Góry Krymskie !!!

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
KRS
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Góry Krymskie !!!

Post autor: KRS »

Witam wszystkich

Przeczesałem forum i ku swej wielkiej rozpaczy nie znalazłem zbyt wielu informacji na temat tamtejszych gór... No chyba, że coś gdzieś umkneło, więc jeżeli zaśmiecam to sory, ale do rzeczy:))

Wybieram się w maju w góry Krymskie i poszukuje wszelakich pomocnych informaci/rad. Stąd moje pytanie czy ktoś już przemierzał tamtejsze szlaki? Wiem o kłopotach z wodą i o szlakach, a w zasadzie o ich braku (czyli kompas i mapa). Natomiast mogę jedynie zgadywać jak tam może wyglądać majowa pogoda - temperatury, opady. Z tego co zauważyłem większość z Was wybierało się raczej jesienną porą.

Za wszelakie informacje wielkie dzięki:)

PS
Jeżeli ktoś miałby ochotę się dołączyć to serdecznie zapraszam:) Na miejscu będziemy 11maja, póki co jest nas czwórka (2x2 i nie pary) zamierzamy spędzić tam dwa tygodnie korzystając również i z innych krymskich atrakcji:))

pozdrawiam

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

1/ Niezbędnie zakupić przewodnik dotyczący Krymu. Dysponuję takim w wersji kieszonkowej. Jest to starsze i grubsze wydanie Bezdroży ( o ile dobrze pamiętam ). Jest tam sporo o trasach górskich.

2/ Kompas to konieczność. Oznakowanych szlaków brak. Widziałem jako takie oznaczenia podchodząc pod Mangup.Idziemy na azymut, ścieżkami , dróżkami , po śladach obecności homo sapiens ( pety ) albo z linią wysokiego napięcia.

3/ Mapy, atlasy, przewodniki po rosyjsku lub ukraińsku dostępne są prawie w każdym kiosku. Na 100 % były na dworcu w Simferopolu. Wysiadamy z pociągu i od razu kupujemy.

4/ Na szlaki zabieramy wodę ( koniecznie ).

5/ Noclegi w turbazach. Pogoda dobra na wędrówki. Mogą być niespodzianki.

powodzenia
Ostatnio zmieniony czw 21 maja, 2009 21:29 przez roberT/TANAIS, łącznie zmieniany 2 razy.
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

mysmy jedynie chodzili po masywie Demerdzy ale nie dalismy rady dluzej niz 1 dzien nie schodzic do wsi bo wypijalismy dziennie okolo 8 litrow na glowe (sierpien!! nawet miejscowi mowili ze ten w 2007 r byl wyjatkowo cieply ;) ) ale spotkalismy studentow z kijowa ktorzy biwakowali w gorach i ciagneli za soba mini cysterne z woda :) acz w maju powinno byc w miare chlodno wiec tyle pic sie nie bedzie.

w gorki startowalismy z wioski łuczistoje
a o trasy i droge w gorach najlepeij miejscowych pytac, czasem jaka fajna impreza z tego wyniknie. Nas np. zaprosili na domowe wino :))
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

yanas
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: yanas »

podłączę się pod temat jako, że planuje trekking w Górach Krymskich za 10 dni...
W związku z tym mam pytanie : czy w Symferopolu można dostać kartusze gazu do maszynki?

Zverozub
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: Zverozub »

новые места для ночлега в Крымских горах:
- недорогое место для палаток у озера рядом с Бахчисараем "Белый источник"
Obrazek
http://zverozub.com/index.php?f=305&l=1&r=2

- мини-отель "Бельбек" в горах между Бахчисараем и Ялтой
Obrazek
http://zverozub.com/index.php?f=304&l=1&r=2

lucakar
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lucakar »

Witam.
Planujemy tygodniowy wyjazd na Krym w czerwcu.
Zastanawiamy się czy brać namiot.
Chcemy przejść trasę:
1.Czatyrdah (nocleg w bazie Onyks)
2.przejście do Łuczistoje (tutaj nocleg w bazie Dolina Przywidzeń )
3.Kamienie, Dżurła, Dżur-Dżur, Stop-Góra, Kara-Tau zejście uroczyskiem do Rybaczie.

Ostatni trzeci odcinek wymaga jeszcze jednego noclegu. Szukam więc czy jest jakaś baza na tej trasie, czy ew. zejść do Generalskiego i tam nocować.
Czy ktoś z Was może coś podpowiedzieć: jest jakaś baza na odcinku Łuczistoje - Kara Tau tak żeby nie trzeba było brać namiotu?
Ostatnio zmieniony śr 20 maja, 2009 18:51 przez lucakar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

1 - Турбаза «Биюк-Янкой», расположена в горном Крыму у северного подножия массива Чатыр-Даг на окраине села Мраморное. Расстояние от Симферополя – 18 км. Проезд: с трассы Симферополь-Ялта повернуть по указателю на село Мраморное и пещеру «Мраморная». 4 км по дороге в сторону гор до развилки. Направо уходит основная дорога на Чатыр-Даг и его пещеры, а вам прямо по направлению к карьеру «Мраморный». От ворот карьера по проселочной дороге направо 100 метров, проехав заброшенную ферму, вы увидите строения турбазы «
БиАдрес – с. Мраморное, улица Верхняя, дом 2. По вопросам поселения звоните +38-050-134-46-22
Туристы размещаются в двух каменных одноэтажных корпусах.
В корпусе - 16 комнат на 44 места. Для размещения предлагаются 8 двухместных номеров, 2 трехместных номера и 6 четырехместных комнаты. В комнатах кровати, тумбочки, вешалки. Выдается комплект постельного белья. На этаже имеются мужской и женский раздельные санузлы (туалет, умывальники, душ).

2- Турбаза “Долина привидений” расположена в межгорной котловине близ живописного склона горы Демерджи, на окраине с. Лучистое. До Алушты 15 км. Дом стоит в собственном фруктовом саду. База подойдет и для любителей активного отдыха в большой компании и для тех, кто мечтает в тишине насладиться величием прекрасных Крымских гор.

Турбаза ” Долина Привидений” расположена под г. Юж. Демерджи, на окраине с. Лучистое, ул. Северная 11. В 15км от г. Алушта.Наши контактные телефоны.
Моб. тел. +38 (067) 9455058 Ирина
Моб. тел. +38 (095) 8959891 Александр
Моб. тел. +38 (067) 1158614 Виктория

Email: Demerdji-crimea@yandex.ru
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

lucakar
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Dzięki Robert,
te turbazy już znalazłam i mamy już nocleg na samym Czetyrdagu w bazie Onyx, a następny właśnie w Dolinie Predwidienij.
Szukam bazy (bez potrzeby własnego namiotu) na kolejnym odcinku: od Łuczistoje (baza Dolina Predwidienij) do Stop-Gory (Tyrke). Np. we wsi Generalskoje albo w samych górach. Może na którejś ze stojanek (Dżemer-Dżi, Dżurła) jest stała baza, w której można przenocować?

pozdrawamiam luca

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Nocleg na Krymie znajdziesz praktycznie w każdym miejscu. Również w Генеральское z oczywistych powodów. Na płotach lub oknach - zdaju żylie :). Dla pewności podaje jeden z namiarów:
Тел.: 8-066-237-19-07,8-066-743-59-06
домик в с. Генеральское , 6 км от моря в живописном месте не далеко от водопада Джур-Джур на летний период май-сентябрь. 3 комнаты со всеми удобствами, возможно проживание 2-х семей. Стоянка для 2 автомобилей.
pozdrawiam robert

lucakar
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

dzięki
pozdrawiam
luca

PiotrP
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Mapa Krymu

Post autor: PiotrP »

Witam,
Mam do sprzedania słynny atlas topograficzny "Po Górnym Krymie". Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia poniższego adresu:

http://www.allegro.pl/item960246385_gor ... _mapa.html

Jestem również w posiadaniu fragmentarycznych map krymu w skali 1:50 000
(póki co nie wystawionych )

Gdyby powyższe ogłoszenie się zdezaktualizowało oto mój kontakt na Allegro:
http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=11758900
W razie pytań proszę o kontakt własnie przez tą stronę "Wyslij e-mail do tego Użytkownika"

Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniony ndz 14 mar, 2010 20:55 przez PiotrP, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Re: Mapa Krymu

Post autor: buba »

za ile? wstepnie jestem zainteresowana
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

PiotrP
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: PiotrP »

Ceny są widoczne na Allegro.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt przez "Zadaj pytanie sprzedawcy" lub telefonicznie.
Pozdrawiam,
Piotr

esculenta
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: esculenta »

Mapę gór krymskich 1:50 tys można było kupić w Podróżniku w Warszawie. Obejmuje niestety mniejszy obszar niż atlas (ten sam wydawca), ale łatwiej się korzysta. Bywały tam też mapki obejmujące mniejsze fragmenty gór, ponoć poprawione. Kompas oczywiście jest konieczny, choć czasami są na mapach takie błedy, że i tak to nic nie da ;) Przewodnik Bezdroży niestety w górach jest raczej nieprzydatny, bo opisuje tylko niewielkie najbardziej oblężone przez turystów rejony.
Warto na miejscu popytać o ciekawe trasy turystów w górach. Wielu ich co prawda nie spotykałam, ale zwykle byli to ludzie, którzy dość dobrze znali teren i szczegółowo opisywali przejścia. Szlaki są zaznaczone na mapach, ale raczej nie są znakowane w terenie, z wyjątkiem najbardziej uczęszczanych miejsc. A i tam znakowanie jest na tyle enigmatyczne, że raczej utrudnia niż ułatwia orientację ;)
Z wodą jest różnie, zależy od rejonu, generalnie im dalej na południe i wschód, tym gorzej. Część cieczków czy źródełek znika latem. W maju wody pewnie jest jej dużo więcej (ja jeździłam we wrześniu), może być pewnie problem z ewentualną wędrówką kanionami.
Czasami można się natknąć na leśników albo straż łowiecką, którzy mogą próbować wyciągnąc sztraf za nielegalne biwakowanie poza wyznaczonymi stojankami (w okresie zagrożenia pożarowego lasy są tam traktowane jak obszary chronione, a okres ten jest dosyć długo, bodajże od 1.04 do 1.10). Należy też unikać stojanek koło leśniczówek ('kordon") - tam też próbują ściągać haracz.

Już Wam zazdroszczę ;)

esculenta
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

stajanki na Diemerdży to po prostu fajne miejsca do noclegu z wodą (źródło, potok). Nie ma tam wiat czy namiotów, w których można przenocować, przynajmniej poza sezonem.
Wogóle nie spotkałam się na Krymie ze stajankami "zagospodarowanymi" turystycznie, chyba, że wspomniane już wyżej przy leśniczówkach - nie polecam ;)

esculenta
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Kurcze, ale jestem gapa, odpisałam na stare posty ;)

ODPOWIEDZ