Podręcznik dla dorosłych

Na tym forum możesz liczyć na pomoc językową. Oprócz rozwiązywania problemów językowych zajmujemy się tu także innymi kwestiami związanymi z językami.
duszek00
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Podrę™cznik dla dorosł‚ych

Post autor: duszek00 »

Witam,

Na forum jest kilka tematów o podręcznikach, głównie wydawnictwa Wsip i PWN.
Są to książki do szkoły średniej. Sam w LO uczyłem się z "Nowyje wstrieczi" ale ta książka była strasznie dziecinna.

Na polskim rynku istnieje chyba tylko 1 książka dla dorosłych - start.ru. Zgodnie z jej opisem część 1 powinna doprowadzić do poziomu B1. Książkę przeglądałem i powiem szczerze, że to jest nierealne, aby doprowadzała do B1.

Co sądzicie o podręcznikach wydawnictw rosyjskich, a konkretnie o książce 'Pojechali" wydawnictwa "Zlatoust"?

U mnie, na Politechnice Wrocławskie właśnie z tej książki uczą na lektoratach.

Jak wygląda książka możemy zobaczyć w tych plikach:
http://www.zlat.spb.ru/CatalogImages/Fi ... hali_1.pdf
http://www.zlat.spb.ru/CatalogImages/Fi ... hali_1.pdf

Przeglądałem całą książkę w bibliotece i powiem, że jest ona dosyć "poważna" tzn praktycznie zero obrazków, jest masa gramatyki. Gramatyki chyba w dziwny sposób wprowadzonej - mamy jakąś tabelkę, jakąś gramatykę i np podane tylko końcówki, praktycznie zero(bardzo mało) wyjaśnień. Masa ćwiczeń z nią związanych, typowych "czytanek" jest niewiele, a jak już są to zazwyczaj w formie - uzupełnij luki - odpowiednią końcówką, słowem, formą itp, czyli też czysta gramatyka :)

Co sądzicie o tej książce?
Możecie coś polecić dla samouka, który ma już jakieś podstawy?

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

Post autor: dariuseki »

Ja używam podręcznika "Rosyjski W Cztery Tygodnie - kurs podstawowy" wydawnictwa REA napisanego przez Innę Łukasik. Oczywiście nie ma szans na to aby opanować materiał w tej książeczce w tym czasie. Dołaczona jest płyta CD oraz płyta z programen multimedialnym na komputer. Gramatyka jest ale zjawiska trudniejsze zostały pominięte. Generalnie lekcja składa się z czytanki-dialogu po rosyjsku i polsku, reguł gramatycznych, ćwiczeń i słowniczka. Generalnie chwalę sobie ten podręcznik ponieważ zmusza mnie do pewnej systematyczności i pracy według schematu aczkolwiek czasami wywołuje znudzenie i dlatego ostatnio staram sie urozmaicić swoją naukę oglądając rosyjskie filmy oraz próbując czytać rosyjskie książki (wersje uproszczone). Ostatnio nabyłem też książkę która zawiera deklinacje, koniugacje ect 5000 słów w języku rosyjskim. Jest niesamowita.
A i jeszcze jedno. Za pośrednictwem strony internetowej do wymiany językowej nawiązałem kontakt z Rosjaninem. Ja mu pomagam w angielskim a on mi w rosyjskim (pisanie maili). Niestety nie mam okazji rozmawiać w tym języku więc ta strona nauki leży i kwiczy niestety. A jak wy się uczycie?

duszek00
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

Ja się prawdopodobnie zdecyduję na poręcznik "Daroga w Rasiju".
Na stronie wydawcy są przykładowe strony z książki i wydaje się być dosyć ciekawym podręcznikiem.

A co do wszystkich "samouczków" to jestem ich przeciwnikiem - z żadnego niczego się jeszcze nigdy nie nauczyłem.

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

duszek00 pisze:Ja się prawdopodobnie zdecyduję na poręcznik "Daroga w Rasiju".
Na stronie wydawcy są przykładowe strony z książki i wydaje się być dosyć ciekawym podręcznikiem.

A co do wszystkich "samouczków" to jestem ich przeciwnikiem - z żadnego niczego się jeszcze nigdy nie nauczyłem.
A możesz podać link do wydawnictwa? Może rzeczywiście coś ciekawego.

duszek00
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

dariuseki pisze:
duszek00 pisze:Ja się prawdopodobnie zdecyduję na poręcznik "Daroga w Rasiju".

A możesz podać link do wydawnictwa? Może rzeczywiście coś ciekawego.
http://www.zlat.spb.ru/

dariuseki
Sekretarz Senacki
Sekretarz Senacki

dzięki za link
Podręcznik wydaje się być fajny.

belgrano
Kolegialny Sekretarz
Kolegialny Sekretarz

Post autor: belgrano »

Aż dziw bierze,że nie ma wersji w internecie do zassania w PDF!

duszek00
Kolegialny Registrator
Kolegialny Registrator

No tego nie ma :) Ale zamówiłem sobie, 100zł z płytami i wysyłką, więc nie jest źle.

Zoya Nikitin
Radca Kolegialny
Radca Kolegialny

Post autor: Zoya Nikitin »

nie będę zakładała osobnego tematu i pozwolę sobie zadać pytanie tutaj

czy ktoś z Was natknął się może na podręczniki do nauki rosyjskiego przeznaczone dla pracujących w turystyce?

ODPOWIEDZ