Noclegi na Białorusi.

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
politolog16
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Noclegi na Biał‚orusi.

Post autor: politolog16 » śr 15 gru, 2010 16:25

Witam,

wybieram się prawdopodobnie w okolicach Sylwestra na Białoruś. Myślę o trasie Grodno, Lida, Mińsk, Soligorsk, Baranowicze, Brześć. W tym okresie wypadną ze cztery noclegi. Gdzie spać w tych miejscach? Może ktoś polecić niedrogie hotele, hostele albo jakieś kwatery?

Dzięki serdeczne!

politolog16
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: politolog16 » ndz 09 sty, 2011 14:21

Wróciłem więc odpowiem sam na swoje pytanie - nie żebym był wariatem, ale być może komuś się to kiedyś przyda :D

Pińsk

W Pińsku spaliśmy w hotelu Sdjushor. Za noc za dwie osoby zapłaciliśmy 68000 białoruskich rubli (czyli ok. 70zł). Gdyby ktoś chciał doświadczyć wschodniego klimatu to zostawiam numer: +375 165 32 41 78. Niby trzeba rezerwować pobyt wcześniej, ale z noclegiem od ręki też nie powinno być problemu. Hotel sprawiał wrażenie dość pustego. Można go więc traktować albo jako tańszą alternatywę dla dość drogiej Prypeci, albo ostatnią deskę ratunku jak w innych hotelach nie będzie miejsc, co zdarzyło się moim znajomym gdy byli w Pińsku w listopadzie 2010. Standard dość dziadowski, ale co kto lubi :D

Nowogródek

Dwuosobowy pokój w hotelu Nowogródek (przy ulicy Mickiewicza 12) kosztował nas około 80zł (razem z miejscem na parkingu). Standard nieco wyższy niż w Pińsku. Pani w recepcji twierdzi, że wolnych miejsc raczej nigdy nie zabraknie więc nie trzeba wcześniej robić rezerwacji:)

Grodno

Dwie noce spędzone na kvartirze w samym centrum. Czysto, sympatycznie. Koszt 10usd od osoby. Kontakt na priv dla zainteresowanych.

Generalnie baza noclegowa to najsłabszy element wyjazdów na Białoruś. Może w sezonie wygląda to lepiej, ale wtedy sypiam pod namiotem:) Zimą hotele robią przygnębiające wrażenie. Są jednak dość tanie.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » pn 10 sty, 2011 18:02

gratuluje wspaniałego wyjazdu.

Potwierdza się, że Białoruś to zasadniczo bezpieczny i niedrogi kraj.

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » sob 12 lut, 2011 15:32

politolog16 pisze:Wróciłem więc odpowiem sam na swoje pytanie - niebył żebym wariatem, ale być może komuś się to kiedyś przyda :D

Pińsk

W Pińsku spaliśmy w hotelu Sdjushor. Za noc za dwie osoby zapłaciliśmy 68000 białoruskich rubli (czyli ok. 70zł). Gdyby ktoś chciał doświadczyć wschodniego klimatu to zostawiam numer: +375 165 32 41 78. Niby trzeba rezerwować pobyt wcześniej, ale z noclegiem od ręki też nie powinno być problemu. Hotel sprawiał wrażenie dość pustego. Można go więc traktować albo jako tańszą alternatywę dla dość drogiej Prypeci, albo ostatnią deskę ratunku jak w innych hotelach nie będzie miejsc, co zdarzyło się moim znajomym gdy byli w Pińsku w listopadzie 2010. Standard dość dziadowski, ale co kto lubi :D

Nowogródek

Dwuosobowy pokój w hotelu Nowogródek (przy ulicy Mickiewicza 12) kosztował nas około 80zł (razem z miejscem na parkingu). Standard nieco wyższy niż w Pińsku. Pani w recepcji twierdzi, że wolnych miejsc raczej nigdy nie zabraknie więc nie trzeba wcześniej robić rezerwacji:)

Grodno

Dwie noce spędzone na kvartirze w samym centrum. Czysto, sympatycznie. Koszt 10usd od osoby. Kontakt na priv dla zainteresowanych.

Generalnie baza noclegowa to najsłabszy element wyjazdów na Białoruś. Może w sezonie wygląda to lepiej, ale wtedy sypiam pod namiotem:) Zimą hotele robią przygnębiające wrażenie. Są jednak dość tanie.

Witam :D To mój pierwszy post i trochę nie bardzo mi się udał :(
A informacje rzeczywiście konkretne i przydatne....

Może na Białoursi w okresie letnim hotele są bardziej "zatłoczone"?
Byłaby wskazana jednak wcześniejsza rezerwacja?
Czy we wniosku wizowym nie ma potrzeby podawania potwierdzenia rezerwacji noclegów?

A jak załatwia się sprawę meldunku już po przekroczeniu granicy ? Chyba coś takiego obowiązuje?
pozdrawiam

politolog16
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: politolog16 » sob 12 lut, 2011 17:42

Jak jedziesz turystycznie, to musisz wykupić voucher w jakimś biurze turystycznym. Wtedy na voucherze będą podane nazwy hoteli, w których śpisz. Oczywiście jest to niezobowiązujące i możesz spać w innych hotelach:) Ja jechałem na wizę prywatną więc jako adres pobytu podałem adres osoby zapraszającej.

Nie sądzę, żeby latem był problem z miejscem w hotelu... No, ale latem śpię zawsze pod namiotem więc nic na 100% nie mogę obiecać:)

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » sob 12 lut, 2011 18:44

Dziękuję za odpowiedz.
Tak sądzilam,że wyjazd na wizę turystyczną to bardziej skomplikowana sprawa niż na zaproszenie.Muszę więc ze wszystkim wcześniej zapoznać się... :?:

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » sob 12 lut, 2011 21:49

Co do meldunku, to jeśli nocujesz w hotelu, to teoretycznie jest on zobowiązany zarroszczyć się o Twoją registrację (meldunek)
Generalnie jednak na Białorusi meldunek jest wymagany, jesli przebywasz w jednym miejscu co najmniej 5 dni roboczych (ponoć wliczane są do nich również soboty)

pekar1
Tytularny Radca
Tytularny Radca

wyjazd

Post autor: pekar1 » sob 12 lut, 2011 23:55

Markula- nie kombinuj z zaproszeniem ani z wiza turystyczną.

Zaproszenie to sformalizowany dokument i kłopotliwy dla sporządzającego, natomiast turystyczna wiza wymaga wykupienia vouczera - to są z koleji koszty.

Najlepiej skombinuj adres jakiejś osoby z Bialorusi i wpisz jej namiary do wniosku wizowego jako osoby do której jedziesz prywatnie. Również numer telefonu do tej osoby...Tylko dobrze byłoby aby ta osoba miała wiedzę o tym . Czasami urzędnik w ambasadzie dzwoni do takiej osoby o potwierdzenie faktu znajomości

Nie słyszłaem aby komus odmówiono takiej wizy.
Ja bywam na takiej wizie kilka razy w roku w Białorusi..

Jeśli jednak nie masz takiej osoby to zdaj się na jakiekolwiek biuro działające w ttm temacie- choćby obok ambasady białoruskiej w Warszawie. Oni wszystko zorganizują wraz z vouczerem.
Po przyjezdzie na Białoruś nie musisz spać w miejscu wskazanym na vouczerze , możesz spać gdzie chcesz ale przed upływem 5 dnia pobytu dni roboczych { sobota jest dniem roboczym} musisz załatwić meldunek . Jesli kimasz w hotelu , załatwi Ci to hotel. Jesli prywatnie to musisz udac się osobiście do Urzędu Imigracyjnego { jest w kazdym mieście powiatowym } i się zameldować pod adresem gdzie spisz . Jeśli poprosisz to wpisza Ci tak długi pobyt jaki będziesz chciała { ale nie dłuższy niż ważnosc wizy}.
Hotel w Wilejce - w centrum - dwójka 80 złotych

Hotel w Mołodecznie w centrum- przyzwoity standart w niskiej cenie - dwójka z klimatyzacją, TV , itd... ok.90 złotych
Hotel w Połocku - w stylowym imperialnym budynku , z parkingiem- wysoki standart - ok.90 złtych za dwójkę
Wierchniedwinsk - dawna Dryssa-przy drodze wylotowej do rosyjskiej granicy - mały , przytulny i nowoczesny , obok polskiego koscioła katolickiego- dwójka o dobrym standardzie - 100 złotych
W tej samej miejscowości , trochę wczesniej- ze dwiescie metrów - sowiecki hotel dla "samotnych mężczyzn " dwójka 50 złotych. cena adekwatna do jakosci - polecić mogę dla zdesperowanych...

Generalnie zawsze znajdziesz nocleg w jakimś hotelu za przystępną cenę. W Białorusi nie jest najgorzej choć baza turystyczna skromna. Dramatycznie za to jest w Rosji. Zarówno jesli chodzi o ceny { trzy razy wyższe niz w Białorusi} jak i standart.

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » ndz 13 lut, 2011 14:30

Bardzo dziękuje za pomoc :)

Przy braku znajomej osoby i moim zupełnym braku doświadczenia w organizacji wyjazdu ,
rzeczywiście najlepiej zdać się na pośrednictwo biura turystycznego
Mnie akurat interesuje kilka noclegów na trasie: Grodno i okolice,Nowogródek,
Świsłocz,Wołkowysk i okolice.
Nie mam wymagań co do standartu,z przyczyn obiektywnych - coś taniego ,ale nie pod namootem :)
pozdrawiam

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek » ndz 13 lut, 2011 14:58

Macie jakieś namiary na nocleg w Mińsku i Gronie ?
Pytam o sprawodzeno, raczej tańsze niż droższe miejsca
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

politolog16
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: politolog16 » pn 14 lut, 2011 09:30

Wysłałbym Ci telefon do Polski z Grodna, która wynajmuje pokój turystom z Polski (samo centrum), ale masz zablokowaną opcję wiadomości prywatnych :D Nie chcę wieszać telefonu na forum, bo do tego mnie nie upoważniła.

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek » pn 14 lut, 2011 15:03

OK Odblokowałem !

Możesz też napisać coś więcej o tym noclegu ile max. osób itp. ?
Dziękuję pozdrawiam

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » wt 15 lut, 2011 07:54

Witam :)
Jeszcze w temacie wyjazdu na Białoruś...
Nie wiem czy sie ze mną zgodzicie ,ale wydaje mi sie, ze trudno jest kupić szczególową mapę tego kraju.
Pytałam w kilku księgarniach Empiku - ogólnie dobre zapopatrzone w mapy - ale niestety :( Białoruś tylko razem z Litwą czy Rosją :?:
Moze polecicie jakiś dobry przewodnik :?:
pozdrawiam

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » wt 15 lut, 2011 09:11

Z przewodnikami, tak jak i z mapami, kompletna kicha. Ukazał się co prawda kilka lat temu przewodnik wydawnictwa National Geografic, może jeszcze jest dostępny. Ale jego poziom pozostawia wiele do życzenia. Od błędnej tarnskrypcji wielu nazw miejscowości czy nazwisk (przewodnik tłumaczono z werski angielskiej, tłumaczyła chyba osoba nie mająca pojęcia o rosyjskim czy białoruskim), przez błędne czy nieaktualne dane dot. choćby niektórych adresów czy telefonów, po pominięcie wielu miejsc.. Poza tym nie ukazało się chyba nic, jeśli nie liczyć przewodnika po Grodnie, wydanego przez Bezdroża chyba w 2005, jak też niektórych "sentymentalnych" przewodników po tzw. Kresach czy też po zabytkach Białorusi. Przewodnika po Białorusi jako takiej nie ma. Ewentualnie zachodnie wydawnictwa, ale i tam Białoruś omawiana jest po łebkach i jako fragment zbiorczych przewodników po Rosji czy b. ZSRR.
Z mapami jest podobnie. Choć na samej Białorusi mapy takie (choć nieraz w formie np. atlasów samochodowych) można kupić. Podobnie plany miast, w każdym razie tych większych.

politolog16
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: politolog16 » śr 16 lut, 2011 15:53

Bardzo odradzam przewodnik NG. Nie dość, że niedokładny, to pisany chyba na zlecenie biur podróży. Zamiast informacji praktycznych pełno jest info typu: trzeba pojechać do Mińska i zakupić wycieczkę w jednym z tamtejszych biur... Jakby samemu nie dało się zwiedzić Białorusi...

Co do map, to kilka lat temu kupił mapę samochodową po rosyjsku w Empiku.

Jeśli chodzi o przewodniki niszowe, to polecam Rąkowskiego. Czary i Mszary Wileńszczyzny nie dotyczą Litwy, a pojezierza brasławskiego.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » śr 16 lut, 2011 19:46

Markula, nie wiem skąd jesteś, ale jeśli z Warszawy albo bywasz w niej często, to zajrzyj do księgarni Atlas na ulicy Pana Pawła II 36 (przed Halą Mirowską). Jest tam spory wybór wydawnictw, także zagranicznych, zza wschodniej granicy też się nieraz trafiają. Można też poszukać w Sklepie Podróżnika na Grójeckiej. Kiedyś dobrze zaopatrzona w takie wydawnoctwa była księgarnia na Dworcu centralnym, jednak odkąd przeszła pod szyld Matrasa, nieco się tam pogorszyło

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » śr 16 lut, 2011 22:10

Do pietia i politolog16 -dziękuję za pomoc :)
Mam zamiar pojezdzić samochodem po mniejszych miejscowościach i wsiach .
Dlatego przewonik i mapa to podstawa- szczególnie kiedy sie wyjezdza po raz pierwszy.
Spróbuję znależć polecany przez Was przewodnik Rąkowskiego.
Co prawda nie w Warszawie,ale w Wielkopolsce może też się uda... :?:
pozdrawiam

krzywostopy
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krzywostopy » śr 13 lip, 2011 18:47

Witam!
To mój pierwszy post, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ilością przydatnych informacji, adresów czy linków do przydatnych stron, właściwie bez zadawania pytań dowiedziałem się 90% z tego co chciałem wiedzieć w kwestii wyjazdu na Białoruś i możliwości zakwaterowania, zakupów, pamiątek i obyczajów. :D
Chciałbym przy okazji zapytać jak to jest z nocowaniem w namiotach na dziko? Czy się da, czy jest duże ryzyko że ktoś może robić problem, czy znacie jakieś godne polecenia miejsca w okolicy (lub na trasie do) Grodna-Mińska-Brześcia? Czy są duże szanse, że jacyś gospodarze na wsi przyjmą nas na swoje podwórko i za symboliczną kwotę pozwolą przenocować?

krzywostopy
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krzywostopy » ndz 07 sie, 2011 22:47

Odpowiem sobie sam - mimo że mieliśmy namiot na wszelki wypadek, nie przydał nam się on ani razu, zawsze udawało nam się znaleźć nocleg czy to w hotelu czy na dworcu w pokojach odpoczynku za niewielkie pieniądze. Najmniej zapłaciliśmy na dworcu w Lidzie - 17000 BYR (10 zł), za nowe pokoje, z tv i łazienką na 2 pokoje, jednak brak było ciepłej wody. Najdrożej kosztował hotel Bug w Brześciu - ok 60000 BYR (ok 35 zł) standard dość niski, ale blisko do centrum i jeszcze bliżej do dworca. Noclegi w Grodnie, Wilejce, Nieświeżu mieściły się w ramach 10-35 zł.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 11 sie, 2011 16:19

krzywostopy pisze:Odpowiem sobie sam - mimo że mieliśmy namiot na wszelki wypadek, nie przydał nam się on ani razu, zawsze udawało nam się znaleźć nocleg czy to w hotelu czy na dworcu w pokojach odpoczynku za niewielkie pieniądze. Najmniej zapłaciliśmy na dworcu w Lidzie - 17000 BYR (10 zł), za nowe pokoje, z tv i łazienką na 2 pokoje, jednak brak było ciepłej wody. Najdrożej kosztował hotel Bug w Brześciu - ok 60000 BYR (ok 35 zł) standard dość niski, ale blisko do centrum i jeszcze bliżej do dworca. Noclegi w Grodnie, Wilejce, Nieświeżu mieściły się w ramach 10-35 zł.
a czysto jest w tych hotelowych pokojach odpoczynku?
domyślam się , że tak, jak to na całej Białorusi, ale potwierdź proszę.

krzywostopy
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krzywostopy » ndz 14 sie, 2011 14:14

W Lidzie było naprawdę rewelacyjnie, czysto wszystko nówka, tylko brak ciepłej wody (nie wiem czy to tylko tymczasowo). Reszta to były już hotele o niskim standardzie. Poza Wilejką, gdzie hotel był w remoncie i polecono nam jakieś inne miejsce, w którym nie dało się wejść do łazienki przez zapach i wszystko było koszmarnie brudne. To nie był hotel, a jakieś nie wiem, schronisko? To akurat odradzam, ale pozostałe miejsca jak hotel Omega w Grodnie, Bug w Brześciu czy hotel w Nieświeżu mogę polecić. Oczywiście jeśli ktoś tak jak my wybiera się z małą ilością gotówki i zależy mu na zwiedzeniu jak największej liczby miejsc za jak najmniejsze pieniądze.

michu2503
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: michu2503 » czw 24 sty, 2013 12:34

To moj pierwszy post. Witam wszystkich. Jade na Bialorus od 15 do 24 marca i potrzebuje noclegi w Brzesciu (3 dni) i Minsku. Czy zna ktos jakies tanie miejscowki? Ewentualnie jakies prywatne pokoje?
I jeszcze mam pytanie dotyczace wizy prywatnej, wszedzie czytam ze jest potrzebne zaproszenie. Moja znajoma Bialorusinka, mowi ze sie to zalatwia przez urzad i trwa ok 2 tyg. Na stronach agencji wizowych wyczytalem ze potrzeba albo dane osoby zapraszajacej plus kopie paszpotu albo zaproszenie z urzedu ds imigracji i meldunku (czy jakos tak). CZy ktos moze potwierdzic, ze do dostania wizy 30 dniowej nie potrzebuje zadnego zaproszenia potweirdzonego w bialoruskim urzedzie?
Bede bardzo wdzieczny za pomoc..

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 24 sty, 2013 12:40

michu2503 pisze: CZy ktos moze potwierdzic, ze do dostania wizy 30 dniowej nie potrzebuje zadnego zaproszenia potweirdzonego w bialoruskim urzedzie?
Bede bardzo wdzieczny za pomoc..
ksero jej paszportu, plus ksero adresu zamieszania i dane kontaktowe do domu i do pracy.
powinni dać prywatną.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 24 sty, 2013 16:14

michu2503 pisze:potrzebuje noclegi w Brzesciu (3 dni) i Minsku. Czy zna ktos jakies tanie miejscowki?
W Mińsku mogę polecić Viva Hostel, www.hostelviva.by, 10 minut piechotą od dworca, czysto, latem płaciłem jakieś 40PLN/noc. Tyle że to, jak w hostelu, pokój wieloosobowy.
Z tradycycjnych hoteli dość tani, a wygodny jest ponoć hotel Zwiazda, w rejonie Jugo Zapad, www.zvezdahotel.com

michu2503
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: michu2503 » pt 25 sty, 2013 00:43

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie dotyczące dotarcia do Brześcia. Czy ktoś orientuje się ile kosztuje pociąg Vltava z Warszawy do Brześcia. Czy kursują jakieś busu/autobusy z Białej Podlaski do Brześcia?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » pt 25 sty, 2013 07:37

michu2503 pisze:Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie dotyczące dotarcia do Brześcia. Czy ktoś orientuje się ile kosztuje pociąg Vltava z Warszawy do Brześcia. Czy kursują jakieś busu/autobusy z Białej Podlaski do Brześcia?
Autobus z Białej do Brześcia w zeszłym roku odjeżdżał chyba o 9.30, a zTerespola o 10.15. Nie wiem jednak, jak zmieniła się sytuacja po bankructwie PKS Biała Podlaska, który to przewoźnik obsługiwał ten kurs. Jeździ natomiast autobus bezpośredni Warszawa-Brześć, o 10.00 z Warszawy (a wcześniej, o 9, Ecolines do Mińska i Pitra, też przez Brześć).Możesz też dojechać (pociągiem lub marszrutką) do Terespola, a stamtąd są 3 pociągi dziennie do Brześcia, bilet ok. 2 EUR. Natomiast Vltavą (i w ogóle pociągami międzynarodowymi dalekobieżnymi) raczej się nie opłaca jechać do Brześcia. Bilet Warszawa-Mińsk (bezpośredni) kosztuje ok. 270 złotych, do Brześcia może być niewiele tańszy.

Awatar użytkownika
Bruno75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Bruno75 » ndz 21 lip, 2013 11:21

Witam,potrzebuje namiary na noclegi przy M1 od Brestu do Moskwy.
Możecie coś polecić?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » ndz 21 lip, 2013 11:55

Yarcevo i Ermaki, tam nocowałem.
Ale generalnie trasa krotka i szybka, na raz sie robi, nawet z dziećmi.

inne mijesca noclegowe z sieci:
http://www.avtoturistu.ru/blog/voprosy/693.html
http://tripster.ru/questions/17689/
http://www.abw.by/forum/about5788.html

Awatar użytkownika
Bruno75
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Bruno75 » ndz 21 lip, 2013 12:16

Możesz dokładny namiar dać na nocleg w Ermaki?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » ndz 21 lip, 2013 19:09

nie mam tel. nie zapisywalem nigdy.
Czasem nie mająpokoi, czasem nie podobał mi sie ten wolny.

ja jak już muszę gdzieś przenocowac to na zasadzie - jedziesz po trasie i zajeżdzam do motelu, poproszę o pokazanie pokoju i jak się spodoba to nocuję.
zazwyczaj parking ochraniany, płątny ze 100 rubli extra.

ODPOWIEDZ