Podróż na Białoruś

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Podróż na Białoruś›

Post autor: Foma »

Witam wszystkich
Planuję wyjazd na Białoruś własnym autem, mam tylko problem co do aktualnych informacji "granicznych". Ile można przewieźć na osobę:
* Paliwa (słyszałem że cały zbiornik w aucie plus 10 litrów w kanistrze)
* Alkoholi: ile litrów wina, piwa i wódki
* Papierosów (z tego co słyszałem 40 sztuk czyli 2 paczki)
oraz z jaką częstotliwością możliwe jest przekraczanie granicy własnym samochodem oraz jako pasażer np. kolei. Dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zeus »

alkohol litr mocnego (wodka), 16 litrow piwa, 2 litry wina ;)

paolo11051
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: paolo11051 »

Jako że zbliża się moja podróż (pierwsza) na Białoruś, to z biegiem czasu przychodzą mi do głowy kolejne pytania ;)

Czy w Brześciu jest jeszcze zasięg polskich operatorów komórkowych? Chodzi o to po prostu by dać znać że wszystko ok nie wpadając jeszcze w roaming ;)

Czy w okolicach dworca można kupić jakiś starter białoruskiej sieci? Jaką sieć ewentualnie polecacie? Na Ukrainie wiem że life było korzystne, na BY też ponoć jest?

Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

1 tak, ja jako play, jeste mialem, slaby ale mialem sam raz na smsa

2 nie wiem, nie pamietam ;/

stefek143
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: stefek143 »

ja akurat w Playu w Vitebsku mialem full zasięg w roamingu :)

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

paolo11051 pisze:Czy w Brześciu jest jeszcze zasięg polskich operatorów komórkowych?
Jeśli chodzi o Orange, to bliżej granicy zasięg jest, na dworcu i w centrum już raczej nie. Za to z polskiej strony zasięg białoruskich operatorów sięga Małaszewicz
paolo11051 pisze:Czy w okolicach dworca można kupić jakiś starter białoruskiej sieci? Jaką sieć ewentualnie polecacie? Na Ukrainie wiem że life było korzystne, na BY też ponoć jest?
Najlepiej sprawdź u źródeł czyli na stronach operatorów www.life.com.by, www.mts.by, www.velcom.by - taryfy zmieniają się dość często

krzywostopy
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krzywostopy »

Ja miałem w orange w Brześciu zasięg polski tylko na balkonie w hotelu Bug i na tym wiadukcie jak się idzie z dworca w kierunku centrum, ale kumpel też w orange miał problemy z wyłapaniem polskiego zasięgu, także zależy też od telefonu.

korek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: korek »

pietia pisze:Jeśli chodzi o Orange, to bliżej granicy zasięg jest, na dworcu i w centrum już raczej nie. Za to z polskiej strony zasięg białoruskich operatorów sięga Małaszewicz
No, to ja chyba musiałem mieć szczególnego pecha, bo gdy po raz pierwszy (i jak dotąd - ostatni) byłem w Małaszewiczach, to nie udało mi się złapać żadnej sieci BY. :(
Może jakąś konserwację przekaźników mieli? Ale żeby wszyscy naraz?
korek... i tyle!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

korek pisze:
pietia pisze:Jeśli chodzi o Orange, to bliżej granicy zasięg jest, na dworcu i w centrum już raczej nie. Za to z polskiej strony zasięg białoruskich operatorów sięga Małaszewicz
No, to ja chyba musiałem mieć szczególnego pecha, bo gdy po raz pierwszy (i jak dotąd - ostatni) byłem w Małaszewiczach, to nie udało mi się złapać żadnej sieci BY. :(
Może jakąś konserwację przekaźników mieli? Ale żeby wszyscy naraz?
Małaszewicze znam w sumie tylko przejazdem, pamiętam, że kiedyś na stacji wyświetlił mi się zasięg MTS BY (choć jakości tego zasięgu nie sprawdzałem). Natomiast już w Terespolu ze złapaniem białoruskich operatorów nie ma żadnych problemów, sam niejednokrotnie stamtąd dzwoniłem na Białoruś (z białoruskiego numeru właśnie)

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

Zeus pisze:alkohol litr mocnego (wodka), 16 litrow piwa, 2 litry wina ;)
Z tym, że wszędzie powinna stać słowo albo. Jeśli wieziesz litr wódki to piwa brać już nie możesz.

Awatar użytkownika
Zeus
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

o nie wiedzialem :O

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Vitalik »

Czy ktoś wie coś na temat ograniczenia wyjazdu z Białorusi dla ludzi?
Coś w stylu, że można przekroczyć granicę raz na pięć dni, czy raz na osiem dni?
Czy to nadal obowiązuje?
Kogo to dotyczy?

krzywostopy
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: krzywostopy »

Vitalik - to chyba dotyczy tylko Białorusinów wyjeżdżających do Shoengen - mają pozwolenie na wyjazdy zdaje się co 5 dni.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

krzywostopy pisze:Vitalik - to chyba dotyczy tylko Białorusinów wyjeżdżających do Shoengen - mają pozwolenie na wyjazdy zdaje się co 5 dni.
Jak masz dokładniejsze info na ten temat, to bardzo chętnie usłyszę! :)

Małgoś
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Małgoś »

Witam,

Wybieram się do Mińska, nigdy nie byłam na Białorusi, dlatego też proszę o szczegółowe wskazówki, pochodzę z Podlasia.
Wiza , gdzie wyrobić i ile wcześniej trzeba wyrabiać? zaprasza mnie osoba prywatna z Białorusi na 3-5 dni .Czym lepiej dojechać pociągiem , czy samolotem , wiem ,że kwestia kosztu. Proszę o szczegółowe informacje krok po kroku , skąd wyjeżdża się pociągiem , czy z przesiadką , ile czasu trwa podróż , gdzie się odbywa odprawa i ile czasu trwa ,czy się wypełnia dodatkowe dokumenty, gdzie je otrzymam , jaka waluta na podróż. Jak z powrotem do Polski , czy na dworcu jest odprawa , czy wsiadam bezpośrednio do pociągu? To samo samolotem , krok po kroku , gdzie na lotnisku się kierować , czy jakieś dokumenty się wypełnia na lotnisku, jakie odprawy , jak z powrotem do Polski , czy bezpośrednio do samolotu , czy znowu odprawa ?
Bardzo proszę o pomoc , fajnie będzie jeżeli ktoś napisze dosłownie krok po kroku jak instrukcja , będzie super. Pozdrawiam.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Małgoś pisze:Wybieram się do Mińska, nigdy nie byłam na Białorusi, dlatego też proszę o szczegółowe wskazówki, pochodzę z Podlasia.
Wiza , gdzie wyrobić i ile wcześniej trzeba wyrabiać?
Po pierwsze, to zależy od tego skąd jesteś dokładnie. Bliskie Tobie będą zapewne konsulaty w Białymstoku i Białej Podlaskiej.
Na stronie http://poland.mfa.gov.by/pl/belec/wizy/ uzyskasz informacje na temat wiz. Parę dni zajmie Ci wypełnienie wniosku, kupienie ubezpieczenia itd, następnie po tygodniu od złożenia dokumentów masz wizę do odbioru. Można szybciej za dopłatą.
Małgoś pisze: Czym lepiej dojechać pociągiem , czy samolotem , wiem ,że kwestia kosztu. Proszę o szczegółowe informacje krok po kroku , skąd wyjeżdża się pociągiem , czy z przesiadką , ile czasu trwa podróż , gdzie się odbywa odprawa i ile czasu trwa ,
To zależy skąd jesteś. Samolot nie opłaca się, zostają więc opcje pociągu i autobusu. Dokładne informacje mogę Ci podać, jak powiesz, czy bliżej Ci do Brześcia, czy do Grodna, bo od tego zależy wybór trasy.
Małgoś pisze: czy się wypełnia dodatkowe dokumenty, gdzie je otrzymam
Jeśli trzeba wypełniać deklaracje, to dostaniesz na granicy. (Jest też wzór w internecie, pobrałem go, wypełniłem, a na granicy i tak mnie odesłano wypełniać ten druczek, który dostałem bezpośrednio na granicy)
Małgoś pisze: , jaka waluta na podróż.
Ponieważ zdecydowana większość kart płatniczych z polskich banków stosuje podwójne przewalutowanie przy operacjach na Białorusi, trzeba brać gotówkę. Dolary, euro itp, spready są małe na Białorusi. Można też złotówki, ale wymienisz je tylko w niektórych kantorach i z większym spreadem.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Małgoś pisze:Wiza , gdzie wyrobić i ile wcześniej trzeba wyrabiać? zaprasza mnie osoba prywatna z Białorusi na 3-5 dni
W takim razie będziesz się starać o wizę prywatną. W ankiecie wizowej musisz podać dokładne dane tej osoby (imię,nazwisko, adres, telefon), dobrze też będzie, jeśli wyśle Ci ona kserówkę stron paszportu z tymi danymi (konsul może tego zażądać). Dane te wpiszesz też na granicy do karty migracyjnej, którą przy wyjeździe z Białorusi trzeba oddać. Nie będziesz natomiast raczej musiała meldować się na miejscu w Mińsku, gdyż meldunek (registracja) jest wymagana przy pobycie w jednym miejscu powyżej 5 dni roboczych. Koszt wizy to 25 EUR, lub 50 EUR w trybie ekspresowym (na drugi dzień)+koszt obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej
Małgoś pisze:Czym lepiej dojechać pociągiem , czy samolotem , wiem ,że kwestia kosztu. Proszę o szczegółowe informacje krok po kroku , skąd wyjeżdża się pociągiem , czy z przesiadką , ile czasu trwa podróż , gdzie się odbywa odprawa i ile czasu trwa ,czy się wypełnia dodatkowe dokumenty, gdzie je otrzymam , jaka waluta na podróż. Jak z powrotem do Polski , czy na dworcu jest odprawa , czy wsiadam bezpośrednio do pociągu?
Jeśli jesteś z Podlasia, to chyba najlepiej Ci będzie jechać przez Grodno (kilka pociągów dziennie z Kuźnicy), skąd w 4 godziny dojedziesz do Mińska autobusem lub marszrutką (pociągiem dużo dłużej i dużo mniej bezpośrednich połączeń). Inna opcja to podróż przez Terespol, skąd 3 pociągi dziennie odjeżdżają do Brześcia, a stamtąd do Mińsk jst sporo pociągów (czas podróży 4-5 godzin). Polska odprawa w Terespolu odbywa się w pociągu (trzeb wsiąść co najmniej 20 min przed odjazdem), w Brześciu-na dworcu. Podobnie w drodze powrotnej. Z dokumentów wypełnianych na granicy to przede wszystkim wspomniania karta migracyjna, otrzymasz ją w pociągu
Małgoś pisze:jaka waluta na podróż.
Ja w sumie ostatnio zawsze wypłacam z bankomatu, ale jeśli chcesz wziąć walutę, to z wymianą nie będzie problmu. Punktów wymiany jest wiele. W Mińsku najkorzystnejsze kursy oferuje chyba BelSwiss Bank, na Janki Kupały 25 (w dół za Pałacem republiki). Na dworcach, jak wszędzie, kursy mniej korzystne.

Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma »

Co do waluty proponuję dolary, jego kurs na BY jest teraz bardzo wygodny dla polaków. Jeżeli chodzi o połączenia komunikacyjne to już gorzej. Wiem że z Białegostoku jest bezpośredni autobus do Mińska i jego koszt wynosi 165 zł o ile dobrze pamiętam, proszę zadzwonić na infolinię firmy Biacomex która obsługuje dane połączenie. Pociągiem już gorzej gdyż jest połączenie Białystok Grodno którego koszt rok temu wynosił 12 zł i bilet kupowało się w dzień wyjazdu ale katorgą było czekanie w Grodnie na pociąg do Mińska gdyż różnica między tymi dwoma czasami wynosiła 6-7 godzin.

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Foma pisze: proszę zadzwonić na infolinię firmy Biacomex która obsługuje dane połączenie. Pociągiem już gorzej gdyż jest połączenie Białystok Grodno którego koszt rok temu wynosił 12 zł i bilet kupowało się w dzień wyjazdu ale katorgą było czekanie w Grodnie na pociąg do Mińska gdyż różnica między tymi dwoma czasami wynosiła 6-7 godzin.
Z Białegostoku pociągiem najwygodniej w ten sposób:
11:15 pociąg z Białegostoku
16:15 (wg czasu polskiego w sezonie zimowym to będzie 14:15) jesteś w Grodnie, gdzie masz:
17:10 pociąg z Grodna przez Minsk do Moskwy
23:15 jesteś w Minsku

Znacznie szybciej jest po przyjezdzie do Grodna udać się na dworzec autobusowy i złapać tam marszrutkę/prywaciarza do Minska, ale to trzeba się przejść z 12 minut, lub podjechać taryfą, bo w Grodnie dworzec kolejowy i autobusowy są trochę oddalone od siebie.

Natomiast autobusem Eurolines z Grodna do Minska można dojechać za 122 zł, wyjazd 2:40, przyjazd 11:10.

Małgoś
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

dziękuje Wam za pomoc, słyszalam , że jest bezpośredni pociąg do Mińska z Warszawy? a gdybym zdecydowała się jednak na samolot , bo nie wykluczam żadnego środka lokomocji , jak wygląda odprawa z Polski i do Polski , czy się również wypełnia kart migracyjne?

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Małgoś pisze:dziękuje Wam za pomoc, słyszalam , że jest bezpośredni pociąg do Mińska z Warszawy? a gdybym zdecydowała się jednak na samolot , bo nie wykluczam żadnego środka lokomocji , jak wygląda odprawa z Polski i do Polski , czy się również wypełnia kart migracyjne?
Nie wiem, jak wyglada, ale karta migracyjna na pewno jest wypełniana.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Małgoś pisze:dziękuje Wam za pomoc, słyszalam , że jest bezpośredni pociąg do Mińska z Warszawy?
Tak, jest bezpośredni pociąg, z Warszawy wyjeżdża codziennie o 21, w Mińsku jest tuż po 9 rano (czasu miejscowego oczywiście). Jest on dość drogi, bilet kosztuje ok. 270 zł, ale wszystkie odprawy (paszportowa, celna) odbywają się w pociągu, nie trzeba nigdzie wychodzić
Z Warszawy kursują też do Mińska bezpośrednie autobusy. Codziennie o 9 rano odjeżdża Ecolines, w Mińsku jest o 22.05 (uwzględniając 2-godzinną w tej chwili różnicę czasu między PL a BY). W środy i soboty kursuje też Vizit-Tour, z warszawy o 18.30, w Mińsku ok. 6 rano następnego dnia. Latem bilet na niego kosztował 100 złotych, więc sporo taniej niż pociąg, niewiele drożej niż podróż kombinowana

Vitalik
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

pietia pisze: Latem bilet na niego kosztował 100 złotych, więc sporo taniej niż pociąg, niewiele drożej niż podróż kombinowana
Ecolines kosztuje teraz 186zł.

Małgoś
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

dziękuję , tym którzy już dokonali wpisy , proszę o więcej , pozdrawiam

Artur666
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: Podróż na Białoruś›

Post autor: Artur666 »

Foma pisze:Witam wszystkich
Planuję wyjazd na Białoruś własnym autem, mam tylko problem co do aktualnych informacji "granicznych". Ile można przewieźć na osobę:
* Paliwa (słyszałem że cały zbiornik w aucie plus 10 litrów w kanistrze)
* Alkoholi: ile litrów wina, piwa i wódki
* Papierosów (z tego co słyszałem 40 sztuk czyli 2 paczki)
oraz z jaką częstotliwością możliwe jest przekraczanie granicy własnym samochodem oraz jako pasażer np. kolei. Dziękuję za odpowiedź
W aucie osobowym pełny bak + 10 litrów rezerwy oczywiście nikt nie mierzy co do litra.
Jednak nie więcej niż 200l
Piwa bodajże 16l
Wódki 1l
Papierosów 40szt

Jako unit po Polskiej stronie omijasz kolejkę i podjeżdzasz bezpośrednio pod szlaban następnie kierujesz się do bramki z symbolem unii europejskiej czyli pas dla unitów.
U Polaka będą chcieli standard paszport dowód rejestracyjny auta.

Jedziesz dalej, przy białoruskim szlabanie dostajesz talończyk bodajże 6 czy 8 pieczątek musisz zebrać.
Jeśli jedziesz pierwszy raz musisz wyrobić coś takiego jak Wremienny Wos. Opłata bodajże 3 dolary
No i oczywiście emigracjonkę trzeba wypełnić wpisać cel podróży etc.
I tu jest myk, ponieważ niby na karcie emigracyjnej trzeba mieć pieczątkę z milicji z miasta gdzie się było ale jeśli przebywasz na BY poniżej 4 dni to nie musisz tego mieć. Jeśli będziesz tam powiedzmy 3 dni i nie zrobisz pieczątki na granicy będą chcieli łapówkę, krzykną 100 euro. Wówczas poproś o rozmowę z kierownikiem zmiany lub z głównym dyrektorem i nie płać ani centa bo to strata pieniędzy na zwykłą próbę " na jelenia ".
Musisz mieć ubezpieczenie zielonej karty pojazdu, można ją kupić tuż przed szlabanem w budkach ( Na Kuznicy jak dojezdzasz do szlabanu to po prawej stronie jest taki duży sklep obok tego sklepu są budy i w jednej z nich jest kantor chemia etc tam możesz ją kupić )
Bo po Białoruskiej stronie karta jest 200-300% droższa a wykupić i tak będziesz musiała dlatego lepiej zrobić to przed wjazdem na granice.
Jasna sprawa że troche Ci się zejdzie, dlatego jeśli pojedziesz na Kuznicę to zaraz za wyjazdem za szlabanem po lewej stronie jest taki zajazd jest tam parking płatny i darmowy, sklepik mały i restauracja. Łapie tam Polski zasięg.
Stacja cpn jest jakieś 2-3km od szlabanu, więc spokojnie na granice wjeżdzaj na rezerwie obecnie paliwo kosztuje koło 3zł / 3,2zł
I lepiej zatankować na pierwszej stacji bo dalej może być problem jak pojedziesz dalej to jakieś 20 - 25km.
No i polecam wizytę w markecie w Grodnie jest on na wylocie z Grodna w stronę Mińska duży zielony market ogromny parking dla osobowych i cięzarowych cięzko go ominąć.
Tam można kupić wszystko jest też i kantor.
W tym sklepiku przy granicy kupisz wszystko za dolary, paliwo kupisz na dolary ( Najpierw się płaci potem się tankuje ) ale nic poza tym, musisz zamienić na ruble.

Co do przejścia na granicy no to jak uzbierasz wszystkie pieczątki na talończyku to talończyk oddajesz na ostatnim szlabanie przy wyjezdzie, zostawiasz sobie tylko połowę karty emigracyjnej bo ona składa się z dwóch części.

No i jak pisałem wyżej jeśli będą chcieli łapówkę to nie płać ani grosza bo to nie jest tak że jak nie dasz to Ci zrobią problemów. Kłóć się o swoje i tyle.
A jeśli już będzie straszył sztrafem, to niech wypisuje oficjalny i pamiętaj że gdyby mógł wypisać oficjalny sztraf to by to zrobił dawno.

Na powrocie już musisz się ustawić w kolejkę, na początku zobaczysz tak jakby dwa pasy kolejki aut osobowych, ustawiaj się od razu na lewy pas.
Wpychają sie w kolejke etc po prostu najlepiej jechać swoim pasem spokojnie i nie być zbyt miłym wpuszczając każdego kto chce wjechać.

Nocą jest dobre 30-40% mniej chętnych do przekroczenia granicy niż w dzień, dlatego ja wole jezdzić nocą.

Jeśli jedziesz na krótki czas to lepiej wez ze sobą zgrzewke wody polskiej poniewaz tam mają niedobrą no i takie tam do jedzenia niektóre najważniejsze rzeczy.

Polski celnik będzie szukał dość skrupulatnie róznych skarbów w aucie dlatego nie warto brać więcej niż 3-4 paczek fajek ze sobą chociaż i za karton by Ci nic nie powiedział, ja zazwyczaj mam ze sobą 10 - 15 paczek i staram sie aby tylko gdzieś na podszybiu nie leżały itp aby kamera nie widziała to o to sie nie czepiają.

Nie wiem już o czym więcej napisać, jak masz jakieś pytania konkretne to pytaj śmiało :)

Elwood
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Elwood »

Druzja,
dostałem z Warmosu taka odpowiedź w temacie wizy białoruskiej:

Z Białorusią nie jest teraz łatwo.
Wiza turystyczna wykluczona.
Trzeba Państwu załatwiać chodatajstwo/zaproszenie od firmy lub imię i nazwisko białorusina, jego adres i telefon. Jeden adres maksymum dla 2 osób.
Przez nas nie możliwe.

Możecie polecić jakies inne biuro które nam ten temat sprawnie obsłuży?
Tranzytowa odpada.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Może tu www.wadi.pl/wiza-na-bialorus-turystyczna.html Zresztą właściciel tej firmy udziela się tu na forum, więc pewnie coś doradzi :wink:
A w WarMosie już 2 lata temu nie chcieli mi robić turystycznej, twierdzili, że robią takowe tylko dla zorganizowanych grup. Na szczęście udało mi się przekonać znajomą osobę z Mińska, by zgodziła się na podanie jej danych

Elwood
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Elwood »

Dostałem z wadi.pl pozytywną odpowiedź i będziemy dzialać.
Dzięki!
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.

Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Daj potem znać, czy się udało i ile trwał cały proces.

Kibek
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Kibek »

Mały upadate cenowy
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, ... LokBialTxt

Pamiętam jak w czasie szalejącego kursu dolara Miński Kryształ w Grodnie kosztował poniżej 3 PLN : (
PS Bardzo dobra wódka, jedna z najlepszych jakie piłem
NASZA MOŁDAWIA
http://www.mynameisola.com/pl/tag/moldova/

www.mynameisola.com
https://www.facebook.com/mynameisolacom

ODPOWIEDZ