Mołdawia - Kiszyniów

Podróże po Mołdawii i Republice Naddniestrzańskiej
dxman
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Moł‚dawia - Kiszyniów

Post autor: dxman » ndz 19 lip, 2009 17:42

W Mołdawii byłem tylko 24h, ale podam kilka byc może przydatnych faktów:

Suceava, Rumunia: o godz 10:00 jest autobus do Bukaresztu. Bilet kupiłem do miasta Roman, cena 20 lei, ok 2 godziny jazdy.
Ok godz 12:00 dojechałem do miasta Roman.
Na lewo od dworca kolejowego jest dworzec autobusowy, czyli Gara. Akurat trafiłem na bus do Kiszyniowa. "Chisinau" w ich języku. Cena: 45 lei rumunskich. 5-6 godzin jazdy. Trasa idzie przez miasto Jassy/Iasi, postój ok 20 minut.
Granica RO-MD w Sculeni-Ungheni, bez problemów.
Ok godz 18:00 dojechalismy do Kiszyniowa.
Kierowca polecił mi wysiąść i do centrum dojechać trolejbusem, bo autobus skręca na dworzec. W centrum jest kilkunastopiętrowy hotel COSMOS - cena za nocleg ok 40 euro.
Poszedłem ok 300m dalej, hotel CHISINAU - taki nizszy budynek z lat może 60-tych, z flagą EU na szyldzie. Na dachu jest duży napis NOKIA, więc nie powinno byc problemu ze znalezieniem.
Nocleg ok 22 euro, więc zostałem.
Bankomaty - nie ma żadnych problemów. Ale należy uważać na ten naprzeciwko hotelu Chisniau - nie przyjmował mi karty, a recepcjonistka powiedziała, że czasami potrafi połknąc kartę i wtedy jest problem, bo procedura odzyskania karty jest bardzo oficjalna i trwa 24h.
Wiele w stolicy nie zwiedziłem, w zasadzie tylko przeszedłem się wzdłuz głównej ulicy.
W parku im Puszkina jest alejka z ławkami - darmowy wi-fi i nawet są darmowe gniazdka 220V pod ławkami. Siedziało tam ponad 30 osób z laptopami.

Sam hotel Chisniau to żaden jakiś tam luksus, przypomina to styl ZSRR z lat 60, ale ważne że jest to w miarę wygodne miejsce na nocleg. Bardzo miła, sympatyczna i rozmowna obsługa. Jedyny problem to brak ciepłej wody. Niby miała byc, ale nie było. W TV ponad 30 kanałów, m.in NOSTALGIA TV, z muzyką z czasów ZSRR. Akurat pasuje do hotelu :)

Na dworzec autobusowy nalezy pojechać trolejbusem, nie pamiętam linii.
Tam jest duży wybór wszelkiego rodzaju busów, dużych autobusów.
Na jednym z peronów zauważyłem, że co niedzielę jest kurs do Warszawy.
Do Odessy jest spory wybór, chyba 10 na dzień.
Jak ktoś chce dojechac bez płacenia łapówek, to brać trasę omijającą Naddniestrze.
5-6 godzin jazdy do Odessy.
Cena biletu: ok 100 lei mołdawskich.
Pociągów do Odessy brak. Jedynie do Moskwy i sezonowy do Burgas.

Radia - w komórce pokazuje co najmniej kilkanaście stacji na UKF, nie wszystkie mają RDS. Sieć komórkowa - chodzi bez problemu, jest nawet ORANGE MD. Moja zalogowała się do MODLCELL. Nie ma problemu z SMS-ami.
Żywność - jak na Ukrainie - dużo budek, wziąłem coś w rodzaju kebabu.
Dla zainteresowanych link do google maps:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=47.0 ... 5&t=h&z=17
Ten budynek z długim cieniem, na lewo od ronda to hotel COSMOS,
hotel CHISINAU jest jeszcze dalej na lewo, ok 10 cm od ronda, tam gdzie droga lekko załamuje się w prawo. To ten długi budynek tworzący kąt rozwarty 135 stopni. Jak przesuniemy mapkę tak, aby rondo było na środku, to na prawo widzimy budynek z długim czerwonym dachem - to dworzec kolejowy.

ODPOWIEDZ