Odessa - podstawowe informacje na bieżąco .

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Odessa - podstawowe informacje na bieżę…co .

Post autor: roberT/TANAIS » pn 09 mar, 2009 15:53

W związku z bogatą korespondencją ( zapytania różnorodne i leniuszki ) postanowiłem założyć nowy temat dotyczący Odessy. Będą w nim zawarte aktualne informacje dotyczące tego wspaniałego miasta. Uaktualnienia mile widziane. Wpisujcie swoje namiary na kwatery, bary itd Wszystko się nam przyda.

Jak dojechać ?
Z Warszawy do Odessy kursuje skład o 7.05 . Przed wyjazdem lepiej upewnić się odnośnie daty i godziny wyjazdu gdyż kursuje w okreśłone dni tygodnia. Cena biletu : 243.76 pln + 76.48 pln za łóżko.
Wg. info pkp można również skorzystać ze składu o 23.15 który prowadzi wagon do Odessy.

Lwów- Odessa :
- 1.32 wyjazd ze Lwowa - 13.22 w Odessie. Pociąg ma w składzie wagony z Warszawy, Przemyśla, Pragi, Użhorodu
- 42Л безпересадочний вагон трускавець одеса цілий рік по парних львів 17 .25 - 8.59 w Odessie.
- 26Л львів одеса з 31.08.08 щоденно львів 19.40 одеса-головна 7.51

Kowel - Odessa:
- 441 безпересадочний вагон берлін одеса 15.12.08-29.05.09 і 19.10-11.12.09 по 1,3,4,5 днях тижня ковель-пас. 9.10 9.37 одеса-головна 5.33
- 84Л ковель одеса цілий рік щоденно ковель-пас. 18.41 одеса-головна 11.20

Ceny za przejazd pociągiem :
cupe - 124.74 hrw,
płackar - 95.12 hrw,
lux- 479.68 hrw

Przemyśl - Lwów odjazd ok. 19.24 / 23.30 na miejscu. Cena biletu : 42 + 28 (łóżko)

Noclegi: - Dworzec kolejowy oblegany przez osoby wynajmujące kwatery. Średne ceny to 50 hrw za noc w pokoju.
Np.:
kwatera prywatna:
walentina iwanow
ul. bazarnaja 114/ 18, tel. 726 12 23.
50hrw /noc

- Hotel/Hostel " Zirka: ul. Uspieńska 70 ( tel 8 048 7 222 343 ),
- Działa sieć hoteli sieci Hostelworld, wystarczy w google wpisać odpowiednie hasło,
- Duża sieć hoteli dla tych z zasobniejszym portfelem.
- Na dworcu Odessa Główna dostępne są pokoje noclegowe.

Ceny :
dla miłośników McDonalds
cola standard: 6.5 hrw,
herbata czarna: 6 hrw,
zestaw 9 macnugets: 20 hrw
rejs statkiem w sezonie ponad 70 hrw
www.odessa.ua - ciekawa strona dotycząca miasta z niezbędnymi informacjami.

Muzea:
Archeologiczne - godne polecenia i warte obejrzenia. Szczególnie interesująca jest wystawa dotycząca kontaktów z Grecją czy Rzymem. Tak nowoczesnej ekspozycji nie spodziewałem się tu a jednak byłem bardzo mile zaskoczony. Zabytki z górnej półki. Powrót do minionej epoki zapewni dla równowagi ekspozycja dotycząca Egiptu.

Plaża:
Arkadia- dojazd tramwajem spod dworca. Zacienione dojście z atrakcjami , plaża piaszczysta , gęsto zaludniona. W 5 stopniowej skali ja bym dał 3.
Ostatnio zmieniony śr 17 cze, 2009 16:33 przez roberT/TANAIS, łącznie zmieniany 11 razy.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
dubaj
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: dubaj » pn 09 mar, 2009 20:56

A fuj... taka tam kuchnia, a Ty każesz się stołować w McSyfie?

Brrr... :?

Dobra... tutaj są informację, a tu obok ich weryfikacja... z ostatnich wakacji:
viewtopic.php?p=37021#37021
RTS Widzew Łódź!

jubus83

Post autor: jubus83 » pn 09 mar, 2009 21:06

Rozumiem, że ceny pociągów, zarówno z Warszawy jak i ze Lwowa, to w jedną stronę??
Co do cen jedzenia- to czy w Pyzatych Chatach ceny się bardzo zmieniły?

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » pn 09 mar, 2009 21:13

Oczywiście podałem ceny na przejazd pociągiem w jedną stronę. Jak widać połączenie bezpośrednie z Warszawy do tanich nie należy. Odnośnie stołowania w fast-foodzie znalazłem paragon to podaje to co na nim było.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Misiek21
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Misiek21 » wt 10 mar, 2009 07:44

roberT/TANAIS pisze:Przed wyjazdem lepiej upewnić się odnośnie daty i godziny wyjazdu gdyż kursuje w okreśłone dni tygodnia. Cena biletu : 243.76 pln + 76.48 pln za łóżko
Pociąg, a w zasadzie to wagon Warszawa-Odessa kursuje codziennie. Podana cena jest nieaktualna. Bilet kosztuje 59,20 euro + 14 euro za miejscówkę, pobierane oczywiście w złotówkach wg aktualnego kursu.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » wt 10 mar, 2009 10:07

Cena, godzina i kursowanie którą podałem uzyskałem w kasie /informacja/ przejazdy międzynarodowe na dworcu Warszawa Centralna. Informacji zasięgałem dnia 09 marca 09. Nie mniej wychodzi i tak że przejazd bezpośrednio z Warszawy do opłacalnych nie należy co zresztą potwierdzają ceny które podał Misiek21. Zresztą wyższa cena może wynikać z faktu iż dotyczy pociągu "berlińskiego" ( tak przypuszczam ). Lepiej dojechać do Lwowa lub Kowla i dopiero tu kupić bilet. Wyjdzie o wiele taniej :).
pozdrawiam robert

Misiek21
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Misiek21 » wt 10 mar, 2009 16:12

roberT/TANAIS pisze:w kasie /informacja/ przejazdy międzynarodowe na dworcu Warszawa Centralna.
W takim razie w kasie tej delikatnie mówiąc mijają się z prawdą, ale to nic nowego.

Codzienny termin kursowania potwierdzają zarówno internetowe jak i papierowe rozkłady i polskie i ukraińskie.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » wt 10 mar, 2009 20:20

Wiedziony ciekawością postanowiłem ponownie sprawdzić cenę biletu do Odessy. Korzystając z info pkp nr 9436 uzyskałem następującą cenę - 315 pln ( 230 bilet + 85 łóżko). Różnica wynikać może z kursu euro.
pozdrawiam robert

ja...
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: ja... » śr 11 mar, 2009 10:59

Ja tak sobie obmyśliłem, że jechać z Bydgoszczy do Kowla, pociągiem, a potem z Kowla ukraińskim pociagiem do Odessy(taniej).Co o tym myślicie?Czy to dobry pomysł?

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » śr 11 mar, 2009 22:45

Witam mam pytanko.
Wybieram się z rodzinka do Odessy. Jedziemy w ciemno z dziećmi chciałabym się dowiedzieć gdzie najlepiej wybrać kwatere zależy mi aby była przy ładnej plazy tak do 300-400 m .Wyczytałam że od portu morze brudne w Odessie ale zaraz za są ładne plaże i jest czysto.
Może ktoś mi poradzi jakąś pobliską miejscowość z ładną plażą . Jeśli ktoś ma namiary na kwatery blisko Odessy to bardzo proszę o adres.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » czw 12 mar, 2009 11:56

Kape: A kiedy masz zamiar się wybrać. Co do Odessy to na mnie zrobiła duże wrażenie. Odnośnie plaży to im dalej od centrum tym lepiej - wiadomo. Jadąc na południe w kierunku Biełgorodu można wynająć kwatery nad morzem a jeszcze dalej jest limań i morze. Byłem w Akermanie i tam był syf ( od strony twierdzy ). Jeśli miał bym polecić to nie cudowną Odessę ale Oczaków. Kontaktowałem się z właścicielami odnośnie pobytu ( również jadę z dzieciakami ) i nie było problemów.
www.morzeczarne.pl
Waldemar i Jolanta Nocoń
waldenoc@wp.pl
tel. Waldemar +48 609 44 04 19
tel. Jolanta +48 609 02 25 15
pozdrawiam robert

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » czw 12 mar, 2009 14:51

roberT my wybieramy się na początku sierpnia ale pod koniec lipca też możemy pojechać
Jedziemy z Łodzi z dzieciakami 10 lat i 3 latka.
Też wpadłam na jakąś ofertę Oczakowa i powiem że nawet mi się podoba.
Napisz kiedy jedziecie i z jakiego miasta. może się przyłączymy dwa samochody to jakoś raźniej.
Pozdrawiam Kasia

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » czw 12 mar, 2009 17:10

Pociągiem do Odessy a potem jak można się dostać do tego Oczakowa.
My też planowaliśmy podróż pociągiem ale nie bardzo wiedzieliśmy jak dalej można dojechać .
Ze względu na naszą trzy latkę nie chcieliśmy ciągać się z bagażami,
ale nadal pociąg jest drugą opcją bo mąż boi się tak długo jechać samochodem.

Zakol
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Zakol » czw 12 mar, 2009 17:33

Z Łodzi jeździ bezpośredni autobus (linii ATP) do Lwowa. W określone dni wyjazd o 18:30 na miejscu o 7:35. Niestety nie znam dokładnej ceny, ale zdaje mi się, że ta opcja + zakupienie biletu kolejowego do Odessy w samym Lwowie wychodzi znacznie taniej niż bezpośrednia podróż z W-wy.

Jeśli ktoś zna dokładne ceny pociągów z Lwowa do Odessy oraz częstotliwość z jaką jeżdżą to chętnie się z tymi informacjami zapoznam.

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » czw 12 mar, 2009 17:39

Ja myślałam o dojeździe do Przemyśla tam w pociąg do Odessy bez przesiadek i czas podróży 16;58 godzin Przy dzieciakach to i tak długa podróz

Zakol
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Zakol » czw 12 mar, 2009 17:52

Kape pisze:Ja myślałam o dojeździe do Przemyśla tam w pociąg do Odessy bez przesiadek i czas podróży 16;58 godzin Przy dzieciakach to i tak długa podróz
A wiesz może ile kosztuje bilet? Ja też się wybieram do Odessy na przełomie sierpień/wrzesień albo w lipcu i ten wariant rzeczywiście wydaje się wygodny tylko jak z ceną?

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » czw 12 mar, 2009 17:57

220 zł / os dzieci do 5 lat 50 % ceny tak mnie poinformowała pani z informacji PKP

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » czw 12 mar, 2009 20:18

kape: O podróżach z dziećmi coś mogę powiedzieć bo zabieramy je gdzie tylko można. Podróżujemy pociągami bo to wg. mnie najwygodniejsza forma podróży z dziećmi. Jeżeli wybierasz wariant przez Przemyśl : to wykupujesz bilety na przejazd rodzinny do Przemyśla . Tu możecie zatrzymać się na nockę. Na miejscu bilety na przejazd do Lwowa. Nie kupuj łóżka dla najmłodszego wyjdzie taniej. Za taką przyjemność wychodziło w zeszłym roku około 150 pln. No a we Lwowie dalej do Odessy. Możecie również z Przemyśla przejechać autobusem . Powinno wyjść jeszcze taniej. Aktualne ceny na przejazd Lwów- Odessa podawałem w 1 poście. Możesz wybrać też drugi wariant: Z Warszawy Centralnej o 23.10 jest pociąg do Kijowa. Kupujesz bilety do Kowla a na miejscu dalej do Odessy. Macie parę godzin oczekiwania więc spacerek się przyda.
Ostatnio zmieniony czw 12 mar, 2009 22:20 przez roberT/TANAIS, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam robert

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » czw 12 mar, 2009 22:18

Do roberT/TANAIS A z Odessy czym najlepiej dojechać do innych miejscowości np Oczakowa wiem że jest to odległość ok 140 kl . I jeszcze jedno jak twoje małe dziecko znosi taką podróż. Pozdrawiam.

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » sob 14 mar, 2009 21:21

Wyczytałam ciekawostki o katakumbach w Odessie .
Lecz nigdzie nie znalazłam czy tam można zwiedzać i gdzie jest do nich wejście.
Jeśli ktoś wie to proszę o info.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » sob 14 mar, 2009 21:43

Jedno z zejść do katakumb znajduje się w dawnym Pałacu Potockich. Proponuje pooglądąć poniższe strony:
1/ www.odessa-katakomb.narod.ru
2/ www.uzm.spb.ru/archive/odessa_catacombs.htm
3/ www.odecca.ru/odkatako.shtm ( wycieczki dla grup)
4/ www.katakomb-od.ucoz.ru ( wg.mnie najlepsza strona )

"Одесские катакомбы" являются историческим произведение, которое стало в настоящее время традиционным, название метрополитена лаберинтов расположенных под Одессой и ее окрестностями. Катакомбы состоят из нескольких типов подземной пустоты, иногда тесно связанной между собой. В основном это - подземные каменные карьеры, в которых строительный камень - пыльный известняк. Каменные карьеры составляют приблизительно 95-97 % всей длины долгого лабиринта Одесских катакомб. За исключением каменных карьеров, со всеми элементами, делающими их - штольнями, штреками, магистрали, сбойками и тд., здесь известное исследующее горизонтальное и вертикальное производство горы - штольни, шурфы, бункера, туннели дренажа; подвалы различного назначения (их в Одессе часто называют "шахты"). Все это, соединяясь различными связими между собой также формирует Одесские катакомбы. В структуре подземной пустоты, совокупности компонентов, Одесских катакомб не присутствуют только действительные катакомбы - искусственные подземные сооружения культового назначения. Самый древний элемент Одесских катакомб - пещеры, возникщие более 3,7 миллиона лет тому назад. Абсолютное датирование пещер - проведена совсем недавно палеонтологическим методом геохронологии. Остальные типы подземных полостей образовались гораздо позднее, не ранее начала 19 века. В это время видимо началась подземная добыча пильного известняка, и были сделаны первые подвалы и подземные ходы. Со временем количество подземных полостей и их типов быстро увеличивалось, достигнув максимума в первой половине 20 века. В наше время длина Одесских катакомб оценена нами в 2,5 тысячах километров. Эта число вычислено теоретически, большая часть подробной информации находится на 1,7 тысячах километров подземной пустоты.
pozdrawiam robert

Kape
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Kape » śr 18 mar, 2009 10:03

Dzięki.
poczytałam wszystkie ciekawostki.
cały czas mam tylko dylemat czy lepiej jechać pociągiem czy samochodem, i jedno i drugie ma swoje zalety

kokardka33
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kokardka33 » śr 18 mar, 2009 11:23

Kape pisze:Dzięki.
poczytałam wszystkie ciekawostki.
cały czas mam tylko dylemat czy lepiej jechać pociągiem czy samochodem, i jedno i drugie ma swoje zalety

Nie polecam jazdy samochodem po Odessie choc ten srodek transportu daje najlepsze pole manewru na miejscu.Wybor i tak nalezy do Ciebie;)

ja...
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Pytanie

Post autor: ja... » śr 25 mar, 2009 07:52

Mam pytanie a propos Odessy.Czy ktos wie, gdzie tam znajduje się plaża naturystyczna, w którym miejscu Odessy?Wiem, że jest na pewno.Tylko gdzie?Chce wynająć kwaterę tak, żeby było blisko na plażę.Wiem tylko, że to chyba blisko jakiegoś podmiejskiego dworca, ale nic poza tym.Jeśli ktoś wie, prosze o informacje.

Awatar użytkownika
CarlosRu
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: CarlosRu » śr 25 mar, 2009 22:05

Ja osobiście najczęsciej chodzę na plażę Ланжерон (młodzieżowa plaża) albo na plaże w okolicach sanatorim im. Czkałowa, i tam w pobliżu znajduje się plaża naturystyczna (z tymże nie jest to oficjalna naturystyczna, więc jest też trochę osób w strojach kąpielowych). Ale lubię akurat tamte plaże w okolicach sanatorium, bo głownie przychodzą na nie miejscowi, a nie przyjezdni.
Jeśli jechać własnym autem, to i tak trzeba będzie je zostawić na górze przed sanatorium, a potem przejść przez teren sanatorium i następnie po schodach w dół, przez Ścieżkę Zdrowia, i dalej nie na plażę sanatoryjną, wzdłuż ogrodzenia NA LEWO, ok. 200 m do pierwszego zejścia na plażę (bardziej kamienista), a jeśli ok 100 m na prawo drobniejsze kamienie.
Natomiast i tak jakość wody w Odessie (powyżej +28 C robi się zwykle galaretka od meduz głównie) nie dorówna tej przy dawnej plaży naturystycznej jakieś 20 min. drogą morską za Bałakławą/Krym (obecnie Zołotoj Pliazh na terenie rezerwatu przyrody).

Komarowski
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Komarowski » śr 01 kwie, 2009 18:34

A w okolicach Odessy co jest godnego całodziennej wycieczki biorąc Odessę za punkt wypadowy? Oczywiście twierdza Akerman, a oprócz tego? Interesują mnie zarówno zabytki, jak i ciekawostki przyrodnicze, np. plaże, formy krasowe czy skalne itp. Czy na wybrzeżu w okolicach odessy wystepują klify czy jedynie plaże piaszczyste?

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » śr 01 kwie, 2009 20:26

Odnośnie ciekawostek przyrodniczych jestem mniej nimi zainteresowany. Jednak z całą pewnością koniecznie trzeba wybrać się na wodną wycieczkę statkiem Limaniem Dniestru. Bardziej interesują mnie zabytki archeologiczne, historyczne , architektura . Akerman to wspaniała twierdza z położonymi przed wjazdem pozostałościami koloni greckiej Tira. W sezonie są prowadzone są badania wykopaliskowe więc można podpatrzeć. Na wschód od Odessy ( około 140 km ) znajduje się inna kolonia grecka założona nad Morzem Czarnym - Olbia / www.olbio.org /. Na jeden dzień można wpaść do Oczakowa www.ochakiv.narod.ru , Mikołajowa czy Chersonia. Jednakże zabytków starszych niż koniec XVIII wieku to niestety nie będzie w tej okolicy. Podobna uwagę można odnieść do Izmaiłu. Jeszcze dokładnie sprawdzę w którym dokładnie rejonie znajduje się pewien rezerwat przyrodniczy. Organizowane są tam wycieczki - chroniona fauna i flora sprowadzona z innych zakątków Euro-Azji.
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » czw 02 kwie, 2009 13:10

Dunajski Rezerwat Biosfery ( Wilkowo ) - wycieczki organizuje jedno z biur w Odessie na ulicy Preobrażeńskiej 40.

Askania Nowa - położona na południowy - wschód od Chersonia mniej więcej w połowie drogi do Geniczeska. Jest tu m.in Zoo ( bizony, zebry, nandu, zebu, jelenie stepowe.

Wyspa Rybaka - rejsy Dnieprem z Chersonia.

Mokradła - promy kursują od kwietnia do października.
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS » czw 02 kwie, 2009 13:17

Dla militarystów obowiązkowym punktem wizyty w Odessie oprócz katakumb powinien być : Мемориал героической обороны Одессы 411 baterii nadbrzeżnej. To drugie po muzeum w Kijowie miejsce z fascynującą wystawą radzieckiej myśli technicznej. Ja odkryłem tu kilka perełek. Jedną z nich jest I-16 ( latał na nim Borys Safonow ), dwa następne cudeńka pływały po morzu i w głębinie . Wg. mnie rarytasy :)
pozdrawiam robert

anu
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: anu » czw 14 maja, 2009 12:42

"Przemyśl - Odessa odjazd ok. 19.24 / 23.30 na miejscu. Cena biletu : 42 + 28 (łóżko)"

Ta informacja jest pewna? Jakoś podejrzanie mało kosztuje ten bilet jak na międzynarodowy, no i coś nie tak z godzinami.

Cena za lux Lwów-Odessa aż tyle?

ODPOWIEDZ