Aluszta

Wszystko co związane z podróżami po Krymie
gorny7
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Aluszta

Post autor: gorny7 » sob 10 sie, 2013 16:09

Kilka moich spostrzeżeń o tej miejscowości może się komuś przydać.
z kijowa do Aluszty ok 13 godzin jazdy 860km po drodze warto kupic na targach 24godzinnych w okolicach Kseronu Arbuzy po 1,30-2,0hr za kg
Miejscowość w terenie górzystym tak że trzeba mieć sprawny układ chłodzenie bo widziałem sporo samochodów miejścowych gdzie mieli problemy z chlodzeniem.
Dojazd z Simferopola dobra droga dalej można jechać na Jałtę.
Mieszkałem w Ośrodku Kolonijnym dla mlodzezy w ktorym były dzieci z Rosji,Białorusi,Ukrainy , niektore przejechały po 2,5tys km na 3 tygodniowe kolonie.
Koloniści placili 160hr za dobe z pelnym wyżywniniem 5 posiłków . ja placiłem 300hr od osoby doroslej z wyżywieniem dzieci do 16lat 160hr, 10 letnie za darmo(bez wyżywienia).
kolonia o nazwie Ciajka(Mewa) położona na zachodniej stronie miasta w tzw Raboci ugolok)
do plazy 10min lekko w duł.
Plaże - tu troche zaskoczenia z powodu ze mieszkaliśmy z Koloniami dostalismy karteczi wstępu na plażę.
Plaże w Aluszcie sa kamieniste(kamyszki od małych do wielkości jajka,zaokraglone tak ze nie ma strachu) niezbyt szerokie ok 20-30m
Każdyz większych pensjonatow ,hoteli ma swoja plaże na która mozna wejśc z nadbrzeza przez furtki którymi na plaże wpuszczają pracownicy ośrodka ktora robi na plazy.
plaże poprzedzielane sa betonowymi falochronami także plaża ma ok 100m dlugości.
Widzialem dużo osób (Ukrainców,Rosjan) ktorzy chodzili od furtki,plaży) do furtki i nie mogli dostać się na plaże, istnieja plaże miejskie tzw gorodzkie i tam ich odsyłali ,ale wiadomo jaki tam ścisk a tez nie sa za duze.
Jeżli ktoś wykupi kwatere prywatna w ciemno moze się zdziwic że nie może wejśc na plażę , że nie ma plaż tak jak u nas a marsz brzegiem morza jest niemożliwy.
Nieraz można dać coś tym co wpuszczaja jeżeli będzie wolne miejsce.
Woda ciepla przy temp powietrza 31 woda 25C ,przejrzystośc wody ok 5-6m.
Uwaga szybko robi sie głeboko juz po 4-5m zaczyna sie spadek.Woda zasolona chyba więcej niż w Bałtytku ale łatwo sie pływa , fala malutka. mozna zobaczyc delfiny mnie udało się w ostatni dzień pobytu dlatego warto zabrać lornetke
Wzdłuż nadbrzeża jest deptak którym można dojśc do centrum miesta pełno kramów i osób siedzących przy tablicach z fotografiami które zapisuja na rózne wycieczki . przykladowo delfinarium poza Aluszta osoba dorosła 160 dzieci 140hr (przejazd statkiem ,jakieś muzeum ,,delfiny) przykladowe ceny na deptaku Cieburok(mieso lub miesą z serem w cieście)-10hr bardzo smaczne , 25ml wina Krymskiego z beczki 10hr, litr od 35-60hr (duzy wybór smaków i jest naprawde super), drozdzuwki6-7hr,jezyny 10hr, kukurydza 6-7hr ,lody wloskie 7hr ,piwo 1,2l 12hr(plastik),małże z grila 10hr
Z Robociego ugoloku można dojechac sobie do centrum np trolejbusem, kilka przystanków wysiadamy na ostatnim, Do trelejbusu wsiadamy i czekamy na pania ktora podejdzie i sprzedaje biletu ludzia w trolejbusie i krzyczy tez jaki jest przystanek, cena biletu 1,25hr
w centrum dożo bankomatów , życie tętni tak jak w całej Ukrainie
W centrum jest tez delfinarium w którym byłem bo nie chialo mi sie jechać statkiem , ceny 80-100hr ,kąpiel z delfinem 260hr.
Przejażdzki statkami i motorówkami od 60hr.
z noclegiem w ciemno nie ma problemu co kilka metrów stoi samochód bodź ktoś czeka z kartka Zilie) ceny rózne dla 4osob 2 pokoje ,łazienka blisko centrum ok 700hr( nie znam standardu raz zapytałem się z ciekawości) pewnie można znaleść dużo tańsze.dominuje język rosyjski ale Polak bez problemu dogada się z Ukraińcem.
W samym pensjonacie ktorym bylem jedzenie maskryczne dla mnie przynajmniej i mojej rodziny ciągle dania mleczne zupki ,rozgotowanie kasze,do tego krokieciki ,kotleciki,i surowy ogorek i pomidor. chleb tylko do przygryski. borszcz Ukraiński , moze trafilem na kolonijne żarcie. Kolonie z pełna obsada personelu jak u nas w latach 70 K-owiec lekarze pielegniarki ,metodyki instruktorzy,animatorzy itd zaplanowanie imprezy z rozmachem jak w PRL ,ale młodzież chetna jeszcze nie skazona tak mocno Unia jak u nas,Niestety w publiczych wc nadal słoniowe stopy ,przypuszczam ze u kolonistow też
ceny LPG Krym 5,5l ,PB ok 11hr
kantory co 10m zle głownie dalary,euro ,ruble, jeden kantor przyjmował złote w kursie 1 zł -2hr
normalny kurs ok 1zl -2,4 hr

jeszcze taka moja uwaga bo duzo w forum jest pytań czy zabierac hryyne czy wyplacać na miejscu z bankomatów
powiem tak pomimo nie najgorszej znajomosci języka rosyjskiego próbowałem w trzech bankomatach min w raffhaisen) nie moglem wyplacić ze względu na trudności z rozszyfrowaniem napisów na w bankomacie i po kilku próbach wyciagalem karte.
Dopiero zabrałem do bankomatu ukraińca z rodziny i pokazal mi jak wyciągać po kroku w bankomacie PRIVAT BANK najbardziej popularny na Ukrainie.
sam kurs z bankomatu bardzo dobry ok 0,42zl za 1hr
sprubuje dołączyć jakieś foty szkoda ze nie ma tego na forum

gorny7
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gorny7 » sob 10 sie, 2013 18:46

nie moge edytować poprzedniego posta to wkleje link ze zdjęciami jakość średnia część wyciągnięta z filmu
http://www.fotosik.pl/u/gorny7/album/1489194

jeszcze jedno co mnie wciągneło to niesamowite cykanie cyklad czym cieplej tym w tej zieleni drzew mocniej cykaja , powiedziałem ze jak nie zobaczę przez lornetke na drzewie cykady to nie wyjade nic to nie dało pomimo starań nie namierzylem ani jednego i wrócilem

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » ndz 11 sie, 2013 10:03

Witam

dobra relacja i sporo ogólnych ,przydatnych informacji :)
ale to co piszesz o bankomatach...jest trochę niepokojace...
Jeśli ktoś jedzie pierwszy raz ,chyba moze mieć mały kłopot ?
Jak sie na to przygotować ... większośc ludzi nie jedzie chyba z gotówką ...

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: art72 » ndz 11 sie, 2013 11:19

Chłopie, nie musisz znać rosyjskiego lub ukraińskiego żeby wypłacić kasę z bankomatu. Jest jeszcze menu w języku angielskim więc o co chodzi? Nigdy nie miałem z tym problemu na Krymie czy tez w ogóle na Ukrainie.
Relacja fajna, obrazowa tylko ta ortografia :)
Pozdrawiam

gorny7
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: gorny7 » ndz 11 sie, 2013 11:27

sam bylem zaskoczony i nie wyplacilem pomimo 3 prób w różnych bankomatach a jest też pewien strach żeby oddało kartę tez juz dokladnie nie pamietam bo wypłacałem raz z Ukraińcem ,
ja miałem gotówke a to co wypłacałem było dodatkiem. dobrze jak by ktoś opisal te nazwy w bankomacie,

Ja pamietam tylko tak bankomat Privatbank najpopularniejszy na Ukrainie
po wlożeniu karty wybieramy język -rosyjski - dalej podajemy pin - i pózniej po prawej stronie chyba drugi od góry(slowo klucz może napisze z błedem ale coś takiego)
"Выдача наличных"Wydacia NALICZNICH" po jego wybraniu juz jest z górki kwota i "dalsze"- " nie paciat cieka"( nie chcę wydruku) - "zawieszit rabotu" (zamknać pracę) karta wychodzi

ten bankomat byl dużo prostszy w obsłudze niz te w których próbowałem ale i tak sam bym sobie nie poradzil może metoda prób i błędów ale wolalem tego uniknąć.
Jeszcze mój Ukrainiec mówi druga opcje awaryjna ale musi być bank a nie tylko bankomat
Privatbank , wchodzisz do środka banku i w obsludze kasach podajesz karte wbijasz pin w terminalu i wyplaczasz jak by w oddziale( tak tez robia na ukrainie) . ale tego nie próbowalem i nie wiem jak to z obcokrajowcami.

Ja w każdym razie miałem problemy też jestem mądrzejszy
ok poszperałem w necie i mam to co chciałem moze się przydać dla potomnych
link do obsługi bankomatu z filmem instruktażowym

http://privatbank.ua/udalenniy-banking/bankomaty/

markula
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: markula » ndz 11 sie, 2013 22:28

gorny7

dzięki za instrukcję ,moze się przydać...

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » czw 29 sie, 2013 09:25

gorny7 pisze:sam bylem zaskoczony i nie wyplacilem pomimo 3 prób w różnych bankomatach a jest też pewien strach żeby oddało kartę tez juz dokladnie nie pamietam bo wypłacałem raz z Ukraińcem ,
No proszę... Nie strasz ludzi z tymi bankomatami. Obecnie praktycznie w każdym (a wypłacałem z wielu różnych i w różnych miastach) jest dostępne menu po angielsku, jeśli ktoś nie zna rosyjskiego lub ukraińskiego. Z wypłatami nie ma najmniejszych problemów.

Awatar użytkownika
MorgothV8
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca
Kontakt:

Post autor: MorgothV8 » czw 29 sie, 2013 09:47

Nie do końca - po wsiach i mniejszych miastach miałem to samo.
Tzn.
1) Nie działał
2) Nic nie wyświetlał
3) Zawieszał się
4) Nie obsł…ugiwał karty.

Z lepszych:
-Angielski zawsze był
-Karte oddaje po minucie około jak nic nie robisz - nawet jak się zawiesi.

W Lubomlu NIGDZIE nie udało się wypłacić - zapłaciłem kartą w CPNie.
Były Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund"
Teraz programista na swoim
Fuji GSW, Pentax 67, Nikon F4, FM2, D3, D3200 FS + cała szklarnia

Awatar użytkownika
Yakin
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Yakin » czw 29 sie, 2013 10:28

MorgothV8 pisze:Nie do końca - po wsiach i mniejszych miastach miałem to samo.
Tzn.
1) Nie działał
2) Nic nie wyświetlał
3) Zawieszał się
4) Nie obsł…ugiwał karty.

Z lepszych:
-Angielski zawsze był
-Karte oddaje po minucie około jak nic nie robisz - nawet jak się zawiesi.

W Lubomlu NIGDZIE nie udało się wypłacić - zapłaciłem kartą w CPNie.
Piszemy o Krymie, a nie o Wołyniu :wink: . Na Krymie banków i bankomatów w każdej praktycznie miejscowości jest tyle, że z wypłatą nie ma najmniejszych problemów. I nie udało mi się trafić na taki, w którym nie było angielskiego menu. Jeden jedyny raz, gdy pieniędzy nie udało mi się wypłacić był brak gotówki w bankomacie. Większym problemem może być to, że jeśli ktoś chce uniknąć prowizji i wypłacać z bankomatów konkretnych banków (najlepszy przykład to PKO SA/UniCredit) jest to, że niektóre bankomaty znajdują się w budynkach banku i dostępne są tylko w określonych godzinach, lub w pomieszczeniach do których drzwi otwiera się również kartą, a zamki psują się o wiele częściej niż bankomaty. W zeszłym roku w Odessie udało mi się dostać dopiero do czwartego z kolei (niedziela była niestety). Moim zdaniem najlepiej zrobić to w ten sposób, że najpierw na stronie lub placówce swojego banku sprawdzić z jakich bankomatów na Ukrainie możemy wypłacać nie narażając się na nie wiadomo jaką prowizję, potem sprawdzić lokalizację tych bankomatów w większych miastach w których będziemy, a następnie kilkukrotnie wypłacić większą (ale nie taką, której trzymanie w kieszeni przyprawiałoby nas o ból głowy) sumę. Powiedzmy 1000-2000 hr. Wożenie dolarów, czy euro wg mnie jest bez sensu, bo na przelicznikach w kantorach tracimy dwa razy. Jeśli ktoś chce mieć już na początek jakąś niewielką sumę lepiej już u nas (lub jeśli ktoś jedzie samochodem zaraz po przekroczeniu granicy) kupić 200, czy 300 hr.

kunek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: kunek » czw 29 sie, 2013 22:09

no problem może się pojawić - jak nie znasz ukraińskiego, rosyjskiego ani angielskiego... przeciez to jest możliwe....

art72
Tytularny Radca
Tytularny Radca

Post autor: art72 » pt 30 sie, 2013 07:57

moim zdaniem sztuczny problem poruszacie.... pozostaje albo siedzieć w domu, albo mieć gotówkę przy sobie, albo zakupić mini rozmówki i sobie poradzicie, albo najlepiej nauczcie się jakiegoś języka. Wszystko w temacie.

ODPOWIEDZ