kilka pytań przed wyjazdem

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
Jeanemagne
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

kilka pytał„ przed wyjazdem

Post autor: Jeanemagne »

Hej, jedziemy ze znajomymi w piątek na Krym. Mam kilka pytań po pierwsze - jak najtaniej dzwonić stamtąd do Polski ? I jak polecacie wymienić walutę bo mi się wydaje ze najlepiej brać tylko hrywny a Wy jak sądzicie ? Obraliśmy trasę jak na razie Eupatoria, Sewastopol, Alupka, Sudak. Myslicie ze warto odwiedzić jescze jakies miejscowosci ? Feodozję ? Kercz ? Gdzie warto zatrzym,ac sie na dluzej a gdzie niekoniecznie.

Viki Pedija
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Viki Pedija »

Ja byłam na Krymie w zeszłym roku.

Co do telefonowania - to korzystałam z mojego telefonu i abonamentu w Plusie, ale niedzowniłam dużo. Nieplanowałam dużo dzwonić, więc niczego nie szukałam.

Z waluty - to najlepiej hrywny, a jeszcze lepiej karta + bankomat. Część kasy można wziąć w gotówce - a część wypłacić. Problemu z bankomantami na Krymie nie ma.

Co do trasy - to nie wiem na jak długo się wybieracie. W wariancie nastawionym bardziej na zwiedzanie niż plażowanie trasa wygląda ok. Ale poleciłabym jeszcze Alusztę - dobry wypad na Czatyrdah.

W Feodozji byłam dosłownie kilka godzin (czekałam na pociąg) i jak dla mnie ta miejscowość wyglądała niezbyt ciekawie, ale to może tylko pierwsze wrażenie.

Nie napisałaś/łeś jak będziecie się przemieszczać po Krymie. Jeśli samochodem - to ok - nie będzie problemu z przemieszczaniem i zwiedzaniem. Jeśli nie macie samochodu - to polecam jednodniowe wycieczki dostępne u "babuszek". Przystępne ceny i dośc dobra organizacja.
A Ałuszcie i Jałcie "babuszki" oferujące wycieczki były chyba na każdym rogu :-)

Gondek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Gondek »

babuszki oferujace wycieczki? na jakiej zasadzie? jak to wyglada?

Jeanemagne
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Jerdziemy na 2 tygodnie i jestesmy fanami zwiedzania :) Jesli chodzi o telefon, to obawiam sie ze z moim orange zaplace za kazda minute jak za zboze. Chlopak dzwonil z Niemiec i 20 min rozmowy kosztowalo go 50 zl. Moze lepiej zakupic karte ukrainska ? Jak na tej gorze jest ? Wejscie lagodne czy ostre ? Widoki ciekawe ? Jaka trasa ?

Jeanemagne
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

a jescze mam pytanie co do wymiany pieniedzy bo sl;yszalam ze bardziej oplaca sie wymienic na granicy niz w kraju ?

mi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: mi »

Gondek pisze:babuszki oferujace wycieczki? na jakiej zasadzie? jak to wyglada?
Wygląda to tak: Jest to stolik turystyczny, oblepiony zdjęciami różnych zakątków Krymu przy którym urzęduje babuszka (zazwyczaj emerytka) znająca wszelkie szczegóły, terminy i ceny. Mają też gotowe ściągawki z trasami wycieczek. :D
Tych stolików jest naprawdę mnóstwo, zwłaszcza przy plaży i na głównych deptakach. Czasmi też naganiacze chodzą z megafonami po plaży.

horacy
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: horacy »

Jesli chodzi o telefon,
Tu jest ładnie opisane viewtopic.php?t=4768&postdays=0&postorder=asc&start=0

W skrócie: Jak nie masz simlooka to najprawdopodobniej każdy ukraiński starter będzie lepszy. My mieliśmy w zeszłym roku "pierwszy lepszy" beline, a i tak było taniej jak dzwonić z polskiego operatora.
a jescze mam pytanie co do wymiany pieniedzy bo sl;yszalam ze bardziej oplaca sie wymienic na granicy niz w kraju ?
Jeśli już wymieniać w Polsce to najlepsze kursy mają przy granicy z Ukrainą np. Przemyśl. My "poszliśmy na żywioł" i mieliśmy kasę na koncie w mbanku. Ogólnie przelicznik wyszedł lepiej jak w kantorze, a z wypłacaniem w bankomacie nie było problemu. Teraz bedziemy mieli:
http://www.mbank.pl/indywidualny/karty/ ... it/#tabs=0
Zero za przewalutowanie i za wypłaty w bankomacie poza granicami.

Przykład z tego roku:
miner72pl pisze:miner72pl
Sekretarz Gubernialny

Karta platnicza banku nie doliczajacego prowizji za wypłaty za granica jest najwygodniejsza. Poniżej kursy i daty jakie mnie dopadly:

- 10.07.2011 - 0,36291
- 15.07.2011 - 0,37548
- 22.07.2011 - 0,36769
- 29.07.2011 - 0,36359

To są już kwoty zaksiegowane na koncie. Ostateczne.
Liczba bankomatów w Koktebelu, w którym byliśmy, w ciagu ostatniego roku wzrosła czterokrotnie Z jednego do czterech... A przecież to malutki pasiołek... Do tego płatności karta kredytowa w większych sklepach, po analogicznych kursach...

Po co sobie utrudniać?

Jeanemagne
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Dziekuje Wam bardzo za odpowiedzi. Z tym telefonem to chyba tak wlasnie zrobie, kupie ukrainski starter. A powiedzcie mi jescze prosze, jakie gory polecacie zaliczyc na Krymie ? Gdzie najpiekniej ? :)

marcinkoper
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: marcinkoper »

ODPOWIEDZ