Eupatoria 2012

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
nowy007
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Eupatoria 2012

Post autor: nowy007 »

Witam!
Jak widac jesten nowy na forum a ostatnimi czasy zainteresował mnie kierunek jakim jest Krym. Wybieram sie na ok 10 dniowy pobyt ale przegladajac forum nie natrafilem na temat wyczerpujacy moja ciekawość. Wyjeżdzam pod koniec sierpnia, przejazd typowo pociąg z Lwowa. Zakwaterowanie planuje w Eupatorii. I tu pojawia sie szereg pytan do osób które byly widzialy wiedza cos na ten temat.

1. Jakas drobna charakterystyka co gdzie najlepiej.
2. Sprawdzone lokale gdzie dobrze i tanio mozna zjesc.
3. Najlepsze plaze gdzie w miare mały natłok ludzi i gdzie najczystsza plaża i woda.
4. Najciekawsze miejsca w samej Eupatorii jak i w niedalekim sąsiedztwie.
5. Jednodniowe wycieczki jaki kierunek co najpiękniejszego można zobaczyć

Chce w czasie tak krótkiego wypadu aby Krym mnie oczarował i abym nie mogl sie doczekać następnego wyjazdu. Czekam z niecierpliwością na wasze rady i pomysły miejsc wartych odwiedzenia. Pozdrawiam!

globusck
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: globusck »

Podbijam pytanie! Zwłaszcza w kwestii tanich i smacznych lokali lub tylko smacznych lokali w Eupatorii :)

Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

Będąc w Eupatorii trudno nie odwiedzić karaimskiej restauracji na Starym Mieście w Eupatorii przy ul. Karaimskiej. W zeszłym roku za obiad na dwie osoby płaciliśmy ok. 200 grzywien. Specjały kuchni karaimskiej to m.in. jazma - biały chłodnik z ogórkami i czosnkiem, buza -doskonały biały kwas chlebowy własnej roboty, gołąbki w liściach z winogron, na deser ptasie mleczko z czekoladą itp. Tuz obok restauracji znajduje się karaimski dom modlitwy - kenasa i muzeum, na tej samej ulicy - dom, w którym przywódca karamiski podejmował w 1825 r. emigranta z Litwy - Adama Mickiewicza (jest tablica pamiątkowa). Niedaleko stamtąd - synagoga, meczet Dżuma Dżami (piątkowy) i zabytkowa cerkiew. Dojazd spod dworca marszrutką nr 6 w kierunku Nowa Plaża. Na Nowej Plaży sporo plaz tematycznych, przy samej pętli plaża rycerska - z dyskoteka, tuz obok strzezona naga plaża. Wstęp płatny - 10 grzywien.

Najlepsza plaża - to imho plaża pod Eupatorią w Zaoziernoje - dojazd marszrutką (chyba) 6 do końca. Należy unikać plaz w centrum - są gośne io zatłoczone.

pablooliver
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: pablooliver »

witam!byłem rok temu więc spróbuję pomóc.
na głównym deptaku prowadzącym do plaży, Frunze knajp od zatrzęsienia, ja akurat upodobałem sobie posiłki w jadłodajni które na Krymie nazywają się STOŁOWAJA i takie polecam oprócz tego że smacznie to jeszcze świeże przemiał jest duży , to jeszcze tanio. ten w Eupatorii jest w połowie deptaka idąc w stronę plaży po prawej stronie. lokal poznasz po tym że jest samoobsługowy bierze się tacę wybiera dania i płaci na końcu. poza tym polecam przekąski które miejscowi sprzedają na plaży. polecam też sieciową pizzerię przy wejściu na Frunze.
3. ja korzystałem z 2 plaż : a. w centrum Frunze do końca i w lewo naprzeciw delfinarium drugie wejście od molo gdzie cumują statki wycieczkowe. plaża czyściutka i niezatłoczona bo płatna. ręcznik 5hr, leżak 20hr ( ceny z zeszłego roku wrzesień) b. plaża o której pisze Antarex marszrutka nr6 do końca tam kilka km plaż we wrześniu za free pusto ale już nie tak czyste
4. polecam odwiedzić miejscowy targ niedaleko dworca kolejowego tam też można tanio i smacznie zjeść, jest aquapark i delfinarium (nie byłem)
5. z wycieczkami jednodniowymi jest problem bo trzeba dojechać do symferopola 1,5 h i dopiero można gdzieś pojechać. chyba mija się z celem bo więcej jeżdżenia niż zwiedzania.na frunze są stoiska z wycieczkami może taką zorganizowaną autokarem można rozważyć
pozdrawiam

iosif
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: iosif »

Witam! Na początku września po raz pierwszy będę miał okazję odwiedzić Krym. Będę zarówno na wybrzeżu wschodnim jak i zachodnim. Mam kilka pytań odnośnie Eupatorii. O tyle o ile miejscowości na wybrzeżu południowo-wschodnim wydają mi się bardzo urokliwe pod względem krajobrazu i w miarę czyste, tak Eupatoria zrobiła na mnie wrażenie zatłoczonego, betonowego kurortu (myślę, że coś w stylu polskiego Władysławowa) i dlatego mam kilka pytań dla osób, które miały okazję już tam być.

1. Czy możecie mi polecić jakieś ciekawe miejsca/miejscowości w niedalekiej odległości od miasta, które warto zobaczyć ? Dodam, że nie zależy mi na leżeniu na plaży tylko bardziej podziwianiu tych pięknych krymskich krajobrazów, o które nietrudno na wybrzeżu wschodnim :)

2. Jak wygląda sytuacja w samym mieście we wrześniu ? Czy nadal jest sporo ludzi, czy raczej można liczyć na odrobinę spokoju ?

3. Wiem, że Eupatoria jest miastem dosyć sporym, tak więc czy wieczorami jest w miarę bezpiecznie ? W sensie, że śmiało można nocą chodzić po mieście i okolicy bez zbędnych przygód ?

Spasiba wsiem za pomocz' :)

bahaar
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bahaar »

Na Krym jeżdżę zawsze we wrześniu i tłoku w większości przypadków nie zauważyłam; no poza Gurzuf i kurortami. W Eupatorii byłam kilka lat temu, zwiedziłam to co przewodnik nakazuje i na następnych kilka, no może jeszcze dwa lata :) mi wystarczy. Obowiązkowe kenasy karaimskie, ichniejsza knajpa tuż obok(?) - nie byłam, bo nie chciało nam się czekać na wolny stolik, synagoga, uliczka z domem, w którym mieszkał Mickiewicz... wszystko w tych samym rejonie. Potem meczet Dżuma-Dżami i kilka cerkwi. Mnie najbardziej podobał się "rynok" i tam spędziliśmy najwięcej czasu gadając z Tatarami "co dzieci mieli w Polszy" , konsumując przepyszne ichniejsze jedzonko i najsłodszego melona w życiu. Plaże w mieście betonowe ale to moje jednodniowe spostrzeżenie. Poza granicami miasta plaże bardziej przyjazne człowiekowi.
Na południowym -wschodzie czyt. Sewastopol, Bałakława i okolice to widoki już bardziej zapierające dech w piersi, niż stepowe tereny Eupatorii.
P.s. We Władysławowie nie byłam :lol:

iosif
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Dzięki za odpowiedź Faktycznie, Sewastopol i Bałakława już od początku wydały mi się ciekawe, tylko pytanie - czy istnieje możliwość żeby w miarę szybko i tanio się tam dostać (szybko rozumiem przez to, że nie zmieni się to w całodniową wyprawę) ? Zaciekawiły mnie również okolice Ołeniewki (Тарханкут) - czy orientujecie się może jak tam można dojechać i ile to ewentualnie kosztuje i trwa ? W pobliżu Eupatorii odnalazłem jedynie kilka ładnych plaż na obrzeżach (np. Zaoziernoje), czy też aquapark przy drodze na Saki (wejście minimum 210 hrywien :shock: więc nic z tego).

Awatar użytkownika
antarex
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: antarex »

Warto pojechac do pobliskiego kurortu Saki nad slone jezioro, wieksze niz przy Zaoziernoje. (20 km). W Mirnym dawna baza lodzi podwodnych. (40 km). Dla zmotoryzowanych - wycieczka na klify za latarnia morska za Olieniowka za Czanromorskoje. (70 km). Jesli ktos nie planuje potem wizyty w Sewastopolu i Bakczysaraju, to moze zwiedzic te miasta z Eupatorii. Nie trzeba jechac przez Symferopol. Przez Saki i dalej kolo Nikolajewki to bodaj 75 km.

iosif
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Dzięki. Jeśli ktoś również się wybiera to znalazłem bardzo przejrzysty ROZKŁAD JAZDY. Czy możecie mi jeszcze powiedzieć jak jest z pogodą we wrześniu ? Jak bardzo chłodno jest po zachodzie słońca i rano ? Zabierać przezornie jakieś cieplejsze ubranie ?

bahaar
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: bahaar »

Cieplejsze ubranie się przyda... jak wrócisz do Polski :D Tu nigdy nie wiadomo jaka pogoda nas przywita. Max. jedna bluza wystarczy. Nawet dziecku nie zabieram więcej, bo szkoda miejsca w plecaku.

krymka
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: krymka »

iosif: jeśli chodzi o aquapark pomiędzy Eupatorią a Sakami - zdecydowanie odradzam. Byłam tam trzy lata temu. Być może coś się do tej pory zmieniło, ale wówczas atrakcja ta to zbędnie wydana spora gotówka. Prospekty reklamowały jako największy aquapark na Krymie. Eleganckie zdjęcia. W rzeczywistości jedynie część dziecięca była ładnie zrobiona, natomiast ślizgawki stare, gdzieniegdzie rdza przemalowana farbą olejną. Przy wejściu jakiś żołdak zaglądał nawet do plecaków, gdyż na teren parku nie wolno absolutnie wnosić ani spożywać tam własnego jedzenia ani picia. Wszystko należy kupić na miejscu, przy czym najtańsza rzecz to soczek w kartoniku 200 ml za 15 hrywien. Oczywiście wewnątrz znajdziesz wszystko czego sobie życzysz: i japońska restauracja, i zabawki do wody, tyle tylko, że kasa...

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin »

iosif pisze:Dzięki. Jeśli ktoś również się wybiera to znalazłem bardzo przejrzysty ROZKŁAD JAZDY. Czy możecie mi jeszcze powiedzieć jak jest z pogodą we wrześniu ? Jak bardzo chłodno jest po zachodzie słońca i rano ? Zabierać przezornie jakieś cieplejsze ubranie ?
Trudno powiedzieć na jaką pogodę trafisz, ciepła bluza i coś od deszczu może się przydać. W Eupatorii (byliśmy 12-14.08) złapała nas największa burza przez dwa tygodnie pobytu - lało całą noc bardzo mocno i było dość chłodno. Znajomi tak trafili w Jałcie, tylko tam lało przez dwa dni łącznie z gradem - nie dało się zwiedzać (byli również teraz). Do Olieniowki można również dojechać autobusem bezpośrednio z Eupatorii, czas jazdy około 2 godzin. Bilety trzeba kupować co najmniej dzień wcześniej, bo ranne kursy, tak jak ostatni powrotny są bardzo oblężone - najlepiej od razu kupić powrotny. Cena w obie strony około 70 hrywien w zależności od standardu autobusu na jaki się trafi. Żeby to miało sens trzeba pojechać rano, autobusy są o 5,30, 6,00, 9,00 i 11,15 (ostatni wg mnie za późno), powrotne o 16,35 i 18,00.

johnywawa1
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: johnywawa1 »

Wlasnie wrocilem z pobytu w Eupatorii. Po dojezdzie do Symferopolu pociagiem zastala nas ogromna burza, cos jak monsun w Azji. Przez bite pol godz lała sie sciana wody, w centrum samochody i autokary mialy wode "po pas", nie bylo widac opon bo woda zakrywała wszystko, istna powódź. Za to przez reszte pobytu juz bylo slonce i blekit, temperatura za dnia 25-30 natomiast noce chlodne ok. 15 tylko. Bez jakiejs narzutki noca nie da sie wyjsc na miasto. Plaze jakie moge polecic to tzw. nowe plaze przy tym wielkim slonym jeziorze, m.in. rycerska plaza. Wstep od 5hr do 15 hr. Na niektorych plazach lezaki sa w cenie, na innych trzeba doplacac (ok. 15-20 hr za caly dzien). Dobre plaze sa tez w zachodniej czesci Eupatorii, wzdluz sanatoriów, wjazd wszedzie w tamtym rejonie 5hr, plaze piaszczyste i dlugo plytkie. Jedlismy glownie w Stolowajach, chociaz nawet tam latwo przeplacic i zabulic za obiad ok. 50hr lub wiecej. Z reguly mieso jest drogie, warto jesc kasze gryczana i ryz. Pizzerie na miescie drogie, ceny wyzsze o polowie od naszych. Kebabow takich jak u nas nie bylo ani jednego, za to sporo budek ze smacznymi czeburekami za 8hr. Na targu polecam pyszne soczyste i ogromne melony, 4hr za kg. Kazdy melon to ok. 4-5kg wiec cena wynosi 16-20hr za sztuke. Arbuzy 3hr za 1kg, przecietny arbuz to conajmniej 10kg. Do klubu sie wybralismy raz, ceny na barze piwo 20hr czyli jakies 8zl jak u nas, natomiast drinki o wiele drozsze. O ile za dnia miasto jest bezpieczne, to noca juz bym polemizował. Sa dzielnice gdzie zadne latarnie sie nie swiecą, co wiecej latarnie ostatni raz sie mogly swiecic jakies 30 lat temu biorac pod uwage ich stan. Nocami na miescie mozna spotkac cale ekipy kolesi ubranych od góry w dół w dresy adidasa itp. rzecz jasna tanie podróbki. Komunikacja miejska: marszrutki 3,5hr bilet a tramwaje 1,5hr.

ODPOWIEDZ