Strona 1 z 1

Łotewskie paszporty bez obywatelstwa

: czw 12 lip, 2018 16:35
autor: buba
Mam pytanie na temat mieszkancow Łotwy - posiadaczy paszportow bez obywatelstwa. Czy dotyczy to tylko osob, ktore urodzily sie za czasow sajuza, jego rozpad ich zastal na terenie Łotwy a nie znali/nie planowali sie nauczyc łotewskiego ani emigrowac? Czy takie paszporty otrzymuja rowniez osoby urodzone po 91 roku juz na Łotwie, jezeli nadal nie znaja łotewskiego? Tzn. czy osoba urodzona w 2000 roku moze miec taki paszport bez obywatelstwa i jest szansa ze nie chodzila do łotewskiej (zadnej?) szkoly? Bo rozmawiajac z miejscowymi wystepowaly sprzeczne, chyba raczej wykluczajace sie wzajemnie, informacje. Wiec ktos musial mijac sie z prawda.

Czy ktos moze wie cos na ten temat lub jaka jest przynajmniej wersja oficjalna?

Łotewskie paszporty bez obywatelstwa

: pt 03 sie, 2018 21:26
autor: Tambala
Znaczną większość posiadaczy paszportów "nieobywateli" stanowią osoby powyżej 50 roku życia. Dzieci "nieobywateli" urodzone po 1991 roku mają prawo otrzymać obywatelstwo na wniosek rodziców i tylko niewielki ich procent go nie posiada. Są osoby, które dla zasady nie występują o obywatelstwo dla swoich dzieci lub dla samych siebie, mimo że znają język.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0 ... %B8%D1%8F)

Łotewskie paszporty bez obywatelstwa

: pn 17 wrz, 2018 19:33
autor: Szulik
Miałem kolegę "Aliena" - bo tak na okładce paszportu widniało :)
Urodził się za ZSRR na Łotwie ale nie był pełnoletni w momencie rozpadu ZSRR. Etnicznie zdecydowanie nie Łotysz. No i bujał się z tym paszportem Aliena przez wiele lat - do czasu aż wystąpił o łotewski paszport (zdaje się, że dopiero po upewnieniu się, że do wojska go nie powołają).