Wiza - niekończąca się opowieść

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 11 wrz, 2012 20:51

rób tranzytową i tyle, dadzą na pewno.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » wt 11 wrz, 2012 20:57

Dzięki za rady. Jeszcze raz przepraszam za te wszystkie pytania, na które odpowiedzi można znaleźć, no ale ten telefon mnie do szału doprowadza bardziej niż Was. Jutro dzwonię do pośrednika.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 11 wrz, 2012 21:14

Dracid pisze:Dzięki za rady. Jeszcze raz przepraszam za te wszystkie pytania, na które odpowiedzi można znaleźć, no ale ten telefon mnie do szału doprowadza bardziej niż Was. Jutro dzwonię do pośrednika.
a czegoż ty się tego nieskutecznego pośrednika przywiązałeś ?
pójdź sam lepiej :)

albo zmień pośrednika, bo to że nie zrobił turystycznej potwierdza jego nieprofesjonalne działania.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » wt 11 wrz, 2012 21:21

Bo jak na razie on ma mój paszport. :)

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 11 wrz, 2012 21:30

Dracid pisze:Bo jak na razie on ma mój paszport. :)
napisz, kto jest tym pośrednikiem to będziemy mieli dla przyszłych pokoleń.

a zrobienie tranzytowej to naprawdę nie kłopot mając wizę rosyjską.
na jej podstawię dadzą ci jedno lub 2-krotną tranzytową.
tak jak pisałem wyjeżdżając z rosji w strone domu nie masz kontroli paszportowej RUS-BY wiec nikt nie wie ile czasu przebywałeś na Białorusi ;), ale pamiętaj że masz w wizie 48h.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik » wt 11 wrz, 2012 22:39

Dracid, twój przykład tylko mnie przekonuje do tego, że nie łatwo jest zwiedzać Białoruś, jeśli nie masz tam żadnej zaufanej osoby. A potem jeszcze w białoruskich mediach ciągną się dyskusje, dlaczego jest tak mało turystów na Białorusi.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 12 wrz, 2012 08:20

Vitalik pisze:Dracid, twój przykład tylko mnie przekonuje do tego, że nie łatwo jest zwiedzać Białoruś, jeśli nie masz tam żadnej zaufanej osoby. A potem jeszcze w białoruskich mediach ciągną się dyskusje, dlaczego jest tak mało turystów na Białorusi.
To prawda. Odwrotnie niż w przypadku Rosji, gdzie załatwienie wizy turystycznej (nawet 2-krotnej) nie wiąże się z jakimiś specjalnymi kłopotami (poza tym, że trzeba zapłacić za voucher i ewentualną prowizję pośrednika), za to w przypadku wizy prywatnej konieczne jest oryginalne zaproszenie, którego wyrobienie trochę z reguły trwa.Dlatego do Rosji sporo ludzi nawet w odwiedziny jedzie na wizie turystycznej.Tymczasem w przypadku indywidualnych wyjazdów turystycznych na Białoruś nawet pośrednicy doradzają staranie się o wizę prywatną (gościnną), bo to mimo wszytko dużo prostsze. Białoruś chyba bardziej nastawia się na zorganizowane grupy turystyczne, chyba nawet taka wiza grupowa kosztuje wtedy mniej.
Dobrze, że przynajmniej z tranzytówkami nie robią problemów, też w odróżnieniu od Rosjan, którzy żądają podawania dokładnej trasy przejazdu, okazania biletów w obie strony itp..

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » śr 12 wrz, 2012 09:30

No, w pracy jestem i internet normalny mam.

"Cieszę się", jako "ten, co nie dostał wizy", że przecieram nieznane szlaki, hehe. Przez znajomych znalazłem koleżankę studiują slawistykę (tak to się pisze?) i mającą kontakt ze wschodnimi nacjami. Może stąd uda się coś załatwić, choć czasu mało.

Napisałem też do hostelu w Mińsku. Oni organizują "visa support" przez agencję turystyczną, tylko to znowu jest voucher, a nie prywatne zaproszenie, więc skutek zapewne będzie ten sam.

Ciekawe było też pytanie pani z innego biura, do którego wczoraj dzwoniłem, o to, gdzie pracuję. A ja to zwykły pracownik biurowy, żaden "żurnalist" więc już naprawdę nie wiem, czym podpadłem.

Cóż, w najgorszym przypadku pojadę z Petersburga do Kaliningradu pociągiem do Wilna (tranzytem przez Łotwę) z przesiadką tam w autobus do Królewca...

Będę próbował, jak nie teraz, to kiedy indziej. Wydałem 143 PLN na multimedialny kurs rosyjskiego i nie chcę, by się to zmarnowało.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » pn 24 wrz, 2012 13:44

No i stał się cud.

Dostałem wizę turystyczną na Białoruś. Pośrednik uczynił niemożliwe pewnym i w parę godzin od ponownego złożenia wniosku z dodatkowymi dokumentami otrzymałem upragniony dokument. Mam już zatem komplet, teraz pozostaje oczekiwać paszportu i trzeba jechać...

Dzięki wszystkim za rady. Po powrocie opiszę wrażenia.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 24 wrz, 2012 14:07

udanego i przyjemnego wyjazdu!

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » pn 24 wrz, 2012 20:14

Dracid pisze: Pośrednik uczynił niemożliwe pewnym .
A ile za to skasował, że tak się spytam?

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » wt 25 wrz, 2012 06:48

Dodatkowo nic mnie to nie kosztowało z wyjątkiem dopłaty za tryb ekspresowy, ale to już była moja decyzja, żeby móc jak najszybciej odwołać rezerwacje i zwrócić bilety.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 25 wrz, 2012 07:55

A cała usługa (tj. załatwienie tej wizy turystycznej, wraz z pośrednictwem, voucherem, ubezpieczeniem itp.) ile Cię kosztowała? I co to za dodatkowe dokumenty musiałeś ponownie złożyć?

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » wt 25 wrz, 2012 09:37

Oryginalne potwierdzenie rezerwacji hotelu było wymagane. Łącznie wiza białoruska kosztowała mnie 350 PLN + 105 PLN za tryb ekspresowy, przy czym to ostatnie - jak już pisałem - na własne życzenie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 26 wrz, 2012 18:54

W sumie jeszcze nie tak tragicznie, cena zbliżona do rosyjskiej wizy turystycznej, załatwianej przez pośrednika. Choć z drugiej strony-sama wiza RB jest tańsza niż wiza FR

m0ke
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: m0ke » pt 29 mar, 2013 22:16

Witam. Czy coś się zmieniło z wizami turystycznymi ? Z tego co widzę, firmy pośredniczące już nie oferuja takich.

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » sob 30 mar, 2013 13:31

WITAM

Wizy Turystyczne są nadal. Zmieniły się nieco pewne sprawy wymagań i podejście konsulatów RB.
Przynajmniej my jako Firma takie wizy wykonujemy (Często nie jest to proste!)

Bardzo często sytuacja wiz odnosi się do linii: Mińsk - Warszawa.
A cierpią turyści na tym. Powiem, że czasami Polska jest tu niestety trochę prowodyrem utrudnień na co odpowiada czy to Białoruś, czy Rosja czy nawet Kazachstan :-/
(mamy za swoje ;-)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 30 mar, 2013 15:32

ARTURINGA pisze:A cierpią turyści na tym. Powiem, że czasami Polska jest tu niestety trochę prowodyrem utrudnień na co odpowiada czy to Białoruś, czy Rosja czy nawet Kazachstan :-/
(mamy za swoje
To prawda, niestety. Kiedy przeglądam rosyjskojęzyczne fora turystyczne, i czytam, jaką gehennę muszą przejść Rosjanie, Białorusini czu Ukraińcy, starający się o polską wizę (od wiecznych problemów z elektroniczną rejestracją, przez uporczywe wymaganie potwierdzenia. pełnej opłaty hotelu, w sytuacji gdy większość krajów Schengen wymaga tylko rezerwacji, po upierdliwość urzędników, przyczepiających się do braku jakiegoś trzeciorzędnego stempelka czy podpisu), to stwierdzam, ze nasze ubieganie się o wizę rosyjską czy nawet bałoruską to "pan Pikuś"
ARTURINGA pisze:Wizy Turystyczne są nadal. Zmieniły się nieco pewne sprawy wymagań
A mógłbyś podzielić się informacją, jakie konkretnie teraz są wymagania do otrzymania białoruskiej turystycznej?

Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA » sob 30 mar, 2013 15:52

To prawda, niestety. Kiedy przeglądam rosyjskojęzyczne fora turystyczne, i czytam, jaką gehennę muszą przejść Rosjanie, Białorusini czu Ukraińcy, starający się o polską wizę (od wiecznych problemów z elektroniczną rejestracją, przez uporczywe wymaganie potwierdzenia. pełnej opłaty hotelu, w sytuacji gdy większość krajów Schengen wymaga tylko rezerwacji, po upierdliwość urzędników, przyczepiających się do braku jakiegoś trzeciorzędnego stempelka czy podpisu
My to właśnie dobrze wiemy ;-) i niestety jest to przykra prawda. Niezbyt dobrze to wpływa na stosunki z innymi krajami a polską.
"Chcemy być tu bardziej święty niż sam papież" ;-) jako najbardziej wymagający kraj kodeksu Wizowego UE.

W sprawie białoruskich wiz Turystycznych,
Tu z tego co wiem chodzi bardzie o sprawy związane z zaproszeniami białoruskimi i kontrolą tamtejszych firm wystawiające takie zaproszenia. Pewnych spraw nie chce też pisać publicznie. np. zachowania polaków na Białorusi i problemów z tym też tematem.

Obłomow
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Obłomow » ndz 07 kwie, 2013 11:18

Witam,
Zastanawiam się nad wakacyjnym wyjazdem na Białoruś. Cel czysto turystyczny. Niestety po przeglądnięciu kilku informacji o wizach obawiam się, że nic z tego nie wyjdzie:
1. Czy można dostać wizę turystyczną, skoro nie znam nikogo na Białorusi i nie mam możliwości uzyskania zaproszenia? W przypadku Rosji nie miałem z tym problemu, bo biuro pośrednictwa załatwiło mi voucher i wszystkie formalności w ambasadzie.
2. Czy możecie polecić jakieś biuro (najlepiej z Krakowa), które jest w stanie załatwić wizę?

Pozdrawiam

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid » ndz 07 kwie, 2013 11:56

Tak samo to działa w przypadku Białorusi. Idziesz do biura turystycznego i oni załatwiają voucher. Oferty wyjdą same z google'a.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pn 08 kwie, 2013 17:28

Załatwienie turystyczniej wizy białoruskiej jjest nieco trudniejsze niż analogicznej wizy do Rosji. Oprócz wouchera potrzebny jest jeszcze nr rezerwacji hotelowej (opłaconej) oraz program pobytu. Dlatego nieraz same firmy turystyczne zalecają indywidualnym turystom staranie się o wizę prywatną (gościnną).Nie oznacza to jednak, że uzyskanie wizy turystycznej jest nie do zrobienia, po prostu koszt będzie nieco wyższy.

jaroszka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: jaroszka » pn 10 cze, 2013 18:53

Słuchajcie mam taki problem. Wybieram się na wycieczkę rowerową na Białoruś tego lata. http://mtb.radom.pl/index.php?page=90 takie coś mi się marzy jak te chłopaki zrobili. Jaką wizę mam ogarniać? Turystyczna z czego tu czytam to trzeba jakiś voucher, nie wiadomo co. Gościnna to podobno paszport osoby zapraszającej. No i właśnie może ta gościnna? Ksero paszportu kolegi z Mińska mogę załatwić, tylko najważniejsze pytanie czy nie będą się czepiali że jedziemy do tego Mińska po wiochach rowerami kilka dni? Doradźcie coś. Może ktoś miał podobną sytuację i wie.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb » pn 10 cze, 2013 19:30

Ja na 2 tygodnie i bez ksera wizę prywatną dostałem, wystarczyło podać dane osoby zapraszającej :wink: Zależy jak długo masz zamiar przebywać, ale pamiętaj też o zarejestrowaniu się. O ile się nic nie zmieniło to bez rejestracji w wydziale cudzoziemców można przebywać do 5 dni roboczych (jak się mylę niech ktoś poprawi, bo mi jakoś już z głowy wyleciało, a byłem całkiem niedawno :roll: ) Co do rowerów niestety nie pomogę.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 14 cze, 2013 16:37

Jeśli ten kolega z Mińska nie ma nic przeciwka, i nawet może wysłać ksero paszportu, to starajcie się o wizę prywatną, to jednak dużo prostsze i tańsze niż turystyczna. Nie sądzę, żeby po wiochach was się czepiali, a gdyby nawet, to wytłumaczcie, że po prostu korzystając z odwiedzin u kolegi robice wycieczki po Białorusi. Co do registracji, to najlepiej, żeby ten kolega was zameldował, o ile oczywiście będziecie na Białorusi dłużej niż 5 dni roboczych

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI » sob 15 cze, 2013 10:58

Ksero paszportu zawsze warto mieć,podróżować też można spokojnie.Co do rejestracji to najlepiej idźcie razem na milicję się zarejestrować.

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: pekar1 » wt 18 cze, 2013 07:28

Może się mylę ,ale od jakiegoś czasu meldunek można zrobić tylko w Urzędzie Imigracyjnym.

normango85
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: normango85 » wt 09 lip, 2013 21:01

Witam
W przyszły weekend mam w planach wybrać się z kolegą (Białorusin) do BY. Będzie to tygodniowy pobyt, wiec potrzebna będzie mi wiza prywatna (pobytowa). Na terytorium RB będziemy wspólnie wjeżdżać moim samochodem. Mieszkam obecnie w Holandii, gdzie mam zameldowanie. Naturalnie posiadam polskie obywatelstwo i paszport. Parę kwestii związanych uzyskaniem przeze mnie wizy jest dla mnie nieznanych.

1) Gdzie powinienem udać się po wizę ? Konsulat w Holandii czy w Polsce ?

2) Posiadam kserokopię paszportu kolegi, oraz jego dane teleadresowe, gdzie będziemy przebywać . Czy to wystarczy aby uzyskać wizę ?

3) Ubezpieczenie. Na stronie białoruskiego konsulatu w Hadze jest informacja, że okazanie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie nie jest obowiązkowe przy składaniu wniosku o wizę. Powinien być on dopiero przedstawiony przy wjezdzie na terytorium RB.
Czy jest zatem możliwe, że w w warszawskim konsulacie okazanie ubezpieczeniea jest wymagane, a w Hadze nie ?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » wt 09 lip, 2013 21:15

1. gdzie chcesz, skoro masz zameldowanie w NL to mozesz tam.
2. tak
3. kup ubezp. i dołącz kopię - toć i tam bedzie potrzebne a kosztuje ok. 5 euro na tydzień. Może w NL nie wymahają, w polsce to jest stadardowy wymóg. Na grnicy sprawdzaj zazwyczaj, pada pyt. o "strahovku". JEst punkt w Terespolu gdzie sprzedają (W Sławatyczach nie ma). Na kuźnicy jest. Bobry nie pamiętam.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 09 lip, 2013 22:01

normango85 pisze:1) Gdzie powinienem udać się po wizę ? Konsulat w Holandii czy w Polsce ?
Jak wyżej napisał BartixR, możesz i tam i tu. Pamiętaj jednak, że dla obywateli polskich wiza białoruska kosztuje 25 EUR, a dla Holendrów chyba 60 EUR; w przypadku składania dokumentów w konsulacie w NL zadbaj o to, by nie zaśpiewali ci "holenderskiej" ceny

ODPOWIEDZ