Nowości z Białorusi

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Nowoł›ci z Biał‚orusi

Post autor: guber » pn 26 lis, 2012 22:48

Witam
Przez ostatnie kilka miesięcy nie byłem w odwiedzinach u Batki, więc postanowiłem w końcu odwiedzić Białoruś i w weekend wybrałem się do Mińska. Tradycyjnie granicę przejeżdżam w Sławatyczach. I tu spotkała mnie pierwsza niespodzianka. Po wypełnieniu imigracyjnej karteczki i załatwieniu sprawy z pogranicznikiem podjeżdżam do celnika i proszę, żeby mi dał do wypełnienia druk "wriemiennego wwozu". Okazało się że teraz się już tak nie robi, tylko trzeba podejść do budynku - tam jest okienko firmy "Biełtamożserwis" i miła pani wypełnia to za Ciebie. Oczywiście nie za darmo. Kosztuje to 35000 rubli. Oczywiście nie miałem jeszcze zajców, więc musiałem wymienić 20 zł po niekorzystnym kursie w banku na granicy. Tak więc jak wjeżdżasz na Białoruś autkiem batka cię na wjeździe oskubie na dzień dobry na kilkanaście złotych :)

Druga sprawa to podrożały opłaty za mgistralę Brześć-Mińsk. Dawniej na bramce za Brześciem płaciło się 3 dolary i na drugiej w okolicach Stołpc 1 dolarka. Teraz każda kosztuje 4 dolary. Postanowiłem więc troszkę zaoszczędzić tym bardziej, że zostałem bezczelnie oskubany na granicy za wypełnienie papierka, który sam mogę wypełnić w minutę, objeżdżając pierwszą bramkę za Brześciem. Jest to bez najmniejszego problemu do zrobienia. Wystarczy w Brześciu skierować się na południe i jechać do miejscowości Żabinka. Z Żabinki jest wjazd na magistralę M1 zaraz za punktem poboru opłat. Nadrabia się jakieś 15 km ale za to masz w kieszenie 4 dolce i drugie 4 przy powrocie. Tu macie link z objazdem:
http://goo.gl/maps/qmBQ0
Kombinowałem jeszcze z objazdem drugiej bramki ale było już ciemno i nie za bardzo miałem ochotę błądzić. Tak czy tak objechanie bramki w Breściu jest bardzo łatwe więc polecam.
Paliwo nadal bajecznie tanie, więc jazda tam autkiem to czysta przyjemność.

Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma » śr 09 sty, 2013 15:12

To chyba tylko w Sławatyczach trzeba płacić za wypełnienie formularzu "wriemiennyi wwoz" na Bobrach nadal sam wypełniam, na dodatek po określonej liczbie przejazdów w danym czasie dostajesz druczek na okres około 3 miesięcy gdzie są dane Twojego autka. Ułatwia to dla obcokrajowców przejazd przez granicę gdyż celnicy po "oględzinach" auta proszą o ten papierek stawiają na nim pieczątkę i do widzenia. Nawet do budki nie zachodzą wszystko załatwiają od ręki.

stefek143
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: stefek143 » ndz 13 sty, 2013 12:31

Potwierdzam co pisał Guber,, przejście Brest - Terespol , trzeba placić tak jak Guber napisał. Objazd też sprawdzony. Także dzięki za info.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » śr 16 sty, 2013 13:38

13.01.2013 leciałem do Moskwy po M1.. prawy pas miejscami mocno powybijany (dziury).
Przy większej prędkości wyminąć nie zdarzysz, albo na śliskim będzie to bardzo niebezpieczne, wiec zalecam jazdę lewym.

Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma » pt 25 sty, 2013 22:25

Ktos sie orientuje jak ma sie sprawa z "dowieriennostiami" na BY? Ktoś pisze że znieśli inni mówią że nadal obowiazuje? Chcę jechać na BY samochodem cioci stąd takie pytanie.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pt 25 sty, 2013 22:41

znieśli już w 2008 czy 2009 roku. W Rosji też w końcu znieśli w listopadzie 2012.

Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma » śr 20 lut, 2013 20:31

BARTixR pisze:znieśli już w 2008 czy 2009 roku. W Rosji też w końcu znieśli w listopadzie 2012.
No i bądź tu mądry człowieku. Dzisiaj na granicy Celnik białoruski prosił mnie o okazanie "dowieriennosti" na auto, całe szczęście że miałem. Jak już wracałem do Polski spytałem się innego Celnika o co chodzi z tą"dowieriennost'ju". Powiedział że została zniesiona ale lepiej ją mieć ze sobą i pytanie WTF?! Muszę we czwartek jechać do Grodna po odbiór znajomych którzy wracaja z wymiany studenckiej z Moskwy, dlatego chcę wziąć duże auto które nie jest zarejestrowane na mnie. No i wychodzi na to że jadę na "chybił trafił" albo spyta albo nie ...

sławekk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sławekk » wt 26 lut, 2013 17:15

Witam.
Wybieram się w maju do Lidy. Mam wizę dwukrotną 30 dniową. Jadę swoim samochodem. Chciałbym pojechać do Wilna na jeden dzień ale swój samochód chcę zostawić u rodziny w Lidzie. Po zwiedzaniu Wilna wracam do rodziny biorę swój samochód i wracam do kraju. Czy tak można zrobić czy nie poniosę jakiś konsekwencji lub nie stworzę sobie tym sposobem komplikacji. Proszę o konkretną odpowiedź.
Druga kwestia to może ktoś opisałby jak po kolei załatwia się sprawy na granicy jak się ustawiać na pasach chodzi mi głównie o Kuźnice. Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie podpowiedzi

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 26 lut, 2013 17:28

sławekk pisze: Proszę o konkretną odpowiedź.
Nie.

Do pograniczników białoruskich wjeżdżasz na pas czerwony, musisz zadeklarować auto.
Celnicy Ci podpowiedzą gdzie iść.
Pamiętaj o zielonej karcie oraz ubezpieczeniu medycznym, w kuźnicy można je kupić na granicy, ale lepiej miej wcześniej.

sławekk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: sławekk » wt 26 lut, 2013 17:31

To znaczy, że nie mogę zrobić tak, że zostawiam auto wyjeżdżam i wracam po nie

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 26 lut, 2013 17:39

zadałeś pytanie i prosiłeś o konkretną odp. to odpowiedziałem :)
Czy tak można zrobić czy nie poniosę jakiś konsekwencji lub nie stworzę sobie tym sposobem komplikacji.
odpowiedź pełnym zdaniem brzmi, NIE stworzysz sobie komplikacji. NIE poniesiesz konsekwencji.

Tylko sam sienie wypaplaj wyjeżdżając , ze auto zostawiłeś w BY, nie pokazuj vremiennego vvozu itp. bo zaczniesz się plątać i faktycznie wzbudzisz podejrzenia i Cię bez auta nie wypuszczą do Wilna.

WILU
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: WILU » czw 28 mar, 2013 00:10

Czesc.
Wraz z kumplami z Krakowa wybieramy się na Białoruś na początku maja.
Jako, że zaden z nas tam jeszcze nie był, chłoniemy informacje z tego forum
jak gąbka :)
Mam jednak prosbę ; Czy ktos mogłby wysłac mi na maila, bądź wkleic tutaj,
WZÓR wszystkich druczków, które trzeba wypełnic na granicy?
Mielibysmy swego rodzaju 'ściągę', która moze okazać się niezbędna.
Bo język tylko jedna osoba zna, i to niezbyt dobrze.
I jeszcze pytanie :
- Jak wygląda przejscie między Białorusią a Rosją?
Bo słuszałem, ze tam jest takie małe 'Szengen'. Ale lepiej zapytac..

Dracid
Rzeczywisty Radca Stanu
Rzeczywisty Radca Stanu

Post autor: Dracid » czw 28 mar, 2013 07:25

Deklaracja celna (jeśli nie wwozisz nic, co wymaga deklarowania, nie musisz wypełniać. Chyba że chcesz zgłosić, na przykład, sprzęt fotograficzny albo inne Twoje cenne materialnie dobra):

http://www.customs.gov.by/dfiles/000743 ... jazyke.pdf

Karta imigracyjna: dwa takie same blankiety, które musisz wypełnić jak we wzorze. Jeden zabiorą przy wjeździe, drugi przy wyjeździe.

http://www.russianvisa.org/www/russianv ... sample.gif

Przejazd przez granicę RUS-BY bez kontroli.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 28 mar, 2013 16:44

WILU pisze:- Jak wygląda przejscie między Białorusią a Rosją?
Bo słuszałem, ze tam jest takie małe 'Szengen'. Ale lepiej zapytac..
Schengen w tym sensie, że nie ma kontroli w pociągach, na drogach punkty kontrolne są, ale np. autobusów rejsowych raczej nie kontrolują.
Ale to nie znaczy, że mając tylko wizę białoruską można wjechać do Rosji (i vice versa), pod tym względem granica RUS/BY (i zasady jej przekraczania) róźni się od tych wewnątrzschengeńskich

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 28 mar, 2013 17:01

jest unia celna BY-RUS-KZ, ale w sensie obrotu towarów i przekraczani granic przeza obywateli tych krajów, dla pozostałych obywateli przebywanie w danym kraju związane jest z wypełnienie obowiązków wizowych i migracyjnych.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 29 mar, 2013 06:53

BARTixR pisze:jest unia celna BY-RUS-KZ, ale w sensie obrotu towarów i przekraczani granic przeza obywateli tych krajów
Nawet pod tym względem trudno porównać do do Schengen. Na granicy RUS-KZ jest normalna kontrola paszportowa i celna (także dla obywateli tych krajów i Białorusi). Również karta migracyjna w Kazachstanie jest inna od tej, obowiązującej w Rosji i Białorusi. Ułatwienia dotyczą zasad przebywania obywateli Białorusi i Kazachstanu na terenie Rosji (i odwrotnie), łatwiej im też podjąć tam legalną pracę niż choćby Ukraińcom czy Mołdawianom.Brak kontroli na granicy RUS-BY wynika natomiast raczej z wcześniejszych umów między tymi krajami, zawartych jeszcze w latach 90.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pt 29 mar, 2013 07:44

zgadza się, unia celna, jak sama nazwa podpowiada dotyczy cła , a więc gospodarki i obrotu towarami a nie ludności.
Tak jak pisałeś, przemieszczanie się obywateli regulują odrębne przepisy i zajmują się tym "pograniczniki" (zielony mundury) a nie celnicy (ciemnoniebieskie/czarne).

WILU
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: WILU » ndz 31 mar, 2013 23:03

Dracid - dzięki za linki.
Pisząc o 'małym szengen' miałem na mysli brak kontroli na granicy, o której tylko słyszałem. Stąd tez pytanie czy wypełniając papierki na wjezdzie na Białorus, cos jeszcze bedzie na nas czekało pozniej czy juz nie?
Oczywiscie wiza na Rosję obowiązkowo w kieszeni, nie zaryzykujemy deportacji.
A ze mamy zamiar wybrac się motocyklami - moze ktoś wie czego się tam spodziewać jako motocyklista? Trzeba na cos bardziej uważać?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 01 kwie, 2013 08:22

na granicy BY/Rus deklaracja na pojazd.. n granicy BY/RUS już nic. Tylko stosowanie się do znaków w tym STOP.
Na co uważać, w zasadzie na to samo na co w Polsce.
Jedynie może w Rosji kierowcy są mniej przyzwyczajeni do motocyklów, więc bierzcie poprawkę na to , że może ktoś was nie widzieć. Ustępować tym co są szybcy wściekli a zwłaszcza tym, co migają długimi światłami pędząc jak do pożaru.
Nie wdawać się w konflikty na drodze (mają i kije baseballowe i broń ;) )

A co jeszcze wypada znać to: http://www.gazu.ru/pdd/ żeby was policja nie wypompowała z nadmiaru gotówki.

WILU
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: WILU » czw 13 lut, 2014 17:56

Witajcie.
Odzywam się ponownie w tym temacie, jako że dostałem dziś 'walentynkę' z Białorusi :P
Wycieczka oczywiscie była bardzo udana, wszystko poszło gładko, ludzie przemili, do kraju wróciliśmy w maju 2013. Ale całość jak widać się nie zakończyła.
Dostałem dziś pismo z Białorusi, że nie mają odnotowane aby mój motocykl opuscił teren ich państwa, w związku z czym oskarżają mnie o sprzedaż i chcą podatek ( cos około 24000000 Rubli :P ). Tzn. domyślam się że oto chodzi, jako że kiepsko czytam cyrylicę, a takie przypadki już były ( jak chociazby słynnej pani której celnicy zakosili Jeep'a).

Wyjazd z terytorium wspólnoty nastąpił w PortKaukaz, na promowej przeprawie z Ukrainą.
Jak się domyślam, ich papierowe 'systemy' nie współpracują ze sobą, co skutkuje takimi liścikami. O ile nie czuję wielkiego przerażenia, będąc po tej stronie granicy, to jednak chciałbym sprawę wyjaśnić i kiedyś jeszcze tam pojechać.
I tu pytanie to Was :
- Jakie są szanse na wyjaśnienie tego bez armii prawników?
- Od czego zacząć?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Re: Nowości z Białorusi

Post autor: nrb » czw 02 paź, 2014 14:19

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 02 paź, 2014 20:27

Szkoda, że nie na 5 lat (kodeks wizowy Schengen daje taką możliwość), ale dobre i to, może choć trochę rozładuje te kolejki

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » ndz 26 paź, 2014 09:14

http://fakty.interia.pl/swiat/news-bial ... Id,1540608
http://wyborcza.pl/1,91446,16861495,Bia ... ntrow.html

No nareszcie cokolwiek się rusza w temacie, ciekawe skąd taka zmiana.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 28 paź, 2014 09:14

Mam nadzieję, ze te centra powstaną nie tylko w miastach "konsularnych" (Mińsk, Brześć, Grodno), ale i w innych, zwłaszcza tych większych, jak Baranowicze,
lida czy Pińsk., wtedy rzeczywiście rozładuje to kolejki i uprości spawę

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » wt 28 paź, 2014 09:42

Nie zapominajmy jednak jakie patologie rodzi funkcjonowanie tego rodzaju centrów, nie mówię tu bymajmniej o dodatkowych kosztach związanych z pośrednictwem w/w podmiotów przy staraniach wizowych.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 28 paź, 2014 20:47

To fakt, lecz konsulaty również nie były wolne od patologii (wystarczy przypomnieć problemy z zarejestrowaniem się w elektronicznym systemie), a jeśli sieć centrów będzie gęstsza (jak to jest w Rosji czy zachodniej Ukrainie), to mimo wszytsko ułatwi to nieco życie tym, którzy nie mieszkają w Mińsku, Grodnie, Brześciu czy Witebsku (tam wnioski o polską wizę rozpatrywał kosulat łotewski)
Zresztą z doświadczenia rosyjskiego czy ukraińskieg wiem, że kolejki do centrów wizowych są jednak duzo krótsze niż bezpośrednio do konsulatów

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Nowości z Białorusi

Post autor: nrb » czw 05 mar, 2015 12:44

Ostatnimi czasy pojawiają się jakieś sprzeczne informacje w sprawie wiz :)

http://www.rp.pl/artykul/39,1183167-Min ... kseli.html

a z drugiej strony:

http://wyborcza.pl/1,75477,17513258,Bia ... niaja.html

Chyba, że chodzi bardziej o wizy do nas niż do nich:

http://www.biztok.pl/gospodarka/unia-zn ... now_a20458

Już nie mogę się doczekać ułatwień w którąkolwiek stronę :) Swoją drogą ta wspólna wiza białorusko-rosyjska zlikwidowałaby chyba konieczność posiadania białoruskich tranzytówek.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Nowości z Białorusi

Post autor: pietia » czw 05 mar, 2015 20:56

Tam mowa jest o wzajemnym tolerowaniu wiz, można z tego zrozumieć, że mając w paszporcie wizę białoruską, można będzie legalnie wjechać na terytorium RF i vice versa. Czyli konieczność posiadania tranzytowek chyba by w takim wariancie odpadła, pytanie tylko czy i kiedy wejdzie to w życie.
A owa "liberalizacja" wizowa na linii UE-Białoruś polegać pewnie będzie na obniżeniu ceny wiz Schengen dla Białorusinów do 35 euro, tyle ile od dawna już wynosi ona dla Ukraińców, Rosjan czy Gruzinów. Raczej nic poza tym

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Nowości z Białorusi

Post autor: nrb » czw 12 mar, 2015 07:34

http://wyborcza.pl/1,75478,17551543,Na_ ... skiej.html

Niby nic takiego, ale zmiana jak najbardziej na plus :)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Nowoł›ci z Biał‚orusi

Post autor: BARTixR » pn 16 mar, 2015 11:15

guber pisze:zostałem bezczelnie oskubany na granicy za wypełnienie papierka, który sam mogę wypełnić w minutę.
zgadza się i nikt Ci nie może odmówić przyjęcia własnoręcznie wypisanej deklaracji na znanym ci druku.. możesz sam to zrobić abyś miał wszystkie ksera ze sobą bo za nie też słono zapłacisz w tej miłej pani w okienku.

ODPOWIEDZ