Flota Pińska

To forum powstało z myślą o osobach, które poszukują swoich korzeni na Wschodzie lub chcą ponownie nawiązać zerwane więzi z rodziną lub znajomymi. Zachęcamy do pomocy!
kesy13
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Flota Pińska

Post autor: kesy13 » pt 28 lis, 2014 20:12

Po pierwszej wojnie światowej na obszarach Teraźniejszej Białorusi utworzono w Pińsku marynarkę śródlądową. Najprawdopodobniej służył w niej rodzony brat mojej babci ze strony mamy, Kazimierz Dobrzyński. Szukam jakiej kol wiek informacji o nim. Znalazłem artykuł o obozie NKWD w Skrobowie o 14 osobach pomagających w przygotowaniu do ucieczki. Jest w nim mowa o bracie mojej babci Kazimierzu Dobrzyńskim, bosmanmacie. Data urodzenia, miejsce i imię ojca się zgadza. Wiem z przekazów babci że uciekł do Kanady. W latach sześćdziesiątych był w Polsce dwu krotnie. Zmarł w kanadzie. Nikt już z rodziny nie żyje kto mógł by udzielić mi informacji. Pisałem do Kanady do jego miejsca zamieszkania kilka razy o miejscu pochówku, zero odpowiedzi. W polskim archiwum wojskowym też nic nie można się dowiedzieć ze względu na przedłużający się remont. Możliwe że na Ukrainie bądź Białorusi są instytucje które przetrzymują dokumenty i zdjęcia floty Pińskiej.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Flota Pińska

Post autor: pietia » ndz 30 lis, 2014 09:16

Jeśli chodzi o Białoruś, to może w Narodowym Archiwum Republiki Białoruś (NARB) lub w archiwum obwodowym w Brześciu (a granicach tego obwodu leży Pińsk i obszar działania Flotylli). Ewentualnie w jakichś archiwach wojskowych, ale nie wiem jak tam z dostępem

kesy13
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Flota Pińska

Post autor: kesy13 » pn 01 gru, 2014 15:14

Dzięki, będę próbował. Ci co przeżyli po wojnie albo uciekli albo zginęli. Bardzo mało jest materiałów na ten temat. Większość z nich to żołnierze wyklęci. Generalnie była dezinformacja tak jak o Katyniu.

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Flota Pińska

Post autor: OLI » pn 01 gru, 2014 19:15

Może publikacja prof. Andrzeja Olejki będzie pomocna?

Rzeczna Eskadra Lotnicza Flotylli Pińskiej, Pruszków 1994

kesy13
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Flota Pińska

Post autor: kesy13 » wt 02 gru, 2014 12:14

Niestety żadna publikacja nie drukuje nazwisk poborowych w tej formacji. Zwracałem się z tym pytaniem do autorów publikacji na temat floty. Bez rezultatu. Jedyna nadzieja to zakończony remont archiwum wojskowego lub wyjazd na Białoruś. Wszelkie ślady takich formacji wojskowych zostały po wojnie skrzętnie uprzątnięte.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Flota Pińska

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 20 gru, 2014 16:29

Ja bym szukal w polskich organizacjach kombatanckich w Kanadzie, lub po prostu skoro byl po wojnie w PL, , moze gdzies przechowal sie jego kanadyjski adres-wtedy wystarczy tylko napisac list...
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

kesy13
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Flota Pińska

Post autor: kesy13 » wt 06 sty, 2015 13:17

Oczywiście adres kanadyjski się zachował. Od trzech lat napisałem do Kanady trzy listy, jeden do urzędu miejskiego, miasta w którym mieszkał, drugi do parafii z zapytaniem gdzie jest pochowany i trzeci do tamtejszej pomocy socjalnej. Ubolewam nad tym ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Nie wiem, nie znam adresu, gdzie jeszcze mógłbym napisać.

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

Flota Pińska

Post autor: Kwiatkowski11 » wt 06 sty, 2015 14:05

kesy13 pisze:Oczywiście adres kanadyjski się zachował. Od trzech lat napisałem do Kanady trzy listy, jeden do urzędu miejskiego, miasta w którym mieszkał, drugi do parafii z zapytaniem gdzie jest pochowany i trzeci do tamtejszej pomocy socjalnej. Ubolewam nad tym ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Nie wiem, nie znam adresu, gdzie jeszcze mógłbym napisać.
Radze sprobowac napisac na n/w adres poczty elektronicznej:
http://www.kpk-toronto.org/kontakt.html
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

kesy13
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Flota Pińska

Post autor: kesy13 » wt 03 lut, 2015 11:34

Napisałem maila pod wskazany adres opisując całą historię przodka, mija już prawie miesiąc i nie dostałem żadnej odpowiedzi. Będę próbował dalej, dzięki za podpowiedź.

ODPOWIEDZ