Eupatoria 2009

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
senyczka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Eupatoria 2009

Post autor: senyczka »

Jezeli ktoś wrócił juz z Eupatorii w tym roku, to bede wdzieczna za wszelkie relacje :) pozdrawiam!

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: krymka »

Łączę się z senyczką w oczekiwaniu na odpowiedź przyjezdnych

zeneczek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: zeneczek »

jeżeli coś konkretnie Was interesuje to proszę pytać,będę ok 10lipca w Jewpatorii-odpiszę,pozdr

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Dzięki, ale ja tam będę - jak Bóg da - już 5-go wieczorem

rich
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: rich »

hej, a czy moze ktos byl i moze sie wypowiedziec o miesjcowosciach okolicznych a w szczegolnosci o sołnyszku;nowofiodorowce nikołajewce-szukam jakiejs dobrej bazy wypadowo aypoczynkowej a niechcialbym nocowac w duzych aglomeracjach :lol: bede wdzieczny za kazde info.
thx :wink:
pozdrawiam

senyczka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Interesuje mnie wszystko co zwiazane z eupatoria - pogoda, czy duzo turystow, ceny, dostepnosc noclegow itp. Jeżeli ktoś wródzi przed 19.07 i zechce odpowiedziec bede wdzieczna. :)

Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

zeneczek pisze:jeżeli coś konkretnie Was interesuje to proszę pytać,będę ok 10lipca w Jewpatorii-odpiszę,pozdr
Zenek, pisz poprawnie nazwy miejscowości: Eupatoria, Teodozja itd. Jeśli nie wiesz jak się nazywają po polsku, to zajrzyj do jakiegoś polskiego przewodnika.

Dbajmy o poprawną polszczyznę! Przecież nie mówimy np. "Jadę do Parisa", lecz "Jadę do Paryża". Podobnie "będę w Eupatorii", a nie w Jewpatorii". Słowo "Jewpatorija" to na gruncie naszego języka jakiś niezdarny rusycyzm.

Mitrydates, od którego pochodzi nazwa "Eupatoria" miał przydomek "Eupator" (szlachetnie urodzony).

GM
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: GM »

Antarex temat dotyczy konretnej miejscowości więc nie czepiajmy się takich błachostek chyba każdy zrozumiał o co chodzi po przeczytaniu Jewpatorria. Uważam twój post za zbędny wywód i "czepialstwo" mający na cleu chyba tylko poparwienie twego samopoczucia. Gdybyś jeszcze to zrobił przy okazji udzelania infromacji Krymce czy też Senyczce to rozumiem a tak to............. Przepraszam za zaśmiecanei tematu :)

Awatar użytkownika
buba
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: buba »

a wedlu mnie tlumaczenie nazw miejscowosci to jest jakies glupie.. czy jak kumpel z ukrainy ma na imie sasza i przyejdzie do polski to mamy na niego nie mowic sasza?? tylko jak?? "olek"?? toz to nie jego imie i na nie nie reaguje...miejscowosc ma swoja nazwe wiec jej powinno sie uzywac... jak mnie obcokrajowiec spyta o "breslau" albo "łorsoł" to mu nie zamierzam udzielic odpowiedzi- bo takich miejscowosci w polsce nie ma...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

http://jabolowaballada.blogspot.com/

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

Autor tematu prosi o pomoc w sprawie pobytu: noclegi, plaże itd. Piśmiennictwo nie jest motywem przewodnim. Odnośnie jednak nazwy miasta to ma ono wg. przekazów wiele wspólnego z carycą Katarzyną. Jeśli chcecie wysłuchać o tym opowieści proponuję zwiedzić wykopaliska w Sakach. Przewodnik was oprowadzi i opowie wiele interesujących rzecze. Przy okazji: Eupatoria - Eupator i Ja :)
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

Kajot
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Kontakt:

Post autor: Kajot »

Witam, byłem na krymie w Eupatorii rok temu na początku września, i również wybieram się w tym roku, a dokładnie 18-19 lipca. Rok temu byłem 10 dni, z noclegiem nie było większych problemw, już na PKP w Eupatorii stoi tłum ludzi którzy chc wynająć Ci pokój czy nawet cały dom. Udało się nam wynająć pokój na piętrze w domku letnisowym za 9USD,rok temu dolar był w okolicach 2 zł, w ukrainie płacono za dolara 4,70 hrwny, teraz sytuacja trochę się zmieniła. Pokój mieliśmy całkiem przyzwoity jak na Ukraińskie warunki, to znaczy była lodówka, telewizor, taras z kuchenką, przyśnic, tualeta w normalnym standardzie. W drodze powrotnej w pociągu spotkaiśmy polaków którzy wynajei co za 5 dolarów, tylo że warunki mieli takie sobie, mały pokoik dwa łóżka, toaleta na ulicy i pryśnic z beczki. Aleto zależy kto na co się nastawia, więc komuś odpowiadają takie warunki i nie potrzebują lepszych, dlatego naprzykła ż nastawieni są na zwiedzanie krymu załóżmy:))) P koniec sierpnia początek września nie powinno być problemuze znalezieniem czegoś w przyzwoitej cenie, ponieważ już sporo wolnych miejsc i wszedzie są ogłoszenia o wynajmie. Teraz w sezonie wynajeliśmy u tej samej Pani noclegi w tej samej cenie :D

grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: grabarz_tg »

Rok temu bylem w Sudaku, teraz chce jechac do Evpatori. Czy moze ktoś porównać życie nocne w tych obu miastach? Gdzie sie lepiej zahaczyć? Sudak jest duzo mniejszy ale fajnie bylo wieczorem jak jest w Evpatori?

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: hrumek007 »

Witam. Właśnie wróciłem z Eupatorii. Z noclegami nie było problemu, za dworcu zostaliśmy oblężeni przez miejscowych, znaleźliśmy kwaterę zgodnie z naszymi wymaganiami za bardzo małe pieniądze.
Plaże duże i piaszczyste, ja polecam tą przy porcie która jest torchę droższa od miejskich ( 6 hrw ) ale za to jest tam spokojniej i nie ma takiego tłoku. Na samej plaży można coś zjeść i wypić piwko za przyzwoite pieniądze. Piwko po 5 hrw. Przed wejściem na plażę w duzym budynku znajduje się jadłodajnia ( widoczny duży napis ) którą polecam ze względu na smaczne i tanie jedzenie.
Klimat bardzo ciepły wręcz upalny mocno odczuwalny ( nie to co w Jałcie gdzie nie czułem 30 stopniowego upału), wyraźnie odczuwalne stepowe suche powietrze, jedynie na plaży tuż przy wodzie da się przeżyć.
Miasto duże, tranwaje dojeżdzają niemal wszędzie, bilety po 1 hrw kupowane w tranwaju.
Woda w morzu bardzo ciepła 26 do 27 stopni, nie ma zagrożenia zimnych prądów które często pojawiają się w Jałcie.
Generalnie stwierdzam, że Eupatoria jest tańszym miastem od tych na riwierze, ale jest tu mniej do zwiedzania, miasto czyste, tubylcy życzliwi, nocą ulice ciemne, żadko świecą latarnie.

grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

"nocą ulice ciemne, żadko świecą latarnie" A kluby dyskoteki bary puby? Jest jakis deptak czy promenada gdzie by to bylo jak w Sudaku? Tani nocleg to ile hr?
Pozdrawiam

Kajot
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki
Kontakt:

Post autor: Kajot »

dyskoteki są, całkiem przyzwoite, chyba jest ich trzy, deptak też jest całkiem spory tłumy ludzi do póżnej nocy

grabarz_tg
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Takiej odpowiedzi oczekiwałem! Dziś odjazd! po 21 lipca zdam relacje!

Awatar użytkownika
barteek666
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: barteek666 »

hrumek007 pisze:Witam. Właśnie wróciłem z Eupatorii. Z noclegami nie było problemu, za dworcu zostaliśmy oblężeni przez miejscowych, znaleźliśmy kwaterę zgodnie z naszymi wymaganiami za bardzo małe pieniądze.
Mógł bym wiedzieć jakie to były wymagania i mniej więcej jaka cena?
Sam w tym roku się tam wybieram!
Pozdrawiam!
SOULSHINE

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

To był dom ponad 100m2, na parterze dwa pokoje, kuchnia i łazienka, na piętrze dwie sypialnie z klimatyzacją. Za całość zapłaciłem 300hrw za dobę. Posesja znajdowała się w starej cześci Eupatorii ( kto był w tym mieście wie o czym piszę) około 500 metrów od plaży, 12 minut spacerkiem przez miasto.
Tubylcy w tych stronach w sezonie letnim "wymiatają" swoje domy aby je wynajmować turystom, a sami śpią w pobliżu, tak było i tym razem.
Tylko uwaga na naciągaczy, na te mieszkanie trafiliśmy dopiero po obejrzeniu 5 mieszkań za podobne lub nawet większe pieniądze, niektóre z nich to były typowe nory.

senyczka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

300hr/dobe to dla nas niestety troche duzo, oczywiscie rozumie ze wszystklo zalezy od standardu :), ale czy myslisz ze jeden maly pokoik w przyzwoitych warunkach( ale bez luksusu znajdziemy za ok. 50hr/os?) I jak tam z cenami w knajpach i sklepach? Podobnie jak w polsce, drozej czy moze taniej? Wybieramy sie tam za 2 tyg i im wiecej informacji zdobedziemy tym lepiej...
Pozdrawiam

hrumek007
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Z pewnością za 40 hrw znajdziecie coś w Eupatorii, i takie propozycje padały. My jednak we dwie rodziny postanowiliśmy wynając wyżej opisany dom, wyszło podobnie bo było nas łącznie 6 osób, a warunki uważam że LUX nawet jak na polskie warunki.
Ceny w sklepach niższe niż w polsce, jedynie mleko w kartonie dorównuje naszym a nawet je przewyższa. Nie będę pisać o alkoholu bo o tym dobrze wiadomo, napoje np. Cola 6 hrw, chle 2,5 do 3 hrw, masło podobnie jak w polsce, makarory Ukraiński po 2 do 3 hrw, widziałem też Lubelle za 20 hrw!!!, warzywa - ogórki 4 hrw, pomodory 9 hrw, wędliny nieco tańsze od naszych. W jadłodajniach różnie, my znaleźliśmy dobrą i tanią, za cały obiad do 15 hrw, są i droższe.
Wszystko zależy gdzie kupujesz, knajpki też różnie te przy promenadach sa droższe i bardzo drogie, są też i tańsze. Ja preferuję te na uboczu, gdzie można wiele zobaczyć z życia tubylców.
I tak wypoczynek na krymie jest o niebo tańszy niż nad naszym Bałtykiem. temepratura wody w morzu na przełomie czerwca i lipca 26 stopni, powietrza 32 stopni i zapomnijcie o deszczu. Z relacji moich znajomych nad Bałtykiem za osobę trzeba już zapłacić ponad 50 złotych, a pogoda_ sami widzicie.

chmielu
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: chmielu »

roberT/TANAIS pisze: Przy okazji: Eupatoria - Eupator i Ja :)

A co to ma do tematu, że spytam :)

Awatar użytkownika
roberT/TANAIS
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: roberT/TANAIS »

Caryca Katarzyna przyjechała na Krym. Wizytując posiadłości Imperium dojechała do Kerkynitydy. Włodaże chcąc uczcić władczynie chcieli nadać nowe imię miastu , które miało podkreślić bogatą historię ale przy okazji nie narazić się władczyni. Na myśl przyszedł im oczywiście dobrze znany i sławny władca Eupator. Caryca Katarzyna zaakceptowała propozycje dodając : " i Ja " czyli EUPATOR + I JA = Eupatoria :)
Nalyvajmo, brattia Kryshtalevi chashi, Shchob shabli ne braly, Shchob kuli mynaly Golivon'ky nashi!
pozdrawiam robert

seamen2009
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: seamen2009 »

czy mozna prosić o jakies sprawdzone kwatery w Eupatorii?
pozdrawiam waldek
waldek

seamen2009
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: seamen2009 »

zeneczek pisze:jeżeli coś konkretnie Was interesuje to proszę pytać,będę ok 10lipca w Jewpatorii-odpiszę,pozdr
Czy mógłbyś podac jakiś konkretny adres i telefon w Eupatorii
pozdrawiam
waldek

kosa1964
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: kosa1964 »

My spaliśmy kilka dni temu w trzy osoby w Eupatorii w Hotelu Dworcowym za 40 UAH/osoba/noc.

Standard jak dla nas ok.

Pewnie idzie wyrwać coś dużo tańszego, ale klimat tego hotelu (czyli bliskość pociagów oraz picie drinków nad poczekalnią dla podróżnych) przekonały i urzekły nas na maksa.

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Właśnie przed kilkoma godzinami wróciłam z Eupatorii. Konkretniej mówiąc zakwaterowałam się na jej przedmieściu czy też dzielnicy Zaoziernoje. Pragnę gorąco przestrzec wszystkich forumowiczów przed reklamowanym na naszym allegro pensjonatem Viktoria przy ul. Pieszczanej, którego gospodarzami są Tatiana i Viktor. Dałam się na to namówić i właścicielce i jej córce. Reklamowane na ich stronie internetowej fotki przedstawiały sielski nastrój, nie mówiąc już o przeprowdzonych wcześniej rozmowach telefonicznych. Za 45 dolarów za pokój (ja, mąż i dwoje dzieci) ze śniadaniem otrzymaliśmy wypoczynek na niebezpiecznym placu budowy i zrujnowany urlop. Cudem udało mi się po 4 dniach odzyskać część zapłaconych pieniędzy i przenieść do sąsiedniego domu, gdzie godspodarze (oczywiście nie za darmo) starali się jak mogli. Jednak fatalny nastrój udzielał nam się aż do momentu powrotu do Polski. Nareszcie w domu.

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Konkrety dot. Eupatorii, których ja doświadczyłam w dniach 6-17 lipca tego roku:
Eupatoria to miasto wielu kultur i religii. Można tam na starym mieście zobaczyć przepiękn ą karaimską kenasę (wejście 7,5 hr), synagogę (5 hr), meczet Dżuma-Dżami (wejście co łaska jednak należy się ubrać w chałat i chusteczkę dostępne bezpłatnie przed wejściem, mężczyźni spodnie za kolana). Przed meczetem jest możliwość wypożyczenia stroju damskiego, męskiego i dziecięgo za 15 hr i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Plaża w samym centrum, a raczej betonowe nabrzeże to po prostu istne wysypisko śmieci, na którym leżą tłumy ludzi. Wstęp do delfinarium na 40 minutowy seans to wydatek 70 hr dla dorosłego, dla dziecka od 6 lat - 50 hr, młodszego - bezpłatnie. Zdjęcie z delfinkami wykonane przez fotografa jego aparatem to 70 hr do odbioru w ciągu godziny, a naszym aparatem to 60 hr (niezależnie czy to zdjęcie się uda czy nie z jakiegokolwiek powodu, delfiny wyskakują tylko raz! Wszechobecne marszrutki 2 hr za przejazd niezaleznie jak dlugiego odcinka. Wej

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

seamen2009: nie wiem jaki przedział cenowy Cię interesuje. W Zaoziernoje czysta plaża, mało ludzi, super czyste powietrze (sanatoria dziecięce), piasek na plaży, najbardziej na zachód wysunięta część półwyspu (dzielnica Eupatorii). Domy w standardzie zachodnim, gospodarze bardzo życzliwi, często biesiadują razem z gości - na ich żyzenie, jednak tam w zasadzie tylko o dolarach się mówi. :)

Uta
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Uta »

Witam Wszystkich
Zamierzam pojechać do Eupatorii w sierpniu, a w internecie nie mogę znaleźć sensownych hoteli. Kwatery prywatne odpadają, ponieważ jadę z niepełnosprawną córeczką i noszenie Jej po schodach, bieganie do wspólnych toalet, prysznica, czy użeranie się z przewożeniem wózka przez pół miasta na plażę nie wchodzi w grę.. w końcu jadę tam, żeby odpocząć 8) .
Szukam fajnego, czystego hotelu, niedaleko plaży, może być z basenem :D . Jeżeli ktoś natknął się na taki hotelik to proszę o info (jakiś kontakt, ew. chociaż nazwę i orientacyjne ceny). Słyszałam, że nazywają tą miejscowość uzdrowiskiem dzieci, tak dużo jest tam różnego rodzaju uzdrowisk i sanatoriów, jeżeli macie o tym pojęcie to także chętnie poczytam. Z góry dziękuję o info :)
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy..."

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Uzdrowiskiem dla dzieci jest konkretnie miejscowość Zaoziernoje - 20 minut jazdy marszrutką nr 8 spod Dworca w Eupatorii. Wzdłuż całej miejscowości ciągną się uzdrowiska. Czysta plaża, piaszczysta, bez mrowia ludzi, spokój, super powietrze z wietrzykiem łagodnie chłodzącym ciało. Niestety cen w uzdrowiskach nie znam. Stosunkowo blisko plaży znajduje się nowy, jedyny na ulicy Nabiereżnej dom pomalowany na żółto. Tam młode małzeństwo Ukraińców przyjmuje swoich gości. Na podwórko czyściutko, trawka przystrzyżona, fontanna, dość duży basen. Tam zamieszkali nasi znajomi. Za pokój dla 3 osób z łazienką wynegocjowali cenę 37 dolarów. Niestety w tej dzielnicy od Polaków oczekuje się zapłaty w dolarach. Gospodarze sa bardzo sympatyczni i wspólnie wieczorami biesiadują z gośćmi. U nich też można zakupić wyżywienie lub gotować samemu w schludnej kuchni. Ja osobiście zamieszkałam na ul. Pieszcznej nr 25 u rodziny Mołdawian. Gospodyni gotuje sama ze świeżo z rana zakupionych produktów. Tu bardzo się dba o dzieci. No, niestety dyskomfortem mógłaby być jednak większa odległość od plaży. Życzę udanego wypoczynku

ODPOWIEDZ