasu, a droga daleka.
Stasiu47
dispar
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: dispar »

10 dni temu wróciliśmy z Krymu... nie martwcie się o wymiany walut... każdy bankomat przelicza walutę porównywalnie do wymiany dewiz w kantorach... różnice są tak minimalne, że szkoda zawracać sobie głowę problemem typu "jaki lepszy przelicznik"... najlepiej zabrać trochę kasy w gotówce ($ lub EURO) i kartę w kieszeń... i miłego zwiedzania :lol:
skklub
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: skklub »

Witam,

W sobotę wróciłem z Ukrainy i Mołdawi na granicy w Hrebennem wymieniałem PLN na UAH i wyszedł przelicznik 0,43 PLN/UAH jak płaciłem kartą to przelicznik niewiele się róznił 0,44 PLN/UAH podobnie jest przy wypłacaniu z bankomatu, należy wziąć tylko pod uwagę fakt pobierania prowizji przez bank w moim przypadku 10 PLN.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ