Jakie konto bankowe (Łotwa)?

Podróże po krajach bałtyckich
malutka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Jakie konto bankowe (łotwa)?

Post autor: malutka »

Wybieram się na Łotwę na 5 miesięcy, dokładnie do Daugavpils. Chciałam zapytać, jak mogę rozwiązać sprawę konta bankowe, w ogóle się w tym nie orientuję;/ Czy zakładać konto walutowe, a jesli tak to w jakim banku? Będę wdzięczna za pomoc.

Dimaz
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: Dimaz »

Polecam konto walutowe w Banku Zachodnim WBK. Korzystałem z niego podczas mojego wyjazdu na Erasmusa 2 lata temu. BZWBK oraz mBank oferują konta w GBP, EUR, frankach oraz USD. Ogólnie musisz pochodzić po bankach i sie zorientować czy w przypadku poszczególnych banków:

- jest pobierana opłata za prowadzenie konta - jeśli tak to ile ona wynosi?
- jakie są prowizje za korzystanie z bankomatów za granicą
- opłata za korzystanie z karty bankomatowej (np BZWBK - pierwszy rok za darmo, każdy kolejny 10 EUR rocznie, mBank - pierwszy rok za darmo, każdy kolejny 30 zł )

itd.

Pochodź popytaj:)

Katiush
Radca Stanu
Radca Stanu

Re: Jakie konto bankowe (łotwa)?

Post autor: Katiush »

malutka pisze:Wybieram się na Łotwę na 5 miesięcy, dokładnie do Daugavpils. Chciałam zapytać, jak mogę rozwiązać sprawę konta bankowe, w ogóle się w tym nie orientuję;/ Czy zakładać konto walutowe, a jesli tak to w jakim banku? Będę wdzięczna za pomoc.
Skoro to będzie dłuższy okres czsu to może lepiej załozyżyć konto w łotewskim banku.
Россия.

Awatar użytkownika
Jedi
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Jedi »

malutka, ja założyłem sobie konto walutowe w euro w mbanku, bo po 1 jest w całości bezpłatne, a po 2 wypłaty z zagranicznych bankomatów są również za darmo.
Tak na marginesie - też jadę na 5 miesięcy na Łotwę, do Rygi, w ramach programu stypendialnego Erasmus, ty też?
Mój koordynator uczelniany sam doradzał mi, abym założył sobie konto w euro, bo tak nie będę tracił pieniędzy na ewentualnych różnicach kursowych i wymianach.

wilek
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: wilek »

ja też byłem na erasmusie w Rydze i u mnie problem z pieniędzmi rozwiązałem biorąc trochę euro w gotówce na miejsce a resztę euro które dostałem sprzedałem w PL i kupiłem w PL łaty
ale to był inny okres trochę i kursy były inne i to się opłacało najbardziej
a na ten wyjazd dostaniesz euro czy PLN?
policz sobie kursy co się bardziej opłaca
ja jak bym jeszcze raz jechał na dłużej na Łotwę to bym założył sobie konto internetowe tam na miejscu w swedbanka

malutka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Tak, wybieram sie na Erasmusa. Na wyjazd pieniądze mogę dostać albo w Euro albo w PLN, to już ode mnie zależy. W Polsce mam eurokonto akademickie, za granicą koszt wypłaty to 4,5% wypłacanej kwoty, najmniej 6zł. Z kolei prowadzenie konta mam darmo ze względu na promocje za średnią (jeśli jest powyżej 4 z ostatniego semestru to kolejny jest darmo). I plusy i minusy, ale jednak chyba walutowe to lepsze wyjście, z polskim boje sie zbankrutować:P Dzięki za pomoc. Muszę pochodzić i popytać.

Awatar użytkownika
pwlzeb
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: pwlzeb »

Przy dzisiejszych spadkach euro, bralbym zlotowki i konto mbanku (wyplacal ktos ostatnio?)

malutka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

karta maestro

A chciałam jeszcze zapytać, jak wygląda wypłacanie z pomocą karty maestro. dzisiaj pani (mało wiedząca niestety) powiedziała, że nie jest w stanie powiedzieć jak na Łotwie będzie działać. Czy w ogole. Troche mnie wbiła, mało jej wierzę, sam fakt że na zapytanie, gdzie jadę, odpowiedziałam Daugavpils, a ona ale MIASTO: Litwa czy Łotwa. I skończyło się z nią gadanie:P

ODPOWIEDZ