Jaką walutę wziąć na Ukraine?

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

szaman pisze:Ale to śmiesznie wygląda jak ktoś pisze "grzywna" :lol:
Ja jestem na Krymie, tu mowi się po rosyjsku i nazwę waluty ukraińskiej wymawia się "griwna". Po ukrainsku jest hrywna, wiec po polsku grzywna.

Jestem zwolennikiem poprawnej polszczyzny,a nie takich dziwolągów jak hrywna, Lviv, Kijyv, Jewpatorija,Feodosija (lepiej: grzywna, Lwów, Kijów, Eupatoria, Teodozja).

W starej polszczyźnie "grzywna" nie oznaczała "kary pieniężnej", lecz jednostkę walutową (grzywna srebra).
szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman »

Tak i poprawną polszczyzną jest mówienie w obcym kraju na złotówki "zloty" i słyszałem jeszcze kilka udziwnień.... :lol: Hrywnia to hrywnia i to jest Ukraina a nie rusland!
stenus
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: stenus »

szaman pisze:Ale to śmiesznie wygląda jak ktoś pisze "grzywna" :lol:
Śmiesznie, nieśmiesznie, ale tak w zasadzie wygląda poprawna polska wersja nazwy ukraińskiej waluty...
Libenter opto et desidero ut unum magistrum cabinae in SWISS laborantem, dormientem graviter vehementerque quisquam diu et magna cum fortitudine in anum raptet!
Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

grzywna, hriwna,hriwna......wszyscy wiemy o co chodzi. Wracamy do tematu !
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

mariuszklubczuk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mariuszklubczuk »

Witam! dokladnie tydzien temu wrocilem z krymu, takze z cenami jestem na biezaco. generalnie najbardziej oplaca sie brac dolary i euro i wymieniac je na ukraine na hrywny. kurs jest naprawde dobry(my np. za mieszkanie placilismy w dolarach, bo po przeliczeniu wychodzilo taniej o ok 40$ niz gdybysmy zaplacili w hrywnach). jednak troche hrywien trzeba wziac na rozne drobne wydatki. w razie pytan prosze na maila. pozdrawiam krymowiczow :)
Awatar użytkownika
kwasniak74
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: kwasniak74 »

Hrywna sredni kurs do zlotowki 0.37 :)
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

potwierdzam,realny wartość to ok 0,37pln/hrv na 30-31.07.2009,tendencja jednak idzie w kierunku ponownego umocnienia hrywny,tak wnioskuję z zachowania rynku ale to oczywiscie czysta spekulacja,pozdrawiam z Krymu
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

Bierzcie dolary
szaman
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: szaman »

Mam 2 banknoty dolarów z 1996 roku. Są jak nowe bez śladów użycia proste niepogięte. Czy będzie problem z ich wymianą?
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

najlepiej wymień w PL na nowszy rocznik,nie wiem czy z zasady czy z mocy prawa przyjmują roczniki po 1996 a najbezpieczniej po 2000r.,oczywiście stan banknotów nienaganny,pozdr
zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

nastąpiło umocnienie hrv,na 3.08.2009 skup waluty w ok.: dolar 7,90
euro 11,10
PB95 6,80-7,15
diesel 5,80
gaz 3,80
ceny z Feodosii i okolicy
Zibi
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Zibi »

W kantorach Ukraińcy przyjmują bez zastrzeżeń wszystkie banknoty z tak zwaną "dużą głową" (portret prezydenta na awersie) i w stanie dobrym. Kłopoty są z jedno i dwudolarówkami. Tu nalezy udać się do banku. Pamiętajmy, że USA uznaje wszystkie banknoty bez względu na datę emisji i mennicę która je wypuściła. Dlatego są najczęściej podrabiane. Kurs, tak jak napisał Zeneczek "pływa" z godziny na godzinę. Ostatnio w okolicach 17 lipca w ciągu doby skoczył z 7.68 na 7,90. Moja rada i przemyślenie poparte lekkim doświadczeniem: uniknijmy biegania po kantorach, bo ileż zyskamy? 5, 10 złotych?
Karta bankomatowa. Piszę za wyciągiem bankowym:
-1000 hrywni: 419 PLN
-1000 hrywni: 411 PLN
-500 hrywni: 196 PLN
To trzy operacje bankowe, na wyjazd mieliśmy dolary na wynajem mieszkania, na granicy kupiliśmy 500 hrywni na bieżące zakupy.
Kurs potrafi zmienić się w ciągu godziny, a spekulacje co do kierunku zmian mogą nam mimowolnie "zatruć" pobyt
Pozdrawiam

ps : I moje trzy grosze co da nazwy ukraińskiej waluty. Jeżeli autor "grzywny" purysta językowy, zwolennik staropolszczyzny, jerów miękich i twardych mówi -urbi et orbi - , że główną rolę w "Kleopatrze" gra Elka Krawiec (Elizabeth Taylor), a prezydentem USA był Grzesiu Krzak (George Busch) to chylę czoła Polecam oficjalną stronę ONZ-u -podział polityczny, waluta obowiązująca, ustrój
Ostatnio zmieniony wt 04 sie, 2009 21:32 przez Zibi, łącznie zmieniany 1 raz.
agar28@
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: agar28@ »

Moja rada:kup sobie trochę hrywien w Polsce.Jeśli jedziesz do Lwowa-ze złotówkami prblemu nie ma.Jesli dalej, to radzę euro - w Kijowie są tylko 3 kantory, które skupują PLNy...
Szcze ne wmerła Ukraina!
superjinx
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: superjinx »

Albo bierz karty do bankomatu i wypłacaj z Raiffaisena. Wygodnie, bezpiecznie, kurs ok. Nie biegasz i nie szukasz ciągle kantoru i nie martwisz się, że hrywna skoczyła o 1gr.

Pzdr
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

Bankomaty na ukrainie mają czesto ograniczenia wyplaty!!!
do 1000 HRY! (KRYZYS!)

osoby chcące wyplacać Gotówkę... Grubszą Gotówkę!:
a - albo kilka razy?
b - Warto tez pamiętać o ROZSZERZENIU w polsce, standardowej ilości: 3 wyplat z bankomatu! do 5-10?
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Kurs walut we Lwowie w PrivatBanku na dzień 27 sierpnia:

1 USD= 8.45
1 EUR= 12.00
seamen2009
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: seamen2009 »

Na Krym nie nalezy zabierać dolarów w banknotach 5-dolarowych. Nie przyjmują ich na 'kwartirach' i kantorach. niestety wziąłem z Polski ok. 10 takich banknotów i wymieniłem je na samym początku pobytu, w bankowym kantorze w Sewastopolu
waldek
Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

Brac dolary, najlepiej wyemitowane po 2000 roku w banknotach 20, 50 lub 100 dolarowych.

Dzis - 6 wrzesnia 2009 r. - kantory w Teodozji skupuja dolary po 8,80 grzywny za dolar.
Ostatnio zmieniony ndz 06 wrz, 2009 21:52 przez antarex, łącznie zmieniany 1 raz.
jollipop11
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jollipop11 »

Dolary!!!!!
W polsce dolar kosztuje niecale 3 zl! a na ukrainie dostaniesz za 1$ 8,50UAH! suuuuuuuper sie oplaca.
katerine
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: katerine »

Karta bankomatowa :) ale zawsze można na granicy kupić trochę Hrywien.
Dolarów nie użyłam w tym roku ani razu, nikt nie pytał się nawet- chyba że w celu sprzedaży :D :D to tak
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

jollipop11 pisze:Dolary!!!!!
W polsce dolar kosztuje niecale 3 zl! a na ukrainie dostaniesz za 1$ 8,50UAH! suuuuuuuper sie oplaca.
Wez kalkulator i podziel cene sprzedazy dolara w Polsce, przez cene skupu na Ukrainie.
Kupujac w dolary w Krakowie, sprzedajac we Lwowie, wyjdzie 0,341, pod warunkiem, ze nie nastapi dzis umocnienie dolara na Ukrainie wzgledem dnia wczorajszego. Czyli za hrywnie zaplacisz 0,341 zl.
A teraz zobacz sobie sprzedaz w Przemyslu 0,34 na hryvnie.... Rzeczywiscie, oszczednosc 0,1 grosza.
Placac delfinkiem mbanku kurs pewnie wyjdzie podobny, a odpada wozenie duzej ilosci gotowki, bieganie po kantorach, sprawdzanie czystosci banknotow, itd, itp...

Odnosnie wyplacania z bankomatow:
Wyplacalem z najrozniejszych bankomatow - kursy zawsze zblizone. Przy okazji mozna sobie telefon doladowac. Wiekszosc bankomatow obsluguje karty chipowe, wiec jak ktos sie boi, moze zakleic sobie pasek tasma klejaca.
Problemy czasami sie spotyka... brak lacznosci z bankiem, trwajacy max. do godziny (ok. 2% transakcji), brak mozliwosci wyplaty (bankomaty mniej znanych bankow).
CO do platnosci karta w sklepie, sprzedawcy czesto nie wiedza co zrobic z karta chipowa. Na terminalu musza tez wybrac, czy ma byc na podpis, czy tez na pin i podpis. W moim przypadku, po dwoch probach zawsze sie w koncu udalo. Im wiecej ludzi bedzie tak placic, tym szybciej naucza sie z tego korzystac.
poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec »

co do kwestii "jaką walutę wziąć?" to trzy tygodnie temu zadawałem sobie to samo pytanie i ostatecznie zabrałem trochę dolarów by zapłacić za nocleg.

Po powrocie stwierdzam, że zbędnym kłopotem było szukanie niskich nominałów (by nie było problemu z wydawaniem) po lokalnych kantorach i w ogóle zabieranie dolarów. Może miałem szczęście, ale wszędzie gdy pytałem czy mogę zapłacić w dolarach nie przyjmowano tego z radością, a wręcz wyglądało jakby woleli dostać hrywny i mieć spokój z wymianą zielonych w kantorach.

Spałem w hotelach, u polaków i kwaterach prywatnych od Lwowszczyzny po Azowie i wszędzie oczekiwano zapłaty w lokalnej walucie (wyjątkiem polka we lwowie, która preferowała złotówki).
mickr
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: mickr »

Ja właśnie wróciłem z Kijowa i mogę powiedzieć że opłaca się wsiąść tak samo dolary jak i euro mnie po przeliczeniu wyszło w okolicach 0,335zl za hrywnę (zależy za ile kupi się walutę w Polsce) i gdzie sprzeda. Jeśli chodzi o karty płatnicze to oczywiście wychodzi więcej bo jakoś 0,37zł za hrywnę ale za to jest wygodne - w mieście jest masa bankomatów, jeden obok drugiego, poza tym z łatwością, prawie wszędzie można płacić kartą.

W wielu miejscach noclegowych wolą nawet dolary niż hrywny (na Ukrainie większe transakcje, opłaty za czynsz, itp są w dolarach)
poludniowiec
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: poludniowiec »

Z tymi dolarami/ euro bym nie przesadzał. Ja wymieniałem złotówki we lwowie i przy wrześniowym kursie 2,96 wyszło mi jakieś 0,37 za hrywnę, więc o 2 gr więcej niż tobie.
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

ZAWSZE!!!

powtarzam zawsze! na euro lub USD wyjdzie sie lepiej, minimalnie chocby ale LEPIEJ!!!
stare prawo spekulantow ;-)
stiepan
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: stiepan »

poludniowiec pisze:Z tymi dolarami/ euro bym nie przesadzał. Ja wymieniałem złotówki we lwowie i przy wrześniowym kursie 2,96 wyszło mi jakieś 0,37 za hrywnę, więc o 2 gr więcej niż tobie.
2gr przy kursie 0,37zl to jakies 5,5%. Zakładając, że dolary można na Ukrainie wymienić praktycznie WSZĘDZIE, sądzę, warto zabrać jednak te dolary. Na 1000 hrywien jesteś o 55 hrywien bogatszy :)
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Dokladnie o tym mowie... spekulacja walutowa...

zakladając na 1000usd -> nawet 50 hrywien? (ps czyli jest na obiad za free!)
to na 5000 -> 250! ;-) piechotą nie chodzi!
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Dlatego ja zawasze biore DOLARY i tak każdemu polecam oraz koniecznie Delfinka z mBanku :D
mickr
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: mickr »

ja polecam alior bank - może kursy nie są najciekawsze ale brak dodatkowych opłat i prowizji
LordSlimak
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: LordSlimak »

poludniowiec pisze:Z tymi dolarami/ euro bym nie przesadzał. Ja wymieniałem złotówki we lwowie i przy wrześniowym kursie 2,96 wyszło mi jakieś 0,37 za hrywnę, więc o 2 gr więcej niż tobie.
Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale to co napisał południowiec wydaje mi się bzdurą. Nie chodzi mi tu o kurs (sam widziałem podobny) przy kursie skupu 1zł = 2,96UAh wychodzi iż 1UAH= 0,337...
ODPOWIEDZ