Koniec plackartnych wagonów w Rosji :(

Tematy podróżnicze, które nie pasują do powyższych kategorii
Szulik
Administrator

Koniec plackartnych wagonów w Rosji :(

Post autor: Szulik » pn 06 sty, 2014 17:45

Będąc niedawno (listopad/grudzień'13) w Rosji w wiadomościach na wszystkich kanałach podano newsa, że RZD zatwierdziło plan wycofania wszystkich wagonów typu plackart. Nie pamiętam dokładnie od kiedy nie zobaczymy plackart na torach, to raczej perspektywa kilku lat. Ale...

...mówimy o kraju, gdzie wszystko jest możliwe. Otóż kilka dni później RZD ogłosiło przetarg na dostarczenie nowych wagonów typu plackarta :)
http://mestoslov.wordpress.com/2013/11/ ... %BE%D0%B2/

Czyli dla miłośników potu współpodróżnych świat się nie skończy prędko.

BTW. Plackarta to chyba najlepszy i najtańszy sposób na poznanie Rosji i jej mieszkańców.

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek » wt 07 sty, 2014 01:45

no koniec plackartniaków to byłaby tragedia... poza tym biorąc sprawę globalnie - ilość ogólna miejsc w pociągach zmniejszyłaby się zauważalnie, a na to chyba populiści rządzący w dawnych krajach Sojuza nie pozwolą...

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » wt 07 sty, 2014 07:45

kunek pisze:poza tym biorąc sprawę globalnie - ilość ogólna miejsc w pociągach zmniejszyłaby się zauważalnie
W materiale, o którym wspomniałem pokazywali nowe wagony kupe, dwupiętrowe, które mają podobną ilość miejsc do plackartnych.
Te dwupiętrowe wagony już jeżdżą po torach (chyba Moskwa-Soczi)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 07 sty, 2014 09:06

Jakiś rok temu słyszałem też o pomyśle RŻD zróżnicowania cen w pociągach w zależności od położenia miejsca. Droższe miały być miejsca na dole, tańsze te na górze oraz bokowe. Ten wariant chyba jednak ostatecznie nie przeszedł

Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Re: Koniec plackartnych wagonów w Rosji :(

Post autor: marcinkalita » wt 07 sty, 2014 16:30

Szulik pisze:
BTW. Plackarta to chyba najlepszy i najtańszy sposób na poznanie Rosji i jej mieszkańców.
autostop na pewno tańszy a czy lepszy to juz bardziej subiektywna kwestia :)
Jakiś rok temu słyszałem też o pomyśle RŻD zróżnicowania cen w pociągach w zależności od położenia miejsca. Droższe miały być miejsca na dole, tańsze te na górze oraz bokowe. Ten wariant chyba jednak ostatecznie nie przeszedł
kiedys widzialem znizki dla studentow na gorne lezanki w wagonach kupe :)
super promocja dla tabunu rosyjskich studentow nalogowo korzystajacych z "kupejnych wagonow" :)

wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: wik699 » pt 10 sty, 2014 00:30

To jak to będzie w końcu - wiadomo? wycofują płackarty czy jednak się rozmyślili? :) szczerze, to nie wyobrażam sobie podróżowania ciągle w kupiejnym (KOSZTY... bo nie wierzę, że obniżą cenę kupiejnego).
Kocham Wschód

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 14 sty, 2014 21:20

niemożliwe.. po co mieliby wycofywac tylko co wyremontowane i wprowddzone masowo plackarty z klimatyzacja .. bio-toaletami próżniowymi ..
To jakas szpiegowska propaganda.

poza tym jak beda przyjeżdzac do Rosji kraje WNP.. Kazachtan, Tadzykistan, Ukraina .. ze swoimi plackartami - dziura w kiblu.. co nie wpuszcza ich :)

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » wt 14 sty, 2014 21:25

OJ tylko nie to :(
Płackarta to cały klimat :)
Chciałem tym do Jakucka dojechać ..... też nie wiadomo kiedy otworzą trasę.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 14 sty, 2014 21:45

MorgothV8 pisze: Chciałem tym do Jakucka dojechać ..... też nie wiadomo kiedy otworzą trasę.

W tym roku planują oddać do ruchu pasażerski ruch do Niżnego Bestyaha (towarowy już jest).. pozostanie most przez Lene .. a moze jednak tunel ?

zerknij Łukasz: most przez Lenę

http://www.1sn.ru/66198.html

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 15 sty, 2014 08:44

BARTixR pisze:poza tym jak beda przyjeżdzac do Rosji kraje WNP.. Kazachtan, Tadzykistan, Ukraina .. ze swoimi plackartami - dziura w kiblu.. co nie wpuszcza ich
Co do pociągów tadżyckich, konkretnie pociągu Duszanbe-Moskwa-Duszanbe, to już 2 lata temu RŻD odgrażały się, że nie będą go wpuszczać do Rosji, bądź skrócą go do Astrachania. Powodem miał być fatalny stan sanitarny wagonów, nie tylko płackartnych
Z kolei jeśli chodzi o pociągi UZ, BCz czy CFM, to tu jest jeszcze kwestia taka, że przejazd nimi jest, także na terenie Rosji, sporo tańszy niż składami RŻD. Przykładowo w pierwszej połowie ub. roku przejazd ukraińskim czy modławskim pociągiem na trasie Briańsk-Moskwa kosztował ok. 650- 700 rubli w płackarcie, podczas gdy taka sama płackarta w "firmowym" RŻD-owskim pociagu nr 99/100 kosztowała ok. 1200 rubli. Nietrudno domyślic się, które pociągi wybierali pasażerowie na tej trasie w pierszej kolejności. Niewykluczone więc, że RŻD będą z czasem dążyć do ograniczenia oferty innych przewoźników na swoich trasach. Już tak zrobiono z pociągiem Mińsk-Irkuck, skrócono go do Nowosybirska, choć między Nowosybirskiem i Irkuckiem też zawsze miał niezłą frekwencję, był bowiem tańszy niż pociągi rosyjskie na tej trasie
Ostatnio zmieniony śr 15 sty, 2014 08:53 przez pietia, łącznie zmieniany 1 raz.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » śr 15 sty, 2014 08:47

Tak, groziły.
Standard trochę podnieśli, naloty na sprawdzanie migrantów Omon i FMS robi i na tym się skońćzyły i pewnie skończy..

Ale to co oni przewozili w tych wagonach i ile osób jechało :) pojemność plackarty x2 :)

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » śr 15 sty, 2014 17:55

Rosja bez plackarty z kiblami prozniowymi w pociagach? to jak obraz z jakiegos koszmarnego snu....
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: marcinkalita » śr 15 sty, 2014 20:04

BARTixR pisze: Ale to co oni przewozili w tych wagonach i ile osób jechało :) pojemność plackarty x2 :)
heh sprzedawane miescówki na trzecie polki na bagaz :) nie wiem jak teraz, ale wczesniej to byla norma (slyszalem takie historie z pierwszych ust o kirgizii i kazachstanie)
Rosja bez plackarty z kiblami prozniowymi w pociagach? to jak obraz z jakiegos koszmarnego snu....
Twoj koszmar w jakims stopniu zaczyna sie spelniac
od pewnego czasu kursuja juz plackarty z prozniowymi wc przy czym dwie kabiny na koncu wagonu
sanitarniye zoni trawjace niekiedy po 1.5 jesli nie dluzej w takim przypadku ida w zapomnienie :)

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » śr 15 sty, 2014 22:51

Wysłany: Wczoraj 21:45
MorgothV8 napisał/a:

Chciałem tym do Jakucka dojechać ..... też nie wiadomo kiedy otworzą trasę.

W tym roku planują oddać do ruchu pasażerski ruch do Niżnego Bestyaha (towarowy już jest).. pozostanie most przez Lene .. a moze jednak tunel ?

zerknij Łukasz: most przez Lenę
Pasażerski do Niżnego mi starczy, w styczniu Lenę mogę nawet piechotą pokonać, albo po prostu busem, autobusem lub Taxi - to ledwo kilka km do Jakucka :)
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Awatar użytkownika
Bilet Ś-krzyski
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Bilet Ś-krzyski » czw 16 sty, 2014 00:11

Obrazek

Prezentacja dwu-etażnych wagonów na filmie - Klik!

Zdjęcia z prezentacji na woroneskim dworcu - Kommepcaht.ru

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek » pn 20 sty, 2014 16:26

no kurczę niezły statek... będę musiał się tym przejechać :)

LordSlimak
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: LordSlimak » pn 20 sty, 2014 19:55

Strasznie ładne... ale jakoś to nie ten klimat... np. jechać czymś takim na Syberię wydaje mi się totalnie bez sensu. Wtedy już bym wolał samolot...

wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: wik699 » pn 20 sty, 2014 19:56

buba pisze:Rosja bez plackarty z kiblami prozniowymi w pociagach?
Z pierwszą częścią się zgadzam, trudno sobie wyobrazić podróżowanie na Wschodzie bez płackarty. Chociaż te nowe piętrowe pociągi mi bardzo przypadły do gustu - są nowoczesne, w realiach XXI wieku - świat idzie do przodu, a Rosja nie zostaje w tyle.

Natomiast co do drugiej części - co złego jest w WCtach próżniowych?? myślę, że dzięki temu wzrośnie poziom higieny w kolejach rosyjskich.
Kocham Wschód

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 20 sty, 2014 20:07

wik699 pisze:Natomiast co do drugiej części - co złego jest w WCtach próżniowych?? myślę, że dzięki temu wzrośnie poziom higieny w kolejach rosyjskich.
No i znikną wreszcie te sanitarnyje zony :wink:

wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: wik699 » pn 20 sty, 2014 21:23

Swoją drogą, te nowe pociągi jakoś mi przywodzą na myśl pociągi pancerne czasów wojny domowej :P

Z ciekawości sprawdziłem cenę Moskwa - Adler na następną środę (29.01) - pociąg nr 104W, kupe 3213, luks 8998. Jak porównuję z pociągiem 012Cz, to kupe jest znacznie tańsze (3213 rb zamiast 4161; zresztą w nowych pociągach kupe kosztuje tyle, co płackarta w starym [3239 rb).

Więc może rzeczywiście cena nie wzrośnie za bardzo, a komfort podróży będzie znacząco większy?
Kocham Wschód

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 20 sty, 2014 21:51

wik699 pisze:Z ciekawości sprawdziłem cenę Moskwa - Adler na następną środę (29.01) - pociąg nr 104W, kupe 3213, luks 8998. Jak porównuję z pociągiem 012Cz, to kupe jest znacznie tańsze (3213 rb zamiast 4161; zresztą w nowych pociągach kupe kosztuje tyle, co płackarta w starym [3239 rb).

Więc może rzeczywiście cena nie wzrośnie za bardzo, a komfort podróży będzie znacząco większy?
Dzięki za porównanie. Może się jednak okazać, że niższe ceny na nowe kupe są formą tymczasowej akcji marketingowej, a raczej uspokajaniem nastrojów społecznych.

Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: marcinkalita » czw 13 lut, 2014 18:39

Kontynuując temat pociągów w tym również i palckartnych wagonów zapraszam do spojrzenia na transsib z nieco innego punktu widzenia. Parę slów o konduktorach z Władywostoku w poniższym linku.

http://marcinkalita.com/2014/02/12/tran ... m-wagonie/

Awatar użytkownika
marcinkalita
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: marcinkalita » pn 31 mar, 2014 14:04

Jeśli ktoś z Was się interesuje koleją w Rosji, to odsyłam i zachęcam do przeczytania (i obejrzenia) artykułu o pracy na kolei na Syberii.

pozdrawiam
marcin

http://marcinkalita.com/2014/03/31/sybe ... kolejarze/

wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: wik699 » wt 26 sie, 2014 22:31

Z ciekawości sprawdziłem, jakie są obecne ceny na pociąg dwupiętrowy. Otóż kupe Moskwa - Adler kosztuje od 5600 do 6500 rubli (na wrzesień). W październiku najtańszy (w poniedziałek) kosztował 4157 rub. Ciekawe, czy w zimie ceny będą niższe, bo te nie zachęcają do podróżowania :(
Czy ktoś orientuje się, czy wprowadzono takie pociągi na inne trasy?
Kocham Wschód

miluTEK
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: miluTEK » sob 06 wrz, 2014 18:43

Uhuhu, drożyzna. Moim zdaniem w październiku za mniejsze pieniądze dolecisz na lotnisko Soczi - Adler.

ODPOWIEDZ