certyfikazt z języka ukraińskiego

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
kasinteks
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

certyfikazt z ję™zyka ukraińskiego

Post autor: kasinteks »

Mam zamiar zdawać do służby cywilnej i musze zdać egzamin na poziomie B2 z języka. Kto wie gdzie mogę przystąpic do egzaminu z tego jezyka, przeszukałam już net w szerz i wzdłuz i nie moge się niczego doszukać.
Jakub83

Post autor: Jakub83 »

Myślę, że nigdzie nie da się zdać certyfikatu, ponieważ język ukraiński nie ma żadnych ośrodków egzaminacyjnych. Co więcej nie wiem czy w ogóle jest coś takiego jak ukraiński instytut języka w stylu Instytutu Goethego, British Council czy Instytut Puszkina.

Jednak z tego co wiem to teraz można egzaminy językowe do Służby Cywilnej można zdawać w ramach tej Służby, jest to płatne, zdaje się przed jakąś komisją. Egzamin wygląda wygląda podobnie jak egzaminy z angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy rosyjskiego w ośrodkach egzaminacyjnych licencjonowanych przez British Council, Instytut Cervantesa i inne.
Poza tym jest chyba jakiś przepis obecnie, który daje możliwość zdania takiego egzaminu w późniejszym terminie, ale to nie wiem dokładnie.

Owszem lepiej jest mieć certyfikat bo jest on bardziej uniwersalny, ale w przypadku ukraińskiego chyba jedyną możliwością jest zdawanie tego egzaminu przez komisją do tego przeznaczoną w odpowiedniej instytucji (typu MSZ, Służba Celna, Służba Graniczna, itd).
kasinteks
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Dziękuję bardzo za odpowiedz. Powęszę jeszcze w tym temacie, bo nie ukrywam, że akurat ten język jest mi bliski z racji tego, iż ukończyłam LO z wykładowym ukraińskim. Jeżeli się nie uda zajmę się rosyjskim. Pozdrawiam
Jakub83

Ale ja bym proponował nie odpuszczać sobie ukraińskiego, tylko dodać do tego rosyjski. Na pewno nie zaszkodzi, a tylko pomoże. Wbrew temu co się widzi sytuacja językowa na Ukrainie nie jest wcale taka pewna i mimo powrotu do dominacji rosyjskiego, ukraiński cały czas będzie jedynym językiem państwowym, tak więc w przypadku wszelkiej pracy czy działalności wymagającej znajomości dokumentów oficjalnych czy innych rzeczy znajomość ukraińskiego na pewno się przyda. Nie wiem co masz na myśli "zajęcia się rosyjskim", ale na pewno warto by rozważyć zrobić certyfikat z rosyjskiego i zdać gdzieś egzamin z ukraińskiego. Co dwie głowy to nie jedna, co dwa języki i certyfikaty to nie jeden. :wink:
kasinteks
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Poprzez "zajęcię się rosyjskim" miałam na myśli to, że zrobie B2 z rosyjskiego, aby móc przystąpic do egzaminu 2011 w Służbie Cywilnej. W między czasie może coś się znajdzie i przystąpie do ukraińskiego, przecież jedno drugiego nie wyklucza;) Pozdrawiam serdecznie
Jakub83

Ja również pozdrawiam, a jednocześnie, że proponuję dokładnie popatrzeć na wymogi językowe w Służbie Cywilnej. Ja też się raz ubiegałem, żadnego certyfikatu nie mam, chociaż 2 języki powyżej B2 znam.
Jakiś czas temu był taki wymóg, że trzeba było przedstawić "dokument potwierdzający znajomość języka/języków obcych", teraz tego nie ma, a w jednym z ogłoszeń było napisane, że w przypadku, gdy nie posiada się certyfikatu trzeba zdać egzamin.
Ja na ukraińskie certyfikaty w najbliższych latach bym nie liczył, ale o pracę można się ubiegać na podstawie tego egzaminu, za który zresztą się płaci.
Awatar użytkownika
kjt
Kolegialny Asesor
Kolegialny Asesor

Post autor: kjt »

kasinteks pisze:Poprzez "zajęcię się rosyjskim" miałam na myśli to, że zrobie B2 z rosyjskiego, aby móc przystąpic do egzaminu 2011 w Służbie Cywilnej. W między czasie może coś się znajdzie i przystąpie do ukraińskiego, przecież jedno drugiego nie wyklucza;) Pozdrawiam serdecznie
Jeżeli chodzi o B2 z rosyjskiego, polecam śledzić sytuację uznawalności certyfikatu TRKI w systemie CEFR. Jak na razie, faktycznie, uznawane są (chyba) tylko certyfikaty TELC, ale ta sytuacja niby ma się zmienić. A kruczek polega na tym, że różnice pomiędzy B2 a C1, przy egzaminie TRKI, nie są takie duże - de facto można je zdać z powodzeniem przy takim samym stopniu płynności językowej, skupiając się tylko na opanowaniu skuteczności zdawania niektórych części C1, które faktycznie mogą być trudne - czyli np. egzamin z pisania. Kwestia bardziej praktyki, niż rzeczywistej znajomości języka. A jak wiadomo - im wyżej się mierzy i im więcej się ma - tym lepiej :).
kasinteks
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Ubiegałem się - z powodzeniem? Dopiero w tym roku zaczęłam się intensywnie interesować tematem, raz, że wcześniej nie miałam odpowiedniego stażu, a dwa jakoś nie mogłam się zabrać. Moja znajoma zdała egzamin w tym roku, niestety nie załapała się na listę. Obcinają z roku na rok limity, chociaż cały czas się mówiło o tym, że będą zwiększać liczbę mianowanych pracowników.
Jakub83

kasinteks pisze:Ubiegałem się - z powodzeniem? Dopiero w tym roku zaczęłam się intensywnie interesować tematem, raz, że wcześniej nie miałam odpowiedniego stażu, a dwa jakoś nie mogłam się zabrać. Moja znajoma zdała egzamin w tym roku, niestety nie załapała się na listę. Obcinają z roku na rok limity, chociaż cały czas się mówiło o tym, że będą zwiększać liczbę mianowanych pracowników.
Zakończyło się na złożeniu papierów, nic z tego nie wyszło, a do egzaminów nawet nie doszło. Papiery te składałem też w zeszłym roku do jednego z ministerstw w Warszawie, teraz to już nieaktualne bo jestem na własnej działalności a i profil ciut inny. Niestety w administracji państwowej będą cięcia, bo deficit spory i zadłużenie państwa rośnie, więc trzeba się z tym liczyć. Z drugiej strony praca w SC jest stała, w zasadzie poza kręcącym się jakoś tam własnym interesem to praca na życie, w odróżnieniu od sektora prywatnego, szczególnie tego z polskim kapitałem, chociaż "korporacje" wcale nie są lepsze. :evil:
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Post autor: fijalkowski »

tutaj można zdobyć certyfikat z j. ukraińskiego
http://www.certyfikacja.uw.edu.pl/
kasinteks
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Serdecznie dziękuję, właśnie o to mi chodziło;) :D
frau_helga
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: frau_helga »

fijalkowski pisze:tutaj można zdobyć certyfikat z j. ukraińskiego
http://www.certyfikacja.uw.edu.pl/

Witam,

czy zdawał ktoś z Was certyfikat z języka ukraińskiego (poziom B2 lub C1) na UW i może podzielić się opiniami na jego temat?

W MSZ niestety w najbliższym czasie nie będą przeprowadzać egzaminu resortowego z ukraińskiego, więc certyfikat UW jest jedynym możliwym w Polsce sposobem uzyskania potwierdzenia znajomości tego języka. Jestem zdecydowana zdawać C1, ale przed zapisem na egzamin chciałabym poznać opinie osób, które go zdawały. Będę wdzięczna za wszystkie informacje związane z egz.

Pozdrawiam :)
Niushka
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Post autor: Niushka »

a nie orientuje się ktoś gdzie w Łodzi można zrobić certyfikat z ukraińskiego?
Любовь обжигает нас как лед и огонь
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

Niushka pisze:a nie orientuje się ktoś gdzie w Łodzi można zrobić certyfikat z ukraińskiego?
podejrzewam że nie można tylko UW na całą Polskę :(
kubujak
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: kubujak »

Witam!
Ja miałbym pytanie na ten temat. Czy jest możliwość zrobienia takiego certyfikatu NA UKRAINIE? Bardzo mi zależy na tym, w sumie w Warszawie mógłbym, ale ciekawi mnie możliwość zdawania tego np. we Lwowie.
dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam!
"Ja tak choczu do tebe, Jak do materi nemovlja. Lysz by koznoho ranku Nazyvaty tvoje imja." Okean Elzy
Awatar użytkownika
fijalkowski
Rzeczywisty Tajny Radca
Rzeczywisty Tajny Radca

kubujak pisze:Witam!
Ja miałbym pytanie na ten temat. Czy jest możliwość zrobienia takiego certyfikatu NA UKRAINIE? Bardzo mi zależy na tym, w sumie w Warszawie mógłbym, ale ciekawi mnie możliwość zdawania tego np. we Lwowie.
dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam!
wątpie
kruz7

Post autor: kruz7 »

Można uczyć się języka ukraińskiego poprzez internet - http://www.porteuropa.eu/ucz-si-ukraiskiego
kubujak
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: kubujak »

kruz7 pisze:Można uczyć się języka ukraińskiego poprzez internet - http://www.porteuropa.eu/ucz-si-ukraiskiego
Nie chodzi o naukę - ukraiński już świetnie znam, chcę mieć tylko papierek. Moja koleżanka ze Lwowa akurat zaczyna studia na uniwerku Iwana Franko i może coś będzie wiedzieć.
"Ja tak choczu do tebe, Jak do materi nemovlja. Lysz by koznoho ranku Nazyvaty tvoje imja." Okean Elzy
tomek
Tajny Radca
Tajny Radca

Post autor: tomek »

tez bym byl ciekaw czy na uniwersytecie iwana franka mozna zrobic taki certyfikat?
Awatar użytkownika
Oleńka
Okręgowy Sekretarz
Okręgowy Sekretarz

Post autor: Oleńka »

Chyba nie ma czegoś takiego na poziomie państwowym na Ukrainie. Myślę że gdy wstępuje ktoś na studia wyższe, zdaje (jak wszyscy) egzamin z ukraińskiego. :) Nie wiem, czy taki certyfikat, jak np wydaje UW, przyda się gdzieś na Ukrainie.
ODPOWIEDZ