Strona 1 z 1

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: pt 04 sie, 2017 19:36
autor: pochp
Witam!
Na przełomie września i października wybieram się na drobną eksplorację Tadżykistanu i Uzbekistanu.
W związku z tym mam pytanie: Jak najszybciej, najmniej skomplikowanie przekroczyć granicę tadżycko-uzbecką?
Wiem, że Uzbekistan Airways prowadzi bezpośrednie loty między stolicami, ale to zostawiam jako ostateczność. Wolałbym przekroczyć granicę lądową. Z tego co zdążyłem się zorientować, dojazd do granicy nie należy do łatwych. Osobiście wolałbym przekroczyć granicę koleją, ale nie mogę znaleźć świeżych informacji o tadżyckich połączeniach międzynarodowych.
Z góry dziękuję za pomoc!

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: pt 04 sie, 2017 22:18
autor: pietia
Tadżycka kolej istnieje w formie szczątkowej, a ilość połączeń można policzyć na palcach jednej ręki. Z międzynarodowych jest w zasadzie tylko pociąg Duszanbe-Moskwa, który w sumie jedzie pezez Uzbekistan

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: pt 04 sie, 2017 23:01
autor: pochp
pociąg Duszanbe-Moskwa, który w sumie jedzie pezez Uzbekistan
Z tego co wiem, to nie można kupić na niego biletów do Uzbekistanu, ponieważ ma tam tylko postoje techniczne :(

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: sob 05 sie, 2017 14:31
autor: Dracid
Jedzie też przez Turkmenistan, więc bez wizy tranzytowej tego kraju nie przejedziesz.

Wracając do głównego wątku: która granica Cię najbardziej inreresuje? Chcesz przejechać np. z Chudżandu do Taszkientu czy bardziej z Duszanbe do Buchary? Akurat z dojazdem do granicy kłopotu nie ma, taksówek jest multum.

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: sob 05 sie, 2017 15:15
autor: pochp
Najbardziej interesuje mnie trasa Chodżent - Taszkient.
Czy kursują na tej trasie marszrutki, czy tylko upchane do granic możliwosci taksówki?
Czytałem też o niezbyt przyjemnych kontrolach po stronie uzbeckiej, przy przekraczaniu granicy w miejscowości Oybek.

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: sob 05 sie, 2017 21:51
autor: Dracid
Kurczę, jechałem niedawno w drugą stronę, z Taszkientu do Chudżandu. Granica szybciutka. W ogóle nigdy nie miałem problemów z uzbecką stroną granicy, a byłem na niej w sumie 8 razy na różnych przejściach.

Co do Twojej trasy, proponuję w Chudżandzie udać się w okolice dworca autobusowego albo bazaru i szukać marszrutek albo taksówek do przejścia. Zaręczam, że nie będziesz mieć problemów. Kwestia tylko ceny, tj. czy czekasz, aż taxi się zapełni, czy płacisz za kilka miejsc i od razu jedziesz.

Po przekroczeniu granicy na bank będziesz atakowany przez uzbeckich taksiarzy, którzy dowiozą Cię do bazaru na południowych obrzeżach Taszkientu, skąd można autobusem albo tramwajem dostać się do centrum.

Przy nagromadzeniu taxi w byłych republikach ZSRR transport nie jest problemem. Tylko dogadać się trzeba co do ceny, ale bywa trudno ustalić, ile powinno się zapłacić uczciwie. Takie uroki wyjazdów tam.

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: sob 05 sie, 2017 22:58
autor: pochp
Dzięki za informację ! Na dzień dzisiejszy planuję pojechać prosto z granicy na dworzec kolejowy i nocnym pociągiem udać się do Urgencza.

Przejazd Tadżykistan - Uzbekistan

: sob 05 sie, 2017 23:25
autor: Dracid
Spoko. Jak potrzebujesz namiary na dworzec autobusowy, to w przewodnikach np. Lonely Planet znajdziesz mapki. A jakbyś szukał hostelu w Chudżandzie, to był niedawno jeden na bookingu, tylko ciężko do niego trafić. Na ulicy Szark. Daj znać, to Ci nakreślę drogę.