Nowe przepisy pobytowe w Naddniestrzu

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
Ivan Valivdenko
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Ivan Valivdenko » wt 24 kwie, 2018 18:02

Witam,
na pewnej grupie podróżniczej spotkałem się wpisem, jakoby wjazd do Naddniestrza został znacznie ułatwiony. Cytuję:
Informacje o 10 h w przypadku tranzytu i konieczności rejestracji na milicji w ciągu 24 h w ciągu, które podajecie albo które można przeczytać na WikiTravel, są nieaktualne od mniej więcej roku. W Naddniestrzu weszły nowe przepisy, nie trzeba iść na milicję po meldunek, a pozwolenie na pobyt po podaniu dowolnego adresu dostaje się standardowo na 10 dni i nikt nie weryfikował, czy rzeczywiście tam byłem.
Autor wpisu podpiera się dodatkowo linkiem do postanowienia Prezydenta PMR w tej sprawie:
http://pravopmr.ru/View.aspx?id=n0MLLbZ ... UwYQ%3D%3D

Niestety mój rosyjski nie jest wystarczający, aby się w to wgłębić.

Nigdzie indziej nie spotkałem się z takimi informacjami - czy ktoś mógłby potwierdzić lub zerknąć na rozporządzenie z linka?

Gzagal
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Gzagal » śr 25 kwie, 2018 21:26

Informacje te niczym błyskawica pojawią się na innych grupach i są komentujący, którzy to dementują jak i tacy, którzy potwierdzają:
Od mniej-wiecej listopada 2017 mozna dostac pobyt na maks 45 dni jak sie poda adres, ktorego nikt nie weryfikuje. Co do wjazdu wlasnym autem - wczesniej wypelnialo sie deklaracje celna na auto i placilo stala oplate za maksymalnie 3-miesieczne przebywanie auta w Naddniestrzu - np. za Lade Nive 8 euro :) Teraz natomiast placi sie normalna winiete, proporcjonalnie do pobytu (od 7 do chyba 180 dni) i na 7 dni wychodzi znacznie taniej. Na policji nie trzeba sie juz w ogole rejestrowac. Legendarny most kolo Tiraspola, zamkniety od 27 lat, rowniez juz normalnie otwarty. Sporo poluzowali gume w majtach :) Jak ktos ma jakies szczegolowe pytania - piszcie priv
Planuje być w Naddniestrzu w lipcu tak więc dla mnie byłaby to ciekawa informacja - ale czekam na potwierdzenie innych

Ivan Valivdenko
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Ivan Valivdenko » pn 07 maja, 2018 20:44

Chętnie sam sobie odpowiem na własne pytanie, bo właśnie wróciłem z Naddniestrza :) Zmiany są faktem, na granicy wystarczy podać dowolny adres, którego nikt nie sprawdza (np. adres hotelu). Nawet jak ktoś jedzie na jeden dzień, to warto podać 2 lub 3 dni, żeby nie było spiny z wyjazdem. Karta migracyjna otrzymana przy wjeździe jest jednocześnie meldunkiem i nie trzeba później nigdzie się fatygować. Na wyjeździe szybka kontrola pogranicznika o wyglądzie Gagarina, wszedł do busa, sprawdził każdemu paszport i kartę migracyjną, po czym do widzenia. Nie ma się czego bać, chociaż brak ochrony konsularnej sprawił, że mimo wszystko cały czas nie mogłem się pozbyć pewnego niepokoju.

Synk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Synk » ndz 15 lip, 2018 13:26

Byłem w Naddniestrzu przypadkiem, niechcący...w maju. Wjazd od strony Odessy, motocyklem. Odbył się bez problemu, dostałem kartkę meldunkową na 10 godzin. Przyznam że nie wiedziałem że jestem w Naddniestrzu - przekonany byłem że wjeżdżamy z kolegą do Mołdawii. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów pustą drogą wzdłuż granicy, na Kiszyniów, nagle - posterunek (wóz pancerny, wojsko pod bronią). Strażnik zabrał nam paszporty, mnie wziął do dyżurki - i zaczyna się rozmowa przez tłumacza google: "brakuje wam w paszporcie jednego stempla, przy wyjeździe z Mołdawii grozi wam kara 300Euro". I tak kilka razy...ja mu mówie - oddaj paszporty, wrócimy na granicę i sobie brakujący stempelek załatwimy. Oczywiście stwierdził że tam też te 300 euro pokuty dostaniemy. Za 10Euro wszystko się rozwiązało. Kartkę meldunkową nam zabrał. Pojechaliśmy na posterunek Mołdawski, za mostem. Tam nic nie chcieli (tylko okiem rzucili w paszport, w zielone karty) - a o karcie meldunkowej ani słowa. Wieczorem Wyjechaliśmy z Mołdawii do Rumunii - i tam na granicy też nie było pytań o kartę meldunkową. Generalnie dziki kraj. Wygląda na to że karta meldunkowa obowiązuje tylko w Naddniestrzu.
Spotkaliśmy na granicy UA/PL innego motocyklistę. Okazało się że z grupą kolegów wjechał do Naddzniestrza zieloną granicą od strony Mołdawii (a tak sobie jechali krzakami nie patrząc na drogi, bramki, posterunki...bo ich nie było). W jakimś sklepie się dowiedzieli że są w Naddniestrzu. Konsternacja. Zdecydowali się ujawnić - zgłosili się na posterunek. Tam urzędnicy nie wiedzieli co z nimi zrobić. Wezwali szefa...ten za chwilę wezwał swojego szefa...przesłuchanie, wpłata "kary" około 10 Euro/głowę i pieczątka się znalazła. A finał był jeszcze ciekawszy - zapakowali ich (3 chłopów) do Łaza i powieźli w teren...na wycieczkę. Dowódca stwierdził, że aby nie mówili o nich źle (o republice) , w ramach rekompensaty zorganizowali im wycieczkę po okolicy.
Dziwny kraj...

guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: guber » ndz 30 wrz, 2018 22:38

Tak to prawda - teraz przepisy się poluzowały jeżeli chodzi o legalny wjazd do Naddniestrza. Potwierdzam wszytko to co powyżej.Synk pięknie cię naciągnęli na łapówkę. Naddniestrzańscy pogranicznicy martwią się o to czy dostaniesz karę w Mołdawi ha ha ;) Nieźle ;) Trzeba było iść w zaparte i nic nie dawać.

A co do przepisów to zacytuję oryginał:
Для въезда на территорию Приднестровской Молдавской Республики иностранные граждане и лица без гражданства должны предъявить на границе действительный документ, удостоверяющий личность гражданина.
Для въезда на территорию Приднестровья виза или иной разрешительный документ не требуется.
Регистрация всех прибывших в Приднестровье иностранных граждан производится в пунктах пропуска через государственную границу ПМР. При этом срок временного пребывания в Приднестровье иностранных граждан (за исключением граждан России, Молдовы, Украины, Казахстана и Беларуси) и лиц без гражданства не может превышать 45 суток, а в течение полугода суммарно не более 90 суток. Лицам, желающим находиться в Приднестровье свыше указанного срока, необходимо оформить разрешение на временное проживание.
Кроме того, въезжающим в Приднестровье иностранным гражданам может быть оформлено приглашение на въезд гражданами ПМР, юридическими лицами, зарегистрированными в Приднестровье, а также постоянно проживающими в ПМР иностранными гражданами. Срок действия приглашения составляет полгода со дня его регистрации в компетентных органах Приднестровья.

Najważniejsze z tego to to, że rejestrują cię na granicy przy wjeździe i już nigdzie więcej rejestrować się nie musisz. Możesz przebywać maksymalnie 45 dni a w ciągu pół roku czas pobytu nie może przekraczać 90 dni

guber
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: guber » pn 01 paź, 2018 00:16

A teraz informacja odnośnie wwozu samochodu:
При временном ввозе для личного пользования легковых транспортных средств, состоящих на постоянном учете в иностранных государствах, применяется форма таможенного декларирования действием с уплатой сбора-виньетки в следующих случаях:
- при временном ввозе отечественными физическими лицами транспортных средств, состоящих на постоянном учете в иностранном государстве;
- при временном ввозе иностранными физическими лицами транспортных средств, состоящих на постоянном учете в иностранном государстве.
От уплаты сбора-виньетки освобождены иностранные физические лица, являющиеся гражданами стран – участниц СНГ, которые осуществляют временный ввоз на таможенную территорию ПМР транспортных средств, состоящих на постоянном учете в странах – участницах СНГ.
Транспортное средство должно быть вывезено с таможенной территории ПМР до истечения срока, за который был уплачен единый сбор за въезд на территорию ПМР.
При необходимости срок нахождения транспортного средства на таможенной территории ПМР может быть продлен без его вывоза с уплатой сбора-виньетки на необходимый срок (максимальный – 180 дней) в любом таможенном органе (в таможне, на таможенном посту, на таможенном пункте пропуска).
Представляемые документы
При таможенном декларировании действием транспортных средств, зарегистрированных в иностранном государстве, временно ввозимых на таможенную территорию Приднестровской Молдавской Республики для личного пользования физическими лицами, лицо, осуществляющее ввоз транспортного средства, представляет таможенному органу:
а) заграничный или внутренний паспорт, либо другие документы, удостоверяющие личность физического лица, указывающие на гражданство и регистрацию, наличие консульского учета;
б) технический паспорт (свидетельство о регистрации) транспортного средства или документ его заменяющий;
в) документы, подтверждающие проживание или временное пребывание в Приднестровской Молдавской Республике, а также срок такого пребывания или проживания — для иностранных граждан;
г) документы, подтверждающие право пользования транспортным средством.
Сбор-виньетка
Плательщиками сбора-виньетки являются физические лица – владельцы или обладатели права пользования транспортными средствами, не зарегистрированными в Приднестровской Молдавской Республике и находящимися на учете в иностранных государствах, въезжающими на территорию ПМР.
Сбор-виньетка включает в себя сбор за таможенные операции, частичную уплату таможенной пошлины, налога, а также сбор за въезд и проезд по автомобильным дорогам Приднестровской Молдавской Республики.
Ставки сбора-виньетки устанавливаются в расчетных уровнях минимальной заработной платы (далее по тексту – РУ МЗП) в следующем размере:
а) ставка сбора за 7 (семь) дней составляет 4 (четыре) РУ МЗП;
б) ставка сбора за 15 (пятнадцать) дней составляет 8 (восемь) РУ МЗП;
в) ставка сбора за 30 (тридцать) дней составляет 16 (шестнадцать) РУ МЗП;
г) ставка сбора за 90 (девяносто) дней составляет 25 (двадцать пять) РУ МЗП;
д) ставка сбора за 180 (сто восемьдесят) дней составляет 45 (сорок пять) РУ МЗП.

Сбор-виньетка уплачивается в рублях ПМР, а также в иностранных валютах, курсы которых котируются Приднестровским республиканским банком.
Сбор-виньетка может быть оплачен заинтересованным лицом в любом таможенном органе – в таможне, на таможенном посту, на таможенном пункте пропуска.

W skrócie...teraz jedyna opłata to winietka, która zawiera w sobie wszystkie opłaty celne, podatki i opłatę za drogi i jej cena za 7 dni wynosi
4 РУ МЗП (Расчетный уровень минимальной заработной платы)
Rozmiar РУ МЗП na 2018 jest ustalany "ukazem" prezydenta Naddniestrza i jest tam określane wiele jego stawek w zależności od zastosowania w różnych płatnościach. Nie będę juz zaśmiecał tutaj forum jego cytowaniem ale wg. mnie najbardziej podchodzi ten punkt:
"для других целей, в том числе для исчисления прочих налоговых и иных обязательных платежей, а также индексации алиментов, – 1 РУ МЗП в размере 14,5 рубля;"
Czyli winietka na 7 dni na samochód to 4*14,5 czyli 58 rubli co przy dzisiejszym kursie daje około 13 złotych.

ODPOWIEDZ