Kryzys Światowy a ceny na Ukrainie

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Kryzys łšwiatowy a ceny na Ukrainie

Post autor: hrumek007 » wt 24 lut, 2009 17:49

Zastanawiam sie jak mocno zmieniły się ceny na Ukrainie od początku światowego kryzysu. Według gazet to hrywna ze wszystkich walut najbardziej ucierpiała na tym kryzysie. Jak wobec tego wygląda obecnie ukraiński rynek, czy w dobie kryzysu jadąc na wypoczynek do tego kraju zapłacimy więcej niż w roku 2008, a może jeszcze taniej.

elwirocka
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: elwirocka » wt 24 lut, 2009 19:12

W porównaniu do wakacyjnych cen, miałam wrażenie, że podrożały produkty spożywcze, zaś staniała benzyna...

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kokardka33 » wt 24 lut, 2009 20:11

Wyczytalam w jakim artykule,ze ceny w tym sezonie beda conajmniej wyzsze o 30% w porownaniu z ubieglym sezonem :? powiem wam szczerze jezdzilam na Krym latami ale wyleczylam sie z tego kierunku :lol: wole Egipt czy tunezje cenowo wychodzi podobnie a i standard nieporownywalnie wyzszy :roll:

GM
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: GM » wt 24 lut, 2009 20:25

to by nie bylo za fajnie ehhhhh

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » wt 24 lut, 2009 20:37

kokardka33 pisze:Wyczytalam w jakim artykule,ze ceny w tym sezonie beda conajmniej wyzsze o 30% w porownaniu z ubieglym sezonem :? powiem wam szczerze jezdzilam na Krym latami ale wyleczylam sie z tego kierunku :lol: wole Egipt czy tunezje cenowo wychodzi podobnie a i standard nieporownywalnie wyzszy :roll:
Czy cenowo wychodzi podobnie ? Jeżeli weźmiemy najlepsze hotele to faktycznie. Ale biorać pod uwagę zarobki w Polsce to wielu nie było by stać na wakacje dla 4 osobowej rodziny za 10 000 pln ( za tydzień ) na Krymie czy Egipcie. Zresztą i tak wychodzi za każdym razem taniej niż w Zakopcu. Ale czy nie ma noclegów za rozsądną cenę ?. Są tylo trzeba poszukać. Jeżeli nie policzę książek, prezentów i wspaniałych trunków to pobyt 14 -dniowy z dzieciakami wyniósł mnie około 3500 pln. Poza tym nie muszę jeździć w konwoju na wycieczkę ( jak w Egipcie ) i nikt tu nie wylatuje w powietrze. Odnośnie cen to przez cały ubiegły rok wg. mnie ceny żywności + 15 %, noclegi + 10 %, transport +5/10 %. Wszystko idzie w górę jeśli wzrasta cena dolara czy benzynki. Aż takiego wzrostu wg.mnie nie będzie. Max do 20 %. Ale transport czy żywność będzie dalej dotowana.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kokardka33 » wt 24 lut, 2009 21:12

Mnie akurat do Krymu przekonywac nie musisz kocham Krym :wink: Dwa lata temu wyjazd 2+1 wyniosl mnie ponad 6000zl samochodem.A dodam,ze noclegi mam u znajomych za polowe ceny :lol: w super miejscu,ale wiesz czlowiek z wiekiem poszukuje zmian fajny hotelik z allem max miejsca na plazy tego tam nie ma.Wiem zaraz powiesz w zle miejsca jezdzilam ok nie lubie dziur jak jade wybieram typowe kurorty heh chociaz kto wie czy w tym sezonie nie zalicze Krymu :roll: a Egipt zostawie na pazdziernik :roll:

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 25 lut, 2009 11:07

Faktycznie tak tanio jak kiedys bylo to juz nie bedzie.Zeby w miare zyc/jedzenie,napoje,bilety wstepu,przemieszczanie sie/ trzeba wydac dziennie ok.200 hryvien/w tym nocleg/.Jesli dodac do tego dojazd to wychodzi za 14 dni co najmniej PLN1600 za dorosla osobe.Za to pogoda murowana i wspaniala przygoda.

joova85
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: joova85 » śr 25 lut, 2009 17:04

No napewno ceny trochę podskoczyły, ale przecież sama hrywna spadła bardzo na wartości. Dziś 1 UAH to zaledwie 39 groszy, więc chyba to spowoduje że w sumie ceny na Krymie nie będą dla nas wyższe, a może będą nawet niższe...dobrze rozumuję?

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » śr 25 lut, 2009 19:49

Ceny żywności: Хлеб $0,3 Яблоки $0,6
Мясо $7 Бананы $1
Картофель $0,3 Гранаты $1,5
Помидоры $0,5 Мандарины $0,8
Огурцы $0,8 Апельсины $0,8
Пельмени, 0,5кг $1,2 Грейфруты $0,8

Валюта
Валюта Покупка Продажа
грн/USD (Доллар) 8,90 9,40
грн/EUR (Евро) 11,2 12,0
грн/RUR (Рубль) 0,235 0,250
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 26 lut, 2009 10:12

joova85 napisal:
przecież sama hrywna spadła bardzo na wartości. Dziś 1 UAH to zaledwie 39 groszy, więc chyba to spowoduje że w sumie ceny na Krymie nie będą dla nas wyższe, a może będą nawet niższe...dobrze rozumuję?
Poki co,Twoje 'logiczne wywody'nie znajduja pokrycia w aktualnych relacjach ekonomicznych bo:
kurs kantorowy we Lwowie przy sprzedazy PLN wynosi ca 0,47gr za hrv
pomimo nieporownywalnie lepszej sytuacji gospodarczej w Polsce to zlotowka stracila do walut zachodnich wiecej niz hrywna/w ostatnim polroczu/

To o czym piszesz spelni sie wtedy kiedy zlotowka zacznie sie istotnie umacniac w stosunku do walut zachodnich lub hrywna w wyniku kryzysu bankowego u siebie zapikuje ostro w dol/choc Ukraina do tej pory skutecznie bronila swojej waluty,a dlug publiczny w stosunku do PKP jest niski/.

chmielu
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: chmielu » czw 05 mar, 2009 20:43

Kwiatkowski11 napisal:
dlug publiczny w stosunku do PKP jest niski/.
nie wiem jaki kraj rachuje dług publiczny do PKP - :D :D :D :D :D :D

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: hrumek007 » pt 06 mar, 2009 22:07

Kiedy w ubiegłym roku w celu zapłacenia za kwatery wyciągnąłem walutę USD właścicielka zażądała zapłatę w hrywnach. Teraz wydaje się że los waluty USD się odwrócił.
Ps. Rober Tanais czy możesz podać aktualne ceny w UAH ?, gdyż w takiej walucie zamierzam płacić w roku 2009
Ostatnio zmieniony pt 06 mar, 2009 22:21 przez hrumek007, łącznie zmieniany 1 raz.

skklub
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: skklub » ndz 08 mar, 2009 02:13

Witm,

Aktualne ceny mają się nijak do tych z lipca czy sierpnia bo na Krymie tak jak w każdej turystycznej miejscowości ceny w sezonie idą w górę. Lepiej będzie sprawdzić ceny na początku lipca i dopiero wtedy dyskutować o ile będzie w 2009 r. drożej niż rok wcześniej.

skklub
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: skklub » ndz 08 mar, 2009 02:19

kokardka33 to zależy czego się od wyjazdu oczekuje. Jeżeli ktoś lubi podróżować samochodem to do Egiptu trudno dojechać. Ja osobiście nie lublię jeździć na wakacje nie mając swojego środka transportu. Jenak na Ukrainę jeżdżę bo jak na razie podoba mi się mentalność tych ludzi. W 2007 r. byłem w Bułgarii cenowo jest podobna do Krymu jednak do Bułgarii szybko nie pojadę, ci ludzie jeszcze dużo muszą się nauczyć, ja uważam, że do Ukraińców jeszcze im sporo brakuje.

Pozdrawiam

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kokardka33 » ndz 08 mar, 2009 11:51

skklub pisze:kokardka33 to zależy czego się od wyjazdu oczekuje. Jeżeli ktoś lubi podróżować samochodem to do Egiptu trudno dojechać. Ja osobiście nie lublię jeździć na wakacje nie mając swojego środka transportu. Jenak na Ukrainę jeżdżę bo jak na razie podoba mi się mentalność tych ludzi. W 2007 r. byłem w Bułgarii cenowo jest podobna do Krymu jednak do Bułgarii szybko nie pojadę, ci ludzie jeszcze dużo muszą się nauczyć, ja uważam, że do Ukraińców jeszcze im sporo brakuje.

Pozdrawiam
Masz racje to właśnie zależy od tego czego oczekujemy.Przerabiałam juz wyjazdy na Krym wiele razy. Lwów,Kijów,Odessa,zwiedziłam półwysep od a do z.Człowiek z wiekiem sie starzeje i przywiązuje większe znaczenie do np standardu. Zapewne jestes młodym człowiekiem dlatego tak piszesz:). Na niektóre rzeczy po prostu patrzysz inaczej i inaczej będzie za powiedzmy 15 lat:). Dla mnie każdy wyjazd jest ekscytujący czy to Krym,Tunezja czy Egipt ale tak jak mówie w moim wieku przywiązuje wage do standardu dlatego nie wierze jak ktos pisze,że za 35 hr przebywa w przyzwoitych warunkach,jesli jest to kwota 70 - 80$ za mieszkanie to się zgodze są takie na Krymie o dobrym eurostandardzie.
Ostatnio zmieniony ndz 08 mar, 2009 12:03 przez kokardka33, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » ndz 08 mar, 2009 12:13

Pomimo twoich zastrzeżeń odnośnie tanich ale zarazem trzymających tzw. euro-standard muszę stwierdzić że takie jednak istnieją. Nie można tylko dać się naciągaczom i brać pierwszą ofertę z brzegu. Poza tym jest internet i można poszukać sobie ciekawego lokum. Przykłady: w Sudaku mieliśmy pokój 2 osobowy z pełnym węzłem sanitarnym, tv, balkonik z widokiem na twierdzę; w Teodozji za 90 pln duży pokój 4 osobowy z balkonem i innymi wygodami itd. Nad morzem azowskim jest pensjonacik gdzie za około 150 pln masz wszystko czego oczekujesz + wyżywienie. Oczywiście w szczycie sezonu koszty wzratają a już w szczególności w okolicach Jałty. Przy obecnym kursie dolara - 70/80 usd za nocleg to ja pasuje i pojadę w sprawdzone miejsca.
Ostatnio zmieniony ndz 08 mar, 2009 13:14 przez roberT/TANAIS, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam robert

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kokardka33 » ndz 08 mar, 2009 12:51

roberT/TANAIS pisze:Pomimo twoich zastrzeżeń odnośnie tanich ale zarazem trzymających tzw. euro-standard muszę stwierdzić że takie jednak istnieją. Nie można tylko dać się naciągaczom i brać pierwszą ofertę z brzegu. Poza tym jest internet i można poszukać sobie ciekawego lokum. Przykłady: w Sudaku mieliśmy pokój 2 sobowy z pełnym węzłem sanitarnym, tv, balkonik z widokiem na twierdzę; w Teodozji za 90 pln duży pokój 4 osobowy z balkonem i innymi wygodami itd. Nad morzem azowskim jest pensjonacik gdzie za około 150 pln masz wszystko czego oczekujesz + wyżywienie. Oczywiście w szczycie sezonu koszty wzratają a już w szczególności w okolicach Jałty. Przy obecnym kursie dolara - 70/80 usd za nocleg to ja pasuje i pojadę w sprawdzone miejsca.
Wlasnie dobrze napisales za ta cene miales pokoj nie cale mieszkanie a to juz wielka roznica:)chyba ,ze zle wyczytalam a ta cene ktora ja podalam oczywiscie chodzi o wielki sezon bo po sezonie polowa mniej:)

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » ndz 08 mar, 2009 13:14

W Teodozji - hotel, Sudak - piętro w bliźniaku, Bałakława fajny motel, w Kerczu za 40 usd mieliśmy całe mieszkanie. Podczas pobytu nie szukam wielkich przestrzeni tylko takie które zapewnią moim szkrabom i mołodyci odpowiednie warunki. Zresztą wygody to mam w kraju.
pozdrawiam robert

jacek1962
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: jacek1962 » śr 18 mar, 2009 14:54

No to mam juz pierwsze odkrycie zwiazane z wyjazdem na Krym :) : nie jestem człowiekiem! Tak wynika z cytuje forumowiczke:"Człowiek z wiekiem sie starzeje i przywiązuje większe znaczenie do np standardu. " Starzeje sie (koncze 47rok zycia) ale nie przywiazuje wiekszej wago do standardu. Jak zaczalem lepiej zarabiac to pojawily sie Wyspy Kanaryjskie czy Egipt jako miejsca spedzana urlopu (zwykle dwa razy do roku). Ale mam juz dosyc takiego samego zarcia, takiego samego standardu w hotelu i bycia otoczonym przez anglo i niemiecko jezycznych wspoltowarzyszy wypoczynku. Dlatego w tym roku lato na Krymie, mimo ze jak dla mnie to dolecenie na Krym jest droższe niz dolecenie na Kanary, Egipt nie mowiac o Hiszpanii.

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kokardka33 » śr 18 mar, 2009 15:04

jacek1962 pisze: No to mam juz pierwsze odkrycie zwiazane z wyjazdem na Krym : nie jestem człowiekiem
Masz chyba hinduski sposob interpretacji slow wypowiedzi wiekszej bzdury juz dawno nie czytalam a tak na marginesie troche skromnosci by sie Tobie przydalo w ubieglym roku zaliczylam wyspy greckie i egipt i jakos sie nie chwale na wstepie

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » śr 18 mar, 2009 15:15

Tylko bez nerwów i uszczypliwości proszę Panie i Panowie. Jak mówi przysłowie: "złość piękności szkodzi". Poza tym trzymajmy się tematu :)
pozdrawiam robert

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » śr 18 mar, 2009 16:10

Uwaga!!!To,że zatwardziali "miłośnicy Krymu " udzielają praktycznych i aktualnych informacji, oczywiście z przesłaniem "na tak", kiedyś moze obrócić sie przeciwko nim. Pojadą wieczni malkotenci, z poczuciem wyższości w stosunku do innych, nieprzystosowani do otoczenia. Bywałem wielokrotnie w takich sytuacjach i było mi po prostu wstyd. Więc może lepiej nie agitować z taką żarliwością aż ludzie sami do tego dojdą, dojrzeją lub doczytają.? Pozdrawiam zatwardzialców.
Ostatnio zmieniony śr 18 mar, 2009 20:21 przez Kwiatkowski11, łącznie zmieniany 1 raz.

dispar
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: dispar » czw 19 mar, 2009 21:37

Witam wsiech, "Kwiatuszku" nie przejmuj się malkontentami... każde forum "żyje " z ludzi zainteresowanych tematem, a zazwyczaj malkontent jakiś zawsze się trafia... Bajdełejem malkontent nie jest zainteresowany noclegami za 20 zyli/łeb/dobę, tylko zawsze w końcu trafia do biura podróży i zamawia full-wypas i drink z parasolką na basenie hotelowym, bo go na to stać... jeśli nie stać tzn. , że chciałby należeć do grupy "malkontentów" ino mu nie styka :D , ale to już jego problem natury egzystencjalnej :mrgreen:, a nie tego forum. To nie nasz problem, żeby zamartwiać się wspomnieniami z wojaży malkontentów, którzy i tak po powrocie stwierdzą , że tyle kasy wydali a wyjazd i tak im się nie podobał , bo coś-tam-coś-tam. Każdy ma swój sposób widzenia turystyki. Nas ( w większości chyba) "podniecają" wyjazdy turystyczne przez duże "T" (cokolwiek to znaczy :wink: ) i trzymajmy się tego, a malkontentom dajmy "ignora"... Pozdro... aby do 27 maja... i 3 tygodniowy "semispontan" na wschodnim wybrzeżu :lol: :lol: :lol:

mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi » pt 20 mar, 2009 13:54

Przychylam się do opcji "nie agitować za mocno" :) zwłaszcza wśród znajomych w realu. W zeszłym roku przeżyliśmy koszmar, bo znajomi pojechali i nie mogliśmy opędzić się od telefonów średnio co 2 minuty, że mieszkania drogie, że nie fajne, że gorąco, że zimno, że pada, jak dojechać do.., po ile bilety na..... BRRRR.... nigdy więcej. W trzecim dniu wyłączyliśmy komórki. Przezornie wybraliśmy inną miejscowość do wypoczynku.... na szczęście.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » pt 20 mar, 2009 14:28

Przyznam szczerze o co chodzi z tym "agitowaniem za mocno". Nierozumiem dlatego że najlepszą wykładnią odnośnie Krymu jest moja Pani. Zapierała się przed wschodnim kierunkiem bo cyt. : "ograbią, zaszlachtują, zamordują, tam jest bida z nędzą". Na miejscu okazało się że jest inaczej. I nie chce już wyjeżdżać z np. Krymu. Powiedziała słowa pod którymi się podpisuję : wschód to nie miejsce dla każdego. My możemy tu żyć a innym śmierdzi. Ot taki Bakczysaraj dla mnie oaza szczęścia dla amerykańca który akurat przyjechał - ciekawy etnograficznie slams. I tak też jest z turystami z Polski ( niektórymi i mam nadzieję w mniejszości ). Dlatego też apeluję: chcecie mieć luksusy to zamawiajcie pobyt w biurach podróży , oczywiście tych znanych. Innym rozwiązaniem jest rezerwacja pobytu w znanych hotelach czy apartamentach. W Sewastopolu można bardzo miło spędzić czas w apartamentach niedaleko Chersonesu. Ale cena nie dla bidaków co za 10 usd chcą luksusów. Największy hotel w Jałcie również oferuje bardzo dobre warunki. Trzeba tylko zapłacić. A może zamiast marudzić poszukać w necie albo u nas na forum polecane miejsca. Umieściłem kilka postów z namiarami na hotel w Teodozji. Ciepło urządzone pokoje, łazienki, tv, balkony i niska cena . Czego chcieć więcej. Zresztą jak ktoś chce się przyczepić to i tak znajdzie do tego powód.
ps Większość hoteli ogłosiła już cennik na 2009 rok. Przypominam że lipiec i sierpień to sezon wakacyjny i ceny rosną :)
pozdrawiam robert

mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi » pt 20 mar, 2009 14:54

Robert, jak obstawiasz o ile procent będą tańsze kwatery od cen hotelowych?? Próbowałam się jakoś przymierzyć, ale właściciele kwater jakoś nie wybiegają z ofertami cenowymi poza marzec/kwiecień. A najbardziej uwielbiam dopiski "cena do uzgodnienia" :) tylko kiedy i z kim? :)

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » pt 20 mar, 2009 15:41

Jałta i okolice - nie zatrzymuję się tu na nocleg. Może dojść do absurdu z kwaterami. Cała reszta wg. mnie max 50 - 60 hrw /osoba/noc lub 50 usd za mieszkanie ( Sudak ). Zawsze zostaje targowanie. Przy większej liczbie osób nawet zmniejszenie ceny jest dla wynajmującego opłacalne. Oczywiście rezerwuję sobie wcześniej Teodozję - 240 hrw - za pokój z balkonem / łazienka/tv ; nocleg w turbazie 50 hrw.

ps Cena do uzgodnienia ? Wiadomo ,że największa w sezonie. Negocjujesz z właścicielem kwatery. Nie podoba się nie bierzesz. Sporo osób ma przy sobie fotki kwater.
pozdrawiam robert

mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi » sob 21 mar, 2009 10:41

Tak tak wiem że z właścicielem negocjuję. :) Tylko jak widzę teraz ofertę, wysyłam mejla z podaniem terminu, i pytam o cenę to mi odpisują, żeby rezerwować jak mieszkanko się podoba, a co do ceny "na pewno się dogadamy na miejscu". A ja obawiam się że możemy się nie dogadać, a nie chciałabym komuś 3 tygodni lipca blokować. :) Dlatego odpuszczam. Ale już wiele ofert prywatnych ma ceny podane..... niestety niezbyt niskie. :( Ale co tam, będziemy się targować :)) na miejscu

Awatar użytkownika
Martus ze Lwowa
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny
Kontakt:

Post autor: Martus ze Lwowa » sob 21 mar, 2009 18:50

O wiele lepiej, kiedy cennik jest podawany odrazu. A hostele są teraz tańsze od kwater prywatnych.
Ostatnio zmieniony sob 21 mar, 2009 19:35 przez Martus ze Lwowa, łącznie zmieniany 1 raz.

mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi » ndz 22 mar, 2009 11:27

Martus, coś chyba w tym jest. Oferta z wczoraj: Jednopokojowe mieszanie w Sewastopolu w lipcu 30$, pensjonat z basenem 34$ pokój dwuosobowy ze śniadaniem. Ceny się zrównują powoli....

ODPOWIEDZ