Przewóz przez granicę

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » ndz 21 kwie, 2013 13:21

aaa to sorki - zawsze bylem przekonany że tylko 5l piwa można przewozić. Dobrze wiedzieć, bo lubię ukraińskie piwa :)

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek » ndz 21 kwie, 2013 21:54

większe limity dla podróżnych są tylko w opcji samolotowej - zamiast dwóch paczek cygaretów - 1 karton, trunki tak samo jak na lądowym

półkresowianin
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: półkresowianin » śr 24 kwie, 2013 14:06

Czy celnicy bedą mnie gonić za 500 ml koniaku i litr wódki? Oczywiście jeśli znajdą? :twisted: :wink:

Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu » śr 24 kwie, 2013 14:34

najwyżej wypijesz pod celnią :)

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski » śr 24 kwie, 2013 14:37

półkresowianin pisze:Czy celnicy bedą mnie gonić za 500 ml koniaku i litr wódki? Oczywiście jeśli znajdą?
jak to zadeklarujesz to nic Ci nie zrobią :wink:

półkresowianin
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: półkresowianin » śr 24 kwie, 2013 14:55

fijalkowski pisze:
półkresowianin pisze:Czy celnicy bedą mnie gonić za 500 ml koniaku i litr wódki? Oczywiście jeśli znajdą?
Serio? :shock: Chyba, zadeklaruje, chociaż bedę jechał z wycieczką, dotychczasz nie zaglądali do bagażnika :)

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski » śr 24 kwie, 2013 14:58

półkresowianin pisze:
fijalkowski pisze:
Serio? :shock: Chyba, zadeklaruje, chociaż bedę jechał z wycieczką, dotychczasz nie zaglądali do bagażnika :)
jak ja ostatnio jechałem z wycieczką w 2011 roku, zaprosili wszystkich do budynku z bagażami

półkresowianin
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: półkresowianin » śr 24 kwie, 2013 15:20

del
Ostatnio zmieniony śr 24 kwie, 2013 15:21 przez półkresowianin, łącznie zmieniany 2 razy.

półkresowianin
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: półkresowianin » śr 24 kwie, 2013 15:20

fijalkowski pisze:
półkresowianin pisze:
fijalkowski pisze: jak to zadeklarujesz to nic Ci nie zrobią :wink:
jak ja ostatnio jechałem z wycieczką w 2011 roku, zaprosili wszystkich do budynku z bagażami
Uuuu, nieciekawie. Deklaracje złożyć w chwili oddania paszportu Polskim celnikom (pytam bo zazwyczaj nie pytają o ilość wywożonego alkoholu, z drugiej strony pewnie podpadnę całej wycieczce ;))?

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski » śr 24 kwie, 2013 15:28

półkresowianin pisze:
fijalkowski pisze:
półkresowianin pisze: Serio? :shock: Chyba, zadeklaruje, chociaż bedę jechał z wycieczką, dotychczasz nie zaglądali do bagażnika :)
Uuuu, nieciekawie. Deklaracje złożyć w chwili oddania paszportu Polskim celnikom (pytam bo zazwyczaj nie pytają o ilość wywożonego alkoholu, z drugiej strony pewnie podpadnę całej wycieczce ;))?
deklaracje należy złożyć z momentem rozpoczęcia kontroli celnej ,czyli w chwili oddania paszportu Polskim celnikom

apollo12
Nadworny Radca
Nadworny Radca
Kontakt:

Post autor: apollo12 » śr 24 kwie, 2013 19:00

hmm,
ceny alkoholu na Ukrainie sa już dosyć wysokie-najtańsza butelka 0,5 wódki od 1 marca nie może kosztować mniej 30 uah, najtańszy koniak 3*** kosztuje w metro ok. 40 uah, wino w miarę dobre 25 uah .
przywóz więc w celach zarobkowych alkoholu jest więc nieopłacalny.
aha, paradoks polega na tym że byle jaka berbelucha kosztuje tyle samo co Nemiroff czy Hortycja.
coraz dziwniejsza ta Ukraina :)

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » śr 24 kwie, 2013 19:50

Generalnie zawsze patrzą w paszport jaki wojewoda go wydał.(czyt. skąd przyjechał podróżny). Jeśli z daleka to machają ręką na nieco więcej alkoholu.

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek » śr 24 kwie, 2013 20:59

nawet nie w tym rzecz - jak przywieziesz jedną flaszkę więcej nikomu nie będzie się chciało pisać mandatów... napór teraz jest na papierosy i tutaj nie próbowałbym przesadzać...

tomeeek07
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: tomeeek07 » pn 14 mar, 2016 09:28

Od ostatniego postu w wątku minęło trzy lata, więc profilaktycznie zapytam czy coś się zmieniło jeśli chodzi o przywóz alkoholu z UA? Mogę legalnie przywieźć przykładowo litr wódki, litr wina i 3 litry piwa i dwa litry kwasu chlebowego? :D

lukaszb1986
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Przewóz przez granicę

Post autor: lukaszb1986 » pn 14 mar, 2016 09:49

W przypadku przyjazdu do Polski spoza UE, tj. np. z Białorusi czy Ukrainy, możemy przywieźć ze sobą, bez konieczności płacenia cła, akcyzy i podatku VAT, łącznie:
-1 litr mocnego alkoholu (powyżej 22%) lub 2 litry słabszych alkoholi (bez win niemusujących),
-4 litry wina niemusującego,
-16 litrów piwa.

W przypadku przyjazdu do Polski spoza UE, tj. np. z Białorusi czy Ukrainy, ilość przywożonych bez cła, akcyzy i VAT papierosów i wyrobów tytoniowych uzależniona jest od tego, jakim rodzajem transportu się poruszamy w trakcie przekraczania granicy UE, tj.:
1) w przypadku transportu lotniczego lub morskiego, każdy podróżny, który ukończył 17 lat, może przywieźć ze sobą 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia,
2) w przypadku pozostałych form transportu, w tym przejścia pieszo, można posiadać przy sobie 40 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia.

Zauważyć jednocześnie należy, iż powyższe limity ilościowe są niezależne od tego, jakimi banderolami obklejone są te wyroby, tj. do limitów tych doliczane są również papierosy i wyroby tytoniowe oznaczone polskimi banderolami.

Tak więc, jeżeli wyjedziemy z Polski poza Unię Europejską ze swoimi papierosami, których wszystkich tam nie zużyjemy, to w przypadku powrotu do kraju, gdy zostanie ich nam więcej, niż powyższe limity, będziemy zmuszeni zapłacić od nich cło, akcyzę i VAT :)

arko
Tajny Radca
Tajny Radca

Przewóz przez granicę

Post autor: arko » czw 17 mar, 2016 09:29

@lukaszb1986 jesteś autorem powyższego postu ?
Jak już kopiujesz to podawaj źródło, uszanuj czyjąś pracę bo ktoś się napracował ......
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/ ... i-VAT.html

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: mentalist » pn 20 cze, 2016 15:44

Co w przypadku przekroczenia dopuszczalnych limitów, oczywiście nie na skalę przemysłową?

Wracając do Polski autokarem, na wstępie podróży pilotka powiedziała o ograniczeniach przewozu towarów objętych akcyzą, przestrzegła przed kontrolą celną i zaznaczyła, że jeśli ktoś "wpadnie", autokar nie poczeka i pojedzie dalej.

Pytanie co wtedy, jak się zachować, kiedy za oknem ciemna noc, a przekraczamy przejście drogowe, bez obsługi pieszych.

Był ktoś w takiej sytuacji?

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Przewóz przez granicę

Post autor: Yakin » pn 20 cze, 2016 17:00

mentalist pisze:Co w przypadku przekroczenia dopuszczalnych limitów, oczywiście nie na skalę przemysłową?
Skonfiskują ci nadwyżkę, albo każą zapłacić cło i tyle. Ale najlepiej po prostu limitów nie przekraczać :).

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: mentalist » pn 20 cze, 2016 17:04

Nadwyżkę, tj to co mogę wwieźć legalnie nie przepadnie? A co jeśli nie będę miał na ów cło (przy sobie). Taką opłatę trzeba uiścić na miejscu?

Pytanie tylko, czy pozwolą przekroczyć granicę pieszo, ewentualnie poczekać bezpiecznie w budynku do świtu (co przy opcji podróży latem nie stanowi nadużywania tej "gościnności) bym mógł pofatygować się następnie również pieszo, do najbliższej miejscowości, skąd porusza się już jakaś normalna komunikacja.

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Przewóz przez granicę

Post autor: Yakin » pn 20 cze, 2016 17:25

mentalist pisze:Nadwyżkę, tj to co mogę wwieźć legalnie nie przepadnie? A co jeśli nie będę miał na ów cło (przy sobie). Taką opłatę trzeba uiścić na miejscu?
To co masz legalnie nie przepadnie. Jak nie masz na cło, to ci skonfiskują towar. Na tym się powinno skończyć, oczywiście jeśli nie będzie to jakaś hurtowa ilość. Cały "zabór mienia" to szybka procedura, więc autobus ci nie odjedzie :). Ale po co w ogóle kombinować?

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: mentalist » pn 20 cze, 2016 17:32

O taką informację mi chodziło. ;)

Zacznijmy od tego, że to państwo kombinuje nakładając wysoką akcyzę na pewne towary.

Tylko współczuć palaczom, bo nie ma nic gorszego niż żerowanie na ludzkim nałogu, choć ktoś "mądry" sam się w to wpędza.

Kombinować? Cóż, jeśli za cenę naszej dobrej flaszki, po drugiej stronie można kupić 3 wcale nie gorsze? Rachunek jest prosty. ;)

Czarnulka18
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Przewóz przez granicę

Post autor: Czarnulka18 » pt 01 lip, 2016 19:07

A jak to jest z pamiątkami jakimiś duperelami nie wiem jakieś drobne kosmetyki czy słodycze czepiają się że tego tyle wywozimy bo nie powiem ceny mają okazyjne więc jak będę jechać chciałabym "trochę" kupić :wink: bo papierosy i alkohol to wiadomo .. bo gdzieś czytałam, że można zrobić zakupy "pamiątkowe" na kwotę chyba 200 czy 250 euro..to przepraszam celnik jakby coś to będzie to liczył skąd będzie wiedział ile to może wszystko kosztować ? Rachunki mam zbierać ? Przecież to nie możliwe na bazarze nikt mi nie da rachunku.. ha ha :D

Czarnulka18
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Przewóz przez granicę

Post autor: Czarnulka18 » pt 01 lip, 2016 19:16

Ktoś może orientuje się ile wynosi cło na produkty wywożone z ua do pl?

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: mentalist » pt 01 lip, 2016 21:13

Czarnulka18 pisze:A jak to jest z pamiątkami jakimiś duperelami nie wiem jakieś drobne kosmetyki czy słodycze czepiają się że tego tyle wywozimy bo nie powiem ceny mają okazyjne więc jak będę jechać chciałabym "trochę" kupić :wink: bo papierosy i alkohol to wiadomo .. bo gdzieś czytałam, że można zrobić zakupy "pamiątkowe" na kwotę chyba 200 czy 250 euro..to przepraszam celnik jakby coś to będzie to liczył skąd będzie wiedział ile to może wszystko kosztować ? Rachunki mam zbierać ? Przecież to nie możliwe na bazarze nikt mi nie da rachunku.. ha ha :D
O ile dobrze pamiętam, obowiązuje zasada 30 lat i na rzeczy starsze należy mieć specjalne pozwolenie na wywóz. Także jakieś medale z czasów Sajuza, ikony absolutnie odpadają, chyba, że lubisz ryzyko. Jak to mówią, jest ryzyko, jest zabawa. :D

Na fajki radzę uważać, bo jest na tym duży biznes i celnicy drobiazgowo to sprawdzają. Nie warto narażać się na mandat, czy inne nieprzyjemności dla kartonu fajek...

Lepiej postaw na alkohol, bo możesz zgodnie z przepisami PL wwieźć spoza UE 16l piwa, 4 litry wina, litr mocnego alkoholu...

Rachunki raczej na pamiątkę, żeby zaszpanować przed znajomymi, za ile się baluje. :D

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: mentalist » pt 01 lip, 2016 21:18

mentalist pisze:
Czarnulka18 pisze:A jak to jest z pamiątkami jakimiś duperelami nie wiem jakieś drobne kosmetyki czy słodycze czepiają się że tego tyle wywozimy bo nie powiem ceny mają okazyjne więc jak będę jechać chciałabym "trochę" kupić :wink: bo papierosy i alkohol to wiadomo .. bo gdzieś czytałam, że można zrobić zakupy "pamiątkowe" na kwotę chyba 200 czy 250 euro..to przepraszam celnik jakby coś to będzie to liczył skąd będzie wiedział ile to może wszystko kosztować ? Rachunki mam zbierać ? Przecież to nie możliwe na bazarze nikt mi nie da rachunku.. ha ha :D
O ile dobrze pamiętam, obowiązuje zasada 30 lat i na rzeczy starsze należy mieć specjalne pozwolenie na wywóz. Także jakieś medale z czasów Sajuza, ikony absolutnie odpadają, chyba, że lubisz ryzyko. Jak to mówią, jest ryzyko, jest zabawa. :D

Na fajki radzę uważać, bo jest na tym duży biznes i celnicy drobiazgowo to sprawdzają. Nie warto narażać się na mandat, czy inne nieprzyjemności dla kartonu fajek...

Lepiej postaw na alkohol, bo możesz zgodnie z przepisami PL wwieźć spoza UE 16l piwa, 4 litry wina, litr mocnego alkoholu...

A i oczywiście co do rzeczy, które chcesz przywieźć do Polski to warto zachować zdrowy rozsądek. Ważne, aby ilość rzeczy, które wywozisz nie wskazywała na charakter handlowy, bo wtedy do zwykłych cukierków mogą Ci się przyczepić. Choć wszystko zależy na jakiego celnika trafisz. :)

Niech Cię nie przestraszą długie ławy jak ze starego dworca PKS na przejściu w Hrebennem, które służą do kontrolowania bagaży (jak domniemam). Przypuszczam, że latem mogą być wykorzystywane, bo kiedy podróżowałem zimą wszyscy byli proszeni z bagażami do celni. Na początek okienko z paszporcikami, a potem wszystkie bagaże, które posiadasz na taśmę z rentgenem. :D

Rachunki raczej na pamiątkę, żeby zaszpanować przed znajomymi, za ile się baluje. :D

mentalist
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Przewóz przez granicę

Post autor: mentalist » pt 01 lip, 2016 21:19

A i oczywiście co do rzeczy, które chcesz przywieźć do Polski to warto zachować zdrowy rozsądek. Ważne, aby ilość rzeczy, które wywozisz nie wskazywała na charakter handlowy, bo wtedy do zwykłych cukierków mogą Ci się przyczepić. Choć wszystko zależy na jakiego celnika trafisz. :)

Niech Cię nie przestraszą długie ławy jak ze starego dworca PKS na przejściu w Hrebennem, które służą do kontrolowania bagaży (jak domniemam). Przypuszczam, że latem mogą być wykorzystywane, bo kiedy podróżowałem zimą wszyscy byli proszeni z bagażami do celni. Na początek okienko z paszporcikami, a potem wszystkie bagaże, które posiadasz na taśmę z rentgenem. :D

Czarnulka18
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Przewóz przez granicę

Post autor: Czarnulka18 » pt 01 lip, 2016 22:37

mentalist pisze:

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź :wink: medale i takie tam mnie nie interesują papierosy to jedynie dla chłopaka mogę wziąć na "siebie" ale też przepisowo tyle ile można..

ODPOWIEDZ