Strona 1 z 1

Szukam przodków Wę…sowiczów z Latyczowa

: pn 25 maja, 2009 15:31
autor: robertoff
Witam Forumowiczów
Poszukuję informacji dotyczących rodziny Wąsowiczów z Latyczowa na Ukrainie. Mój pradziadek Marcin Wąsowicz był dwukrotnie żonaty, jego druga żoną była Filipina zd. Różycka.
Mój dziadek Kazimierz Wąsowicz urodził się w Latyczowie w 1897 ( lub 1896) roku. Miał kilkoro rodzeństwa, zarówno braci jak i siostry.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich "poszukujących"

: ndz 07 cze, 2009 20:59
autor: elwirocka
Może popytaj w kościele, może mają jakieś archiwum, kartoteki...
Санктуарій Летичівської Богородиці
Україна
Хмельницька обл. смт.Летичів
вул.50-річчя Жовтня 10
тел/факс + 38 (03857)2-01-86

księża rozumieją i mówią po polsku :)

: ndz 14 cze, 2009 21:41
autor: ksuba
Witam robertoff!

Zaintrygowało mnie nazwisko Twego dziadka, bowiem mój pradziadek - Józef Wąsowicz - również pochodził z Kresów. Mógłby nawet być bratem Kazimierza Wąsowicza, bo urodził się na przełomie XIX/XX w. (roku na daną chwilę nie jestem w stanie Ci podać). Pradziadek Józef mieszkał w Zazulach k. Złoczowa, ale niewykluczone, że urodził się gdzieś indziej. Po wojnie z częścią swej rodziny przesiedlił się do Polski, w okolice Żar. Z tego, co na gorąco dowiedziałem się od mamy, miał również bogate rodzeństwo: brat zamieszkał w Dębnie Lubuskim, siostra w Kluczborku (?). Pozostała część rodzeństwa podobno została na Ukrainie.

Niestety, nie mogę teraz podać bardziej dokładnych informacji (imion, dat itp.) Do tej pory nie szukałem bardziej wnikliwie przodków, a być może nasi Wąsowicze są krewnymi? Zobaczymy :wink:
Szczegóły już ewentualnie będziemy wymieniać na PM.

Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia w poszukiwaniach!

cd. Wę…sowicze

: pn 15 cze, 2009 20:14
autor: robertoff
Witaj Ksuba!

Naszym problemem? jest to że ród Wąsowiczów jest niezwykle rozrodzony zarówno w Koronie jak i na Ukrainie. Faktycznie mój dziadek Kazimierz Wąsowicz miał młodszego brata Józefa. Więc jeśli ojciec Twojego pradziadka miał na imię MARCIN ( jeśli uda Ci się to sprawdzić) to z pewnością mój dziadek Kazimierz a Twój pradziadek Józef byli braćmi - a co za tym dalej idzie , jesteśmy spokrewnieni.
Próbuję odtworzyć historię przodków, bardzo to trudne i czasochłonne - ale nie tracę nadziei.

Serdecznie pozdrawiam i także życzę powodzenia w poszukiwaniach.

: wt 16 cze, 2009 00:12
autor: ksuba
A więc pojawiła się następna, motywująca mnie do działania koincydencja :!:
Obdzwonię rodzinę i postaram się dowiedzieć, kto był moim prapradziadkiem. Może to zabrać trochę czasu, bo niektóre kontakty mocno się przez lata rozluźniły. Poinformuję Cię od razu, gdy uda mi się coś ustalić.
Pozdrawiam!

: śr 07 paź, 2009 21:35
autor: fijalkowski
Może kontakt z miejscowymi Organizacjami Polonijnymi coś pomoże:


Latyczow
Polskie Stowarzyszenie Kulturalno Oswiatowe w Latyczowie
ul. Bellawina 23/3, 31500 Latyczow
Tel.: +9-91-86


Zwiazek Polakow na Ukrainie O/Latyczow

: czw 08 paź, 2009 14:56
autor: robertoff
Serdecznie dziękuję za informację !!!

: ndz 20 gru, 2009 22:54
autor: rumun
hej u mnie w rodzinie jest informacja o małżeństwie na przełomie XIX i XX wieku gdzie Antonina z Wąsowiczów jest żoną Stefana Zubkowicza, a rzecz dzieje się w Grodnie więc również kresy:)

: pt 22 paź, 2010 17:59
autor: sanator75
Poszukuje informacji o rodzinie Ścieżyńskich, Odzieżyńskich, Góskich z Sambora. Władysław Ścieżyński, matematyk, biolog był dyrektorem seminarium nauczycielskiego w Samborze, pracując w nim wczesniej jako nauczyciel.

: sob 05 mar, 2011 16:54
autor: iniessa
A kojarzy ktoś może ktoś nazwisko Czerniejewski z Latyczowa? Bardzo ważne :)

: sob 05 mar, 2011 19:02
autor: grazzia
W tej miejscowości: 31 500 Летичів
nazwisko Wąsowicz występuje do dziś:
mieszka tam Piotr (Petro) Wąsowicz - syn Stefana (Stiepana)
jest szefem biura architektonicznego i członkiem rady gminy.
tel do gminy :+ 38 (03857) 2 05 20
Jest również kilka osób z takim nazwiskiem w pobliskich miastach :
Chmielnickim i Starokonstantynowie.

: pn 07 mar, 2011 22:51
autor: robertoff
grazzia pisze:W tej miejscowości: 31 500 Летичів
nazwisko Wąsowicz występuje do dziś:
mieszka tam Piotr (Petro) Wąsowicz - syn Stefana (Stiepana)
jest szefem biura architektonicznego i członkiem rady gminy.
tel do gminy :+ 38 (03857) 2 05 20
Jest również kilka osób z takim nazwiskiem w pobliskich miastach :
Chmielnickim i Starokonstantynowie.
Serdecznie dziękuję za informację i pozdrawiam :D

: ndz 19 cze, 2011 15:31
autor: marekdw
Witam Panswa a w szczegolnosci poszukuja,cego Pana robertoff.
Na wste,pie chcialbym zapytac czy slyszeli Panstwo o Rodzie Duninow?
Omnia ad Honorem jest zawolaniem naszego Stowarzyszenia Rodu .
Cze,sto Dunin-Wa,sowicze pisali sie, tylko Wa,sowicz-w mojej rodzinie tez!
Znalazlem Derslawa Dunin-Wa,sowicza ,ktory byl miecznikiem latyczowskim w roku 1691,Jego brat Michal byl chora,zym tez latyczowskim.
Czy natkne,li sie, Panstwo na genealogie, genetyczna,?
Mamy projekt w Family Tree DNA- Dunin Clan-zapraszam Wa,sowiczow po mieczu do odwiedzenia strony:
http://www.familytreedna.com/public/Dunin/default.aspx
A moze tez do przyla,czenia sie, do naszego projektu?
Moja najblizsza rodzina mieszkala w powiecie zytomirskim.
Pozdrawiam cieplo z dzdzystej Anglii.
Marek Andrzej Dunin-Wa,sowicz

rodzina Wę…sowicz

: sob 29 gru, 2012 21:25
autor: bachrobaczek
Moja babcia pochodziła z rodziny Wąsowiczów - wyszła za mąż za Michała Bartków - i tak jak u jednego z Was piszących - pochodziła z okolic Złoczowa - nazwa Zazule pojawiła się w opowieściach rodzinnych. Po wojnie jak część ludzi - została wywieziona z rodziną do Polski - osiadła w Bielsku-Białej. Z tego, co opowiada ojciec - część rodziny ze strony babci równiez tu osiadła i mieszka w okolicach Bielska - w Jaworzu. Natomiast siostra babci z rodziną osiadła w okolicach Żar (nazwisko Hułyk). Może to też część wspólnej rodziny? Nie posiadam niestety dokładniejszych informacji o rodzinie babci, ponieważ ona już niestety nie żyje, a praktycznie wszystkie pamiątki spłonęły w pożarze. Wiem tylko, że jej mama miała na imię Maria - panieńskie nazwisko Homotiuk, a ojciec miał na imię Karol, miała dwie siostry. Próbuję jakoś sklecić "drzewo genealogiczne" - również w programie MyHeritage (nazwisko Bartków) - więc gdybyście mieli jakies informacje na temat któregokolwiek z nazwisk - będę wdzięczna :)

: czw 10 sty, 2013 07:46
autor: bachrobaczek
Do użytkownika "Wasowicz" - dostałam Twoją wiadomość - niestety Ty masz wyłączoną opcję otrzymywania prywatnych wiadomości, więc nie mogę bezpośrednio odpowiedzieć: Wszystko możliwe, że jesteśmy spokrewnieni - mój pradziadek miał dwóch braci, którzy zamieszkali właśnie w Jaworzu - Macieja i Wojciecha. Jeśli możesz, to uruchom w ustawieniach Prywatne Wiadomości :) Łatwiej będzie się nam kontaktować

: czw 18 lip, 2013 16:46
autor: JakubKarol
Dzień dobry , gdybym trafił na tą stronę rok temu :/ żałuję , mianowicie już 2 rok jechałem z akcją mogiłę pradziada ocal od zapomnienia i moja grupa trafiła właśnie na ten cmentarz w Latyczowie , cmentarz wyglądał okropnie w sensie jak młody las zza drzewek wyłaniały się podolskie krzyże , niektóre pomniki zasłonięte przez krzaki , lecz wyczyściliśmy kawałek tego cmentarza i nie natknąłem się na to nazwisko , możliwe , że gdybym wiedział że ktoś szuka takiego nazwiska przyłożył bym się i poszukał . Jednak w tym roku również nie natrafiłem na mogiłę o takim nazwisku , wiele pomników jeszcze znajduje się w krzakach , robiliśmy co w naszej mocy jednak nic nasza praca nie daje ponieważ Ukraińcy nie sprzątają grobów :? i ten cmentarz jest ogromny jak widać na google maps a do tego podzielony jest na 2 części Katolicka i Prawosławną . Na prawosławnej części również znajdują się polskie groby jednak prawosławni o nie w miarę dbają . Najczęściej pojawiała się tam rodzina Baczyńskich , Przestrzelskich , Wiszniewskich i wiele innych których już nie pamiętam :/ możliwe że groby pana przodków są bez płyt i są to tylko podolskie krzyże bo takich grobów było dużo , bądź zostały zniszczone przez czas :/

Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

: sob 14 lis, 2015 15:33
autor: prawnuczka
Dzień Dobry Wszystkim,
Moja prababcia Karolina Wąsowicz z d. Wesołowska, żona, potem wdowa po Andrzeju Wąsowiczu związana jest z Sasowem/Sassowem pow Złoczów. Od tygodnia wiem, że związana jest także z miejscowością Zazule. Pewna moja krewna w 2014 przekazała powiatowemu muzeum plik rodzinnych dokumentów, skany wielu z nich mam otrzymać w połowie grudnia. W spisie tych dokumentów widzę m.i. nazwiska 1. Michała Wąsowicza, ojca wyż. wym. Jędrzeja, (chodzi o nieruchomość w Zazulach),
2. Michaliny Wąsowicz z Sassowa,
i wzmianki o 1. nieruchomości Za Horodyszcze,
2. przyznaniu Prababci -w 1932- emerytury/renty po zmarłym mężu Andrzeju Wąsowiczu.
Wiem jeszcze, że pradziadek Andrzej Wąsowicz miał siostrę, Annę Szkoruda z d. Wąsowicz.
Karolina Wąsowicz z D. Wesołowska pochowana jest w Brynicy, pow. Kluczbork, zaś Annę Szkoruda z d. Wąsowicz pochowano w Brzezinkach, pow. Kluczbork.

Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

: czw 19 lis, 2015 08:52
autor: prawnuczka
Dziś wiem, że pradziadek Andrzej Wąsowicz z Zazul 'umarł na wojnie', wojnie 1914-18 albo1991-20. Był synem Michała i wnukiem Antoniego. Miał rodzeństwo (nie tylko siostrę Annę).

Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

: śr 07 gru, 2016 12:30
autor: David Wasowicz
: Pozdrawiam Jestem w trakcie budowy drzewa rodzinnego Przez przypedek weszlem na strone rosja polske Tam jest Twoja informacja Moja rodzina tez jest zwiazana z Zazule Zloczow Dziadek Franciszek Wasowicz 1910/85 babcia Katarzyna Wasowicz Szukam pradziadkow prababcia Maria Wasowicz Czarniecka ale nie znam pradziadka imienia Mikolaj albo Wojciech ? Mieszkali w Zazulach Szukalem na internacie w archiwum Lwow ale nic Moze Ty masz jakies kontakty i rady Pozdrawiam Krzysztof Wasowicz (krys.w@hotmail.com)

Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

: wt 06 mar, 2018 19:33
autor: prawnuczka2
To ja, prawnuczka2 i prawnuczka w jednej osobie (tak siew porobiło).
W księgach metrykalnych znalazłam m.i. takich dwu Marcinów Wąsowiczów z Zazul. Któryś z nich wam pasuje?
1. Marcin Wąsowicz, ur. 9.11.1813, Gliński Las/Zazule, dom nr 9; jego rodzice: Piotr Wąsowicz i Helena z d. Stojanowska; chrzestna Helena Wąsowicz. Jego rodzeństwo, na które trafiłam: Franciszka (ur. 10-3-1824), Marianna ur. (3-4-1816). Ten Piotr Wąsowicz, ojciec Marcina nr 1, nazywany jest raz gajowym innym razem rolnikiem/chłopem.
Jeśli to ten Marcin , to mogę podać inf. o jego dziadku. (Inf. z księgi metr. nr 1520 i innych)
2. Marcin Wąsowicz, ur. 1-2-1808, Zazule; rodzice: Piotr Wąsowicz i Katarzyna Andreykówna (ten Piotr Wąsowicz mieszkał także pod nr 175 i chyba miał kolejną żonę). Rodzeństwo tego Marcina, na które trafiłam: Marianna (24-3-1812), Anna (ur.31-8-1814), Wojciech (ur. 24-3-1817), Józef (ur. 20-2-1818), Antoni (ur. 16-1-1820). Inf o urodzinach Marcina nr 1 z księgi metr. 1524).
Ślub Piotra Wąsowicz, l. 20 i Katrzyny Jendrzejowny, l. 24 miał miejsce 7-2-1802; świadkiem był Bartłomiej Wąsowicz (ta inf. z księgi metr. nr 1533).
Może gdzieś się pomyliłam.

Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

: wt 30 kwie, 2019 19:27
autor: prawnuczka2
Przyda się komuś?
Oto urodzone w latach 1871-1894 dzieci moich pra-pradziadów z Zazul nr 180, Michała Wąsowicza i Katarzyny:
Tatiana,
Anna nr 1,
Jan,
Andrzej,
Paraskiewia,
Eudokia,
Ksenia,
Anna nr 2.
Nazwisko bywa zapisane jako Wonsowicz. Dzieci zapewne było być więcej niż ośmioro, nadal ich szukam. Ojcu rodziny, Michałowi Wąsowicz księgi kośc. zwykle przypisują wyznanie rzym. kat., jego żonie Katarzynie zawsze greko kat. Nieco inf. więcej podaję w FamilySearch.org. Sądzę, że część 'moich' Wąsowiczów nie opuściła Zazul i okolicy po II Wojnie.

Pozdrawiam tych w Australii i wszystkich innych związanych z rodami Wąsowiczów/Wonsowiczów, także Wąsów/Wonsów,
:)

Szukam przodków Wąsowiczów z Latyczowa

: wt 29 paź, 2019 22:35
autor: sajgon
Dzień dobry
Moja babcia Maria Knapik (z domu Wąsowicz- rodzice Jan i Anna z domu Baran) została wysiedlona z Zazul i przyjechała do Bielska-Białej z małżeństwem, u których ukrywałą się podczas wojny (Szajdowie). Miała 8 rodzeństwa :
-Piotr - pochowany w Żaganiu,
-Michał- pochowany w Żaganiu
-Leon
Marian
-Staszek
-Szczepan
Aniela
Staszka- pochowana w okolicach Wrocławia?
Wiekszość osiedliłą się w okolicach Nieradowic koło Otmuchowa.