filologia rosyjska

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
gauka_oczna
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: gauka_oczna »

w ty roku próg był chyba 74 pkt. przyjęto 116 os.
Polska to kraj na zachód od Wschodu i na wschód od Zachodu...
Awatar użytkownika
michass
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: michass »

Ktoś studiuje/studiował filologię rosyjską w Zielonej Górze? Jeśli tak to proszę informacje na temat jak mniej więcej wyglądają studia, czy jest ciężko i parę słów o kadrze naukowej. Wiem, że koło naukowe rusycystów działa całkiem nieźle i są organizowane wieczory filmowe itd., ale na temat samego kierunku nie wiem nic.
candydolls
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: candydolls »

Kochani :) a posiada ktoś może jakiekolwiek pomoce na Historię literatury rosyjskiej pierwszy rok?:) może jakieś podpowiedzi z wlasnych doswiadczen:) pozdrawiam serdecznie
spun
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: spun »

tak się zastanawiam: skoro na filologię dostają się ludzie bez znajomości języka, to mam się bardzo przejmowac tym, że zdaję rosyjski tylko na podstawie, a na filologie chce sie dostac ? (najlepiej do wrocławia)
Awatar użytkownika
Jelena
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Jelena »

To zależy od uczelni - przecież nie wszędzie przyjmują bez znajomości języka, nie wszędzie też przyjmują z podstawą. Radzę najpierw sprawdzić kryteria na wybranych uczelniach i potem ocenić potrzebę przejmowania się :)
adam-skrzypek
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: adam-skrzypek »

witam. w tym roku zdaje mature i chciałbym sie dostać na UG na filologię rosyjską. wiem ze temat był omawiany sporo razy...
1) zdaje polski roz, angielski roz, i rosyjski podst czy to wystarczy?
licze na szybką odpowiedź
Łukasz Piotrowski
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Post autor: Łukasz Piotrowski »

A ja mam pytanie do studiujących na UAM. Otóż planuję po licencjacie (jestem na UMK w Toruniu) kontynuować filologię rosyjską w Poznaniu i chciałbym dowiedzieć się, czy specjalności zawodowe (biznes, tłumaczenie, nauczanie), które były na studiach mgr realizowane od 3 roku zostały w całości przeniesione na licencjat? Czy też będą się odbywać dopiero na uzupełniających studiach magisterskich? Ja mam niestety pecha, bo mój rocznik (obecny 3 rok) jest jeszcze w Poznaniu jako jednolite magisterskie, i musiałbym ten jeden rok przeczekać... i właśnie nie wiem, czy warto ;) Pomóżcie, towarzysze! :P
Katiush
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Katiush »

Jelena pisze:To zależy od uczelni - przecież nie wszędzie przyjmują bez znajomości języka, nie wszędzie też przyjmują z podstawą. Radzę najpierw sprawdzić kryteria na wybranych uczelniach i potem ocenić potrzebę przejmowania się :)
A jeśli ktoś nie miał na maturze rosyjskiego???Słyszałam,że wystarczy w zamian zdać egzamin TELC z poziomu minimum B2.
Россия.
ukrainiangirl
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: ukrainiangirl »

A ja mam prosbe o jakiekolwiek informacje od osob,ktore studiowaly, badz studiuja na Uniwersytecie Slaskim. Konkretnie chodzi mi o ROSYJSKI W BIZNESIE. Chce wiedziec,czy ciezko jest sie dostac,jakich przedmiotow sie spodziewac itd. Dodam,ze w szkole nie mialam rosyjskiego,ucze sie troche w domu....Dlatego chce zaczac nauke od podstaw...Czy ktos z Was mial podobnie, badz tez wybiera sie tam gdzie ja?
Awatar użytkownika
ARTURINGA
Kanclerz
Kanclerz

Post autor: ARTURINGA »

WITAM

Ja byłem w GALLUSIE na: J. ROSYJSKI w BIZNESIE i TURYSTYCE... (krótko bo krótka ale coś tam nauczyli)

Było trochę wykładowców z USia
Prywatnie napisze co i jak.
riksza
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: riksza »

Cześć. Ja trochę z innej beczki. Chciałabym się dowiedzieć czy osoby które skończyły filologię rosyjską, obojętnie na którym uniwersytecie, mają poczucie po pięciu latach nauki, że znają język biegle?Takie jest założenie tych studiów, wiem, ale ja ucząc się tego języka mam wrażenie, że filologia tylko odciąga mnie od nabywania słownictwa, gdyż wiele zajęć skupia się na całkowicie odmiennej tematyce, a język jest gdzieś przy okazji. Wiedziałam, że filologia to nie tylko język, ale i historia, literatura, kultura. Jednak czuję, że skończywszy te studia i tak będę mieć braki. Jakie są opinie osób, które skończyły filologię?Musieliście iść potem jeszcze na jakieś studia podyplomowe, czy może studia wystarczyły by mieć pewność we władaniu językiem?
Awatar użytkownika
Jelena
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Łukasz, głowy nie dam, ale wydaje mi się, że teraz moduły są dopiero na uzupełniających magisterskich. Spróbuję zasięgnąć informacji u młodszych kolegów.

Co do TELC - nie słyszałam o takiej praktyce jeśli chodzi o UAM, ale odsyłam raz jeszcze do wymagań konkretnych uczelni, jako studentka niespecjalnie interesuję się obecną rekrutacją :)
Awatar użytkownika
Kolman
Sekretarz Gubernialny
Sekretarz Gubernialny

Post autor: Kolman »

Hej, będę wdzięczny jeśli ktoś mi poda (chociaż w ogólnych zarysach, z pamięci) spis lektur na rusycystyce z XIX w. A jeszcze lepiej jeśli to będzie spis z filologii na UŁ. Na allegro można znaleźć paru handlarzy "rusczyzną" i w pierwszej kolejności chciałem się zaopatrzyć w to co jest wymagane. Заранее спасибо:-)
Katiush
Radca Stanu
Radca Stanu

Post autor: Katiush »

Mama pytanie.Na filologię brane są oceny z matury-czy da się to jakoś obejść,tzn zdać egzamin itd... Czy na zaoczne studia tak jest.
Россия.
omnibuska
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: omnibuska »

łooo to powiem Wam że ja trafiłam na filologie rosyjską po 9-ciu latach nauki niemieckiego. Stwierdziłam że filologia,czy to niemiecka czy rosyjska-każda zapewni mi dobrą przyszłość. W rosyjskim zakochałam się od pierwszych zajęć praktycznej nauki języka, fakt że na początku sprawiało mi duży problem przeczytanie np tematu rozdziału w książce,ale po kilku godzinach zajęć potrafiłam więcej niż rano na początku :) pisaliście wcześniej że na pierwszym roku przerabia się tyko literaturę po polsku,muszę Was rozczarować,my w gudniu(czyli de facto po 2miesiącach nauki) czytaliśmy Biedną Lizę w oryginale. Bardzo przyjemne były bylinki :) aktualnie przerabiamy Szynel->Burza i Rewizor. Z czego Rewizor to temat mojej pracy z Literaturoznawstwa. Języka nie uważam jako wybitnie trudnego. Gramatyka jest dość łatwa-na szczęście nie taka jak gramatyka angielska czy nie daj Boże francuska. Często sobie śpiewamy w szkole,albo w domku słucham jakiś piosenek. Ally Pugaczowej czy Aloszy Awdjejew'a. Często też oglądamy różniste filmy. Myślę z perspektywy pół rocznej nauki że wybór tego kierunku był więcej niż trafny,jak na razie mój stopień opanowania tego języka w mowie oceniam w skali od 0 do 50 tak na 5,trzymajcie kciuki za moja karierę rusycystyczną :)
lola
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lola »

omnibusko, mówisz, że miałaś już "Biedną Lizę"? a czy masz może jakieś notatki dotyczące tej lektury? chodzi mi szczególnie o charakterystykę i ideę utworu. muszę sama ją opracować, co nie jest łatwe niestety :? byłabym Ci bardzo wdzięczna, gdybyś mogła mi coś podesłać na maila :) pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Moskwa2007
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: Moskwa2007 »

[quote="lola"]omnibusko, mówisz, że miałaś już "Biedną Lizę"? a czy masz może jakieś notatki dotyczące tej lektury? chodzi mi szczególnie o charakterystykę i ideę utworu. muszę sama ją opracować, co nie jest łatwe niestety :? byłabym Ci bardzo wdzięczna, gdybyś mogła mi coś podesłać na maila :) pozdrawiam serdecznie :)[/quot

Mysle ze cos interesujacego znajdziesz tutaj :

http://klacc11.narod.ru/bednliza.htm

http://belruss.com/rus/soch/karamzin/karamzin_01.html

http://www.bestreferat.ru/modules.php?n ... t_ID=79099
lola
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: lola »

dzięki wielkie, szkoda tylko, że to po rosyjsku, bo na tłumaczenie nie mam zbytnio czasu... ale na pewno się przyda :)
Pauka zapałka dwa ki-je
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Pauka zapałka dwa ki-je »

Witam,
Jestem tegoroczną maturzystką. Interesuję się językiem rosyjskim, kulturą Rosjii i właśnie z tym wiąże moją przyszłość naukową. Dlatego właśnie planuję zdawać na UŁ. Proszę o informację na temat uczelni. Czy trudno jest tam się dostać?
Pozdrawiam :) .
Oto mój nr. gg 9662315
spun
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

o właśnie, tegoroczni maturzyści, gdzie się wybieracie i jak wam poszły matury?
Luiza
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Luiza »

Pauka zapałka dwa ki-je pisze:Witam,
Jestem tegoroczną maturzystką. Interesuję się językiem rosyjskim, kulturą Rosjii i właśnie z tym wiąże moją przyszłość naukową. Dlatego właśnie planuję zdawać na UŁ. Proszę o informację na temat uczelni. Czy trudno jest tam się dostać?
Pozdrawiam :) .
Oto mój nr. gg 9662315

czesc jestem studentką I roku filologii rosyjskiej na UŁ i muszę stwierdzić że jest tam bardzo wysoki poziom, ale nie żałuję że wybrałam własnie tą uczelnie. Dostać się jest łatwo, z ustrzyamneim troche gorzej :)
U mnie w grupie jest osoba która uczyła sie 3 lata rosysjskiego i daje sobie rade.... Od poczatku trzeba przyłożyć sie do praktycznej nauki języka, bo to najważniejszy przedmiot , jeśli go nie zaliczysz to automatycznie nie jestes juz studentem filologii rosyjskiej ...Takim sposobem odpadła większość koleżanek i kolegów z mojej grupy...
Nie chcę Cię straszyć, po prostu pisze Ci jak jest i abyś od początku roku systematycznie się uczyła a na pewno zauważysz postępy :)( pozdrawiam
spun
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

luiza, można spytac jakie miałaś wyniki na maturze?
Spalony
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Spalony »

Witam wszystkich serdecznie!

Zdawałem w tym roku maturę podstawową z j.angielskiego, chciałbym się dostać na filologię rosyjską na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, liczę na 90%, jednak moje pytanie do Was dotyczy samego studiowania. Od zawsze chciałem się nauczyć j.rosyjskiego i interesowałem się tym pięknym krajem jego kulturą, historią, więc chciałem się dowiedzieć, czy na UP w Krakowie istnieje jakaś grupa "zerowa", czy mogę tam iść bez żadnej znajomości języka ? (Wiem, że istnieje coś takiego w Katowicach, ale mieszkam niedaleko Krakowa i perspektywa dojeżdżania, czy nawet mieszkania na Śląsku raczej mnie nie bawi)
Pozdrawiam i liczę na Waszą odpowiedź :)
Luiza
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Luiza »

spun pisze:luiza, można spytac jakie miałaś wyniki na maturze?
pisemny rozszerzony :71 ustny rozszerzony 100% :D

p.s wybierasz sie na UŁ???
pambuk
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: pambuk »

ja się zastanawiam nad UŁ, ale na filologię połudnoiowosłowiańską, tylko zastanawiam się, czy z wynikami 76%z rozszerzonego polskiego i 84% z podstawy rosyjskiego mam szanse
jubus83

Post autor: jubus83 »

Znam zeszłoroczną absolwentkę tego kierunku z UŁ, spec. chorwacka i rosyjskiego nawet ona nie zna, więc chyba nawet nie był jej na tym kierunku potrzebny. Poza chorwackim zna się także serbski, a jak ktoś jest zdolny to nawet i bułgarskiego można się nauczyć.
Akurat ta osoba siedzi teraz w Chorwacji jako rezydent biur podróży. :D
abacil
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: abacil »

Nic Ci się nie pomyliło ? Między chorwackim a serbskim różnice są znikome.
Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie podejrzewałem, że na świecie żyje tylu idiotów - Stanisław Lem
jubus83

Post autor: jubus83 »

Tak myślałem że ktoś na to zwróci uwagę, otóż są one. Może nie wyraźne, ale jednak są, minęły czasy Jugosławii, kiedy funkcjonowało coś takiego jak serbo-chorwacki. Od czasu powstania niepodległej Chorwacji i Serbii te dwa języki coraz bardziej się od siebie różnią. Różnie brane są zapożyczenia, oczywiście serbki to cyrilica, choć używa się i łacinki, a chorwacki to łacinka. Nie znam się za bardzo, ale jeśli jest się tłumaczem przysięgłym języka chorwackiego i serbskiego to trzeba oddzielnie zdawać jakieś tam egzaminy czy coś takiego.
Tak mówiła mi kiedyś ta znajoma, bo sam poruszyłem tą kwestię, że niby to dwa takie same języki.
Rusłan
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Rusłan »

Witam mam pytanie nie wiem czy juz o tym było czy nie jak możecie to mie odeślijcie do tego tematu bo nie znalazłem. Chciałem sie zapytać czy jest ktoś z filologi rosyjskiej lub filologi rosyjskiej z ukraińską z UAM w Poznaniu i co sądzicie co lepiej wybrać za kierunek gdzie się człowiek więcej namęczy?
Awatar użytkownika
Jelena
Nadworny Radca
Nadworny Radca

Studiuję filologię rosyjską na UAM, jestem zadowolona. Trudno mi powiedzieć, co lepiej wybrać - mnie interesowała wyłącznie kultura rosyjska, więc nie zastanawiałam się nad rosyjsko-ukraińską. Jeśli jednak kochasz Ukrainę, to jak najbardziej warto połączyć zainteresowania. Ukrainiści u nas mają oczywiście nieco więcej pracy, są też niezwykle aktywni jeśli chodzi o przedsięwzięcia kulturalne, jest więc spore pole do popisu.
ODPOWIEDZ