Denominacja rubla białoruskiego???

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Awatar użytkownika
Michał97
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Denominacja rubla biał‚oruskiego???

Post autor: Michał97 »

Czy wiecie coś o planowanej na koniec stycznia denominacji rubla białoruskiego? Podobno ma być do denominacja 1000:1 lub 10000:1. Czytałem, że na Litwie już wybijają nowe białoruskie monety i drukują nowe banknoty. Mówią, że dlatego władza nie wprowadziła banknotu 200 tyś rubli, ponieważ po wydrukowaniu nowych banknotów taki nominał ie będzie istniał... Co o tym sądzicie? Czy to możliwe, aby po denominacji dolar kosztował tylko 8,45 rubla lub 0,845 rubla??? Co o tym sądzicie??? Czy może to tylko plotka???

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Nie słyszałem, ale to całkiem możliwe, juz zresztą raz (chyba w 2001) obcięto białoruskiemu rublowi kilka zer (wcześniej był w obiegu banknot o nominale 5 milionów, to późniejsze 5 tysięcy) . Tyle, że taka denominacja ma większy sens po wyhamowaniu inflacji, inaczej za parę lat trzeba ją będzie ponownie przeprowadzić

RadoslawMaciej
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Re: Denominacja rubla biał‚oruskiego???

Post autor: RadoslawMaciej »

Moim zdaniem jest to bardzo prawdopodobne. Też o tym gdzieś czytałem. Wszelkie rozliczenia przy tak wielkich nominałach jak teraz, muszą być bardzo niewygodne. Co ważniejsze, słyszałem, że przy poprzedniej dewaluacji na wyminę pieniędzy był tylko 1 tydzień.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

RadoslawMaciej pisze:słyszałem, że przy poprzedniej dewaluacji na wyminę pieniędzy był tylko 1 tydzień.
Tego nie wiem, pamiętam natomiast, że przez pewien czas w obiegu były banknoty zarówno o starych, jak i nowych nominałach (tak jak zresztą u nas po denominacji w 1995). To też stwarzało problemy, zwłaszcza obcokrajowcom, gdyż były równocześnie w obiegu np. 2 różne banknoty o nominale 5000 BYR: stary (wart już w tym momencie 5 rubli) i nowy (dawne 5 milionów)

johninmm
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: johninmm »

Michal, mysle ze denominacja w BY sie okaze realna. Jest to kwestia czasu. Zreszta jest to praktykowane od czasu do czasu na swiecie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Denominacja

johninmm
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: johninmm »

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

A ja myślę, że bardziej prawdopodobne jest to, że Białoruś w końcu przejdzie na rosyjski rubel. W ten sposób dostałaby stabilną walutę, a i tak za kilka lat przyjdzie potrzeba utworzenia wspólnej waluty w Unii Euroazjatyckiej, więc nie widzę sensu wprowadzać nowe pieniądze na kilka lat (a druk nowego pieniądza kosztuje).

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Tyle że wtedy Mińsk straciłby wpływ na politykę monetarną, wątpię, żeby Baćka na to poszedł

Awatar użytkownika
Michał97
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: Michał97 »

Rosja zaproponowała kiedyś Białorusi rubla rosyjskiego, ale Łukaszenka się nie zgodził, bo to by ich drogo kosztowało. Oczywiście Rosja zaproponowała Białorusi kilka mln $, ale i to nie pomogło, Białoruś się nie zgodziła...

ODPOWIEDZ