Jaką walutę wziąć na Ukraine?

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu »

Ernest, przeczytaj cały ten temat od początku do końca, a będzie wszyściutko jasne. Staraj się nie zadawać pytań, które już były :)
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".

marcinkoper
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: marcinkoper »

ja teraz ppatryłem na wyciąg z banku. Jak wypłacałem w bankomacie na Krymie to hrywna wychodziła po 0,358 0,375 zależy od dnia

trzeci
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: trzeci »

może komuś pomogę a więc:

Wróciłem ze Lwowa pod koniec czerwca. Przed wyjazdem też się tu dopytywałem, kombinowałem jaką opcję wybrać. Ostatecznie wziąłem dolary i nie żałuję. Nie ma sensu wymieniać kasy w Polsce bo im dalej od ukraińskiej granicy tym kurs bardziej złodziejski. Co do nieskazitelności zabieranych ze sobą banknotów to niestety nie ma przesady w stwierdzeniu "nieskazitelne" !!! Jeden z moich banknotów był delikatnie "przyszarzały" w jednym miejscu i miałem spory kłopot z wymianą. Ostatecznie skończyło się na tym, że pokierowano mnie do jednego z banków, który przyjmuje uszkodzone banknoty. "Uszkodzenie" oceniła miła pani na 8% i o tyle mniej otrzymałem wartości tego pieniążka. Dramatu więc nie przeżyłem ale lepiej wcześniej w Polsce pooglądać walutę jaką zabieracie. Aha jakby co to ten bank, który wymieniał był na ulicy Bankowej (łączy ulice Kopernika i Doroszenki, prawie przy Prospekcie Swobody) i o ile dobrze pamiętam to był w zielonych barwach ;)

poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec »

byłem dwa lata temu i zgodnie z sugestiami wielu osób i informacjami w przewodniku wziąłem trochę dolarów.

Pomijając już fakt że zdobycie dolarów o niskich nominałach (nie zapłacę przecież 50 dolarami za nocleg) jest w dużym polskim mieście bardzo trudne, to okazało się, że branie "zielonych" jest zupełnie niepotrzebne.

W żadnym miejscu (a jeździłem po wschodzie, zachodzie i Krymie) nie chciano bym płacił dolarami, mało tego, gdy zaoferowałem taką płatność w kwaterze prywatnej na Krymie, właścicielka popatrzyła na mnie i powiedział z pewną dozą zniechęcenia, że jak chce to mogę zapłacić, ale ona i tak potem pójdzie to wymienić do kantoru więc będzie mieć dodatkowy problem.

Branie dolarów na wymianę było podobnie nieopłacalne, bo gdy doliczyłem prowizję polskiego kantoru (za dolary) i ukraińskiego (za hrywny) zysk był symboliczny.

Nieopłacalne jest też kupowanie hrywien w Polsce. Zwłaszcza dalej od granicy (ściana zachodnia) popyt jest tak mały, że jeżeli w ogóle w kantorze były hrywny to nawet po 50 gr (oficjalny kurs 0,33). Taniej było w Przemyślu, ale i tak najlepszy kurs dostałem w kantorze w centrum Lwowa.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

poludniowiec pisze: W żadnym miejscu (a jeździłem po wschodzie, zachodzie i Krymie) nie chciano bym płacił dolarami, mało tego, gdy zaoferowałem taką płatność w kwaterze prywatnej na Krymie, właścicielka popatrzyła na mnie i powiedział z pewną dozą zniechęcenia, że jak chce to mogę zapłacić, ale ona i tak potem pójdzie to wymienić do kantoru więc będzie mieć dodatkowy problem.
ja sie tylko spotkalam z tym ze dwa razy na kwaterze we lwowie kiedy mieszkalismy u polakow to oni żądali (tzn nie prosili) aby placic w dolarach - aha i jeszcze nie zgadzali sie na nominal 1 dolar! :shock: jako ze nie mialam tej waluty (tzn mialam jakies jednodolarowki) i nie mialam czasu latac po kantorach wymieniac to zostawilam im na stole rownowartosc w hrywnach... wiec zegnaly mnie przeklenstwa i wraski :x

w innych miejscach nigdy o dolarach nie wspominano..
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Ernest_FOTO
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Ernest_FOTO »

Powiedz co to za miejsce, zamierzam spędzić trochę czasu we Lwowie, więc lepiej się nie naciąć, bo chyba jacyś zidiociali lekko? Może być na priv. Thx.

mikouaj
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: mikouaj »

poludniowiec, w Warszawie na Starówce płaciłem 0.34 za 1UAH ;)

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

buba pisze:
poludniowiec pisze: W żadnym miejscu (a jeździłem po wschodzie, zachodzie i Krymie) nie chciano bym płacił dolarami, mało tego, gdy zaoferowałem taką płatność w kwaterze prywatnej na Krymie, właścicielka popatrzyła na mnie i powiedział z pewną dozą zniechęcenia, że jak chce to mogę zapłacić, ale ona i tak potem pójdzie to wymienić do kantoru więc będzie mieć dodatkowy problem.
ja sie tylko spotkalam z tym ze dwa razy na kwaterze we lwowie kiedy mieszkalismy u polakow to oni żądali (tzn nie prosili) aby placic w dolarach - aha i jeszcze nie zgadzali sie na nominal 1 dolar! :shock: jako ze nie mialam tej waluty (tzn mialam jakies jednodolarowki) i nie mialam czasu latac po kantorach wymieniac to zostawilam im na stole rownowartosc w hrywnach... wiec zegnaly mnie przeklenstwa i wraski :x

w innych miejscach nigdy o dolarach nie wspominano..

ja też poprosze na priv co to za jedni :oops:

trzeci
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: trzeci »

Tak żeby była jasność, to ja nie brałem dolarów żeby nimi płacić tylko je sobie na miejscu powymieniałem ;)

Tomasz_Soroka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Tomasz_Soroka »

Dla Polaków chcących wydać trochę gotówki we Lwowie polecam opcję wymiany złotówek na hrywny w bankach. Jedyny problem to trochę pochodzić i poszukać banku. Jak już znajdziemy bank w którym można wymienić naszą walutę, można śmiało podejść do Pani w okienku i pokazać PLN' y. Nie powinno być raczej problemu w tym aby domyśliła się o co nam chodzi. Kurs w bankach jest bardzo korzystny. Dla porównania znajomi w Medyce wymienili sporą polską gotówkę po kursie 0,36 zaś ja znacznie mniejszą w banku za 0,27 :) ! Nie dajcie się nabrać w kantorach w Medyce !!!! Pozdrawiam

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: hrumek007 »

0,27 ? przecież to dużo poniżej średniej, nie pomyliłeś się

satan
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: satan »

Ja "od zawsze" jadąc "tam" brałem dolce i wymieniałem je na miejscu na hrywny, raz był lepszy, raz gorszy przelicznik. Ostatnio uwzględniając cenę $ w Polsce i cenę hrywny za dolara na Ukrainie wyszło mi 0,35, więc bez rewelacji. Dolary wymieniałem w Raiffeisen na granicy.
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei!

Shinzon
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Shinzon »

Witam,

Byłem w Odessie w maju i jechałem na samych bankomatach. Przelicz wg. mojego banku 300 UHA = 105,03 PLN, wiec czy jest jaki kolwiek sens bawić się w wymianę waluty po to tylko aby zaoszczędzić 10m zl. Choć nie zawsze można coś zaoszczędzić.

mikouaj
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: mikouaj »

Jestem właśnie w Jałcie. Kurs 978UAH za 100dolarów,zaraz obok morza.
W Lwowie taki sam kurs,a na granicy 1UAH mniej.

miner72pl
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: miner72pl »

Karta platnicza banku nie doliczajacego prowizji za wypłaty za granica jest najwygodniejsza. Poniżej kursy i daty jakie mnie dopadly:

- 10.07.2011 - 0,36291
- 15.07.2011 - 0,37548
- 22.07.2011 - 0,36769
- 29.07.2011 - 0,36359

To są już kwoty zaksiegowane na koncie. Ostateczne.
Liczba bankomatów w Koktebelu, w którym byliśmy, w ciagu ostatniego roku wzrosła czterokrotnie :) Z jednego do czterech... A przecież to malutki pasiołek... Do tego płatności karta kredytowa w większych sklepach, po analogicznych kursach...

Po co sobie utrudniać?

Ernest_FOTO
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Polećcie proszę jakiś bank we Lwowie w okolicy Dworca Kolejowego (w promieniu dajmy na to 500m), tak bym mógł wymienić złotówki na hrywny. Dzięki!

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

Kshyhu pisze:
szaman pisze:Wszystko ładnie pięknie. Ale napisz jeszcze jak to wygląda z założeniem konta dla cudzoziemcy i jakie są koszta założenia konta.
Zadałem sobie trochę trudu i porozmawiałem z paniami z PrivatBanku - niestety, nierezydenci nie mogą założyć konta osobistego.

Tryb otwarcia rachunku
Otwarcie oraz obsługa rachunków bankowych na Ukrainie dokonuje się na podstawie Instrukcji o trybie otwarcia, korzystania i zamykania rachunków w walucie narodowej oraz obcej, obowiązującej na podstawie Uchwały Zarządu Narodowego Banku Ukrainy nr 492 z dnia 17.12.2003 r. wraz z późniejszymi zmianami.

Tryb otwarcia rachunków osobom fizycznym - nierezydentom
Otwarcie rachunku prywatnego w walucie narodowej lub w walutach obcych przeprowadza się według następującej kolejności:
1. Osoba, która otwiera rachunek, powinna:
przedstawić paszport lub dowód tożsamości.
2. Na podstawie owych dokumentów upoważniony pracownik banku dokonuje identyfikacji osoby fizycznej - nierezydenta.
3. Bank i osoba fizyczna - nierezydent, zawierają pisemną umowę o otwarciu rachunku bankowego

Awatar użytkownika
Aanka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Aanka »

Mam pytanie czy kartą MasterCard mogę wypłacać pieniądze z bankomatów na Ukrainie?
We wcześniejszych wypowiedziach wspomniane są karty Visa.

Zdzichu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Zdzichu »

hej,
wybieram się na UA we wrześniu, z uwagi na znaczne osłabienie PLN do EUR i USD, jakie są obecne kursy tych walut oraz PLN w kantorach we lwowie (chodzi oczywiście o UAH)? może nie warto wymieniać PLN na USD lub EUR w kraju? z góry dzięki za informacje

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Aanka,

Wyplacac mozesz i Visa i MasterCard. MasterCard wyjdzie korzystniej finansowo. Sprawdz czy Twoj bank nie pobiera prowizji, bo sa wysokie. W mbanku, aliorze, kilku innych mozna brac bez obaw.

Zdzichu,
Jesli nie kupujesz czegos za kilka tysiecy dolarow, daj sobie spokoj z gotowka. Wez dobra karte do kieszeni, 200 hrywien z kantoru w przemyslu i baw sie dobrze!

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

w przypadku płatności bezgotówkowych w zdecydowanej większości Visa,z innymi może być problem.
Odwieczny problem karta czy gotówka:kilka dni temu wyciągnięta got. z bankomatu i przelicznik wyszedł po 0,3731(karta bezprowizyjna),w kantorach przy granicy dzisiaj na necie widziałem hrv po 0,37. Każdemu jak wygodnie,powodzenia

Zdzichu
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Zdzichu »

dzięki za dobre rady,
z góry dzięki za aktualne kursy PLN/UAH, USD/UAH, EUR/UAH w kantorach we Lwowie?

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: hrumek007 »

Zdzichu, w kantorach czy z karty bankomatowej wychodzi podobnie. Kantorów we Lwowie na każdym rogu, podobnie z bankomatami. Problemu z wymianą w tym mieście nie ma żadnego, inaczej dalej na wschodzie, nie spotkałem jeszcze kantoru z możliwościa wymiany na PLN ani na krymie ani w Odessie. Tam pozostaje tylko bankomat których też jest jak mrówek w lesie.

Shinzon
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Shinzon »

zeneczek pisze:w przypadku płatności bezgotówkowych w zdecydowanej większości Visa,z innymi może być problem.
Odwieczny problem karta czy gotówka:kilka dni temu wyciągnięta got. z bankomatu i przelicznik wyszedł po 0,3731(karta bezprowizyjna),w kantorach przy granicy dzisiaj na necie widziałem hrv po 0,37. Każdemu jak wygodnie,powodzenia

W Odessie bankomatów jest w brud. Karta MasterCard Debit Gold mBanku wypłata 300 UHA = 105.03 PLN czyli kurs 0.35. W sklepie NATALKA na ulicy Fantańskaja Droga 67a, można płacić kartą tylko może się zdarzyć tak ze kasjerka nie będzie umiała obsługiwać terminal, ale z Waszą pomocą to napewno jej się uda. Tak było w moim przypadku.
Absentem laedit, qui cum ebrio litigat

Awatar użytkownika
Aanka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Jeszcze jedno pytanie..moim współtowarzyszom z poprzedniego wyjazdu zostały euro czy można je wziąć zamiast dolarów? :D

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

bez problemu wymienisz na Krymie dolara,euro,rubel na hrywny

Awatar użytkownika
Aanka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Uff no to po problemie :D :D
Dzięki za szybką odpowiedź :D

Ernest_FOTO
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

A jak obecnie z kursem dolara na Krymie? Jest ok?

Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

7.93 hr kupno 8,03 hr sprzedaż (Teodozja)

vilger
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: vilger »

Witam ,

Wymienie we Lwowie złotówki na hrywny ? - 2 lata temu miałem ciezki problem z tym . i jaki jest przelicznik na dzień dzisiejszy złotówki i dolara ?

ODPOWIEDZ