Jedziemy z rodziną na białoruś z NL - czy wszystko ok?

Forum o sprawach związanych z podróżowaniem po Białorusi
sivom
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Jedziemy z rodzinę… na białoruś› z NL - czy wszystko ok?

Post autor: sivom » pt 06 lip, 2012 19:53

Moi drodzy, chciałabym się poradzić was, może wiecie...

Przeczytałam już tematy na tym forum, szukałam w ambasadzie etc. ale chce się jeszcze podpytać.

MY:

Jesteśmy 4 osobową rodziną.
Ja - obywatelka polska
Mąż - obywatel holenderski (mowi po rosyjsku)
dzieci (4 i 8 lat) - obywatele holenderscy na holenderskich paszportach (ale maja takze obywatelstwo polskie tylko nie maja dokumentow polskich)

Jedziemy na bialoruś samochodem na holenderskich blachach. Granice bedziemy przekraczali 2 razy (tydzien na bialorusi, potem jedziemy na 2 tyg na ukraine, potem wracamy do bialorusi na kilka dni i jedziemy do polski)

Pytania:
1. Wiza - zastanawiamy sie gdzie wnioskowac o wize? czy w holandii czy w polsce? W holandii jest ten minus ze mamy daleko do ambasady i wychodzi sama podroz tylko na wnioskowanie i odebranie dosc drogo...
Na stronie ambasady w polsce jest napisane ze wiza w systemie szybkim jest wydawana w ciagu 48h, a czy ktomus z was udalo sie np. zlozyc wniosek rano a popoludniu odbierac wizę (ja tak zrobilam z 6 lat temu... nie wiem jak jest teraz)

2. Czy ktoś moze mi potwierdzic jakie beda koszty wizy dla naszej 4osobowej rodziny w Pl?

3. Te 6 lat temu mielismy synka 2,5 letniego i jakos udalo nam sie przejechac bez kolejki na przejsciu w bresc, bo wtedy byly jakies zasady ze sie auto z malymi dziecmi przepuszczalo, a teraz? czy dalej jest cos podobnego (najmlodsze dziecko ma 4 lata)

4. czy to bialoruskie ubezpieczenie zdrowotne jest obowiazkowe? i czy mozna je sobie np w ambasadzie wykupic jeszcze w PL?

5. czy formularze jakie sa potrzebne na granicy (dotyczace np auta, czy co wwozimy etc) z bialorusia mozna sobie wydrukowac jakos z neta?

6. czy musze przedstawiac jakies zaproszenia do wniosku? jedziemy na bialorus zwiedzac, spac bedziemy po rodzinie i znajomych. ,, glownym" naszym adresem bedzie adres babci i z nia pojdziemy na milicje sie zameldowac - ale pytanie czy wystarczy nam na wniosku napisac adres babcie czy babcia musi nam wyslac kopie jakiegos swojego dokumentu czy zaproszenia?

Bede bardzo wdzieczna za wasze odpowidzi, niby ta bialorus to nie afryka, ale jezdzimy tam tak rzadko... i chcialabym byc w przynajmiej 80% przygotowana!
pzdr

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » ndz 08 lip, 2012 10:03

sivom pisze:ia:
1. Wiza - zastanawiamy sie gdzie wnioskowac o wize? czy w holandii czy w polsce? W holandii jest ten minus ze mamy daleko do ambasady i wychodzi sama podroz tylko na wnioskowanie i odebranie dosc drogo...
Na stronie ambasady w polsce jest napisane ze wiza w systemie szybkim jest wydawana w ciagu 48h, a czy ktomus z was udalo sie np. zlozyc wniosek rano a popoludniu odbierac wizę (ja tak zrobilam z 6 lat temu... nie wiem jak jest teraz)
Kilka lat temu rzeczywiście wziy ekspresowe wydawano nieraz tego samego dnia, lub nawet od ręki, ostatnio jednak, przynajmniej w Warszawie, po odbiór każą się zgłaszać dopiero następnego dnia
sivom pisze:2. Czy ktoś moze mi potwierdzic jakie beda koszty wizy dla naszej 4osobowej rodziny w Pl?
Skoro na Białorusi chcecie być dwukrotnie (w międzyczasie krótki wypad na Ukrainę), to potrzebne wam będą wizy dwukrotne, prywatne. Dla obywateli polskich koszt takiej wizy to 35 EUR w trybie normalnym, i 60 EUR w expresowym. Dla obywalteli Holanndii, odpowiednio, 60 i 120 EUR. W przypadku obywateli polskich zwolnione z opłaty są dzieci do lat 6, czy tak jest w przypadku dzieci obywateli holenderskich - nie wiem
sivom pisze:4. czy to bialoruskie ubezpieczenie zdrowotne jest obowiazkowe? i czy mozna je sobie np w ambasadzie wykupic jeszcze w PL?
Jest obowiązkowe już na etapie składania wniosków wizowych. Można je wykupić w takim baraku koło ambasady (firma Kazan), można też gdzie indziej, lista honorowanych firm i polis jest na stronie ambasady
sivom pisze:6. czy musze przedstawiac jakies zaproszenia do wniosku? jedziemy na bialorus zwiedzac, spac bedziemy po rodzinie i znajomych. ,, glownym" naszym adresem bedzie adres babci i z nia pojdziemy na milicje sie zameldowac - ale pytanie czy wystarczy nam na wniosku napisac adres babcie czy babcia musi nam wyslac kopie jakiegos swojego dokumentu czy zaproszenia?
Ponieważ cel Waszego wyjazdu jest prywatny, we wniosku musicie wpisać dokładne dane (adres, nr telefonu) osoby, do której jedziecie. Czyli w waszym przypadku - dane tej babci. Co do zaproszenia,, to konsul może, acz nie musi, zażądać go podczas składania wniosku. Nieraz zamiast zaproszenia życzą sobie kopii głównej strony paszportu osoby zapraszającej, a nieraz nie potrzeba niczego

sivom
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: sivom » sob 14 lip, 2012 20:07

dziekuje serdecznie za odp. przynajmiej mam jakis ,,nowszy" obraz. Niestety dzisiaj doszła mnie przykra informacje - moja ciocia na granicy w terespolu stała 7h (osobowe auto) :( mowiła ze na pl stronie to moze 3 min, a potem sie zaczelo.... 7h :/

I tutaj mam jeszcze jedno pytanie:
- czy jest jakas strona gdzie mozna sprawdzic kolejki na granicy? (wuja google sie w tej kwestii nie spisał) stad moje zapytanie.
- Pierwszy postój ma być w Brześciu, a może polecicie mi jakieś inne przejscie (niedaleko) gdzie nie bede musiala tak dlugo czekac?

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin » sob 14 lip, 2012 20:44

sivom
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: sivom » sob 14 lip, 2012 21:16

Zoya - dzieki. hehe no wlasnie znalazlam ten link ale przez kilka godzin wszedzie pokazywal szary kolor :/

Widze ze teraz w terespolu 2h oczekiwania. A jak myślicie kiedy najbardziej sie opłaca pojechać? W tyg czy w weekend czy moze w nocy?

martinez
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: martinez » ndz 15 lip, 2012 14:01

Zoya Nikitin pisze:http://granica.gov.pl/

na tych informacjach NIGDY nie polegaj--to jest ściema,wogóle nie uwzglednia drugiej strony czyli tu BY--granica to zawsze loteria,przy wyjezdzie u nas powinno być szybko czyli od 5 minut do 3h--wjazd na BY /RUS/UA to minimum 1-3h,maximum 10h (no przy pechu to nawet 30h)...Powrót to znacznie gorzej--wszystko przez mrówki,wracaja z UA na ok 200 samochodów byliśmy JEDYNYMI turystami--oczekiwanie 10h,rozmawialem z tymi znienawidzonymi podczas kazdego przejazdu "mrówkami"i wg.nich 10h to sredni czas --20-30h stania zdarza sie czasami,choć juz i tak lepiej --pare lat temu tydzien na granicy to byla norma...
Jedyne co ztej strony moze troszke pomóc to kamery przed przejsciami--szczegolnie po bialoruskiej stronie,jak dzialaja i wiesz jak wyglada "krótka a jak długa"kolejka to można sobie wybrać przejscie gdzie oszczedzi sie pare godzin...Trzeba pare dni poobserwwac te widoki i juz wiesz kiedy mozna jechac a kiedy omijac szerokim łukiem dane przejscie...

ODPOWIEDZ