Wiza - niekończąca się opowieść

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
zbigniew92
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: zbigniew92 »

A nie wymagali żadnych kopii paszportu itp.? Bo ja nie będę miał możliwości rozmowy z konsulem bo załatwiam przez biuro u mnie w mieście.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

zbigniew92 pisze:A nie wymagali żadnych kopii paszportu itp.? Bo ja nie będę miał możliwości rozmowy z konsulem bo załatwiam przez biuro u mnie w mieście.
Ponieważ to była pierwsza wiza tej osoby, to wolałem nie ryzykować, i załączyliśmy ksero. Jeśli ktoś ma osobę zaufaną na Białorusi, która w dodatku umie obsługiwać skaner, to nie jest to problemem. Natomiast bez ksera też nie ma problemów, chyba, że ktoś oszukuje w sprawie osoby zapraszającej.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Co do powyższej dyskusji o kawiorze, to dziś dowiedziałem się ze źródła, choć nie oficjalnego, ale zaufanego, że kawioru lepiej nie wwozić do UE, przynajmniej w ilościach powyżej jednego słoiczka. Dowiedziałem się także, że podobnie jest też z miodem.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR »

Vitalik pisze:nie oficjalnego, ale zaufanego, że kawioru lepiej nie wwozić do UE,
Jednakże, bardzo przekorny jesteś Vitalik. Nie zaryzykujesz już nigdy wwożenia kawioru ?

Zaufane źródło ... :mrgreen:

Na tym forum praktycznie wszystkie informacje są zaufane i mogę to potwierdzić.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

BARTixR pisze:
Vitalik pisze:nie oficjalnego, ale zaufanego, że kawioru lepiej nie wwozić do UE,
Jednakże, bardzo przekorny jesteś Vitalik. Nie zaryzykujesz już nigdy wwożenia kawioru ?

Zaufane źródło ... :mrgreen:

Na tym forum praktycznie wszystkie informacje są zaufane i mogę to potwierdzić.
Kawior to częściej na Litwie kupuję.

A co do forum i zaufania, to wpierw zadzwoniłem do ojca zapytać o kawior, bo on ostatnio też często jeździ na wschód. I on mi mówi, że dokładnie to nie wie, ale czytał kiedyś na jakimś forum, że coś tam :D . A więc informacja zaczyna krążyć w zamkniętym obiegu.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Nie trzeba szerzyć plotek. Kawioru można przewozić 250 gram bodajże - do sprawdzenia na stronach ministerstwa finansów i służby celnej, które pod mf podlega.

Wchodzisz na strony urzędu celnego i wszystko napisane jest.
http://www.mf.gov.pl/?const=2

Mamy 21 wiek i poczta pantoflowa już nie jest skuteczna.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Ale na stronie Służby Celnej, do której link podajesz, jest wyraźnie kawior z ryb jesiotrokształtnych.

Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

BARTixR pisze:
Mamy 21 wiek i poczta pantoflowa już nie jest skuteczna.
nie dotyczy strone MSZ i przejscia granicznego Medyka - Szegini :P

Pozi
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Pozi »

Pytanko odnośnie wniosku wizowego, cóż takiego należy wpisać w ubezpieczeniu medycznym? Czy może być to ubezpieczenie z pracy i czy nr tegoż ubezp. Jest konieczne we wniosku? Acha czy zdjęcie muszę wygrywać przez Netia czy wystarczy jak naklejki na wydrukowany wniosek?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Pozi, wejdź na stronę ambasady, i wszystkie pytania znikną, widać, że nie czytałeś wymagań odnośnie wniosku wizowego skoro takie pytania się pojawiają.

Pozi
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Wniosek złożony. Jak ktoś ma jakieś pytania zapraszam. ciekawi nie tylko fakt, ze wczesniej wplaca się, w sumie niemałą kwotę, nie mając gwarancji otrzymania wizy :) Cóż zobaczymy...

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Pozi pisze:Wniosek złożony. Jak ktoś ma jakieś pytania zapraszam. ciekawi nie tylko fakt, ze wczesniej wplaca się, w sumie niemałą kwotę, nie mając gwarancji otrzymania wizy :) Cóż zobaczymy...
nie doczytałeś zapewne, że jest to opłata za rozpatrzenie wniosku, a nie za wizę - z takim i wnioskami to chyba prędzej kogoś w błąd wprowadzisz ;)

nie zrozum źle, ale na forum nawet w tym wątku jest to wszystko opisane, jak po co za co, i wystarczy ze zrozumieniem przeczytać stronę ambasady i pytań nie będzie.

ps. wniosek przecież może być rozpatrzony odmownie, jeśli są do tego pobudki.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Pozi pisze:ciekawi nie tylko fakt, ze wczesniej wplaca się, w sumie niemałą kwotę, nie mając gwarancji otrzymania wizy
Tak jest chyba w większości konsulatów, różnych krajów. Opłata z góry, niezwracana w przypadku odmowy wizy

Pozi
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

BARTixR pisze:
nie doczytałeś zapewne, że jest to opłata za rozpatrzenie wniosku, a nie za wizę - z takim i wnioskami to chyba prędzej kogoś w błąd wprowadzisz ;)

nie zrozum źle, ale na forum nawet w tym wątku jest to wszystko opisane, jak po co za co, i wystarczy ze zrozumieniem przeczytać stronę ambasady i pytań nie będzie.
Już nie Kozacz nie kozacz z tej Moskwy...
Napisz lepiej jak wyglada przekraczanie granicy samochodem z Białorusi na Ukrainę.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Pozi pisze:
BARTixR pisze:

Już nie Kozacz nie kozacz z tej Moskwy...
Napisz lepiej jak wyglada przekraczanie granicy samochodem z Białorusi na Ukrainę.
Nie jestem Kozakiem ani tez z Moskwy.

To jest wątek o wizach, o przekraczaniu granicy masz wiele wątków na forum i wszystko juz prawdopodobnie zostało tam poruszone. Jak coś nowego jednak wyniknie to pisz w kontynuacji tamtych wątków

kubujak
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: kubujak »

Witam!
Mam pytanko. Czy mógłbym załatwić wizę białoruską w ambasadzie w Kijowie? Zapewne warunki byłyby identyczne, ale macie może jakieś porady, czy uwagi?

Z góry dziękuję.
"Ja tak choczu do tebe, Jak do materi nemovlja. Lysz by koznoho ranku Nazyvaty tvoje imja." Okean Elzy

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Kolejne pytanie.

Staram się obecnie o wizę białoruską przy pomocy pośrednika. Wizę rosyjską dwukrotną już mam. Dziś zadzwoniła do mnie pani konsul i spytała, gdzie planuję przebywać i co zwiedzać podczas pobytu na Białorusi. Zgodnie z prawdą powiedziałem, że jeden dzień przeznaczam na Mińsk, a drugi na krótką wycieczkę po trasie Mińsk-Orsza-Witebsk-Połock. Pani odparła, iż wizę dostanę, jeśli przedstawię potwierdzenie tych wycieczek uzyskane z biura podróży. Planowałem zwiedzać te miejsca sam i poruszać się elektriczkami i autobusami międzymiastowymi, więc żadnego zorganizowanego odgórnie wypadu nie mam. Na razie przesłałem pośrednikowi print screeny połączeń i rozkładów jazdy pojazdów, którymi mam zamiar się poruszać, zarówno po Białorusi, jak i podczas dojazdu do Mińska (plan jest taki, że do stolicy Białorusi przyjeżdżam z Petersburga w czwartek rano, a w sobotę rano jadę do Kaliningradu). Podobnie przesłałem rezerwację hostelu i konwersację między mną i nim. Pytanie: czy taki telefon to poważna sprawa i czy wspomniana rezerwacja wycieczki objazdowej jest do obejścia? Czy ktoś spotkał się z takim problemem?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

no to staraj się o tranzytową wize i nikomu nic nie musisz tłumaczyć.. - tranzytowa to 48 h na terytorium białorusi. Mieścisz się ?

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Ech, no właśnie braknie mi czasu (autobus z Petersburga jest w Pskowie o 0:25, a w Witebsku o 5:00 w czwartek, za to wyjazd z Mińska jest o 6:00 dwa dni później). Poczekam do wtorku i zobaczę, co udało się uzyskać pośrednikowi. Na razie jeszcze znalazłem biura podróży organizujące jednodniowe wypady do różnych miast Białorusi, napisałem swoim łamanym rosyjskiem pytanie o możliwość rezerwacji wycieczki oraz potwierdzenie i czekam na odpowiedź.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Może lepiej w takie sytuacji powiedzieć, że planujesz przebywać tylko w Mińsku, zwłaszcza że masz tam rezerwację noclegu (potwierdzoną), i w sumie obie noce i tak planujesz spędzić tam. A na wycieczkę po okolicy wyskoczyć stamtąd na własną rękę.
Swoją drogą, to indywidualne wizy turystyczne na Białoruś nie są chyba zbyt popularne, i nawet pośrednicy niechętnie się za nie biorą. Gdy w ubiegłym roku zwróciłem się do jednej z firm z prośbą o voucher turystyczny, poradzili, zebym pogadał z kimś z białoruskich znajomych, by ten zgodził się na podanie swych danych jako osoby, do której jadę, gdyż z voucherem turystycznym byłoby zbyt dużo zachodu, i zresztą wystawiają je oni tylko zorganozowanym grupom turystycznym
Ostatnio zmieniony ndz 02 wrz, 2012 07:24 przez pietia, łącznie zmieniany 1 raz.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Gdybym wiedział, że pani postawi przede mną takie wymaganie, to na pewno nie wspomniałbym ani słowem o wycieczce gdziekolwiek za miasto. Cóż, jestem mądrzejszy i na drugi raz - obojętnie, czy ten wyjdzie, czy nie - będę starał się o organizację prywatnego zaproszenia.

Dam znać, jak to się skończyło, gdy tylko dowiem się czegoś ze strony załatwiającej bądź od samej ambasady.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Dracid pisze:Ech, no właśnie braknie mi czasu (autobus z Petersburga jest w Pskowie o 0:25, a w Witebsku o 5:00 w czwartek, za to wyjazd z Mińska jest o 6:00 dwa dni później). Poczekam do wtorku i zobaczę, co udało się uzyskać pośrednikowi. Na razie jeszcze znalazłem biura podróży organizujące jednodniowe wypady do różnych miast Białorusi, napisałem swoim łamanym rosyjskiem pytanie o możliwość rezerwacji wycieczki oraz potwierdzenie i czekam na odpowiedź.
godziny nie mają znaczenia..
masz się zmieścić licząc 48 h w "pieczątkach" - datownikach.
W zasadzie daty wjazdu nie będziesz miał bo wjedziesz z rosj ia tam nie ma kontroli paszportowej.
Wiza tranzytową skasują ci przy wyjeździe z Białorusi na granicy z Polską.

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb »

Co prawda po przejrzeniu tematu ilość pytań się zmniejszyła, ale chciałbym tylko upewnić się co do 2 spraw (pierwszy raz wybieram się w tamte strony).

Co do wymogów posiłkuję się stroną: http://poland.mfa.gov.by/pl/belec/wizy/ mam nadzieje, że dobra?

I tak w trakcie wypełniania pojawiły się u mnie takie kwestie (być może aż nadto się stresuję wymogami, ale bardzo zależy mi na tej wizie):

1) Zdjęcie 3 x 4 cm, czy jest przykładana waga do tego jakie to zdjęcie? W sensie czy ma to być takie jak do dowodu, czy takie jak do nowych paszportów, czy wszystko jedno?
2) Co do samego wniosku. Pkt 15 czyli miejsce pracy. Jeśli jestem studentem zostawiam je puste?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam :)

Giętki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Giętki »

nrb pisze:Co prawda po przejrzeniu tematu ilość pytań się zmniejszyła, ale chciałbym tylko upewnić się co do 2 spraw (pierwszy raz wybieram się w tamte strony).

Co do wymogów posiłkuję się stroną: http://poland.mfa.gov.by/pl/belec/wizy/ mam nadzieje, że dobra?

I tak w trakcie wypełniania pojawiły się u mnie takie kwestie (być może aż nadto się stresuję wymogami, ale bardzo zależy mi na tej wizie):

1) Zdjęcie 3 x 4 cm, czy jest przykładana waga do tego jakie to zdjęcie? W sensie czy ma to być takie jak do dowodu, czy takie jak do nowych paszportów, czy wszystko jedno?
2) Co do samego wniosku. Pkt 15 czyli miejsce pracy. Jeśli jestem studentem zostawiam je puste?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam :)
1. Do zdjęć się czasami czepiają, najlepiej zrób taki jak do paszportu - frontowe. Czasem fotograf ma opcję tylko do wizy amerykańskiej - chyba :D (3,5 na 4,5) wtedy najlepiej do ręki złapać nożyczki i jazda...

2. Wypełniasz wpisujesz dane kontaktowe uczelni, a stanowisko student. Miejsce pracy = miejsce nauki w Twoim przypadku.

Jak coś to pytaj, rzekomo dobrze wypełniony wniosek to podstawa ;-) chodź osobiście powiem, że możesz wrzucić na luz, dostanie wizy do tego kraju to nic trudnego. Białoruś to nie Korea :D

Pozdrawiam

muv168
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: muv168 »

Mi biuro podróży Junior z Białegostoku z ul. Stołecznej bez problemu załatwiło wizę turystyczną na vouczer, który sami organizowali.
---
Moje podróże

Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb »

Dziękuję Giętki!

To tylko jeszcze 2 pytania i uderzam walczyć o tą wizę :P

1. Ta opłata 25 EUR, to możną ją uiścić gdzieś w ambasadzie w jakiejś kasie czy w jakimś banku? Jeśli w banku to powiedzcie jak to wygląda, bo prawdę mówiąc nigdy nic nie wpłacałem w EUR nic. Jakieś prowizje za przelew, płaci sie w EUR czy trzeba na PLN przeliczyć? :P

2. Ostatnia już sprawa, adres... mam 2 adresy osoby która jest jako zapraszająca i tam gdzie mam mieszkać, ale pisane cyrylicą. Nie mam pojęcia jak to wpisać naszymi literami żeby było dobrze...

Awatar użytkownika
OLI
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: OLI »

Opłatę uiszczasz w banku Millenium-trzeba trochę przejść w stronę McDonald'a po wyjściu z budynku ambasady(nie jest to daleko). Prowizja wynosi o ile dobrze pamiętam 4,99 zł.
Druczek do wpłaty dostaniesz w okienku od konsula.Można za kilka osób na jednym druczku płacić(wtedy tylko raz prowizja).
Wybierze jeden z tych dwóch adresów-jeśli nie ma łacińskimi literami(to dziwne, jeśli masz ksero paszportu to powinno być), to postaraj się wpisać cyrylicą tak jak jest tam napisane-oni świetnie to zrozumieją :D

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Potoczyło się wszystko tak jak przypuszczałem, czyli odmówiono mi wizy turystycznej. Faktycznie turystyczne są problematyczne, jak powiedział mi inny pośrednik. Nie zamierzam jednak rezygnować z planów zwiedzenia Białorusi, jednak starałbym się już wtedy o wizę prywatną. Jak bardzo prawdopodobne jest otrzymanie wizy po uprzedniej odmowie? I może to głupia prośba, ale jako że nie znam nikogo w tym kraju (choć szukam w swoim otoczeniu kogoś), to czy jest szansa liczyć na czyjąś pomoc tutaj, na forum? Ile czasu trwa wyrobienie zaproszenia przez obywatela Białorusi? Podobno wystarczy w Warszawie skan paszportu i zaświadczenie o meldunku, ale czy tylko? I czy w takiej sytuacji mogę mieszkać w hostelu, który to mnie zarejestruje czy też musi mnie zameldować osoba, do której jadę? Mam dostęp do sieci tylko przez komórkę, a tu się bardzo ciężko czegoś szuka i w ogóle obsługuje internet, dlatego przepraszam za powielenie pytań. Dziękuję za wszelką pomoc. Paweł Kulawik, Wrocław.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Może spróbuj jednak opcji z wizą tranzytową. Tym bardziej, że masz już w paszporcie wizę rosyjską, więc w zasadzie nie powinni Ci odmówić przejazdu do i z Rosji (chyba że odmowa była spowodowana zupełnie innymi względami niż myślisz, np. bezpieczeństwa, ale wątpię).A że wiza tranzytowa ważna jest przez 2 doby, to spokojnie zdążysz zwiedzić to i owo, przynajmniej w Mińsku i okolicach
Co do wizy prywatnej, to nieraz wystarcza ksero lub skan głównych stron paszprtu osoby przyjmującej (tzn. z danymi osobowymi i meldunkiem), a nieraz wystarcza po prostu podać dane tej osoby, a konsul ewentualnie weryfikuje ich prawdziwość telefonicznie. Zaproszenia raczej nie wymagają, zresztą wynika to chyba z jakiejś umowy sprzed kilku lat, znoszącej wymóg posiadania zaproszenia przy podróżach prywatnych dla obywateli UE
Oczywiście jadąc prywatnie, teoretycznie powinieneś mieszkać u wskazanej we wniosku osoby, a jeśli zamierzasz przebywać na Białorusi ponad 5 dni roboczych, to ta osoba powinna Cię zameldować. W praktyce zdarza się często, że podróżujący nocują gdzieś indziej, także w hostelach, tym nie mniej wskazana we wniosku osoba powinna wiedzieć, że przebywasz aktualnie na Białorusi, by w razie kontroli (ponoć się zdarzają) potwierdzić, ze rzeczywiście u niej mieszkasz. Nieraz mogą się też pojawić problemy np. w hotelach (tych bez "s"), gdy bedziesz chciał się w którymś zameldować, wyjdzie bowiem sprzeczność między deklarowanym (prywatny) a faktycznym (turystyczny) celem pobytu.
W sumie jednak sporo osób z tego forum bywało na Białorusi, więc generalnie nie są to chyba sprawy nie do przezwyciężenia (aczkolwiek przyznam, że z przypadkiem odmowy wziy białoruskiej spotykam się po raz pierwszy, pomijając oczywiście odmowy z przyczym stricte politycznych)

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

A tak szczerze to myślisz, że wniosek o wizę tranzytową złożony kilka dni po odmowie wydania turystycznej ma jakiś sens? Bo też o tym myślę (jest szansa wydostać się z Białorusi pociągiem do Kaliningradu przed upływem 48h)... No i mam pytanie dotyczące ewentualnej kontroli podczas zwiedzania Mińska - co wtedy? Nie wiem, mam jakiegoś pecha. Dziennikarzem nie jestem, więc powody takiej a nie innej decyzji są dla mnie niepojęte, ale dyskutować z tym trudno...

ODPOWIEDZ