Mistrzostwa świata w hokeju a wjazd bez wizy

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
ja442
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: Mistrzostwa świata w hokeju a wjazd bez wizy

Post autor: ja442 »

Witaj. Dzwoniłem kiedyś do ambasady ale chce się upewnić, może ktoś z was ma jakieś źródło. Posiadajac bilet nie musze mieć rezerwacji hotelu czy tam tak zwanego vouchera? Dzięki za odpowiedzi
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

Czy ktoś w najbliższych dniach będzie już korzystał z tego bezwizowego wjazdu? Prosiłbym o odzew, jak to w rzeczywistosci działa na granicach
kruz7

Post autor: kruz7 »

Z powodów osobistych chcę sprzedać bilet na mecz Niemcy-Łotwa w dniu 11 maja 2014 o godz. 13.45.

Mam też kupiony bilet powrotny na nocny pociąg Mińsk-Grodno. Można go sprzedać lub zmienić dane? Jest wystawiony na moje nazwisko.
wik699
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: wik699 »

A i jeszcze jedno pytanie: z Grodna do Białegostoku jedzie pociąg. Czas jazdy - 3h. Czy jeśli wsiądę o 15:55 w Grodnie, to zdążę na pociąg 19:45 Białystok-Wawa, czy nie ma jakichś opóźnień na trasie? I czy nie będzie problemów z kupnem biletów w Grodnie na wyjazd tego samego dnia?
Kocham Wschód
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Powinieneś zdążyć, tym bardziej, że wjeżdżając do Polski, zyskujesz jedną godzinę
adi91dca
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: adi91dca »

Podbijam pytanie, korzystał już ktoś z bezwizowego wjazdu? Jak wygląda sprawa na granicy i czy to prawda, że przejazd autostradą jest bezpłatny w tym czasie?
Awatar użytkownika
pepson
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: pepson »

Bylem, autostrady dla uczestnikow sa za free, wjazd na Bialorus jest bez problemowy - wszytko dziala tak jak zapewniali - ubezpieczenie turystycznego nie trzeba - Lukaszenko nie oszukal - powodzenia :)
Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma »

No dobra a jeżeli mam bilet na 10 maja mecz rozpoczyna się o 20 a będę chciał wyjechać 10 maja ale przed rozpoczęciem meczu nie będzie problemu?
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Dracid »

Nie będzie. Nawet w jakimś artykule z białoruskiego serwisu czytałem żalących się oficjeli, którzy "wyrażają nadzieję, że te osoby jednak wrócą".
Awatar użytkownika
nrb
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: nrb »

Ja to tak się zastanawiam, czy nie będą kręcić nosem przy registracji jeśli mam mecz 11, a chcę posiedzieć do 19, chyba, że nie sprawdzają wtedy biletu :P
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Też już wjechałem na Białoruś, pociągiem Odessa-Mińsk. Wszytsko bez najmniejszych problemów, pogranicznik wpisał do komputera nr biletu, od prowodnicy dostałem mapkę Mińska z zaznaconymi obiema arenami mistrzostw, i dojazdami do nich, a od pograniczników - informator o zasadach przebywania. Na dworcu w Mińsku kręcą się wolontraiusze, od razu wypatrzą "nietutejszych". Ponoć jak dotąd, najwięcej przyjechało Polaków.
Zapowoedzi na dworcu kolejowym oraz w metrze są teraz też po angielsku
mrowek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mrowek »

Czy wie ktoś, czy można wjechać na bilet z meczu, który już był? Niestety muszę jechać tydzień później, a bilety już kupione.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

U mnie patrzyli głównie na numer biletu, dopiero na odchodnym pogranicznik zapytał mnie, czy rzeczywiście mam zamiar oglądać jakieś mecze, i jeśli tak to jakie. Ale to bardziej dla ciekawości zapytał :D
Nie wiem jednak, czy te bilety nie są rejestrowane w jakimś centralnym systemie, i być może, jeśli mecz juz się odbył, taki bilet jest anulowany. Musiałbyś jednak zapytać o to w jakimś bardziej wiarygodnym źródle
jao5
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: jao5 »

najtanijej do minska jechac tak: z polski do terespola(np wawa-terespol 50 zl) , a z terespola idzie do brzescia pociog dzes o godzinie 11.15, 15.50, 21.59 za 12 zl, w sumie wawa-brzesc to 60 zl a z brzescia na minsk tez nie drogo i czesto chodza
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Do Terepola też można taniej, z przesiadką w Białej. Marszurutka Garden Service Warszawa-Biała Podl. to chyba 29 zł; Biala-Terespol pewnie nie więcej niż dycha
mrowek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: mrowek »

dzięki Pietia za odpowiedź; rozumiem, że na granicy patrzą tylko na numer biletu a jakimś elektronicznym ustrojstwem również skanują?

Nie wiem czy można tu napisać ale napiszę, mam 4 bilety na Słowacja - Francja (12 maja), sprzedam je bądź wymienię się na jakieś 2 inne bilety z późniejszym terminem meczu. prv
pietia
Kanclerz
Kanclerz

mrowek pisze:dzięki Pietia za odpowiedź; rozumiem, że na granicy patrzą tylko na numer biletu a jakimś elektronicznym ustrojstwem również skanują?
skanują na pewno przy wejściu na mecz. Na granicy chyba nie, tylko wspisują numer dobazy danych, żeby ktoś nie próbował posłużyć się nim po raz drugi
907
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: 907 »

Jedziemy samochodem na mistrzostwa mam kilka pytań.
Gdzie najlepiej wymienić walutę? Przy granicy PLN-y czy lepiej zabrać EUR?
Czy rozdają gdzieś plan Mińska? Komunikacji miejskiej? Planujemy zaparkować gdzieś na obrzeżach i prosząc się komunikacją miejską.
Czy w Mińsku jest coś na wzór barów mlecznych? Ewentualnie jakie miejsca polecacie? Czy na autostradzie do mińska są jakieś niedrogie knajpki, co polecacie?
Co warto zwiedzić po drodze nie oddalając się zbytnio od M1?
Jakie Piwa są dobre, jaką wódkę warto przywieźć do polski?
Autostrada rozumiem jest bezpłatna, ubezpieczanie medycznego nie trzeba, jedynie zielona karta jest wymagana?
Giętki
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Giętki »

Jedziemy samochodem na mistrzostwa mam kilka pytań.
Gdzie najlepiej wymienić walutę? Przy granicy PLN-y czy lepiej zabrać EUR?
Czy rozdają gdzieś plan Mińska? Komunikacji miejskiej? Planujemy zaparkować gdzieś na obrzeżach i prosząc się komunikacją miejską.
Czy w Mińsku jest coś na wzór barów mlecznych? Ewentualnie jakie miejsca polecacie? Czy na autostradzie do mińska są jakieś niedrogie knajpki, co polecacie?
Co warto zwiedzić po drodze nie oddalając się zbytnio od M1?
Jakie Piwa są dobre, jaką wódkę warto przywieźć do polski?
Autostrada rozumiem jest bezpłatna, ubezpieczanie medycznego nie trzeba, jedynie zielona karta jest wymagana?
Nie ma dużej różnicy, między kursem za euro, dolary czy złotówki. Wszędzie praktycznie wymienisz złotówki - Grodno, Brześć nieco lepszy kurs niż w Mińsku.
Czasem najbardziej opłacalne jest zabrać polską kartę do bankomatu i wypłacać na miejscu.

Komunikacja miejsca działa dość sprawnie - autobusy, metro. W centrum informacji turystycznej można pobrać darmowe mapki miasta.

Jeżeli chodzi o piwo to bardzo fajne jest pszeniczne Bieloje Zloto - browar Alivaria - to z przemysłówek. które łatwo dostać. Teoretycznie masówka jak nasze Tyskie - aczkolwiek 100 razy lepsze :wink:
Ponadto w Mińsku znajdują się co najmniej dwie knajpy z własnym browarem restauracyjnym.

- http://www.beltoll.by/pl.aspx tutaj masz info o płatnych drogach na Białorusi i systemie opłat.
Nie jestem pewien jak teraz, ale kilka lat temu trzeba było posiadać zieloną kartę.
Plaza
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Plaza »

Hej, witam wszystkim:)
Planujemy za tydzień z dziewczyną kilkudniowy wypad rowerowy na Białoruś. Trasa: Białowieża - Prużany - Rużany - Słonim - Świteź - Nowogródek - Dereczyn - Kuźnica. Czy same bilety wystarczą do przekroczenia granicy? Czy musimy wykazać się rezerwacją jakiegoś noclegu? Bierzemy namiot, ale traktujemy go jako ostateczność, liczymy na to, że po drodze znajdzie się hotel, ewentualnie plebania jakiegoś kościoła:)
I jeszcze jedna kwestia - wymiana waluty. Będziemy w Białymstoku w nocy z soboty na niedziele, więc podejrzewam że może być problem w samym mieście ze znalezieniem o tej porze kantoru. Czy gdzieś w pobliży granicy (Hajnówka, Białowieża) lub po jej przekroczeniu gdzieś na początku planowanej trasy można wymienić zł na ruble?
Z góry dzięki za odpowiedź.
pietia
Kanclerz
Kanclerz

907 pisze:Czy rozdają gdzieś plan Mińska? Komunikacji miejskiej?
Za darmo rozdają w niektórych hostelach, ale w każdym kisoku kupicie plan (z liniami komunikacyjnymi) niedrogo
907 pisze:Planujemy zaparkować gdzieś na obrzeżach i prosząc się komunikacją miejską.
A na ile dni jedziecie? Jeśli na kilka, to opłaca się kupić bilet np. na 3 lub 5 dni, kodowany na karcie zbliżeniowej (można ją otrzymać pod zastaw 12 tys. BYR)
907 pisze:Czy w Mińsku jest coś na wzór barów mlecznych? Ewentualnie jakie miejsca polecacie?
Odpowiednikime barów mlecznych są studenckie stołówki, mogę polecić na Oktiabrskiej. Z tym, że czynne one są od poniedizłku do piątku.
Nieco drożej, ale i smaczniej jest w Lido, w Mińsku są dwa ich bary, jeden na Prospekcie Niezależnaści, drugi na Kulmanie koło Komarouki, oba w rejonie stacji metra pl. Jakuba Kołasa
JarekKor
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: JarekKor »

Plaza pisze:Hej, witam wszystkim:)
Planujemy za tydzień z dziewczyną kilkudniowy wypad rowerowy na Białoruś. Trasa: Białowieża - Prużany - Rużany - Słonim - Świteź - Nowogródek - Dereczyn - Kuźnica. Czy same bilety wystarczą do przekroczenia granicy? Czy musimy wykazać się rezerwacją jakiegoś noclegu? Bierzemy namiot, ale traktujemy go jako ostateczność, liczymy na to, że po drodze znajdzie się hotel, ewentualnie plebania jakiegoś kościoła:)
I jeszcze jedna kwestia - wymiana waluty. Będziemy w Białymstoku w nocy z soboty na niedziele, więc podejrzewam że może być problem w samym mieście ze znalezieniem o tej porze kantoru. Czy gdzieś w pobliży granicy (Hajnówka, Białowieża) lub po jej przekroczeniu gdzieś na początku planowanej trasy można wymienić zł na ruble?
Z góry dzięki za odpowiedź.
To w dużej części "nasza" trasa z ubiegłego roku :). Już wam zazdroszczę. Co do kantoru, to w Białowieży nie udało nam się znaleźć. Po przekroczeniu granicy też jest tylko puszcza :). W Prużanach jest bank i tam możecie wymienić dolary lub Euro (nie PLN!). Co do noclegów, to w Prużanach powinniście coś znaleźć. My spaliśmy u uroczej starczej Pani na ul Winogradowej, ale zapytajcie przy Sukiennicach - na 99% ktoś was pokieruje dalej.
W Rużanach jest całkiem fajny hotel zaraz przy Rynku. Ew możecie zapytać w kościele katolickim - proboszczem jest tam Polak, a w samym miasteczku jest trochę Polonii. Dalej jedziecie trochę inną trasą ale na moje rozeznanie po ubiegłorocznym wypadzie w każdej większej miejscowości ludzie oferują kwatery do spania więc namiot to naprawdę ostateczność.
Pozdrawiam i życzę udanej wycieczki
Jarek
Plaza
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Dzięki Jarek za odpowiedź. Na gościnność miejscowych i spotkania z Polonią właśnie liczymy:) Może rzeczywiście weźmiemy tylko dolary lub euro i będziemy kombinować z wymianą na miejscu. Jak cenowo wyglądały te noclegi na prywatnych kwaterach?
Zastanawiam się tylko czy dla pograniczników nie będziemy trochę podejrzani jadąc na mecz rowerami (wjeżdżamy na kilka dni przed planowanym meczem więc teoretycznie do Mińska dałoby się w tym czasie dojechać) i i czy nie będą oczekiwali, że poza biletem mamy porobione rezerwacje w hotelach. Czy ktoś kto już skorzystał z wjazdu na bilet w ostatnim czasie mógłby napisać czy na granicy zwracają uwagę na to czy ma się rezerwacje na noclegi?
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Plaza pisze:Zastanawiam się tylko czy dla pograniczników nie będziemy trochę podejrzani jadąc na mecz rowerami (wjeżdżamy na kilka dni przed planowanym meczem więc teoretycznie do Mińska dałoby się w tym czasie dojechać) i i czy nie będą oczekiwali, że poza biletem mamy porobione rezerwacje w hotelach. Czy ktoś kto już skorzystał z wjazdu na bilet w ostatnim czasie mógłby napisać czy na granicy zwracają uwagę na to czy ma się rezerwacje na noclegi?
W ostatnich dniahc widziałem w Mińsku trochę turystów-kibiców na rowerach, m.in. z Czech, więc raczej nikt się nie przyczepi, oczywiście o ile wsyzstko inne będziecie mieli w porządku
Co do noclegów, to mnie pogranicznk zapytał, ale bardziej z ciekawości, mając na myśli to, że gdybym nie miał nic zabukowanego, to mógłbym mieć kłopoty ze znalezieniem noclegu w Mińsku po przyjeździe
Plaza
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Ok, w takim razie jestem spokojniejszy:) Dzięki za odpowiedź pietia.
Bilety na mecz są. Paszporty są. Zaproszeń / rezerwacji noclegów / obowiązkowego ubezpieczenia med. mieć nie trzeba. Czy o czymś zapomniałem? Chyba nie ma jakiś dodatkowych specjalnych wymogów do przekraczania granicy rowerem?
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

Wjechałem
na Białoruś samochodem przez przejście między Wilnem i Lidą. Na granicy
porządek. Dostałem zalaminowaną kartkę, którą włożyłem za szybę i byłem odprawiony na osobnym pasie. Na
granicy wszyscy też byli bardzo uprzejmi. Jedna zmiana: nie wypełniałem deklaracji
celnej - auto na czas mistrzostw wwozi się na podstawie jakiegoś
"udostowierienija", które drukują celnicy na granicy i się je tylko
podpisuje. Na granicy byłem pytany o Zieloną Kartę, miejsce noclegu i na
jaki mecz jadę (dobrze, że pamiętałem). A atmosfera na meczach też
świetna, tylko nie wiem czemu dwa razy kontrolują rzeczy...
pietia
Kanclerz
Kanclerz

Nie wiem jak w Czyżowce, ale w Mińsk-Arenie jest też strefa kibica przed halą, i pierwsza kontrola odbywa się przy wejściu do nije (tam nie trzeba mieć biletu), druga - już przy wejściu do samej hali. w międzyczasie jeszcze kontrola biletów, więc jeśli chce się obejrzeć mecz od samego poczaku, to lepiej nie przychodzić w ostatniej chwili
Dracid
Tajny Radca
Tajny Radca

No właśnie ja w Czyżowce byłem i tam tam samo to wygląda.
RysiekOchucki
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: RysiekOchucki »

Witam.Mam pytanie do ludzi którzy byli już na meczach.Moje pierwsze pytanie dotyczy tego czy bez problemu można sobie wyjść z meczu w każdym momencie np. po pierwszej tercji i nikt nie robi żadnych problemów.A drugie pytanie dotyczy tego ile mniej więcej trwa trasa od dworca "głównego" kolejowego w Minsku do Minsk Areny i jak najszybciej tam dostać(chodzi mi oczywiście o transport publiczny).
Foma
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Foma »

PAn mrowek zadał pytanie w sprawie biletu na mecz który już się odbył, tak sie skłąda że ze znajomymi planowaliśmy wspólny wyjazd ale niestety musiałem zrezygnować w ostatniej chwili. Bilet mam w rękach nie wykorzystany mecz odbył się 9 maja czy mogę jeszcze na nim wjechać na Białoruś?
ODPOWIEDZ