Wiza tranzytowa - czy potrzebuję? - TAK!!!

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Wiza tranzytowa - czy potrzebuję™? - TAK!!!

Post autor: ARTURINGA »

We wszystkich przypadkach Obywatele RP potrzebują wizę!!!! na wjazd / przejazd przez terytorium Białorusi... (Tranzytowy, Turystyczny)

Artykul 9
(umowy miedzy RP a BY)
Z obowiazku uzyskania wiz zwolnieni sa (TYLKO!!!):
a) czlonkowie zalóg wpisani na liste zalogi statków powietrznych lotnictwa cywilnego Stron – na podstawie zapisu w deklaracji generalnej (zlecenia na lot),
b) czlonkowie zalóg cywilnych statków morskich Stron plywajacych po wodach miedzynarodowych – na podstawie ksiazeczki zeglarskiej – dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i narodowego dokumentu tozsamosci marynarza – dla obywateli Republiki Bialorus oraz wpisu na liste zalogi lub wypisu z niej;
c) czlonkowie zalóg oraz obslugi statków powietrznych Stron uczestniczacy w akcjach awaryjnych i ratowniczych.

Tekst Umowy:
http://www.poland.belembassy.org/pl/belec/energ/

(proszę Admina/Moderatorów o zamkniecie tematu)

bawey
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: bawey »

czy ktoś może wie z doświadczenia czy rzeczywiście konieczna jest polisa białoruskiego ubezpieczyciela? mam kartę ISIC i nabyte wraz z nią ubezpieczenie jest wystarczające do uzyskania choćby wizy rosyjskiej, a tu takie życzenia tylko żebym przejechał pociągiem w kilka godzin przez Białoruś :?

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

bawey pisze:a tu takie życzenia tylko żebym przejechał pociągiem w kilka godzin przez Białoruś :?
Jeśli masz bilet na pociąg do Rosji przez Białoruś to on wystarczy zamiast ubezpieczenia. Jeśli nie to ubezpieczenie, ale ono nie jest drogie, kosztuje kilka złotych. Niby zależy od terminu wizy, ale ja kupiłem ubezpieczenie na 2 dni, w których faktycznie zamierzałem być na Białorusi i pani w konsulacie to przyjęła.

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi »

No właśnie, nie natknęłam się na to na forum, może ktoś mi wyjaśni ten bezsens. Poinformowano mnie, że muszę wykupić dwa razy ubezpieczenie, jeśli chcę otrzymać wizę do Rosji oraz tranzytową przez Białoruś. Kupiłam już ubezpieczenie Europa na pobyt w Rosji. Teraz powinnam opłacić jeszcze raz ubezpieczenie na terytorium Białorusi?! Do tego ponoć na cały okres ważności wizy w Rosji, czyli 17 dni. Ewentualnie mogę na 2 dni, jeśli wiza tranzytowa jest jednokrotna, ale jeśli dwukrotna to już na pewno nie przejdzie. Absurd całkowity. Czy ktoś mi poradzi, jak wygląda tu praktyka?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Rzeczywiście jest tak jak piszesz, do wizy tranzytowej ubezpieczenie też jest wymagane. W Warszawie najlepiej kupić je w takim domku obok ambasady. Uvbezpieczenia na 2 dni nie ma, minimalny termin to chyba 7 dni, więc w przypadku tranzytówki dwu- a nawet wielokrotnej taka polisa powinna wystraczyć. Choć termin ważności pokrywa się z terminem wizy rosyjskiej, to płacisz tylko za te 7 dni, gdyż na każdy przejazd tranzytowy przez Białoruś są max. 2 dni.. W tym tygodniu kupiłem takie ubezpieczenie, zapłaciłem 30 PLN. Zresztą w tym domku przy ambasadzie podpowiedzą Ci najlepszą opcję, tam pracują raczej życzliwi ludzie

sushi
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: sushi »

Dzięki, Pietia, w Poznaniu z kolei powiedzieli mi, że na 2 dni jest możliwe ubezpieczenie. Z tym, że kosztuje również 30 zł ;). Jakoś to ogarnę, dobrze, że wracam przez Kijów, to cyrk tylko w jedną stronę będzie.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

To jest pewnie to samo ubezpieczenie, tyle, że wypiszą Ci je na 2 dni. Ale płacisz tyle, ile za 7, bo to stawka minimalna

ODPOWIEDZ