Burakówka, pow.Zaleszczyki, Derkacz,Skrzypnik

To forum powstało z myślą o osobach, które poszukują swoich korzeni na Wschodzie lub chcą ponownie nawiązać zerwane więzi z rodziną lub znajomymi. Zachęcamy do pomocy!
EwaH
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: EwaH » śr 01 sie, 2007 21:22

Witam.
Poszukuję informacji na temat powstania i dziejów wsi Burakówka, pow. Zaleszczyki, woj.tarnopolskie, rodzinnej miejscowości moich dziadków. Nie znam języka, aby poszperać w internecie rosyjskojęzycznym, czy mógłby mi ktoś pomóc?
Pozdrawiam
Ewa
Ostatnio zmieniony czw 02 sie, 2007 20:58 przez EwaH, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » czw 02 sie, 2007 11:48

tu po angielsku http://en.wikipedia.org/wiki/Zalishchytskyi_Raion

niekidy spotyka sie Buriakiwka w widomosciach, ale nic nie znalazlam wiecej na temam tej wsi
Жить, как говориться, хорошо!

EwaH
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: EwaH » czw 02 sie, 2007 15:00

Aniu, dziękuję bardzo.
Trochę informacji mam. Liczę na więcej.
Losy wioski związane są z Jazłowcem, rok powstania 1666, prawdopodobnie założycielami byli Ormianie, potem osiedlali się Polacy z kieleckiego i lubelskiego, następnie Rusini.
Natomiast na temat Jazłowca tomy napisano.
A może, ktoś z Burakówki odezwie się? Interesuję mnie nazwiska Derkacz+Gołębiowski i Skrzypnik (Skrypnik) +Hewryk +Derkacz.
Pozdrawiam
Ewa
Ostatnio zmieniony czw 02 sie, 2007 19:48 przez EwaH, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » czw 02 sie, 2007 15:10

niestety na wsi ludzie nie maja internetu, niekiedy i zyja bez telefonu (chyba ze czasem maja komorki - z ktorych korzystaja rzadko)

EwaH
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: EwaH » czw 02 sie, 2007 15:13

Aniu, a sołtys lub wójt? Może szkoła, biblioteka? Mogłabyś zdobyć telefon lub adres? Może jeszcze ktoś mówi po polsku?
Ewa

Awatar użytkownika
Anna888r
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Anna888r » czw 02 sie, 2007 15:29

Silska rada (rada wiejska) tel 0-038-03554-38631 mysle ze sa w pierwszej pol. dnia

EwaH
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: EwaH » czw 02 sie, 2007 15:33

Aniu, dziękuję serdecznie.
Pozdrawiam
Ewa

EwaH
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: EwaH » ndz 12 sie, 2007 08:43

Telefonnij dowidnik, telefony imienne w Zaleszczykach oraz we wsiach i miastach powiatu zaleszczyckiego:

Якубівка, Щитівці, Шутроминці, Шипівці
Хмелева, Харитонівці
Устечко, Угриньківці
Торське, Товсте
Ставки, Солоне, Слобідка, Синьків, Свершківці, Садки
Рожанівка
Попівці, Поділля, Печорна
Новосілка, Нирків, Нагіряни
Мишків
Литячі, Лисівці, Лисичники
Кулаківці, Кошилівці, Королівка, Кострижівка, Колодрібка, Касперівці
Іване-Золоте
Зозулинці, Зелений Гай
Дуплиська, Дунів, Дорогичівка, Добровляни, Дзвиняч
Городок, Головчинці, Голігради, Глушка, Гиньківці
Ворвулинці, Винятинці, Виноградне, Вигода
Буряківка, Блищанка, Бересток, Бедриківці
Ангелівка

Mam Burakówkę i trochę swoich nazwisk. :)

http://zal.sioru.net/index.php?option=c ... &Itemid=52
Ewa

Matias
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Matias » pn 17 gru, 2007 22:17

Witaj Ewa ! Tak się składa, że moi dziadkowie też pochodzą z Burakówki pow. Zaleszczyki, a mój pra dziadk jest tam pochowany na cmentarzu. Prszę o kontakt.

sandwaldau
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sandwaldau » śr 05 lis, 2008 22:33

Moja babcia także pochodzi z Burakówki. Byłem tam kilka lat temu. To co zobaczyłem było dla mnie szokiem. Grobowce rodzinne polaków na cmentarzu katolickim były rozkopane, w kościele Ukraińcy zrobili sobie magazyn i garaż na maszyny rolnicze. Aż nienawiśc ogromna do nich we mnie wybuchła, tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. :cry:

ewaszwaluk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: ewaszwaluk » pt 07 lis, 2008 12:44

mój dziadek też pochodzi z Burakówki.prawdopodobnie jego rodzice są tam pochowani. może komuś mówią coś nazwiska szwaluk i sobkiewicz?

szczepanikjozef
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: szczepanikjozef » wt 25 lis, 2008 14:33

Mój dziadek Szczepanik Józef syn Eliasza pochodzi z Burakówki.Proszę o kontakt osoby które mają informacjie na temat wsi,może ktoś znał mojego dziadka

dombor
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: dombor » ndz 25 sty, 2009 20:32

Moja babcia pochodzi stamtąd i dziadek, była tam już, chyba w 1988 i miło to wspomina i potwierdza ze w kościele jest magazyn i już się sporo tam pozmieniało. Jakaś cześć dalszej rodziny tam pozostała i mieszka nadal, cześć młodych przyjechała w latach 90 do Polski i tu jest, pozostali bywała tu za pracą ale wracała tam później. Różnie to bywało. Wiem ze na Google Earth można znaleźć dość dobrej jakości zdjęcie satelitarne wsi, spora część Polski nie jest taka wyraźna jak Burakówka. Wystarczy wpisać tam współrzędne 48°54'45.34"N 25°35'21.42"E i działa. :)
Pozostała cześć rodziny mieszka w wsi Sobótka co przylega do Burakówki tak, wiem z opowiadań babci.
Jak będę posiadać jakieś zdjęcia bo babcia ma to postaram się je gdzieś umieścić.

olejnik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator
Kontakt:

Re: Burakówka, pow.Zaleszczyki, Derkacz,Skrzypnik

Post autor: olejnik » ndz 29 mar, 2009 21:28

Witam!!!!-moze dla Pani to bedzie kozystna informacja, przez przypadek znalazlem ta strone. Mieszkam niedaleko tej wsi,po ukrainsku-БУРЯКІВКА.-W ksiazce telef. nazwizko jest SKRYPNIK(СКРИПНИК І. С.) \telefon moge podac prywatnie.\ POZDRAWIAM!!!!!

blaszka85
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: blaszka85 » śr 15 kwie, 2009 18:44

Witam, moja babcia pochodzi z Burakówki :)ale moje pytanie dotyczy innej kwestii. Moja Babcia już jest schorowana ma ponad 80 lat i próbujemy jej pomóc z całą rodziną uzyskać rekompensatę za pozostawione mienie zabużańskie. i moje pytanie jest następujące: brakuje Nam juz tylko Ewidencji Osób zameldowanych w Burakówce,i szukamy gdzie te księgi mogą się znajdować...wiem że można szukać w księgach parafialnych ale one ponoć gdzieś zagineły;/ chyba że ktoś z Was wie gdzie mogą sie podziewać... Moja Babcia-Paulina pochodzi z rodu:Kościk, jej rodzicami byli Justyna i Wincenty Kościk.Bee wdzięczny za pomoć.Można wysyłać mi info na prv. pozdrawiam :)
"Jeszcze Nigdy Tak Wielu Nie Zawdzięczało Tak Wiele Tak Nielicznym"

Anita Skrzypnik
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Anita Skrzypnik » pn 17 sie, 2009 22:53

EwaH pisze:Witam.
Poszukuję informacji na temat powstania i dziejów wsi Burakówka, pow. Zaleszczyki, woj.tarnopolskie, rodzinnej miejscowości moich dziadków. Nie znam języka, aby poszperać w internecie rosyjskojęzycznym, czy mógłby mi ktoś pomóc?
Pozdrawiam
Ewa

Nie wiem czy dobrze odpowiadam bo po raz pierwszy to czynię. Napiszę więcej jeśli ta wiadomość dotrze do pani Ewy
koziczkalubigóry

EwaH
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: EwaH » pt 21 sie, 2009 16:26

Pani Anito, wysłałam @maila.

Pozdrawiam
Ewa
Ostatnio zmieniony ndz 08 lis, 2009 23:42 przez EwaH, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski » pt 09 paź, 2009 07:47

Może kontakt z miejscowymi Organizacjami Polonijnymi coś pomoże:

Zaleszczyki
Kosciol Parafialny p.w. Sw. Stanislawa B.M. W Zaleszczykach
ul. Gajworońskiego 18, 48600 Zaleszczyki
Tel.: +380-3554-231-55

klapador
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: klapador » czw 11 mar, 2010 08:31

Witam,mam na nazwisko Skrzypnik zaś mój ojciec,oraz dziadkowie pochodzą z Burakówki (dziadek żyje do dziś i ma 98 lat,jak to mówią porządny zaburzański materiał :)We wsi byłem osobiście w 1986 roku,żyje tam dosyć pokaźna rodzinka moich ciotek,wujów i kuzynów,którzy słowa po polsku nie znają,nazwisko zostało zrusyfikowane i dziś brzmi Skrypnik.Moim dziadkom cudem udało się uciec ze wsi,większość mieszkańców została wymordowana przez banderowców,zaś ciała zostały wrzucone do miejscowej studni,która istnieje do dziś.Dziadkowie osiedlili się we Wrocławiu,zaś dziadek to żywa historia,ponieważ pamięta bardzo dużo z tamtych lat.Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to chętnie przekaże je dziadkowi.Mój adres klapador@gmail.com
Tomasz Skrzypnik

pukiell
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pukiell » wt 07 kwie, 2015 13:53

Witam,

Moja babcia pochodzi z Burakówki z Domu Helena Żymańczyk córka Wincentego i Barbary Żymańczyk. Została wywieziona do Krasnojarska 1940 roku pierwszym terminem. Była tam 6,5 roku. Wróciła i żyje do dzisiaj. Ma 90 lat. W domu było ich siedmioro, niestety żyje tylko ona. Zbieram jak najwięcej informacji o Burakówce i o wywózce, o czasach na Sybirze itd.. jeżeli ktoś ma jakieś informacje proszę o kontakt: pukiell@op.pl

pozdrawiam

Michał

Ewelina87
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Ewelina87 » czw 27 gru, 2018 02:14

Witam ,
Niewiele wiem o moich przodkach, ponieważ mój dziadek zmarł dosyć wcześnie kiedy mój ojciec miał 2 l. Wiem tyle ze pochodził z Burakówki powiat Zaleszczyki. Nazywał się Tadeusz Niemczuk. Miał również brata . Ich historia kończy się na etapie , kiedy zostali wiezieni na Majdanek (nie jestem pewna) i cudem udało im się wyskoczyć z pociągu. . Niestety osobno w różnych miejscach i od tamtej pory nie mieli ze sobą kontaktu. ( jedyna historia jaka znam ). Mój dziadek znalazł się po tamtym czasie w woj lubelskim i tutaj został. Wiem o jego przodkach tylko tyle że mieli pasieke pszczół w Burakowce. Może żyje dziadek lub babcia kogoś z Was i mógłby popytać czy kogoś takiego znał ? Byłabym ogromnie wdzięczna. . Każda mała wskazówka będzie wielkim krokiem dla mnie ponieważ jestem na początkowym etapie poszukiwań.

Z góry dziękuję za chodź drobne zainteresowanie,
Ewelina

Szczepan52
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Szczepan52 » czw 27 gru, 2018 18:58

Dzień dobry,
Proszę o więcej szczegółów dotyczących dziadka (data ur.?, data transportu ?, data śmierci ? ile lat przeżył ?, nazwisko panieńskie babci ? - chociaż w przybliżeniu, itd.-itp.) podobne dane jego brata ?, dane Pani ojca ?? , może dane pradziadka - jakiekolwiek (np. imię ?) ?? Sądzę, że takie dane, choćby szczątkowe, pozostały w rodzinie. Zapewne ktoś "kogoś takiego znał ? ", ale bez szczegółów trudno nawet rozpoczynać poszukiwania metrykalne, które częściowo są możliwe, nawet on-line !!!. Moi przodkowie "po kądzieli" również pochodzili z Burakówki i nazwisko Niemczy(u)k nie jest mi obce. Proszę o kontakt na maila: 4szczepan@wp.pl
Pozdrawiam,
Szczepan
Szczepan52

ODPOWIEDZ