Jaką walutę wziąć na Ukraine?

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

Czy to prawda że nie wszystkie bankomaty na Ukrainie wpłacają pieniądze z polskich kart. Ja też mam delfinka z mBanku, Polecam każdemu.
stenus
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: stenus »

pwlzeb pisze:rav, Twoje przypuszczenia sa bledne.
Matrix, nie znam karty PkO BP, ale pewnie nie wychodzi sie z nimi najlepiej.

Wyplacalem jednego dnia z tego samego bankomatu, wypłata za wypłatą, po 10 uah, kartami alior i mbank. Wygrał mbank.
alior mimo, ze nie ma prowizji, to ma mniej korzystne kursy!

w kwietniu mbank zabral mi o 0,03 zl mniej za /hrn

najwazniejsze, zeby wasze karty nie pozeraly stalej kwoty za wyplate za granica, bo mozna duzo stracic.
Potwierdzam słowa kolegi. mBank rules!
Libenter opto et desidero ut unum magistrum cabinae in SWISS laborantem, dormientem graviter vehementerque quisquam diu et magna cum fortitudine in anum raptet!
grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: grabarz_tg »

Właśnie wróciłem z Krymu. PKO Inteligo 0.42 gr wiec super. Naprawdę nie ma czego sie bać
ja...
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

bank bez pienię™dzy

Post autor: ja... »

Na Ukrainie pieniędzy nie było tylko w Imieksbanku a zrobili z tego w mediach niesamowitą katastrofę.Już jest po wszystkim, jest u nich kasa.Pozostałe banki działają normalnie.Lepiej nie brać z bankomatu tylko wypłacać w banku bezpośrednio.Tak bezpieczniej.
stenus
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Re: bank bez pienię™dzy

ja... pisze:Na Ukrainie pieniędzy nie było tylko w Imieksbanku a zrobili z tego w mediach niesamowitą katastrofę.Już jest po wszystkim, jest u nich kasa.Pozostałe banki działają normalnie.Lepiej nie brać z bankomatu tylko wypłacać w banku bezpośrednio.Tak bezpieczniej.
Za każdym razem, jak byłem na Ukrainie (a było tego już z prawie 10 razy), zawsze wypłacałem pieniądze z bankomatów i to w różnych pipidówach także, typu Krasnopierekopsk. Nigdy nie czułem się niebezpiecznie...
Libenter opto et desidero ut unum magistrum cabinae in SWISS laborantem, dormientem graviter vehementerque quisquam diu et magna cum fortitudine in anum raptet!
Basia Z.
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: Basia Z. »

Na początku lipca wypłacałam 600 UAH w bankomacie w Użgorodzie (karta Inteligo).
Po doliczeniu prowizji wyszedł kurs 0,43812 zł za hrywnę, czyli porównywalny z tym co w kantorze.

Myślę ze może zdarzyć się że kurs przy wypłacaniu w bankomacie będzie mniej korzystny niż kupując hrywny w kantorze, ale bezpieczeństwo jednak większe.

Dodatkowo - do wyjazdów zagranicznych mam na Inteligo specjalne subkonto, które używam tylko do tego celu.
W razie jakichś problemów (raz za granicą zdarzyło mi się zgubić kartę) można kartę telefonicznie zastrzec, a pieniądze przelać telefonicznie lub internetowo na inne subkonto i wypłacić stamtąd (karty przechowuję w różnych miejscach).

Korzystałam z bankomatów w miejscowościach takich jak Worochta lub Żabie (Werchowyna) i nie było problemów.

Pozdrowienia

Basia
Matrix
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Matrix »

Dzięki za pomoc. A jeśli byście mi zaoszczędzili szukania- ile mBank krzyczy sobie prowizji przy wypłacie? Bo jeśli dużo to może jednak przy małych kwotach mimo gorszych kursów alior może wypaść lepiej?
elwirocka
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: elwirocka »

o ile się nie mylę, mBank nie pobiera prowizji przy wypłacie z bankomatów za granicą :) więc się opłaca!
rav
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: rav »

Matrix pisze:Dzięki za pomoc. A jeśli byście mi zaoszczędzili szukania- ile mBank krzyczy sobie prowizji przy wypłacie? Bo jeśli dużo to może jednak przy małych kwotach mimo gorszych kursów alior może wypaść lepiej?
Mbank nie dolicza prowizji jako dodatkowej opłaty. W cenniku mbanku zapis ten wygląda tak:

5 W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji.

Na wyciągu kwoty tej nie widać. Wliczone jest to w transakcje i to na jej podstawie oblicza się kurs.
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Informacja z dzisiaj.
mbank delfinek kurs 40,765 gr/hrn

fijalkowski, - trzy razy w powiedzmy ostatnim roku spotkalem sie z sytuacja ze nie chcial bankomat wyplacic. za kazdym razem inny... ale.. wystarczylo pojsc do innego. Dlatego wyjezdzajac, zawsze biore pare hrywien ze soba, tak na wszelki wypadek.
ja...
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

...

Nie to że czułem się niebezpiecznie, miejscowi mi powiedzieli żeby lepiej iść do banku niż do bankomatu, no oni chyba wiedzą , co mówią.
ja...
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

...

a poza tym nie znam ukrainskiego ani angielskiego (tylko ruskij jazyk) to bym nie wiedzial co jest w tym bankomacie napisane
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

wydaje mi sie, ze kazdy bankomat ma rosyjska wersje jezykowa...
Awatar użytkownika
jajeś
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: jajeś »

Dokładnie tak jest do wyboru są języki ukraiński i rosyjski zawsze i najczęściej jeszcze niemiecki i angielski.
ja...
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

...

Ja mieszkałem u gościa, co pracował w banku, także nie było problemu z wypłacaniem.
ewad
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: ewad »

Witam,
W PKO SA dostałam adres strony, na której są bankomaty z całej Europy, z których wypłaca się bez prowizji (jest też Ukraina). Wypłaty dotyczą kart debetowych Maestro i Visa.
Oto on: www.bankomatybezprowizji.pl
Może się komuś przyda,bo ja już sprawdziłam, że mam sporo bankomatów.
Pozdrawiam
stenus
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Matrix pisze:Dzięki za pomoc. A jeśli byście mi zaoszczędzili szukania- ile mBank krzyczy sobie prowizji przy wypłacie? Bo jeśli dużo to może jednak przy małych kwotach mimo gorszych kursów alior może wypaść lepiej?
Nie ma w ogóle prowizji. mBank pobiera tylko 2% kwoty transakcji na przewalutowanie, jeśli wypłacana kwota była inna niż zł lub euro.
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

W przypadku zakupu jeszcze w Polsce - dolarów, zwrócić należy uwagę na kilka rzeczy. Banknoty nie powinny: nosić śladów uszkodzenia, brudu, zgniotów itd. Starajcie się kupować dolce wydane po 2000 roku. Mogą być kłopoty ( ja miałem ) z wymianą 1 dolarówek.
Ostatnio zmieniony pt 24 lip, 2009 21:54 przez roberT/TANAIS, łącznie zmieniany 1 raz.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Mialem kiedys 4 banknoty 50 funtowe. dwa z nich nie dalo sie wymienic. na jednym byla napisana dlugopisem jakas cyfra, drugi byl lekko przedarty. Nigdy bym nie pomyslal, ze moze byc to problem. Niestety, zaproponowano mi przyjecie za 10% prowizji. Zrezygnowalem, wymienilem w Polsce na banknoty po 20 funtow w stanie dziewiczym... przy nastepnym wyjezdzie i probie wymiany- nie bylo juz problemow. Wezcie sobie sobie to do serca.
szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman »

Ma ktoś z was porównanie cen kantorów na Krymie do tych lwowskich http://www.banklviv.com/rates.php ?
Zastanawiam się gdzie lepiej wymieniać pieniądze?
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Na Krymie skupuja dzis dolary po 7.87.
we Lwowie 7.9 (ale dane tylko z jednego kantoru)

http://tables.finance.ua/ru/currency/ca ... /usd/0/4/1

Popatrzmy... 100 zloty wymieniamy na dolary: 33,4448 USD
dolary na hryvnie na krymie: 263,21 hrn

w kantorze w przemyslu: 256,41

Kursy zmieniaja sie kazdego dnia. Akurat teraz, euro i dolar u nas tanieja, na Ukrainie drozeja, ale tendencja moze sie odmienic.
szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Jedno co mnie cieszy to fakt, że tak jak dzisiaj hrywnia nie była taka słabo już od 6 miesięcy. Złotówka się umacnia, żeby człowiek wiedział że od poniedziałku zacznie słabnąć to by dzisiaj kupił walutę... Ale właśnie żeby wiedział.
bestrafer
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bestrafer »

Dzisiaj wróciłem z Lwowa. Byłem na 4 dni i wymieniałem na miejscu zarówno dolary jak i złotówki. Kurs dolara bardzo się waha z dnia na dzień, natomiast złotówki trzymają się w okolicy 2.55 uah (z takim przelicznikiem kupowałem hrywny nie szukając specjalnie lepszego). Na drugi raz nie zawracałbym sobie głowy wymienianiem w Polsce zł na $ tylko wziąłbym same złotówki. Ps. tak jak ktoś już wcześniej napisał- uważajcie, żeby banknoty nie były wymiętoszone. Mi na początku nie chcieli przyjąć dwóch banknotów. Ostatecznie wróciłem do Polski z 1 "zużytym" dolarem :).
kosa1964
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: kosa1964 »

Jak byliśmy na początku lipca we Lwowie to kusry wahały się od:

1,80 na Dworcu Kolejowym do 2,44 w kantorze w centrum Lwowa.

Dlatego warto chodzić i szukać.

Na lotnisku w Kijowie złotówka stała wtedy 2,10.
Ostatnio zmieniony pn 27 lip, 2009 23:53 przez kosa1964, łącznie zmieniany 1 raz.
KubaK
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: KubaK »

Stan na piątek w zeszłym tygodniu:
Dworzec we Lwowie - złoty po 1,80
Kantory "na mieście lwowskim" - złoty po 2,50-2,56
Tak się robi biznes :D
martini
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: martini »

toć we Lwowie kantor na dworcu znajdujący sie w holu w którym są kasy ma np. kurs 700 hrywien za 100 dolarów, a znajdujące się w bocznych salach tegoż dworca w tym samym momencie 750 hrywien

tak więc UWAŻAĆ, szperać i nie dać się wysterować!

ja brałem dolce, wymieniałem na miejscu, ale żałowałem że kupiłem je w Wałbrzychu, w Przemyślu i Medyce był lepszy kurs
tomiKG
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: tomiKG »

wymieniałem złotówki na hrywny w sobotę w Przemyślu, kurs 0,40 zł = 1 hrn. W Medyce był taki sam. Jak wracałem we wtorek to z hrywien na złotówki kurs w Medyce i Przemyślu 1 hrn = 0,36 zł. Poza tym we Lwowie płaciłem w sklepie w niedzielę kartą kredytową MultiBanku, nie pobrali żadnej prowizji a walutę przeliczali po kursie 1 hrn = 0,38 zł
Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

Gdy 5 lipca wyjezdzalem z Polski to w kamntorze na przejsciu w Hrebennem 1 grzywna=44gr

Dolary kupowalem po 3,11 zl.

Dzisiaj kurs 1 dolara w banku w Eupatorii w skupie = 8,08 grzywny
szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Ale to śmiesznie wygląda jak ktoś pisze "grzywna" :lol:
superjinx
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: superjinx »

Właśnie wróćiłem z Krymu.
Wczoraj w Przemyślu przy dworcu hrywny były po 39gr w sprzedazy, 36gr w skupie.
Ja wyciągałem z bankomatu. Przelicznik około 40kilku groszy ale komfort nieporównywalny.
Z Raifaisena nie pobrało mi prowizji natomiast z jakiegoś bankomatu grupy PKO BP 30 hrywien prowizji.
Bankomaty co krok.
Co do obcych walut to EUR stało troszke lepiej niż USD.

Super wakacje miałem :)
ODPOWIEDZ