Strona 1 z 1

Flota Pińska

: pt 28 lis, 2014 20:12
autor: kesy13
Po pierwszej wojnie światowej na obszarach Teraźniejszej Białorusi utworzono w Pińsku marynarkę śródlądową. Najprawdopodobniej służył w niej rodzony brat mojej babci ze strony mamy, Kazimierz Dobrzyński. Szukam jakiej kol wiek informacji o nim. Znalazłem artykuł o obozie NKWD w Skrobowie o 14 osobach pomagających w przygotowaniu do ucieczki. Jest w nim mowa o bracie mojej babci Kazimierzu Dobrzyńskim, bosmanmacie. Data urodzenia, miejsce i imię ojca się zgadza. Wiem z przekazów babci że uciekł do Kanady. W latach sześćdziesiątych był w Polsce dwu krotnie. Zmarł w kanadzie. Nikt już z rodziny nie żyje kto mógł by udzielić mi informacji. Pisałem do Kanady do jego miejsca zamieszkania kilka razy o miejscu pochówku, zero odpowiedzi. W polskim archiwum wojskowym też nic nie można się dowiedzieć ze względu na przedłużający się remont. Możliwe że na Ukrainie bądź Białorusi są instytucje które przetrzymują dokumenty i zdjęcia floty Pińskiej.

Flota Pińska

: ndz 30 lis, 2014 09:16
autor: pietia
Jeśli chodzi o Białoruś, to może w Narodowym Archiwum Republiki Białoruś (NARB) lub w archiwum obwodowym w Brześciu (a granicach tego obwodu leży Pińsk i obszar działania Flotylli). Ewentualnie w jakichś archiwach wojskowych, ale nie wiem jak tam z dostępem

Flota Pińska

: pn 01 gru, 2014 15:14
autor: kesy13
Dzięki, będę próbował. Ci co przeżyli po wojnie albo uciekli albo zginęli. Bardzo mało jest materiałów na ten temat. Większość z nich to żołnierze wyklęci. Generalnie była dezinformacja tak jak o Katyniu.

Flota Pińska

: pn 01 gru, 2014 19:15
autor: OLI
Może publikacja prof. Andrzeja Olejki będzie pomocna?

Rzeczna Eskadra Lotnicza Flotylli Pińskiej, Pruszków 1994

Flota Pińska

: wt 02 gru, 2014 12:14
autor: kesy13
Niestety żadna publikacja nie drukuje nazwisk poborowych w tej formacji. Zwracałem się z tym pytaniem do autorów publikacji na temat floty. Bez rezultatu. Jedyna nadzieja to zakończony remont archiwum wojskowego lub wyjazd na Białoruś. Wszelkie ślady takich formacji wojskowych zostały po wojnie skrzętnie uprzątnięte.

Flota Pińska

: sob 20 gru, 2014 16:29
autor: Kwiatkowski11
Ja bym szukal w polskich organizacjach kombatanckich w Kanadzie, lub po prostu skoro byl po wojnie w PL, , moze gdzies przechowal sie jego kanadyjski adres-wtedy wystarczy tylko napisac list...

Flota Pińska

: wt 06 sty, 2015 13:17
autor: kesy13
Oczywiście adres kanadyjski się zachował. Od trzech lat napisałem do Kanady trzy listy, jeden do urzędu miejskiego, miasta w którym mieszkał, drugi do parafii z zapytaniem gdzie jest pochowany i trzeci do tamtejszej pomocy socjalnej. Ubolewam nad tym ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Nie wiem, nie znam adresu, gdzie jeszcze mógłbym napisać.

Flota Pińska

: wt 06 sty, 2015 14:05
autor: Kwiatkowski11
kesy13 pisze:Oczywiście adres kanadyjski się zachował. Od trzech lat napisałem do Kanady trzy listy, jeden do urzędu miejskiego, miasta w którym mieszkał, drugi do parafii z zapytaniem gdzie jest pochowany i trzeci do tamtejszej pomocy socjalnej. Ubolewam nad tym ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Nie wiem, nie znam adresu, gdzie jeszcze mógłbym napisać.
Radze sprobowac napisac na n/w adres poczty elektronicznej:
http://www.kpk-toronto.org/kontakt.html

Flota Pińska

: wt 03 lut, 2015 11:34
autor: kesy13
Napisałem maila pod wskazany adres opisując całą historię przodka, mija już prawie miesiąc i nie dostałem żadnej odpowiedzi. Będę próbował dalej, dzięki za podpowiedź.