Wiszniewscy z powiatu Pińsk na Polesiu

To forum powstało z myślą o osobach, które poszukują swoich korzeni na Wschodzie lub chcą ponownie nawiązać zerwane więzi z rodziną lub znajomymi. Zachęcamy do pomocy!
Jerzy Świątkowski
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Wiszniewscy z powiatu Pińsk na Polesiu

Post autor: Jerzy Świątkowski » czw 16 lis, 2017 12:51

Aktualnie na ukończeniu mam opracowanie rodu Wiszniewskich herbu Trzaska zamieszkującej tereny Litwy, a dokładniej Rumbowicze i Soboliszeki w gminie nadniemeńskiej (okolice Olity).
Podczas swoich poszukiwań znalazłem testament spisany przez Stefana Wiszniewskiego z Soboliszek z 14 grudnia 1776 roku w którym stwierdza że odziedziczył on po swoim ojcu Piotrze Wiszniewskim dobra ziemskie Nowożyć zwane w powiecie pińskim leżące.
Natomiast w opracowaniu pt. Rody Rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego znalazłem informację że Wiszniewscy h. Traska mieli dobra ziemskie Nowoszuce w powiecie Pińskim leżące.
I jeszcze jedno potwierdzenie pochodzenia Wiszniewskich z Pińska. W książce wydanej 1929 roku na Litwie, pod tytułem “Alytus apskritis” (powiat Alitys) autorstwa Akirasa Birżisa, w rozdziale poświęconym Rumbowicom znajduje się zapis iż 1688 roku przybył na Litwę z Pińska Petras Vysniaskas (Piotr Wiszniewski) który stał się kasztelanem w Trokach.
Jeżeli ktoś z Państwa posiada wiadomości na temat Rodziny Wiszniewskich herbu Trzaska wywodzących się Pińska lub jego Okolic to bardzo proszę o kontakt.
Z pozdrowieniami
Jerzy

ODPOWIEDZ