Kiszyniów-co zobaczyc?

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
c57
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Kiszyniów-co zobaczyc?

Post autor: c57 » pn 15 sie, 2005 13:17

Siemanko,wybieram sie w tym semestrze na wymiane do Kiszyniowa,co warto tam zobaczyc,sa jakies fajne miejsca,ktore odkryliscie?Jacy sa ludzie?Pozdrawiam :)

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 15 sie, 2005 21:06

Ludzie są jka wszędzie na wschodzie OK, czyli mili, gościnni etc. Problem w tym, że w sanmym Kiszyniowie niewiele jest do zobaczenia, będziesz musiał pojeździć trochę po okolicy.

huggobozz
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: huggobozz » pn 29 sie, 2005 13:22

W Kiszyniowie to bardziej polecam pic, niz zwiedzac:) Wina i koniaki z Moladawii maja swoj calkiem niezla renome. Polecam

dziq

Post autor: dziq » pn 29 sie, 2005 13:35

Szulik moglbys sprecyzowac zdanie "bedziesz musial pojezdzic troche po okolicy" ? Co Twoim zdaniem warto zobaczyc w Moldawii (oprocz stolicy, tego klasztoru miedzy Bielcami a Kiszyniowem, oraz rep. Naddniestrzanska) ? Pozdrawiam :)

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » pn 29 sie, 2005 15:00

dziq

Szczerze mówiąc moja wiedza na temat Mołdawii nie jest zbyt obszerna. Byłem tam tylko 2 razy. Myślę, że na dobry początek przeczytaj co o tym kraju napisane jest na stronie LonelyPlanet. Tam jest w kilku zdanaich scharakteryzowany ten kraj pod względem turystycznym.

huggobozz
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: huggobozz » pn 29 sie, 2005 15:14

http://www.moldova.4pla.net/indexru.php - путеводитель по Молдавии

dziq

Post autor: dziq » pn 29 sie, 2005 16:52

Ok jakos postaram sobie poradzic, a co zrobilo na was najwieksze wrazenie w tym kraju ?

Gość

Post autor: Gość » ndz 27 lis, 2005 21:02

gdzie robi sie wizy dla moldawian w polsce i jakie dokumenty są potrzebne

kwiatek

Post autor: kwiatek » ndz 27 lis, 2005 21:06

jesli ktos moze napisac gdzie sie robi wizy pracownicze w polsce dla obywateli moldawii bede wdzieczny kwiatekpt@op.pl

Ira

Post autor: Ira » pn 28 lis, 2005 12:28

Zapytaj w Urządzie Wojewódzkim w Wydziałe Spraw Obywatelskich i Migracji albo Konsulat RP w Kiszyniowe.

Gość

Post autor: Gość » czw 05 sty, 2006 20:03

Kiszyniów jest niesamowity!! Byłam tam wiosna i czulam sie jak zupelnie w innym świecie!!! Co do ludzi....hmmmm....wcale nie sa tacy gościnni. My napotykalismy sie na wiele niemilych osob, z ktorymi na dodoatek nie szlo sie dogadac;)
Jesli chodzi o miasto, rzeczywiscie, malo tam atrakcji turystycznych, ale klimat jest naprawde nieziemski!!!
No i ten alkohol..........tanszy od soku pomaranczowego;)

Gość

Post autor: Gość » pt 06 sty, 2006 08:23

Możesz rozszerzyć nieco wątek o "niegościnności"? Przekazać troszkę więcej szczegółów?

Gagatek

Post autor: Gagatek » sob 07 sty, 2006 12:37

Ludzie są....co tu duzo mówić, niezbyt mili:/ Tzn przynajmniej my napotkaliśmy sie na wiele trudności. Niechętnie udzielają jakichkolwiek informacji, ogólnie dośc negatywnie nastawieni. Takie są moje odczucia, może akurat my tak niekorzystnie trafiliśmy.Dzienie tez sie poczułam, kiedy zatrzymalismy sie niedaleko "palacu prezydenckiego" a policja oskarżyła nas,ze chcemy podłozyć bombę :shock: Oczywiście są wyjątki!!!!!!
NP. dziewczyna która poświęcila nam caly tydzien zeby pokazac miasto!!!!

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » sob 07 sty, 2006 12:59

Niegoscinni?
Nic o tym nie wiem. Bylem ze dwa miesiace temu i zadnej niegoscinnosci nie zauwazylem. Jak kogos o cos pytalismy - to dostawalismy odpowiedz. Jak ktos nie znal odpowiedzi - to nie dostawalismy odpowiedzi.
Policja na dworcu nas grzecznie i z usmiechem poprosila o dokumenty to pokazalismy...
Generalnie tamci ludzie nie sa zbyt wylewni i nie rzucaja sie na szyje kazdemu kto ich o cos zapyta, ale tez nie sa niemili. Sa neutralni.

gagatek

Post autor: gagatek » sob 07 sty, 2006 22:45

Nie wiem, moize my poprostu trafilismy na takich ludz. przeciez nie mowie,mze wszyscy sa tacy, tylko ze nam sie tacy przytrafili. A ciekawi mniw wogole, po co ludzi jeżdża do Mołdawii??????? Co was skłoniło żeby sie tam wybrac???? No o chyba nie pojechaliście na wakacje????
Ja znalazłam się tam jakby przypadkiem i uwżam ze Mołdawia to naprawde niesamowity kraj. Tam wszystko jest takie.....inne. No i tam zaczęło sie coś pięknego;)

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » pn 09 sty, 2006 11:09

Nas sklonila zwyczajna ciekawosc - po prostu tam nigdy wczesniej nie bylem. No i bylo niezbyt daleko.
Ciekawe to bylo doswiadczenie... Najmniej ucierpiala kieszen z powodu cen. A najbardziej chyba watroba - rowniez z powodu cen ;)

A propos goscinnosci. Tu rzeczywiscie moga byc skrajnie rozne opinie, zalezy od nastawienia. Np. pewien moj znajomy po jednej wizycie w Wilnie wysnul wniosek ze Litwini sa strasznie cieci na Polakow. Uzasadnienie - w kiosku poprosil po polsku o papierosy, a pani mu odpowiedziala po litewsku.

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » pn 09 sty, 2006 13:20

coz, ciekawych masz znajomych :D ja sie nasluchalem strasznych rzeczy o litwinach i ich stosunku do polakow ilesnascie tam lat temu. potem bardzo przypadkiem wyladowalem w kownie, potem w wilnie, wszystko latem '94. po drodze ostrzegano nas tez przed uzywaniem rosyjskiego, mowiono, zeby to robic tak, coby sie orientowali, ze to dla nas jezyk obcy. w koncu od historii z wieza tv daleko nie bylo... ale poza gburowata baba w kasie (klasyczna radziecka 'swieta' :D) litwini okazywali sie przewaznie bardzo mili i uczynni. mimo, ze nie znalismy slowa po litewsku i pojecie o kraju mielismy mizerne

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » pn 09 sty, 2006 15:31

No tak, rzeczywiscie, daleko im do Turkow - ktorzy kazdym kroku lapia za reke z krzykiem "hello, friend! what are you from???" a potem wrzask na cala ulice "poland! poland! we have special price for poland!!!" ;)

A propos Moldawii, natchnal nas tez cytat ze Stasiuka - o tym ze te granice przekracza duzo ludzi, ale nikt dla przyjemnosci. Wiec bylismy radosnym wyjatkiem w calym pociagu przekraczajac granice tylko dla szeroko pojetej przyjemnosci ;)

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » pn 09 sty, 2006 15:37

...i to dosc specyficznej przyjemnosci chyba :D tez jechaliscie 'do babadag'? :D

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » wt 10 sty, 2006 10:52

No mozna tak powiedziec ;)

PS. Tak na marginesie - Babadag jest w Turcji.

gagatek

Post autor: gagatek » śr 11 sty, 2006 20:38

Wiec bylismy radosnym wyjatkiem w calym pociagu przekraczajac granice tylko dla szeroko pojetej przyjemnosci
WOW!!! Pociągiem do Mołdawii!! jak długo trzymali was na granicy????

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » czw 12 sty, 2006 10:22

Moze z polgodziny na ukrainskiej i tyle samo na moldawskiej. Zero problemow. Z powrotem tak samo - tylko trzeba bylo miec troche drobnych zeby na granicy naddniestrzanskiej uiscic oplate tranzytowa (w przeliczeniu 1,5 zl od osoby).
Co prawda, Ukraincy czasem zadawali jakies dziwaczne pytania w stylu "A gdzie przedtem mieszkales?" (nie precyzujac o co chodzi) albo "gdzie wystawiono paszport?" - ale byli nieszkodliwi.

Awatar użytkownika
lusac
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: lusac » czw 12 sty, 2006 22:46

Tak na marginesie - Babadag jest w Turcji.
tak na marginesie, w turcji moze tez. ale to babadag jest w rumunii :)

radekkrakow
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Re: Kiszyniów-co zobaczyc?

Post autor: radekkrakow » wt 24 sty, 2006 10:36

potrzebuje znalezc znajomego z kiszyniowa mam adres kto mi pomoze
radek

SSSGGG

Post autor: SSSGGG » wt 24 sty, 2006 13:08

"potrzebuje znalezc znajomego z kiszyniowa mam adres kto mi pomoze"

Poczta Polska? Albo moldawska?

os
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: os » pt 27 sty, 2006 19:36

W Mołdawii jest duzo Cyganów. Jest to chyba jedne z niewielu krajów gdzie nacja ta zachowała swój koloryt. Warto mieć ze soba aparat. Naprawde pieknie wygladają. Dodatkowo bardzo malownicze cerkwie.

Dido

Post autor: Dido » wt 28 mar, 2006 11:46

jak waszym zdaniem najlatwiej dotrzec do kiszyniowa? samolo wchodzi w gre? jesli ktos byl na wymianie studenckiej to chetnie kontakt nawiaze :] moj mail Dido113@poczta.onet.pl

Wojtas

Post autor: Wojtas » śr 29 mar, 2006 09:39

Co drugi dzień kursuje pociąg z Warszawy, a co drugi z Przemyśla. Jedzie prawie dobę.

Ira

Post autor: Ira » śr 29 mar, 2006 16:48

Zadzwoń na informację PKS Przemyśl, musi być rejs PRZEMYŚL- KISINIOW, jedzie się wygodnie ladnym autokarem kilkanaście godzin.
Wiem, że 2 lata temu wyjezdzał o 15 z PRZEMYŚLA a w KISZYNIOWE był nad ranem gdieś około 4-5. Latem rejs jest zawieszony. Bilet kosztował 80 zł. Można też rejsem PRZEMYŚL- CZERNIOWCE (50 zł w czerwcu 2004), a tam w CZERNIOWCACH czeka na ten rejs autokar z Moldawii, zabiera chętnych i od razu wyjężdża. Bilet można kupic u kierowcy nawet taniej, ale i w kasie są to bardzo male pięniądze. Przyjmuje walutę i moldawską i ukraińską.

wowek(R)

Post autor: wowek(R) » sob 08 kwie, 2006 00:47

Bardzo miłe było poznać że nawiet nasz kraj jest zwiedzany przez polaków.
Na temat tego co można zobacić w Kiszyniowie, mogię polecić takie świetne mejsce w okolicach nazywa się Cricova (Krikowa czy Krikowo). Tam znajduje się znany piwniczki i można nie tyłko wulgarnie sprobować świetnie wina z tych piwniczek ałe również skorzystać z ciekawiej wycieczki pód ziemią. Tam prawopodobnie jest prawdziwe pódziemne majsto. Może udaje się sprobować w tym i "Koktejl Gagarina" ... ale głównie po tym wyjść do powierzchni :D
To najcięściej zwiedzające przez turystów miejsce.
Nie wiem, czy może ktoś z Was już był tam ale nie widzałem tutaj ani na stronie żadnzch upomineń o tym. Przepraszam jeżeli odkryłem Amerykę :)
Ciesze się tu z Wami pogadać! Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ