Jaką walutę wziąć na Ukraine?

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 »

Dolary chyba lepiej, ale najlepiej to karta + bankomat
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia
Fresh
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Fresh »

a jak mam karte inteligo Visa.. to moge robic zakupy karta na Ukrainie bez zadnych prowizji wg przeliczania jak tutaj: http://corporate.visa.com/pd/consumer_s ... _rates.jsp ?? I jaka bedzie prowizja jesli pobiore kase w bankomacie tam?
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 »

Nie wiem jaka, ale ogólnie to nieduża.
99% mojej kasy w Rosji, Litwie, Łotwie, Ukrainie (kilka razy) miałem z bankomatu, były jakieś minimalne prowizje i tak bardziej opłacalne niż wymiana w kantorach i kasiora od ręki.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia
trzeci
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: trzeci »

Fresh pisze:a jak mam karte inteligo Visa.. to moge robic zakupy karta na Ukrainie bez zadnych prowizji wg przeliczania jak tutaj: http://corporate.visa.com/pd/consumer_s ... _rates.jsp ?? I jaka bedzie prowizja jesli pobiore kase w bankomacie tam?
Właśnie dzwoniłem do Inteligo i mi to wyjaśnili. Tak więc karta Inteligo Visa Electron (ta z sercem), jak najbardziej można nią płacić i wtedy nie ma żadnych prowizji (transakcja bezgotówkowa), natomiast wypłacając kasę z bankomatu (obojętnie jakiego) pobierana jest prowizja 2% (ale nie mniej niż 8zł) - jeśli ma się starą tabelę opłat.

Jeśli zaakceptowało się nową tabele opłat lub zakładało konto niedawno (kiedy już obowiązywała zakładających konto nowa tabela) to ta prowizja przy wypłatach z bankomatu wynosi 3% (ale nie mniej niż 10zł). Jest jednak możliwość (przy nowej tabeli opłat) wykupienia sobie (za 4zł miesięcznie) usługi pozwalającej na bezpłatne korzystanie z bankomatów na terenie Polski i poza granicami kraju. Wtedy nie naliczają żadnych prowizji.

mam nadzieję, że pomogłem, pozdrawiam
11agatha1989
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: 11agatha1989 »

A powiedzcie ile oszczędzę na tym,że będę płacić kartą na Ukrainie i będę pobierać pieniądze z bankomatu, a nie będę wymieniać pieniędzy (złotówek na hrywny) w kantorze ?! Są to jakieś wielkie oszczędności ?!
Czy jest jakiś problem z wymiana pieniędzy a w kantorze we wschodniej Ukrainie ?!
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kshyhu »

Oszczędności na pewno jakieś są, ale nie oczekuj, że ktoś Ci tu poda konkretną kwotę. Zależy przede wszystkim, ile w ciągu wyjazdu wydasz, na jak długo jedziesz. Poza tym wygodniej wziąć ze sobą "plastikowy pieniądz", niż ciągnąć się tam z plikiem banknotów i co chwila oglądać za siebie (jak ma się przy sobie większą gotówkę, to nagle człowiekowi zaczyna się wydawać, że wszyscy dokoła o tym wiedzą ;))

Co do wymiany walut na wschodniej Ukrainie - na pewno nie miałabyś problemu z dolarem i euro, o wymianie złotówek możesz raczej zapomnieć, a nawet jeśli gdzieś w Kijowie znajdziesz kantor, który złotówki wymieni - będzie to po bandyckim kursie...
"Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym
następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany
poglądów, bez podawania przyczyny".
Awatar użytkownika
micaj
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: micaj »

Wg moich doświadczań dużo się na tym nie straci i dużo się nie zarobi. Z tego co pamiętam, pieniądze inaczej się zarabia (tudzież oszczędza). Są osoby, które potrafią zmarnować i godzinę biegając po kantorach, żeby wymienić pieniądze i oszczędzić summa sum 50 gr. tylko quo vadis? :)
PKS Kasy Międzynarodowe Lublin
GG: 9594935
tel.: 81 747 74 42
OLDAR
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: OLDAR »

Witam.
Problem z walutą czy ogólnie z gotówką rozwiązałem w ten sposób że założyłem sobie konto w Privat Banku , do tego karta VISA i z głowy. Przy okazji pobytu na Ukrainie wpłacam gotówkę na konto i nie noszę ze sobą pieniędzy. Kartą można płacić w sklepach i na stacjach paliw , można wypłacać gotówkę z bankomatów których to na Ukrainie jest dużo. Tym bardziej jak się jedzie na wakacje to się wypłaca tyle ile potrzeba. Jeśli chodzi o kursy wymiany PLN czy $ lub euro to jest niewielka różnica. Jak wymieniałem w Dorohusku za granicą i potem w Kowlu to różnica była niewielka. Z kolei na Krymie w Evpatorii gdzie jeździłem czy w Kijowie nie można było wymienić PLN , wymienić można jedynie euro i $. Polecam taki sposób z kartą - jest to bezpieczne i wygodne.
Pozdrawiam.
Darek
szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman »

Wszystko ładnie pięknie. Ale napisz jeszcze jak to wygląda z założeniem konta dla cudzoziemcy i jakie są koszta założenia konta.
Пиймо друзі грай музико Нам вже все одно!
Shinzon
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Shinzon »

Witam,

Ja byłem nie dawno w Odessie i tez jechałem na bankomatach. Ja mam kartę w mBanku i za 300 UHA bank policzył 105.03 PLN. Trzeba tylko zaopatrzyć w kartę w której bank nie pobiera prowizji za wypłatę gotówki z bankomatów z granicą. Każdy bank ma taką w swojej ofercie.
jollipop11
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jollipop11 »

Najlepiej euro bo dobrze stoi. Stan walut na dzis to:
1euro - 11.62uah
1dolar - 8uah
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

szaman pisze:Wszystko ładnie pięknie. Ale napisz jeszcze jak to wygląda z założeniem konta dla cudzoziemcy i jakie są koszta założenia konta.
Zadałem sobie trochę trudu i porozmawiałem z paniami z PrivatBanku - niestety, nierezydenci nie mogą założyć konta osobistego.
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

obcokrajowiec może założyć rachunek w Privat Banku,ale żeby już otrzymać Kartę do rachunku potrzebne jest tzw :Wid na Żitelstwo czyli trzeba być Rezydentem
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

faktem jest również duża ilość bankomatów Privat Banku na Ukrainie,jednak chwila zapomnienia i wypłata z obcego bankomatu skutkuje prowizją.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe(w tym posty),opcja karty Privat Banku jest ograniczona co najwyżej do kilku-nastu osób na tym portalu.
11agatha1989
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: 11agatha1989 »

a co się dzieję, gdy nam taka kartę ukradną ?! :roll: Myślę,że dobrze mieć jednak gotówkę.
Wiecie może ile trzeba by wziąć pieniędzy na miesięczny wyjazd na Ukrainę ??? jeśli nocilegi i wyżywienia mam już zapewnione.
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

OLDAR, Dobra, to teraz sie pochwal, ile zaplaciles za zalozenie konta? Ile kosztuje Cie karta, a ile prowadzenie konta?

Bylem na jesieni w Pryvat. Zalozenie konta kosztowalo okolo 60 hrywien. O reszte nie pytalem, bo konto potrzebowalem tylko do przelewu kasy za bilety na samolot.
Konta bezplatne sa tylko do otrzymywania wyplaty, ale pieniadze mozesz wyplacac z bankomatu, i nic poza tym.

Dla mnie bankowosc na Ukrainie, to jakas porazka. Wiecie czemu sa tak wysokie oprocentowania depozytow? Dolar np. 8,5%??? Ano ze wzgledu na prowizje, ale tego juz w zadnej reklamie nie ma. Jest w umowie, ktorej nikt do konca nie przeczyta.
Znajoma otworzyla konto firmowe w Euro, zaplacila za otwarcie jedyne 30 Euro. Konto mialo date waznosci - 2 lata.
A przelewy... od przelewu okolo 3% prowizji,
niektore banki maja prowizje od wplaty w placowce
Jak powiedzialem pracownicy KredoBanku, ze w Polsce w ramach promocji placi sie klientom okolo 200 hrywien za otwarcie konta, nie chciala mi uwierzyc.

11agatha1989,
Bierz zawsze dwie karty, trzymaj w roznych miejscach. Gotowke zawsze warto miec, pare groszy pod reka.
OLDAR
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

szaman pisze:Wszystko ładnie pięknie. Ale napisz jeszcze jak to wygląda z założeniem konta dla cudzoziemcy i jakie są koszta założenia konta.
Nie jestem rezydentem a nie było żadnego problemu z wyrobieniem takiej karty. Nie jest to karta kredytowa ani debetowa , można z niej wypłacać do wysokości salda. Pomogli mi znajomi na Ukrainie - kłopoty z dogadaniem się w banku po ukraińsku . Za wydanie i prowadzenie takiego rachunku w Privat Banku nie płaci się nic. Wpłat dokonuje się w oddziale a wypłat w bankomacie lub oddziale. Oddziałów Privat i bankomatów jest na Ukrainie pełno. Za dokonanie wypłaty z innego bankomatu niż Privat pobierana jest prowizja. Transakcje w sklepie też bez prowizji. A kartę bankową czy polską czy ukraińską chroni pin. W razie kradzieży czy zgubienia trzeba ją po prostu zablokować telefonicznie.
Pozdrawiam.
Darek
stenus
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: stenus »

Banki najbardziej travel friendly w Polsce to:

mBank (wszystkie wypłaty z bankomatów na świecie za darmo + możliwość posiadania kart Mastercard i Visa Electron)

dbNET (Deutsche Bank), wszystkie wypłaty z bakomatów na świecie za darmo (+ w Polsce), karta Visa Electron internetowa za darmo

AliorBank, wszystkie wypłaty z bankomatów na świecie i w Polsce za darmo, karta Mastercard Paypass 15 zł wydanie, 9 zł miesięczna opłata.
Libenter opto et desidero ut unum magistrum cabinae in SWISS laborantem, dormientem graviter vehementerque quisquam diu et magna cum fortitudine in anum raptet!
OLDAR
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Witam. Dla zainteresowanych wyrobieniem karty w ukraińskim banku zeskanuję i wstawię fotki formularza który wypełniałem w oddziale Privat Banku i samej karty. Pozdrawiam.
Darek
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

OLDAR, proszę bo ja jestem już od dłużeszego czasu napalony na konto w ukraińskim banku

ps
masz dostęp do niego on-line?
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Witam!

W tym roku poza kartą (PKO BP Inteligo) zdecydowałem się na wzięcie dolarów. Posiadam banknoty 50-dolarowe, z czego część z nich jest nowych, kolorowych (oba z 2006 roku), natomiast pozostałe - czarno-białe, roczniki 1996-2001 ("duże głowy"). Czy nie powinno być z nimi problemu? Jeden z tych "nowych" (kolorowych) ma fragment jakiejś podłużnej pieczątki w poprzek banknotu. Nie mam doświadczenia, a boję się, żeby nie zabrać ich na marne i nie mieć z nimi problemu. Do wyjazdu pozostało mi jeszcze 2 dni, więc mam czas na ich wymianę. Pomóżcie! :)
Awatar użytkownika
micaj
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: micaj »

Wez nowsze. Bedziesz pewniejszy :-)
PKS Kasy Międzynarodowe Lublin
GG: 9594935
tel.: 81 747 74 42
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

A czy bez problemu wymienię 100-dolarówki? Bo może zamienię na setki, te póki co są zdaje się tylko czarno-białe - nie byłoby wątpliwości. Wymieniał ktoś takie wysokie nominały?
Zibi
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Zibi »

Sytuacja z zeszłego tygodnia|: dolary jak najbardziej OK, nominały 10, 20, 50 i 100. Kantor w Kerczu. Wszystkie banknoty w obiegu, ale jedna 10 i 20 noszą ślady zużycia. Pani w kantorze odsyła do banku celem sprawdzenia autentyczności banknotów, bank informuje o procedurze sprawdzania: 3 tygodnie czekania i konieczność skanowania paszportu....
Nie jest to pierwsze doświadczenie z dolarami na terenie Ukrainy. moja rada: karta bankomatowa, a jeśli dolary to nominały powyże 10$ i to nowe (najlepiej z "dużą głową") niezniszczone. Ale i tak bankomat wychodzi najtaniej. I proszę koleżanki i kolegów z forum o niewykłócanie się o 1 grosz na 100 hrywniach.
PS. W bankomacie w okresie 9 lipca do 21 lipca średnio wyszło 36 groszy za hrywnię
Zibi
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

A w innym kantorze nie udało Ci się wymienić tych banknotów? Co masz na myśli poprzez "ślady zużycia"? Chyba 99% banknotów ma przetarcie w połowie (miejsce zginania). "Duże głowy" to jak rozumiem banknoty po 1996 roku? To takie mam. A co ze śladem jakiejś podłużnej pieczątki na banknocie, myślisz, że może to go zdyskwalifikować?
Zibi
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Zibi »

Z tego co pamiętam i z czym miałem kontakt,: to pieczatka nie dyskwalifikuje banknotu, pisząc ślady zużycia miałem na myśli i naocznie stwierdzam (mam ten banknot przed oczami) znaczne widoczne wytarcie papieru i wystrzepienie na krawędziach. I aby nie było tak, że polecamy karty, a wwozimy dolary i przeczymy sami sobie. Owe dolary były prezentem od rodziny. I jak widać karta załatwiła sprawę, a dolary ze stratą 3 groszy na sztuce sprzedamy w kantorze w Opolu (jedna 20-to dolarówka poszła na mandat - słuszny!!! - na obwodnicy Lwowa w drodze powrotnej)
mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi »

Ja bym tam z żadnym śladem pieczątki nie ryzykowała na Ukrainie. Po co masz po bankach biegać i w kolejkach wystawać. Weź je w polskim kantorze rozmień i tyle.
Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś »

mnie ostatnio $ nie przyjeli bo były ze śladami długopisu.
Kshyhu
Tajny Radca
Tajny Radca

Oni to są nienormalni jednak :/ Co im przeszkadza ślad długopisu?
Postaram się wymienić te banknoty w naszym kantorze. Ale te pięćdziesiątki z 1996 roku ("duże głowy") to rozumiem nie problem? :] Jak jest z tymi setkami?
Ernest_FOTO
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Ernest_FOTO »

Ja zastanawiam się czy brać dolary czy wymienić w PL na hrywny, czy wymienić w UA dolary na hrywny, czy w ogóle nie brać gotówki tylko karty (BZWBK PKO BP i Nordea).
Co polecicie? Ew. jakie są opłaty za transakcje na UA? Oraz jakie są opłaty za korzystanie tam z bankomatów?
ODPOWIEDZ