Czy ktokolwiek zna miasto Chorog? Ew. University of Central Asia?

Podróże po Azji Centralnej
SKA3KA
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: SKA3KA » sob 08 gru, 2018 12:12

Witam.

Ktokolwiek z Was był może w mieście Chorog w Tadżykistanie? Może znacie jakikolwiek dojazd do tego miasta poza dziwnym górskim autobusem Duszanbe-Chorog? Podobno nieregularnie latają samoloty na tej trasie. Czy istnieje tam w ogóle coś takiego, jak supermarket?

Szulik
Administrator

Post autor: Szulik » sob 08 gru, 2018 12:19

Tak, znam. Byłem tam kilka razy. To stolica Pamiru.
Dojazd nie tyle "autobusem" co Jeepem z Duszanbe. Koło lotniska w Duszanbe (ok 1,5km) jest baza samochodów skąd odjeżdżają rano do Chorogu. Podróż trwa kilkanaście godzin. Samolot lata tylko podczas dobrej pogody. Nie da się kupić biletów przez Internet, tylko lokalnie w Duszanbe, bez gwarancji lotu w danym dniu.

Można też lecieć do Osz w Kirgistanie i stamtąd przez Pamir dostawać się do Chorogu - trasa dłuższa ale za to zobaczysz kawał Pamiru.

Supermarketu takiego jak w Europie nie ma, są sklepy i sklepiki oraz spory bazar

Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 » pn 10 gru, 2018 09:31

Również byłem w tym mieście, w sierpniu tego roku. Dojazd jest tam ciężki, zarówno z Duszanbe jak i Osz. Niemniej krajobrazowo najwyższa półka. Jest tam sporo restauracji (jadalni?), sklepów, sklepików, bazar. Czegoś podobnego do Supermarketu nie zauważyłem. Podróżowałem własnym pojazdem, więc wiedzy na temat transportu zbiorowego nie posiadam. Niemniej po drodze widziałem wiele busików, jeepów, jest również w Chorog lotnisko.
Odważniejsi mogą próbować dostać się tam z Afganistanu, pozdrawiam :D

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!

pietia
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: pietia » czw 13 gru, 2018 19:59

Nie wiem, czy nadal tak jest, ale przez długi czas na wjazd do Górnego Badachszanu (którego stolicą jest Chorog) potrzebna była specjalna przepustka, sama wiza tadżycka nie wystarczała

Awatar użytkownika
bober41
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: bober41 » pt 14 gru, 2018 08:37

I jest tak nadal, po drodze jest kilka punktów kontrolnych. Natomiast zdobycie pozwolenia jest aktualnie mocno ułatwione - można je zakupić razem z wizą elektroniczną (przy wjeździe turystycznym).

Niech nam żyje Towarzysz Stalin,On usta słodsze ma od malin.
!!! LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE !!!

ODPOWIEDZ