waluty obce na białorusi

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
RadoslawMaciej
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

waluty obce na biał‚orusi

Post autor: RadoslawMaciej » pn 19 gru, 2011 16:18

Czy w białoruskich kantorach dostępne są już w zakupie jakiekolwiek obce waluty jak np. złoty, USD, EUR?

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Re: waluty obce na biał‚orusi

Post autor: BARTixR » wt 20 gru, 2011 00:15

RadoslawMaciej pisze:Czy w białoruskich kantorach dostępne są już w zakupie jakiekolwiek obce waluty jak np. złoty, USD, EUR?
W tych co ja byłem nie ma narazie, jeszcze nie trafiły do kantoru a już wiadomo kto je stamtąd zabierze.

W banku kupisz.

guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: guber » śr 21 gru, 2011 11:58

Generalnie walutę w kantorach kupisz bez problemu. Teraz jak wreszcie zrobili jeden rynkowy kurs, dolara kupisz spokojnie. Jego cena ostatnio nawet systematycznie na Białorusi spada. Tydzień temu jak byłem w Mińsku cena była około 8540 a dzisiaj jest 8410 zajczyków za dolara. Tylko kupując walutę w kantorze musisz się wylegitymować paszportem ( sprzedając nie ma takiego obowiązku). Poza tym nie opłaca się za dużo waluty na ruble zamieniać bo na prawie każdej stacji benzynowej spokojnie zapłacisz w dolarach ( na przygranicznych i na autostradzie na niektórych stacjach od obcokrajowców rubli w ogóle nie przyjmują) i nawet nie opłaca się płacić inaczej bo przeliczają je po kursie oficjalnym czyli troszkę lepszym niż kurs sprzedaży w kantorze.

BARTixR
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: BARTixR » czw 22 gru, 2011 10:32

guber pisze:( na przygranicznych i na autostradzie na niektórych stacjach od obcokrajowców rubli w ogóle nie przyjmują
jest przepis, że na przygranicznych nie przyjmują, nie wiem jaki Pas ale wyjeżdżając na Łukoil za Brześć (W stronę mińska) a to jest około 15 km od granicy już płace białoruskimi.
Podobnie po stronie granicy z Rosją.
Po trasie wszędzie przyjmują BY.
Ja w końcu wyzbyłem się zajczyków, z 50% stratą ,( niech ich szlag trafi) i płacę tylko kartą bankową.

guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: guber » czw 22 gru, 2011 14:52

Może już tak strasznie tego nie przestrzegają odkąd jest jednolity kurs dolara. Ale na stacji przed granicą Domoczewo/Sławatycze pani w kasie rubli nie dała sobie wcisnąć.
A przy okazji informuję, że od 1 stycznia 2012 zmieniają się zasady opłat na "autostradzie" Brześć-Moskwa. Opłaty od obywateli tamożnego sojuza nie będą pobierane. Czyli Rosjanie i Kazachowie nie będą już płacić i jeżdżą za darmo a żeby sobie odbić te straty batka podniósł ceny dla innostranców drugiej kategorii czyli np. my będziemy płacić na każdej bramce 3 Euro. Dzisiaj płacisz przy wyjeździe z Brześcia 2 Euro potem w okolicach Stołpc 1 Euro a dalej nie wiem bo jeżdżę tylko do Mińska i Borysova. Tak czy tak niezbyt mi się to nie podoba i mimo że nie jest to duża kwota będę kombinował następnym razem jak objechać punkt poboru opłat. Postudiowałem trochę mapy google i jest to spokojnie możliwe nie nadkładając dużo. W Brześciu trzeba pojechać troszkę na południe a potem na wschód do miejscowości Żabinka i tam wjeżdżasz na autostradę już za punktem poboru opłat. Podobnie koło Stołpc trzeba zjechać do jakiejś wioski i kilka kilometrów przejechać obok lokalnymi drogami. W ten sposób jadąc tam i z powrotem do Mińska zaoszczędzisz 12 Euro - niby niewiele ale na Białorusi masz za to ponad 21 litrów paliwa

Kwiatkowski11
Tajny Radca
Tajny Radca

waluty obce na białorusi

Post autor: Kwiatkowski11 » sob 10 sty, 2015 12:31

8/01/15 Narodowy Bank Białorusi zdewaluował białoruskiego rubla o około 7 proc. i była to druga już w tym tygodniu obniżka oficjalnego kursu białoruskiej waluty oraz trzecia od końca drugiej dekady grudnia. W piątek według oficjalnego kursu 1 dolar kosztował 13 760 rubli białoruskich, o 26 proc. więcej niż 18 grudnia.

Jednocześnie od czwartku władze Białorusi ostatecznie zrezygnowały z pobierania dodatkowej opłaty przy zakupie dewiz, wprowadzonej 19 grudnia.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,172 ... z3OPu3MtzY
Если сникнет парус,Мы ударим веслами...

ODPOWIEDZ