Spotkanie z Antonem Krotowem pt. "Wolne podróże. Lokalne konteksty, globalne spojrzenie" [Wrocław, 22.11.2014]

Tematy podróżnicze, które nie pasują do powyższych kategorii
mNk
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Spotkanie z Antonem Krotowem pt. "Wolne podróże. Lokalne konteksty, globalne spojrzenie" [Wrocław, 22.11.2014]

Post autor: mNk » czw 20 lis, 2014 12:13

W najbliższą sobotę we Wrocławiu odbędzie się bardzo ciekawe spotkanie z rosyjskim podróżnikiem, legendą rosyjskiego autostopu, twórcą Akademii Wolnych Podróży, Antonem Krotowem:

Instytut Studiów nad Islamem oraz Księgarnia Tajne Komplety zapraszają na
Spotkanie z Antonem Krotowem pt. "Wolne podróże. Lokalne konteksty, globalne spojrzenie"

Anton Krotow – rosyjski podróżnik, pisarz, organizator takich inicjatyw jak „Dom dla wszystkich” czy „Leśne Trzeźwe Zloty AWP”, nauczyciel i popularyzator wolnego podróżowania, autor wielu przewodników i opowiadań podróżniczych. Pierwsze samodzielne podróże odbył w 1991 roku w wieku 15 lat, w 2001 roku przyjął islam. Przez ponad 20 lat przejechał autostopem około 700 tys. km, przemierzając m.in. takie kraje jak: Afganistan, Iran, Mongolia, Chiny, Malezja, Indonezja, Pakistan, Indie, Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia, Tanzania, Angola, Papua Nowa Gwinea, Tadżykistan, Rosja, Polska, Meksyk, Madagaskar...

Jego najbardziej znana książka-poradnik Praktyka wolnego podróżowania doczekała się kilkunastu wydań w Rosji oraz została przełożona na szereg języków (angielski, ukraiński, białoruski, łotewski, a w 2014 roku na polski). Łączny nakład wyniósł około 140 tys. egzemplarzy. Wolne podróże to filozofia i praktyka zarazem.

Anton Krotow uważa, że świat jest przyjazny i bezpieczny, otwarty dla każdego, kto chce go zobaczyć, gdyż przecież: „Każdy z nas choć raz w życiu pragnął zajrzeć za horyzont, zobaczyć inne miasta i dalekie kraje – nie w telewizorze, ale na własne oczy”. Tę praktyczną filozofię podróżowania z powodzeniem można postrzegać jako globalną i uniwersalną, a równocześnie jako posiadającą – jak najbardziej – lokalną rację bytu. Tego rodzaju perspektywa stanowi niezwykle intrygujący grunt do rozważań na temat różnorodności kulturowej świata zawartej w jedności łączącej wszystkich ludzi, dla których Ziemia jest wspólnym domem. Jedności, która często jest niedostrzegana, o której łatwo zapomnieć w gonitwie za codziennymi sprawami, która umyka łatwym klasyfikacjom, a jej rola w systemie opartym na zysku sprowadza się w najlepszym razie do gry marketingowej, ustępując pod natłokiem przemocy propagowanej w mediach masowych. Praktykowanie wolnego podróżowania okazuje się być prawdziwym humanizmem, poszukiwaniem tego co wspólne, zaś sam podróżnik opisując swoje pierwsze doświadczenia z autostopem daje temu dobitny wyraz: „Okazało się, że jeżdżące po drogach samochody niekiedy podwożą ludzi i nie żądają za to pieniędzy. W ciągu kilku kolejnych lat objechałem w ten sposób większą część byłego ZSRR, od Erewania po Magadan, a później również dalekie, ciepłe kraje. Podróżując autostopem po Indiach i Chinach, po arabskim Wschodzie, a także wielu afrykańskich państwach, w jeszcze większym stopniu przekonałem się o obfitości i dobroci świata, zobaczyłem, że metody autostopu, żywienia się i noclegu, które stosowałem w naszym kraju, dają się wykorzystać niemal wszędzie. Możecie pojechać do dowolnego miasta w Rosji albo do wybranego punktu w Eurazji lub Afryce; i nawet jeśli nie macie zasobnego portfela, ale umiecie kochać i rozumieć otaczający was świat – świat ów otworzy się dla was, samochody będą się zatrzymywały, a miejscowi będą zapraszali was na noc. Wszyscy ludzie staną się waszymi braćmi, a Ziemia – waszym domem”.

Miejsce: Księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2, Wrocław
22 listopada 2014 (sobota), godz. 18:00
Wstęp bezpłatny

Prowadzenie i tłumaczenie: dr Mariusz Marszewski (Instytut Wschodni UAM w Poznaniu)

Więcej informacji na stronie Instytutu Studiów nad Islamem: http://isni.pl/2014/11/spotkanie-z-anto ... pojrzenie/
Strona Antona Krotowa – nowości i dziennik podróży: http://a-krotov.livejournal.com
Strona Akademii Wolnych Podróży: http://www.avp.travel.ru

Obrazek

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 20 lis, 2014 14:13

Dzieki za wiadomosc!!! Ktos sie wybiera z forumowiczow? bo ja chyba tak! :mrgreen:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » czw 20 lis, 2014 16:20

buba pisze:bo ja chyba tak!
To koniecznie nam potem zrelacjonuj! Ja nie dam rady, niestety.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Kwiatkowski11 » czw 20 lis, 2014 23:12

Palec pod budkę,
Bo za minutkę
Zamykam budkę.
99% tez bede, tylko boje sie czy Ciebie rozpoznam. Prosze wez Toperza po ramie, niech to bedzie znak rozpoznawczy. :?
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » pt 21 lis, 2014 13:09

Kwiatkowski11 pisze:Palec pod budkę,
Bo za minutkę
Zamykam budkę.
99% tez bede, tylko boje sie czy Ciebie rozpoznam. Prosze wez Toperza po ramie, niech to bedzie znak rozpoznawczy. :?

Ja ciebie tym bardziej nie rozpoznam. Nawet nie wiem w jakim przedziale wiekowym szukac! ;)
To jedyna nadzieja w toperzu! :mrgreen:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » sob 22 lis, 2014 22:26

No to mysmy tam byli na tym spotkaniu. Miejsce bardzo mile, ta ksiegarnia "Tajne Komplety" bardzo sie nam spodobala, fajny klimat i ksiazki. Maja tam tez mini barek gdzie np. mozna kupic napoj o nazwie "Wostok" :mrgreen:
A sama prelekcja to troche mnie rozczarowala... Nie wiem czemu ale spodziewalam sie jakis opowiesci o podrozach, ze koles wybierze jakies ciekawe fragmenty ze swoich wspomnien i nam o nich opowie, jakies zabawne historie, albo dziwaczne albo straszne. Albo skoro wszedzie podrozuje autostopem to wybierze np. 10 moich najciekawszych stopow i o nich opowie i pokaze ich zdjecia. Albo opowie cos dokladniej o tych "domach dla wszystkich" ktore zaklada (chyba czasowo) w roznych czesciach swiata, cos o ludziach ktorych w tych domach goscil, spotykal. (jeden z tych domow chyba w Krasnojarsku odwiedzil chlopak co jechal na wesele z Moskwy do Chabarowska stopem, byl link do tych filmikow na forum. Chata byla przeklimatyczna! I wiecej sie o owej chacie i jej czasowych mieszkancach dowiedzialam z owego filmiku niz z tego spotkania ;))
A tu cala prelekcja miala bardzo dziwna forme, jakby powolnego powtarzania sloganow. Sam prelegent mowil powoli,wyraznie, duzymy literami, dobieral jakby celowo wyjatkowo proste slowa i okragle, dopracowane, bardzo krotkie zdania. Po kazdym takim zdaniu drugi koles tlumaczyl to na polski slowo do slowa, co czesto brzmialo dosyc sztucznie a nawet zabawnie (np. elektriczki=kolejki elektryczne, dalnobojszczik= dlugodystansowiec). "Kazdy moze podrozowac", "Nie jest to zalezne od wieku", "Aby podrozowac nie sa potrzebne pieniadze", "Najwazniejsze jest chciec", "Aby zaczac podrozowac trzeba po prostu wyjsc z domu", "Najlepiej zaczac od podrozy gdzies niedaleko a nie od razu dookola swiata", "W kazdym miescie swiata znajdziemy miejsce gdzie bedziemy mogli zanocowac za darmo", "Sa rozne rodzaje podrozowania. Sa podroze dla burzujow- samolot, hotel, przewodnicy. Sa podroze sportowe np. gorskie. Sa podroze zawodowe np. zawodowi kierowcy. Sa tez wolne podroze. W tym celu najlepiej jezdzic autostopem", "Autostopem da sie jezdzic w kazdym kraju", "Jak otworzymy nasze serce dla ludzi to wszedzie znajdziemy przyjaciol i bedzie milo i bezpiecznie", "Noclegu trzeba zaczac szukac przed zmrokiem bo w srodku nocy trudniej jest cos znalezc", "Mozna sie porozumiec z kazdym nawet jak sie nie zna jezyka, trzeba tylko chciec", "Wszedzie mozna znalezc darmowy nocleg u miejscowych ludzi, bez sensu jest zabierac namiot albo placic za hotele", "Tak naprawde to nie trzeba w zyciu podrozowac, mozna tez robic inne rzeczy i one tez moga sprawiac radosc i szczescie". No i tak przez dwie godziny... ;) Sluchanie kazdego takiego banalnego zdania ( i to dwukrotnie) robilo na mnie wrazenie jakiejs modlitwy, powtarzanej mantry, wpadania w trans. Nie wiem czemu koles (skoro mial tlumacza) nie mogl mowic normalnie, tak jak ludzie ze soba rozmawiaja albo opowiadaja o czyms,
Nie wiem czemu ale taka forma byla jakos bardzo meczaca do sluchania i robila wrazenie wykladu dla niedorozwinietych dzieci.

Wydaje mi sie ze bardzo fajnie by sie kiedys spotkac z kolesiem gdzies przypadkiem i siasc z nim przy ognisku i pogadac, bo napewno ma wiele ciekawych rzeczy do opowiedzenia, to jest wiecej niz pewne. Czy jest chetny do normalnej rozmowy ze zwyklymi smiertelnikami ktorzy nie sa wielkimi podroznikami, a nawet czasem (o zgrozo!) jezdza pociagami albo nocuja w hotelu- tego nie wiem...

Jest to wrazenie zupelnie subiektywne, kto inny mogl odebrac owa prelekcje zupelnie inaczej.

Igrek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Igrek » śr 26 lis, 2014 21:55

Co do spotkania, to trzeba wiedzieć, że Krotow jest nie tylko podróżnikiem, ale także TEORETYKIEM i FILOZOFEM podróżowania (a po części także życia w ogóle). I wykład we Wrocławiu był swego rodzaju teoretycznym "wstępem do podróżowania" właśnie. On opowiadał o tym już tysiące razy, dlatego wychodzi mu to niejako automatycznie. Dla zaawansowanych może się to wydawać banalnym, dla początkującym może być odkryciem. O wiele lepiej wychodzi mu to bez przekładu - bo Krotow ma wielki temperament. I wtedy przemawia jak prorok, harmonijnie łącząc objawienie z humorem. A słowa sypią się jak kule z kałasznikowa :)

Książka Krotowa "Praktyka wolnego podróżowania" w przekładzie na język polski jest dostępna na allegro za 8 zł.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba » czw 27 lis, 2014 16:53

Igrek pisze: O wiele lepiej wychodzi mu to bez przekładu - bo Krotow ma wielki temperament. I wtedy przemawia jak prorok, harmonijnie łącząc objawienie z humorem. A słowa sypią się jak kule z kałasznikowa :)
Tez mysle ze wyszloby to o niebo lepiej.

ODPOWIEDZ