Medyka - kilka pytań

Forum o podróżach po Ukrainie. Podobnie jak powyższe forum o Rosji przeznaczone jest ono do rozmów na tematy związane z turystyką.
saiek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Medyka - kilka pytał„

Post autor: saiek »

Wita, po raz pierwszy będę przekraczał granicę z UA Medyka - Szeginie. Mam kilka pytań:
1. Jak to teraz jest z kolejkami, długo się czeka, słyszałem że są osobne jakieś pasy dla turystów/bo praktycznie idę tylko z plecakiem i nic wiecej/
2. Jakie ubezpieczenie na UA najlepiej wykupić, mogę z jakiegoś polskiego ubezpieczyciela wykupić ? np. Aviva, Comercial itp?
3. Ile hrywien najlepiej wziąć na 1 dzień ;)

Dzięki za odp ;) pewnie będę miał jeszcze kilka pytań ;)
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 »

1. No podobno są
2. A po co - jak nie obowiązkowe?
3. Karte z plastiku.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia
Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI »

Są osobne pasy, turyści nie musza już stać razem z mrówkami (tzn. ukraińskimi, bo Polscy przemytnicy też są puszczani nowym pasem, ale na szczęście jest ich mniej niż Ukraińców).
Ubezpieczenie jak wyżej, nie jest obowiązkowe, sam nigdy nie kupuję, jeśli koniecznie już chcesz to zaraz za przejściem masz masę budek oferujących tego typu usługi).

Co do kasy-wg uznania. :D
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Ja mam zawsze jakieś ubezpieczenie. Koszty leczenia w przypadku hospitalizacji, czy koszty sprowadzenia zwłok są ogromne.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Ja mam roczne Signal Iduna, na cały świat
saiek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Witam, mam pytanie. W poniedziałek o godz. 22:46 z ciekawości przkroczyłem granicę od tak o, w tą i z powrotem (nic nie kupowałem). Dzisiaj o godz. 17:30 poszedłem tylko i wyłącznie żeby zobaczyć jaki jest rozkład jazdy marszrutek i w drodze powrotnej kupiłem 2 paczki fajek i 0,7 litra, po czym przy polskiej kontroli celnej powiedziano mi że zapłacę mandat ... wybłagałem żeby nie dostać go ... stąd moje pytanie.
Jak to jest dokładnie z tymi 24 godzinami?
Co 24 godziny najlepiej przekraczać przejscie graniczne( z fajkami i wódką) po to żeby nie dostać mandatu? Czyli przykładowo o godz. 17;30 mogę jutro ponownie przewieźć z Ukrainy do polski 2 paczki fajek i wódkę. A gdybym rano sobie tylko poszedł się przejść koło 9:30, to dopiero o 9:30 w czwartek będę mógł 2 paczki fajek i wódkę?
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Towary można przewozić "okazjonalnie" w ilościach niehandlowych. Ilości niehandlowe co do towarów akcyzowych zostały jasno wyznaczone, natomiast nie ma definicji okazjonalności. Nasi panowie i panie w zielonych koszulach wyznaczyli sobie, że będzie to przejazd raz na 24 godziny, ale nie mają na to żadnej podstawy prawnej. Wystarczy pokazać im paszport - patrzcie, rzeczywiście byłem tu wczoraj, ale wcześniej byłem 3 miesiące temu, więc przekraczam to przejście okazjonalnie. Każdy sąd przyzna Ci rację, jeśli odmówisz przyjęcia mandatu.
saiek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

no cóż, nie tak sobie od samego początku to wyobrażałem. No a jezeli jutro koło 9 przekroczę granicę /16 godzin w Polsce przebywałem/ i będę powiedzmy 8 godzin na Ukrainie we Lwowie i przyjadę z pamiątkami drobnymi i kilka chałw będe miał to co przyczepią się czegoś ?
Martinika
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Martinika »

Saiek, ogólnie nie musisz mieć z tym problemu. Ewentualnie pytania - a czemu to Pan tak często jeździ..Jeżeli upominki nie w ogromnych ilościach, i nie wyglądają jak na sprzedaż, to w ogóle nie ma czego się obawiać.
Proszę, opowiedz później, jeżeli tak zrobiłeś, jak poszło.
Pozdrawiam
Otwórz w/ sobie inny świat
Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

[quote][/quote] Alkohol, tytoń, paliwo.... z tym są problemy, o to są pytania. Jeżeli nie będziesz przewoził opakowań zbiorczych innych produktów - nie będziesz miał problemów.
saiek
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

A więc wszystko się udało normalnie /2paczki fajek i 0,5 l/ jednak wolałem zrobić sobie dzień wolnego od Ukrainy. Po tym jak we wtorek granice przekraczałem o godzinie 17:30 to dopiero dzisiaj rano po 8 poszedłem na Ukrainę a po 15 wróciłem. Wydaje mi się że czytałem gdzies na forum żże marszrutki kosztują 22 hr, dzisiaj płaciłem 23 hr. Ogólnie dzwoniłem też do izby celnej w przemyslu i powiedzieli że trzeba przebywać po stronie polskiej minimum 24 godziny. Ale na granicy powiedzieli że nie ważne po której stronie, byle 24h.

PS. Mogę 2 x 0,5 litra ?
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

A nie 2 litry alko był limit?
No chyba że kiedyś..... coś mi się tak obijało o uszy.
tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: tomek »

ale po co ubezpieczac sie od kosztu przewozu zwlok,jak juz sie umrze to w sumie jest to obojtne czy pochowaja Cie w polsce czy np.na wsi pod dniepropietrowskiem:))
Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Co racja to racja. Mi też to obojętne.
Molu
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Molu »

Z innej beczki.
Czym teraz można się dostać pod przejście graniczne jeżeli w Przemyślu będę na 2 w nocy ?
I o której pierwszy transport do Lwowa z granicy ??

Bardzo będę wdzięczny za informację.
Dzięki :)
tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

3.59 masz pierwsza 9 z jagiellonskiej,tam kolo dworca jak ten plac w gore trzeba troszke podjesc a co do dojazdu do lwowa to najlepsza przygoda bedzie jak sobie pieszo podejdzie na elektryczke,bedziesz szedl od przesjaci prosto na lwow i tam skrecisz w lewo za sklepami,zdaje sie na buciw jest kierunkowskaz a jak nei to sie poprostu spytaj kogos jak na elektryczke to Ci kazdy powie.cos kolo 7.30 masz elektryczke wiec powinienes zdazyc na nia spokojnie.
Molu
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Molu »

Przejście i okolice znam, byłem tam kilkukrotnie, ale ostatnio 3 lata temu i nigdy w takich godzinach, dlatego pytam :)

Bajka, że tak wcześnie już na granice się można dostać bo mocno zależy mi na czasie.

Dzięki wielkie !
really
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: really »

Ja mam pytanie podobne co kolega wyżej - DO której godziny można łatwo dostać się do Lwowa? Prawdopodobnie będę w Przemyślu około 19 (dzień powszedni) i chciałbym być jeszcze wieczorem dostać się do Lwowa nie korzystając z żadnych taksówek.
Awatar użytkownika
gorodok
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: gorodok »

really pisze:Ja mam pytanie podobne co kolega wyżej - DO której godziny można łatwo dostać się do Lwowa? Prawdopodobnie będę w Przemyślu około 19 (dzień powszedni) i chciałbym być jeszcze wieczorem dostać się do Lwowa nie korzystając z żadnych taksówek.
O ile nic się nie zmieniło - to ostatnia marszrutka z Szegyni do Lwowa odjeżdża o godzinie 21 czasu kijowskiego (!) Więc jeśli będziesz w Przemyślu dopiero o 19 (20 tutaj), to musisz naprawdę się postarać żeby zdążyć - teoretycznie jest to możliwe - ale tylko teoretycznie... Dodam jeszcze że ostatnia elektryczka odjeżdża o godzinie 20.07
LwÓw.pL.Ua
sTreFa.LwÓw.pL.Ua
tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

w ostatecznosci wez taksowke z przemysla do granicy,napewno Cie to duzo taniej wyniesie niz taksowka z granicy do lwowa....
dyzieq
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: dyzieq »

dokladnie... taksowka z Przemysla to 20-30 zl... jak chcesz to podam numer do goscia, z ktorym czesto jezdzilem...
z granicy do Lwowa tez Cie zawioza...ale za 100 hr... pod warunkiem ze bedzie was trzech (troje) badz czterech (czworo)... i te 100 hr to od osoby...
really
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: really »

Dzięki za informację, będę kombinować żeby być wcześniej, ale jakby co to pewnie skorzystam z taksówki do granicy.
Doczu
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Doczu »

Przekraczanie granicy na Ukrainę w tym tygodniu odbywało się na bieżąco. W kierunku przeciwnym czekaliśmy ok 20-30 min. przy PL celni. Na celni UA również na bieżąco się odbywała odprawa.
ODPOWIEDZ