Import samochodu z Białorusi

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
filozof97
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: filozof97 » wt 22 wrz, 2015 20:34

Dzień dobry!

Mam pewne pytanie, a sieć nie dała mi jakiejkolwiek odpowiedzi. Otóż, chciałbym sprowadzić samochód z Białorusi- chodzi mi tu konkretnie o WAZa 2101 "Żiguli". Powodów mam kilka, m.in. znacznie niższe ceny tych aut na Białorusi (u nas ładny egzemplarz kosztuje ok. 12 000 zł, na Białorusi- 800 $), dostępność (na Białorusi jest ich sporo, u nas występują nielicznie, przeważnie w postaci importów ze Słowacji i Węgier) oraz odległość- mieszkam w Białymstoku, więc wyjazd za wschodnią granicę jest dla mnie szybszy niż do Wrocławia. No i stan. U nas po prostu nie występują takie egzemplarze, które widać na białoruskich portalach ogłoszeniowych.

Ale nachodzą mnie pytania. Czy zakup samochodu na Białorusi jest jakimś problemem dla obcokrajowca spoza Unii Celnej? Jeśli nie, powiedzmy, że samochód już kupiłem- czy mogę wrócić nim na kołach do Polski, czy też powinienem zaopatrzyć się w lawetę? Jeśli laweta- to czy z naszą kategorią B mogę holować na Białorusi (u nas- mogę)? No i ostatnie- czemu nikt w to się nie bawi? Ściąga się sporo samochodów z Ukrainy, z Białorusi- praktycznie nic.

Pozdrawiam

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » sob 27 lut, 2016 22:43

Otoz to. Czemu nikt nie przywozi starych aut ze wschodu?
Zadawales sobie pytanie czy wigole urzad komunikacyjny zechce je zarejestrowac?
Jakie minimalne normy ekoligiczne musi obecnie spelniac importowane auto.

Chyba ze na czesci to importowac, na rozbiorke.
Czesto sprzedajac takue kompletne auto po kawalku zarobisz 2x tyle, lecz to proces na kilka dobrych lat.np. 2102, Nowej blacharki do nich juz nie ma w sprzedazy nawet w rosji.

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 29 lut, 2016 21:50

Samochodów ze Wschodu nie wwozi się do Polski najczęściej z tego powodu, ze jest po prostu nieopłacalne. Większość aut na Wschodzie ma większą wartość niż w PL, nie mówię tu o autach z wartością historyczną/kolekcjonerską. Ponadto auta, które pojeździły po tamtejszych drogach są najczęściej, delikatnie mówiąc w nie najlepszym stanie technicznym. Dodatkowo dochodzą opłaty wwozowe co czyni z reguły ten proceder nieopłacalny.

Polskie procedury są takie jakbyś sprowadzał auta spoza UE i krajów stowarzyszonych wiec informacji znajdziesz w sieci mnóstwo, normy ekologiczne raczej nie mają zastosowania, zresztą tak jak w przypadku rzęchów sprowadzanych zza Odry. Może ktoś się wypowie jak wygląda sprawa po stronie białoruskiej bo to w sumie najciekawsze zagadnienie. Zresztą patrząc na datę posta to może sam autor ma już doświadczenia w sprowadzaniu auta z Białorusi...

Simon
Radca Stanu
Radca Stanu
Kontakt:

Post autor: Simon » wt 01 mar, 2016 00:08

ja bym tego nie importowal. Moim zdaniem to naprawde bez sensu... zreszta przedpiscy sie chyba wypowiedzieli, dlaczego.

filozof97
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: filozof97 » pt 15 kwie, 2016 01:39

Jak wspomniałem, chodzi mi o WAZ 2101 "Żiguli", więc pojazd ewidentnie zabytkowy, rejestrowany na "żółte blachy", ze wszelkimi tego przywilejami i wymaganiami. Jednym z przywilejów jest m.in. płacenie zaledwie 8% wartości auta przy imporcie (w miejsce cła, akcyzy i VATu). Samochód zabytkowy nie musi spełniać norm emisji spalin etc.
Po stronie polskiej procedura przypomina raczej sprowadzenie samochodu zza wielkiej wody, niż z EU. To już robiłem i to nie jest problem. Tak samo jakoś sprowadzane są samochody z Ukrainy- w ciągu ostatnich kilku lat zaimportowano sporo Wołg i Pobied, które tam są znacznie tańsze niż u nas. Białoruś jest pod względem dostępności nawet lepsza, bo jak wskazują portale ogłoszeniowe, samochody są tam po prostu w lepszym stanie niż na Ukrainie, jest ich więcej i są często tańsze. Sens ekonomiczny jest, po stronie polskiej problemów nie ma żadnych, samochód można sprowadzić zewsząd, i jeśli tylko będzie sprowadzany jako pojazd zabytkowy to nie musi spełniać jakichkolwiek norm. Tzn. musi spełniać normy obowiązujące w chwili jego produkcji.
Interesują więc mnie tylko procedury po stronie białoruskiej.

politolog16
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: politolog16 » śr 18 wrz, 2019 23:47

Czy komuś udało się zgłębić temat?

Bo mi też wychodzi, że to się opłaca dla radzieckich, starych aut. Zresztą w Polsce jest mały wybór jak się jest wybrednym :) temat mam rozpoznany, poza właśnie kosztami po stronie białoruskiej...

Tambala
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Tambala » sob 21 wrz, 2019 14:11

Ja kupiłem auto w Rosji, zarejestrowałem na siebie, jeździłem 5 lat i przywiozłem do PL jako mienie przesiedleniowe - bez cła.

W Rosji auto może na siebie zarejestrować bez problemów każdy obcokrajowiec, tyle że jest to rejestracja czasowa, do końca okresu zameldowania. Czyli można kupić auto nawet na wizie turystycznej, zarejestrować i wywieźć w tym czasie na kołach. Jak rejestracja się skończy, można wywieźć na lawecie.

ODPOWIEDZ