[Lipiec 2021] Putorana: część północna i centralna

Forum wyłącznie dla zamieszczania relacji z podróży
anomander
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: anomander »

Hej,

Na przekór ciszy na forum, wrzucę parę zdjęć z wyprawy w lipcu ;-) Relacji jeszcze nie ma, ale powstanie.

Dotarłem w centralną część Gór Putorana, od bardzo rzadko odwiedzanej północnej strony, z wioski Volochanka.

Po tygodniu marszu w prawie prostej linii na południe, zdobyłem najwyższe wzniesienie, nienazwany szczyt o wysokości 1678 metrów, jednocześnie najwyższe wzniesienie w całej Wyżynie Środkowosyberyjskiej.

https://www.google.com/maps/dir//69.159 ... e0!5m1!1e4

To mogło być pierwsze w ogóle wejście osoby spoza Rosji na ten punkt.

Ten rejon płaskowyżu jest bardzo, bardzo daleko od cywilizacji, porównywalny chyba tylko z Górami Byrranga.

Potem kontynuowałem marsz na południe oraz, po dotarciu do jednej z rzek, spływ ultralekkim pontonem, który niosłem w plecaku.

Potem była awaria sprzętu, wymyślenie na szybko trasy awaryjnej, okres bardzo silnej wichury, kiedy leżałem plackiem w namiocie, żeby go nie zwiało, i na koniec udało się złapać lot helikopterem trochę na autostopa, prosto do Norylska ;-)

Zdjęcia:

https://exploratio-incognita.com/expedi ... mmer-solo/
Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

anomander pisze: pt 26 lis, 2021 17:39 porównywalny chyba tylko z Górami Byrranga.
Ty tez spotykales tam "owcobyki"? Niesamowite zwierzaki - jak skrzyzowanie tura z mamutem!
(wlasnie teraz ogladam filmy jednej babeczki, ktora tamtedy wedrowala latem tego roku)
anomander pisze: pt 26 lis, 2021 17:39 wrzucę parę zdjęć z wyprawy w lipcu
Ty? Latem???? :shock:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/
anomander
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: anomander »

Ty? Latem???? :shock:
Zawsze robię wyprawę zimą oraz latem/jesienią :wink: Tyle, że zimą jakoś wychodzą lepiej, i chyba jednak wolę zimę. Dotychczas w sezonie poza zimowym, robiłem bardziej jesienią (żeby nie było komarów), ale zazwyczaj jest już świeży i niestabilny śnieg w wyższych częściach gór, więc ostatecznie lepiej jednak w środku lata...
Ty tez spotykales tam "owcobyki"? Niesamowite zwierzaki - jak skrzyzowanie tura z mamutem!
Owcobyków nie ma w Górach Putorana, chyba, że jakoś ostatnimi laty. Są za to w Górach Byrranga - widziałem je tam wielokrotnie ;-) Wyglądają groźnie, ale są łagodne. Jeden pomylił mi się kiedyś z wielkim głazem - dopóki "głaz" nie wstał i nie zaczął uciekać :-)
ODPOWIEDZ