Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

To forum powstało z myślą o osobach, które poszukują swoich korzeni na Wschodzie lub chcą ponownie nawiązać zerwane więzi z rodziną lub znajomymi. Zachęcamy do pomocy!
robertoff
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Szukam przodków Wę…sowiczów z Latyczowa

Post autor: robertoff » pn 25 maja, 2009 15:31

Witam Forumowiczów
Poszukuję informacji dotyczących rodziny Wąsowiczów z Latyczowa na Ukrainie. Mój pradziadek Marcin Wąsowicz był dwukrotnie żonaty, jego druga żoną była Filipina zd. Różycka.
Mój dziadek Kazimierz Wąsowicz urodził się w Latyczowie w 1897 ( lub 1896) roku. Miał kilkoro rodzeństwa, zarówno braci jak i siostry.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich "poszukujących"
omnia at honorem

elwirocka
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: elwirocka » ndz 07 cze, 2009 20:59

Może popytaj w kościele, może mają jakieś archiwum, kartoteki...
Санктуарій Летичівської Богородиці
Україна
Хмельницька обл. смт.Летичів
вул.50-річчя Жовтня 10
тел/факс + 38 (03857)2-01-86

księża rozumieją i mówią po polsku :)

ksuba
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: ksuba » ndz 14 cze, 2009 21:41

Witam robertoff!

Zaintrygowało mnie nazwisko Twego dziadka, bowiem mój pradziadek - Józef Wąsowicz - również pochodził z Kresów. Mógłby nawet być bratem Kazimierza Wąsowicza, bo urodził się na przełomie XIX/XX w. (roku na daną chwilę nie jestem w stanie Ci podać). Pradziadek Józef mieszkał w Zazulach k. Złoczowa, ale niewykluczone, że urodził się gdzieś indziej. Po wojnie z częścią swej rodziny przesiedlił się do Polski, w okolice Żar. Z tego, co na gorąco dowiedziałem się od mamy, miał również bogate rodzeństwo: brat zamieszkał w Dębnie Lubuskim, siostra w Kluczborku (?). Pozostała część rodzeństwa podobno została na Ukrainie.

Niestety, nie mogę teraz podać bardziej dokładnych informacji (imion, dat itp.) Do tej pory nie szukałem bardziej wnikliwie przodków, a być może nasi Wąsowicze są krewnymi? Zobaczymy :wink:
Szczegóły już ewentualnie będziemy wymieniać na PM.

Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia w poszukiwaniach!

robertoff
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

cd. Wę…sowicze

Post autor: robertoff » pn 15 cze, 2009 20:14

Witaj Ksuba!

Naszym problemem? jest to że ród Wąsowiczów jest niezwykle rozrodzony zarówno w Koronie jak i na Ukrainie. Faktycznie mój dziadek Kazimierz Wąsowicz miał młodszego brata Józefa. Więc jeśli ojciec Twojego pradziadka miał na imię MARCIN ( jeśli uda Ci się to sprawdzić) to z pewnością mój dziadek Kazimierz a Twój pradziadek Józef byli braćmi - a co za tym dalej idzie , jesteśmy spokrewnieni.
Próbuję odtworzyć historię przodków, bardzo to trudne i czasochłonne - ale nie tracę nadziei.

Serdecznie pozdrawiam i także życzę powodzenia w poszukiwaniach.
omnia at honorem

ksuba
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: ksuba » wt 16 cze, 2009 00:12

A więc pojawiła się następna, motywująca mnie do działania koincydencja :!:
Obdzwonię rodzinę i postaram się dowiedzieć, kto był moim prapradziadkiem. Może to zabrać trochę czasu, bo niektóre kontakty mocno się przez lata rozluźniły. Poinformuję Cię od razu, gdy uda mi się coś ustalić.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski » śr 07 paź, 2009 21:35

Może kontakt z miejscowymi Organizacjami Polonijnymi coś pomoże:

Latyczow
Polskie Stowarzyszenie Kulturalno Oswiatowe w Latyczowie
ul. Bellawina 23/3, 31500 Latyczow
Tel.: +9-91-86

Zwiazek Polakow na Ukrainie O/Latyczow

robertoff
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: robertoff » czw 08 paź, 2009 14:56

Serdecznie dziękuję za informację !!!
omnia at honorem

rumun
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: rumun » ndz 20 gru, 2009 22:54

hej u mnie w rodzinie jest informacja o małżeństwie na przełomie XIX i XX wieku gdzie Antonina z Wąsowiczów jest żoną Stefana Zubkowicza, a rzecz dzieje się w Grodnie więc również kresy:)

sanator75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sanator75 » pt 22 paź, 2010 17:59

Poszukuje informacji o rodzinie Ścieżyńskich, Odzieżyńskich, Góskich z Sambora. Władysław Ścieżyński, matematyk, biolog był dyrektorem seminarium nauczycielskiego w Samborze, pracując w nim wczesniej jako nauczyciel.

iniessa
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: iniessa » sob 05 mar, 2011 16:54

A kojarzy ktoś może ktoś nazwisko Czerniejewski z Latyczowa? Bardzo ważne :)

grazzia
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: grazzia » sob 05 mar, 2011 19:02

W tej miejscowości: 31 500 Летичів
nazwisko Wąsowicz występuje do dziś:
mieszka tam Piotr (Petro) Wąsowicz - syn Stefana (Stiepana)
jest szefem biura architektonicznego i członkiem rady gminy.
tel do gminy :+ 38 (03857) 2 05 20
Jest również kilka osób z takim nazwiskiem w pobliskich miastach :
Chmielnickim i Starokonstantynowie.
grazzia

robertoff
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: robertoff » pn 07 mar, 2011 22:51

grazzia pisze:W tej miejscowości: 31 500 Летичів
nazwisko Wąsowicz występuje do dziś:
mieszka tam Piotr (Petro) Wąsowicz - syn Stefana (Stiepana)
jest szefem biura architektonicznego i członkiem rady gminy.
tel do gminy :+ 38 (03857) 2 05 20
Jest również kilka osób z takim nazwiskiem w pobliskich miastach :
Chmielnickim i Starokonstantynowie.
Serdecznie dziękuję za informację i pozdrawiam :D
omnia at honorem

marekdw
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: marekdw » ndz 19 cze, 2011 15:31

Witam Panswa a w szczegolnosci poszukuja,cego Pana robertoff.
Na wste,pie chcialbym zapytac czy slyszeli Panstwo o Rodzie Duninow?
Omnia ad Honorem jest zawolaniem naszego Stowarzyszenia Rodu .
Cze,sto Dunin-Wa,sowicze pisali sie, tylko Wa,sowicz-w mojej rodzinie tez!
Znalazlem Derslawa Dunin-Wa,sowicza ,ktory byl miecznikiem latyczowskim w roku 1691,Jego brat Michal byl chora,zym tez latyczowskim.
Czy natkne,li sie, Panstwo na genealogie, genetyczna,?
Mamy projekt w Family Tree DNA- Dunin Clan-zapraszam Wa,sowiczow po mieczu do odwiedzenia strony:
http://www.familytreedna.com/public/Dunin/default.aspx
A moze tez do przyla,czenia sie, do naszego projektu?
Moja najblizsza rodzina mieszkala w powiecie zytomirskim.
Pozdrawiam cieplo z dzdzystej Anglii.
Marek Andrzej Dunin-Wa,sowicz
MD-W

bachrobaczek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

rodzina Wę…sowicz

Post autor: bachrobaczek » sob 29 gru, 2012 21:25

Moja babcia pochodziła z rodziny Wąsowiczów - wyszła za mąż za Michała Bartków - i tak jak u jednego z Was piszących - pochodziła z okolic Złoczowa - nazwa Zazule pojawiła się w opowieściach rodzinnych. Po wojnie jak część ludzi - została wywieziona z rodziną do Polski - osiadła w Bielsku-Białej. Z tego, co opowiada ojciec - część rodziny ze strony babci równiez tu osiadła i mieszka w okolicach Bielska - w Jaworzu. Natomiast siostra babci z rodziną osiadła w okolicach Żar (nazwisko Hułyk). Może to też część wspólnej rodziny? Nie posiadam niestety dokładniejszych informacji o rodzinie babci, ponieważ ona już niestety nie żyje, a praktycznie wszystkie pamiątki spłonęły w pożarze. Wiem tylko, że jej mama miała na imię Maria - panieńskie nazwisko Homotiuk, a ojciec miał na imię Karol, miała dwie siostry. Próbuję jakoś sklecić "drzewo genealogiczne" - również w programie MyHeritage (nazwisko Bartków) - więc gdybyście mieli jakies informacje na temat któregokolwiek z nazwisk - będę wdzięczna :)

bachrobaczek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bachrobaczek » czw 10 sty, 2013 07:46

Do użytkownika "Wasowicz" - dostałam Twoją wiadomość - niestety Ty masz wyłączoną opcję otrzymywania prywatnych wiadomości, więc nie mogę bezpośrednio odpowiedzieć: Wszystko możliwe, że jesteśmy spokrewnieni - mój pradziadek miał dwóch braci, którzy zamieszkali właśnie w Jaworzu - Macieja i Wojciecha. Jeśli możesz, to uruchom w ustawieniach Prywatne Wiadomości :) Łatwiej będzie się nam kontaktować

JakubKarol
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: JakubKarol » czw 18 lip, 2013 16:46

Dzień dobry , gdybym trafił na tą stronę rok temu :/ żałuję , mianowicie już 2 rok jechałem z akcją mogiłę pradziada ocal od zapomnienia i moja grupa trafiła właśnie na ten cmentarz w Latyczowie , cmentarz wyglądał okropnie w sensie jak młody las zza drzewek wyłaniały się podolskie krzyże , niektóre pomniki zasłonięte przez krzaki , lecz wyczyściliśmy kawałek tego cmentarza i nie natknąłem się na to nazwisko , możliwe , że gdybym wiedział że ktoś szuka takiego nazwiska przyłożył bym się i poszukał . Jednak w tym roku również nie natrafiłem na mogiłę o takim nazwisku , wiele pomników jeszcze znajduje się w krzakach , robiliśmy co w naszej mocy jednak nic nasza praca nie daje ponieważ Ukraińcy nie sprzątają grobów :? i ten cmentarz jest ogromny jak widać na google maps a do tego podzielony jest na 2 części Katolicka i Prawosławną . Na prawosławnej części również znajdują się polskie groby jednak prawosławni o nie w miarę dbają . Najczęściej pojawiała się tam rodzina Baczyńskich , Przestrzelskich , Wiszniewskich i wiele innych których już nie pamiętam :/ możliwe że groby pana przodków są bez płyt i są to tylko podolskie krzyże bo takich grobów było dużo , bądź zostały zniszczone przez czas :/

prawnuczka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: prawnuczka » sob 14 lis, 2015 15:33

Dzień Dobry Wszystkim,
Moja prababcia Karolina Wąsowicz z d. Wesołowska, żona, potem wdowa po Andrzeju Wąsowiczu związana jest z Sasowem/Sassowem pow Złoczów. Od tygodnia wiem, że związana jest także z miejscowością Zazule. Pewna moja krewna w 2014 przekazała powiatowemu muzeum plik rodzinnych dokumentów, skany wielu z nich mam otrzymać w połowie grudnia. W spisie tych dokumentów widzę m.i. nazwiska 1. Michała Wąsowicza, ojca wyż. wym. Jędrzeja, (chodzi o nieruchomość w Zazulach),
2. Michaliny Wąsowicz z Sassowa,
i wzmianki o 1. nieruchomości Za Horodyszcze,
2. przyznaniu Prababci -w 1932- emerytury/renty po zmarłym mężu Andrzeju Wąsowiczu.
Wiem jeszcze, że pradziadek Andrzej Wąsowicz miał siostrę, Annę Szkoruda z d. Wąsowicz.
Karolina Wąsowicz z D. Wesołowska pochowana jest w Brynicy, pow. Kluczbork, zaś Annę Szkoruda z d. Wąsowicz pochowano w Brzezinkach, pow. Kluczbork.

prawnuczka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: prawnuczka » czw 19 lis, 2015 08:52

Dziś wiem, że pradziadek Andrzej Wąsowicz z Zazul 'umarł na wojnie', wojnie 1914-18 albo1991-20. Był synem Michała i wnukiem Antoniego. Miał rodzeństwo (nie tylko siostrę Annę).

David Wasowicz
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: David Wasowicz » śr 07 gru, 2016 12:30

: Pozdrawiam Jestem w trakcie budowy drzewa rodzinnego Przez przypedek weszlem na strone rosja polske Tam jest Twoja informacja Moja rodzina tez jest zwiazana z Zazule Zloczow Dziadek Franciszek Wasowicz 1910/85 babcia Katarzyna Wasowicz Szukam pradziadkow prababcia Maria Wasowicz Czarniecka ale nie znam pradziadka imienia Mikolaj albo Wojciech ? Mieszkali w Zazulach Szukalem na internacie w archiwum Lwow ale nic Moze Ty masz jakies kontakty i rady Pozdrawiam Krzysztof Wasowicz (krys.w@hotmail.com)

prawnuczka2
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: prawnuczka2 » wt 06 mar, 2018 19:33

To ja, prawnuczka2 i prawnuczka w jednej osobie (tak siew porobiło).
W księgach metrykalnych znalazłam m.i. takich dwu Marcinów Wąsowiczów z Zazul. Któryś z nich wam pasuje?
1. Marcin Wąsowicz, ur. 9.11.1813, Gliński Las/Zazule, dom nr 9; jego rodzice: Piotr Wąsowicz i Helena z d. Stojanowska; chrzestna Helena Wąsowicz. Jego rodzeństwo, na które trafiłam: Franciszka (ur. 10-3-1824), Marianna ur. (3-4-1816). Ten Piotr Wąsowicz, ojciec Marcina nr 1, nazywany jest raz gajowym innym razem rolnikiem/chłopem.
Jeśli to ten Marcin , to mogę podać inf. o jego dziadku. (Inf. z księgi metr. nr 1520 i innych)
2. Marcin Wąsowicz, ur. 1-2-1808, Zazule; rodzice: Piotr Wąsowicz i Katarzyna Andreykówna (ten Piotr Wąsowicz mieszkał także pod nr 175 i chyba miał kolejną żonę). Rodzeństwo tego Marcina, na które trafiłam: Marianna (24-3-1812), Anna (ur.31-8-1814), Wojciech (ur. 24-3-1817), Józef (ur. 20-2-1818), Antoni (ur. 16-1-1820). Inf o urodzinach Marcina nr 1 z księgi metr. 1524).
Ślub Piotra Wąsowicz, l. 20 i Katrzyny Jendrzejowny, l. 24 miał miejsce 7-2-1802; świadkiem był Bartłomiej Wąsowicz (ta inf. z księgi metr. nr 1533).
Może gdzieś się pomyliłam.

prawnuczka2
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: prawnuczka2 » wt 30 kwie, 2019 19:27

Przyda się komuś?
Oto urodzone w latach 1871-1894 dzieci moich pra-pradziadów z Zazul nr 180, Michała Wąsowicza i Katarzyny:
Tatiana,
Anna nr 1,
Jan,
Andrzej,
Paraskiewia,
Eudokia,
Ksenia,
Anna nr 2.
Nazwisko bywa zapisane jako Wonsowicz. Dzieci zapewne było być więcej niż ośmioro, nadal ich szukam. Ojcu rodziny, Michałowi Wąsowicz księgi kośc. zwykle przypisują wyznanie rzym. kat., jego żonie Katarzynie zawsze greko kat. Nieco inf. więcej podaję w FamilySearch.org. Sądzę, że część 'moich' Wąsowiczów nie opuściła Zazul i okolicy po II Wojnie.

Pozdrawiam tych w Australii i wszystkich innych związanych z rodami Wąsowiczów/Wonsowiczów, także Wąsów/Wonsów,
:)

ODPOWIEDZ