Kto chętny do Mołdawii ?

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
Krasny
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: Krasny »

A w maju (19.05) w Kiszyniowie Festiwal Polska Wiosna oraz Dzień Europy na głównym placu miasta :)

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: krymka »

Po raz kolejny przymierzam się do wyjazdu do Mołdawii. Tym razem musi się udać! Czy ktoś się wybiera w tym kierunku? Mogę przeznaczyc na to około tygodnia. Sensowny jest wyjazd w okresie wrzesień - I połowa października. Wyjeżdżam z Opola.

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

No i udalo sie, dotarlam tu. Jestem w tej chwili w Kiszyniowie. Nie bylo nikogo chetnego, wiec przyjechalam sama. I stwierdzam, ze jest to glupi pomysl. Absolutnie niczego sie nie boje, tylko chodzi o to ze razem razniej, jesli jest sie zwierzeciem towarzyskim, a ja do takich naleze. Dementuje informacje podawana we wczesniejszych postach: 14 pazdziernika kazdego roku, niezaleznie jaki to dzien tygodnia jest Prazdnik GORODA a nie wina. Swieto wina tydzien wczesniej. Dla zainteresowanych: pogoda nieciekawa, raczej deszczowa, mimo to mam co robic. Hotel Zarea sie sprawdza. Jutro wyjazd za miasto. MOze jest ktos kto w tej chwili jest w Moldawii?

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

A gdzie konkretnie za miasto się wybierasz? Polecam Stary Orchej (Orheiul Veci), choć to najlepiej przy dobrej pogodzie. Można też zwiedzić winnice w Cricovej, choć tu lepiej wcześniej się umówić z nimi. Sam niestety jestem teraz dość daleko od MD, byłem tam w czerwcu

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Z GORY PRZEPRASZAM ZA BLEDY! Klawiatura w kafejce internetowej taka a nie inna. Dzis rano bylam w Milesti Mici. Ciekawie. Stamtad odwiozl mnie do stolicy samochodem technolog, a na droge dal jeszcze butelke swojego domaszniego wina. A potem zachcialo mi sie dreszczyku emocji, o czym wspomina sie na tych stronach. Pojechalam do Tiraspola. Autobus Kiszyniow - Tiraspol wyjazd 12.15, cena 29 lei. Na granicy przejazd autobusu wypelnionego pasazerami zajal moze 10 minut, z czego najwiekszym problemem bylam ja: cale 2 minuty. W autobusie jechala pani w rodzaju pilota, bardzo operatywna. Wczesniej wypelnilam migracjonna kartoczke. I spodziewajac sie pytania gdzie moj nooleg z przewodnika napredce sklecilam Nabiereznaja. Nic mnie w tym dziwnym kraju zlego nie spotkalo, albo miatam duzo szczescia. Pospacerowalam po miescie - tam dzis od poludnia piekna pogoda. Butelki starego KVINTA w plecaku. Ceny hoteli jednak nie dla mnie: hotel TIMOTI 80 dolcow, hotel na Nabiereznoj 60 euro, wiec wolalam wrocic do Kiszyniowa. Trolejbus Kiszyniow - Bendery 3 ruble. No i stalo sie pozno.Cholera ciemno. Okazalo sie, ze autobusy koncza prace o 19.00, wiec co? Poprosilam policjanta o pomoc. Ten zamowil mi taksowke z Bender do granicy (15 rubli). Stamtad pogranicznicy ulokowali mnie w samochodzie, ktorym za 50 rubli w 1 godz. 10 min. dojechalam do centrum Kiszyniowa. Ten wyjazd potraktowalam jako obalenie podawanych informacji. Odezwe sie jutro!

Awatar użytkownika
kruz7
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: kruz7 »

Będąc na miejscu możesz zorientować się w sytuacji potrzeb polskich szkół? Czego im potrzeba do nauki naszego języka?
Dzięki.

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia »

krymka pisze:I spodziewajac sie pytania gdzie moj nooleg z przewodnika napredce sklecilam Nabiereznaja.
Ja miejsca noclegu w ogóle nie podawałem, i nikt też mnie o to nie pytał. Fakt, że zaznaczyłem powrót tego samego dnia, więc to może dlatego. Poza tym mogę potwierdzić, że Naddniestrze nie takie straszne, jak je (niektórzy) malują

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Witam! Nie odzywalam sie, bo dwa ostatnie dni spedzilam w skalnych monastyrach. Najcenniejsze zdjecie z calej podrozy to to z celi mnicha w Tipovej. Zaprosil mnie do wnetrza, poblogoslawil, odmowil modlitwe z psalterza za cala moja rodzine. Ostatnia noc w Saharnej to przezycie, ktorego wolalabym nie powtorzyc. Jakam stara czegos takiego w zyciu nie widzialam. Nocne egzorcyzmy jakies. Istny koszmar. Teraz jestem w Bielcach i juz podazam ku polskiej szkole, jesli nie dotre tu, to moze do Styrczy. Postaram sie odpowiedziec na zapytanie. Pozdrawiam wszystkich. Do nastepnego razu!

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

kruz7: Dotarłam do Domu Polskiego. Do szkoły w Styrczy zapisanych jest 23 dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Najpilniejsze potrzeby to:
1. Odtwarzacz DVD (złożyli zamówienie do MSZ, spodziewają się pozytywnej odpowiedzi - nie wiadomo kiedy, jednak w Mołdawii urządzenia elektroniczne są dużo droższe niż u nas, więc gdyby znalazł się darczyńca te pieniądze mogliby spożytkować na coś innego);
2. płyty DVD zawierające:
- najnowsze filmy polskie dla dzieci, młodzieży dorosłych,
- podkłady muzyczne (piosenki, folklor);
3. podręcznik do nauki języka polskiego jako języka obcego (pogubiłam się w odmianie dwóch ostatnich słów), czyli dla obcokrajowców,
4. podręcznik do nauki języka polskiego dla osób przygotowujących się na wyższe uczelnie);
5. wszelkiego rodzaju akcesoria stanowiące tzw. "wyprawkę szkolną", tj. blok techniczny, farby, kredki, pędzle, bibuła kolorowa, papier kolorowy, nożyczki, klej itp.,
6. nowe książki stosowne dla dzieci w wieku j.w., które stanowiłyby nagrody za udział w konkursach, za dobre wyniki w nauce,
7. kolorowanki.
Te dzieci nie chodzą głodne, jednak słodycze są dla nich rarytasem. Brakuje im również odzieży i obuwia.
Pani Dyrektor oraz dwóch nauczycieli: pan Stanisłąw i pani Danusia chętnie nawiążą współpracę z ewentualnymi sponsorami. Bez nich te dzieci nie będą miały szansy na przyjazd do Polski.

Awatar użytkownika
kruz7
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Czekam teraz na info z Kancelarii Senatu.

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Jak mam to rozumieć? Masz takie moce sprawcze?

Awatar użytkownika
kruz7
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Mam już doświadczenie pewne w organizowaniu wysyłki pomocy na wschód. Wiem, że są bariery, których nie mogę sam przeskoczyć.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc.

woiodia
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: woiodia »

Jadę do Mołdawii na majówkę samochodem może ma ktoś jakieś przesyłki do Polskich miejscowości, mogę zawieźć

ODPOWIEDZ