Czerwonka,Fedan,Kusy,Nowak,Petryczuk;okolice Kostopol i Lwów

To forum powstało z myślą o osobach, które poszukują swoich korzeni na Wschodzie lub chcą ponownie nawiązać zerwane więzi z rodziną lub znajomymi. Zachęcamy do pomocy!
jackily
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jackily » śr 22 lis, 2006 00:43

Witam serdecznie wszystkich :D
Poszukuję swoich przodków, którzy na początku XX w. żyli na terenach byłych woj. lwowskiego oraz wołyńskiego. Moja mama Mirosława Kusa (córka Jaka Kusy i Marii zd. Czerwonka) urodziła się w kol. Sarkówka (pow. Kostopol) na Wołyniu. W czasie wojny wyjechali z całą rodziną najpierw do Kostopola, a później do Szczecinka. Druga część rodziny została wywieziona do Niemiec i w efekcie wylądowała w Australii. Mój dziadek Jan Kusy (s. Mikołaja i Anny zd. Fedan) urodził się w Powitnie (pow. Gródek Jagielloński) koło Lwowa w roku 1903, a babcia Maria zd. Czerwonka (c. Józefa i Katarzyny zd. Nowak) w 1908 roku w Wielopolu (również pow. Gródek J.). Pobrali się w Kostopolu w 1931 roku. Pradziadek Mikołaj z drugą żoną, również Anną zd. ? (pierwsza - Anna Fedan zmarła jeszcze w Powitnie) pozostali w Kostopolu aż do śmierci. Drugi pradziadek Józef Czerwonka zmarł w pierwszej połowie lat 30-ych w kol. Zamostyszcze, a jego żona Katarzyna wyjechała po 1945 r. razem z częścią rodziny do Australii. Siostra Jana Kusy wyszła za mąż za Nestera Petryczuka i mieli dwie córki (Halina i Ola). Po śmierci matki i ojca w czasie wojny, dziewczynki pozostały w Kostopolu razem ze swoim dziadkiem Mikołajem i jego żoną. Mieszkali przy ul. Kirowa 10. Halina pozostała tam prawdopodobnie na stałe i wyszła za mąż (niestety nie znam nazwiska męża), a Ola wyjechała do dalszej rodziny w okolice Lwowa. Prawdopodobnie wszystkie cztery opisane rody pochodzą z Podkarpacia. Według wstępnego mojego rozeznania mogą to być m.in. Jarosław, Sarzyna lub okolice, a może jeszcze jakieś inne (np. Stryj). Poszukję wszelkich informacji o moich pradziadkach: daty i miejsca urodzenia, ślubów i śmierci. Mile widziany byłby każdy kontakt od krewnych pochodzących od wspólnych przodków z linii Kusy, Fedan, Czerwonka i Nowak, a także dolnej linii Haliny i Oli (zd. Petryczuk).
Pozdrawiam wszystkich serdecznie. :D
i z góry dziękuję za pomoc :D

jackily
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jackily » wt 28 lis, 2006 01:09

Witam :D

Na zdjęciu są osoby, których poszukuję: Halina P(i)etryczuk (moja ciocia, pierwsza z lewej) i jej młodsza o około 8-10 lat siostra Ola (druga od prawej).

Obrazek

Oprócz tego mój pradziadek Mikołaj Kusy i jego żona Anna.
Gdyby ktoś znał to zdjęcie lub osoby, proszę o kontakt.
Czy ktoś mieszkający w Kostopolu mógłby może sprawdzić, czy rodzina, o której piszę mieszka jeszcze przy ulicy Kirowa 10 ?
Może mógłby zrobić zdjęcie tego budynku, o ile on jeszcze stoi ?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :D
Szukam informacji o: Kusy vel Kussy, Szargot, Mistur, Łuszczak, Jestadt i Fedan (Powitno), Kasprowicz i Krajczyszyn (Bartatów; par. Obroszyn);

jackily
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jackily » czw 23 sie, 2007 18:01

Witam serdecznie :)

Chciałem serdecznie podziękować pewnej przemiłej i życzliwej użytkowniczce tego forum o nicku Anna888r.
Dzięki jej pomocy udało mi się zdobyć kilka informacji, których poszukiwałem.
Z Ukrainy otrzymałem dwa znaczące dokumenty z informacjami dotyczącymi moich przodków i krewnych:
- dokument o śmierci mojego pradziadka Mikołaja Kusy, z którego dowiedziałem
się, iż był synem Ignacego (Mikola Ignatowicz Kusy), a zmarł w Kostopolu
(Wołyń; Ukraina) 09. lipca 1950 w wieku 78 lat;
- dokument o ślubie kuzynki mojej mamy - Galiny (Haliny) Petryczuk
(Petrenczuk) i Wasylija Wołodymirowicza Dowgopoliuka, który odbył się w
Kostopolu 12. stycznia 1956 roku;

W związku z tymi informacjami szukam potomków wspomnianego Ignacego
Kusy
. Pradziadek Mikołaj prawdopodobnie urodził się gdzieś na Podkarpaciu (ca.
1872) i na przełomie wieków XIX i XX (prawdopodobnie po swoim ślubie)
przeprowadził się z żoną Anną zd. Fedan w okolice Lwowa, gdzie urodził się w 1903 roku
mój dziadek Jan Kusy (Powitno; pow. Gródek Jagielloński).

Wiedząc, że Halina (Galina) Petryczuk (Petrenczuk) wyszła za mąż za Wasylija, szukam ich potomków o nazwisku Dowgopoliuk, być może mieszkających nadal w Kostpolu.
Może nawet przy ul. Kirowa 10, gdzie mieszkał kiedyś Mikołaj Kusy z rodziną.

Aniu, jeszcze raz serdecznie dziękuję i nieśmiało proszę o jeszcze :)
Jacek Łopiński, Szczecinek
Szukam informacji o: Kusy vel Kussy, Szargot, Mistur, Łuszczak, Jestadt i Fedan (Powitno), Kasprowicz i Krajczyszyn (Bartatów; par. Obroszyn);

jackily
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Dowgopoliuk (ДОВГ&am

Post autor: jackily » śr 03 lut, 2010 18:06

Szukam kontaktu z Довгополюк Галина (Dowgopoliuk), mieszakjącej przy ul. Kirowa 10 w Kostopolu.
Pozdrawiam serdecznie :)
Jacek Łopiński, Szczecinek

люба
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: люба » ndz 12 kwie, 2015 21:12

ДОВГОПОЛЮК ГАЛИНА НЕСТЕРОВНА 1930-08-20 року народження. Мешкає в м.КОСТОПІЛЬ. Адрес вул. КІРОВА 10

Zbigniew Trzaskowski
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Zbigniew Trzaskowski » czw 22 mar, 2018 14:52

Witam.
Moim kuzynami są Michał I Władysław Fedan oraz kuzynka Olga Fedan pochdzący z Powitna.Michał mieszka na Powitnie i mam z nim kontakt.Olga mieszka w Gródku jag. a Władysław chyba w Cuniowie.Nie pamiętam imienia ich ojca a matką miała na imię Anna z domu Trzaskowska z Zuszyc (siostra
mojego ojca Pawła Trzaskowskiego z Zuszyc.
Pozdrawiam Zbigniew Trzaskowski

jackily
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: jackily » pn 16 lip, 2018 00:03

Witam ponownie po długim czasie. Udało mi się przejrzeć księgi z Powitna i odtworzyć dużą część mojego wywodu przodków pochodzących z tych terenów. Przede wszystkim są to nazwiska: Kusy (Kussy), Szargot, Mistur, Dziadyk, Ćwiok, Ciepka, Fedan, Stachów vel Steciuk, Bujna, Bobak, Kogut, Mendyk, Witów vel Woytów, Hewak (wszystkie z Powitna), a także Kasprowicz i Krajczyszyn (par. Obroszyn). Niebawem przedstawię więcej informacji dotyczących moich przodków w celu odnalezienia ich potomków. Pozdrawiam serdecznie, Jacek łopiński

Cichociemna
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Cichociemna » wt 30 paź, 2018 09:15

Witam! Czy mógłby Pan napisać do mnie wiadomość prywatną lub maila? ( cichociemna@gmail.com ). Pośród moich przodków występuje nazwisko Szargot oraz miejscowość Powitno. Być może będziemy mogli wymienić się spostrzeżeniami. Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ